Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
 • Polecane:
 • POLSKA
 • MAURITIUS
 • KARAIBY
 • MALEDIWY
 • MEKSYK
 • CHORWACJA
 • WŁOCHY
 • SRI LANKA
 • USA
 • IZRAEL
Przewodnik

flaga wietnamuWietnam

Wietnam to piękny kraj z bogatą i nadzwyczajną kulturą, pełen wspaniałych zabytków i zapierających dech w piersiach widoków. To kraj łączący w sobie piękno wschodu i zachodu dopełniając malowniczymi krajobrazami. Wycieczka do Wietnamu to idealna okazja by poznać wspaniałości krajów wschodu. Wietnam ma w swojej ofercie tak wypoczynek jak i zwiedzanie oraz aktywne spędzanie czasu uprawiając sport. Miłośnicy natury odkryją wiele gatunków ptaków, będą mogli podróżować po górach lub relaksować się podczas rejsu żaglