Wyspy Cooka to największy na świecie rezerwat morski. To raj na Ziemi, z piaszczystymi plażami, pięknymi lagunami i błękitną wodą. To wspaniałe miejsce do spędzenia urlopu z racji iż klimat tu panuje bardzo łagodny, zaś temperatura powietrza utrzymuje się w granicach 26 – 28 stopni. Największą i jedną z najbardziej atrakcyjnych wysp, wyspę Rarotonga można objechać w 40 minut. Wyspy Cooka oferują wszystko to co potrzebne do wspaniałego wypoczynku, dla tych którzy lubią piękną przyrodę jak i tych spędzający wakacje aktywnie uprawiając sport. Wakacje last minute na Wyspach Cooka gwarantują niezapomniane przeżycia.
Język
Położenie
Warunki naturalne
angielski i maoryski Wysp Cooka
Położenie
Wyspy Cooka jest to państwo o powierzchni 236,7 km2, będące terytorium zależnym (samorządnym terytorium stowarzyszonym) Nowej Zelandii na południowym Oceanie Spokojnym w Polinezji, obejmujące wyspy o tej samej nazwie.
W skład Wysp Cooka wchodzi 15 atoli i wysp, pogrupowanych w dwa łańcuchy: południowe ( Aitutaki, Atiu, Mangaia, Manuae, Mauke, Mitiaro, Palmerston, najwieksza wyspa wulkaniczna- Rarotonga, Takutea) oraz północne (Manihiki, Nassau, Penrhyn, Pakapuka, Rakahanga, Wyspa Suwarrow).
Obszar wyłącznej strefy ekonomicznej wysp wynosi 1 800 000 km², a zamieszkuje je 18 740 osób. Do tradycyjnych zajęć mieszkańców należą uprawa cytrusów i palm kokosowych oraz rybołówstwo i poławianie pereł. Rocznie wyspy odwiedza kilkadziesiąt turystów zagranicznych, co stanowi dodatkowe źródło utrzymania mieszkańców.
Warunki naturalne
Wyspy Cooka podzielone są na dwa łańcuchy- północne i południowe, w skład południowych wchodzi największa z wysp i jedyna wulkaniczna zwana Rarotonga. Pozostałe wyspy są atolami, na których miejscowi uprawiają palmy kokosowe i cytrusy. Wokół wysp prowadzone są połowy pereł naturalnych.
Religia
Klimat
Kuchnia
Polinezyjczycy z Wysp Cooka wyznają głównie protestantyzm (85%) i katolicyzm (12%).
Klimat
Tropikalny klimat Wysp Cooka, łagodzą pasaty, charakteryzuje się dwoma porami roku. Pora gorąca i wilgotna trwa od grudnia do marca, to wtedy notuje się wzmożoną ilość opadów atmosferycznych i występują gwałtowne huragany. Od kwietnia do listopada klimat jest łagodniejszy, a ilości opadów są mniejsze. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych na wyspach południowych wynosi 2134 mm, a średnia roczna temperatura powietrza +25°C.
Kuchnia
W czasie tradycyjnej uczty nazywanej umu warto skosztować słodkich ziemniaków (kumara), pieczonych owoców drzewa chlebowego (kuru), drobno pociętych liści taro zmieszanych z kremem kokosowym (rukau), pieczonej ryby czy specjału z surowych kawałków ryb zamarynowanych w soku z limonki i kokosa (ika mata), galaretkę z bananów i papai. Powszechnie dostępne owoce to banany, ananasy, papaje, mango, marakuje. Pragnienie najlepiej ugasić sokiem z kokosów. Z mocniejszych trunków najbardziej znane jest miejscowe piwo Matutu, bądź sprowadzane z Nowej Zelandii i smaczniejsze Steinlager lub australijskie VB. Można też dostać dobre australijskie lub nowozelandzkie wino. W wielu hotelach jest możliwość skorzystania z kuchni i przyrządzania posiłków we własnym zakresie.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Warunki celne
Głównymi atrakcjami podczas wypoczynku na Wyspach Cooka jest plażowanie na najpiękniejszych, piaszczystych i zapomnianych przez ludzi plażach. Można objechać w 40 minut największą wyspę Rarotonga. Wyspy są też wspaniałym miejscem na nurkowanie wśród kolorowych rybek i koralowców.
Warunki wyjazdowe, wiza
Na terytoriach podległych do Nowej Zelandii: nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP udających się na okres do 31 dni na Wyspy Cooka. Należy mieć ważny paszport oraz powrotny bilet lotniczy. Paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy licząc od daty odlotu z wysp. Można ubiegać się o przedłużenia pobytu na okres do 6 miesięcy (opłaty pobierane z tego tytułu nie przekraczają 120 NZD).
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Warunki celne
Nie ma ograniczeń przy wwozie, wymianie i wywozie środków płatniczych, jednak przy wwożeniu lub wywożeniu gotówki o wartości przekraczającej 10 tys. NZD należy wypełnić formularz Border Cash Report. Obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia artykułów spożywczych, owoców, roślin, nasion, kwiatów itp. Zezwala się na przywóz produktów spożywczych fabrycznie zapakowanych, zawierających na opakowaniu szczegółową informację w języku angielskim o składzie i nazwę kraju pochodzenia. Produkty te należy bezwzględnie wpisać do deklaracji celnej i na polecenie celnika okazać do skontrolowania. Wszystkie bagaże są prześwietlane - ujawnienie produktu nie zgłoszonego w deklaracji celnej powoduje automatyczne ukaranie podróżnego mandatem w wysokości minimum 200 NZD.
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Przykładowe ceny
Na wakacje na Wyspach Cooka należy zabrać strój plażowy, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy chroniące przed słońcem oraz kremy z filtrem.
Zakupy, pamiątki
Z racji iż na Wyspach Cooka wydobywa się dużo czarnych pereł warto zaopatrzyć się w oryginalną biżuterię.
Przykładowe ceny
Najlepiej zaopatrzone sklepy są w Avarua na Rarotonga (Foodland Supermarket, CITC Supermarket). Dobry wybór świeżych owoców i warzyw jest na targu Punanga Nui w Avarua (czynny w każdą sobotę).
Przykładowe ceny:
bagietka – 1,45 NZD
woda but. 1,5l – 3 NZD
puszka spaghetti bolognese – 3,3 NZD
tuńczyk w puszce – 3,9 NZD
mleko 1l – 2,4 NZD
sok pomarańczowy 1l – 3,75 NZD
piwo Steinlager 750ml – 4 NZD
Ubezpieczenie
Szczepienia
Opieka medyczna
Warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne zawierające koszty ratownictwa lotniczego. Może zdarzyć się potrzeba przewiezienia chorego z innych wysp na Rarotonga.
Szczepienia
Nie ma obowiązkowych szczepień. Jedynie zalecanymi są na grypę typu A, błonicę i tężec.
Opieka medyczna
Opieka medyczna jest ograniczona. Główny szpital znajduje się na Rarotonga. Przed przyjazdem na Wsypy Cooka warto zaopatrzyć się w lekarstwa, a szczególnie przeciwbiegunkowe. Pić należy wodę butelkowaną, pomimo, iż z kranów płynie czysta woda, nie nadaje się ona do picia jeśli nie jest filtrowana.
W większości hoteli jest woda filtrowana.
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Warto wiedzieć
Transport lokalny na wyspach: najlepiej wypożyczyć skuter w jednej z wypożyczalni (Avis, Polynesian Rentals i Island Car & Bike Hire) - koszt 18 NZD dziennie.
Do wynajmu samochodu wystarczy posiadanie polskiego prawa jazdy. W przypadku skuterów należy okazać polskie prawo jazdy na motor (kat A) lub wyrobić lokalne prawo jazdy. Obowiązuje ruch lewostronny.
Bezpieczeństwo
Na Wyspach nie ma większych zagrożeń
Warto wiedzieć
Na Wyspy Cooka dolecieć można bezpośrednio z Nowej Zelandii, Australii, Los Angeles i Tahiti.
Dookoła Rarotonga kursuje autobus, jednorazowy przejazd na dowolnej trasie kosztuje 5 NZD, można też wykupić tańszy karnet na 10 przejazdów. Transport między wyspami: najlepiej i najszybciej ze względu na spore odległości podróżować samolotem lub statkiem. Poszczególne wyspy archipelagu obsługiwane są przez lokalnego przewoźnika Air Rarotonga (www.airraro.com).
Na Wyspach Cooka do towarów i usług dodawany jest podatek VAT; nie ma możliwości uzyskania jego zwrotu. Zwyczaj dawania napiwków nie jest obowiązkowy, ale mile widziany, natomiast próby targowania się ocenę będą odebrane jako obraza dla sprzedającego.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Nowej Zelandii
Al. Ujazdowskie 51
00-536 Warsaw, Poland
Tel.: (+48-22) 521 0500
Faks: (+48-22) 521 0510
E-mail: nzwsw@nzembassy.pl
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada RP w Wellington
17 Upland Road, Kelburn
Wellington 6012
New Zealand
Tel.: (00-64 4) 475 94 53
Faks: (00-64 4) 475 94 58
Tel. dyżurny: (00-64) 0212 538 230
e-mail: polishembassy@xtra.co.nz.
Konsulat RP w Auckland
Konsul honorowy John Roy-Wojciechowski (języki: polski, angielski)
51 Granger Road, Howick 2014, Auckland NZ 1705,
P.O. Box 39052
New Zealand
Tel.: (00-649) 534-46-70, 533-51-66
Faks: (00-649) 535-40-68
e-mail: polish@ihug.co.nz.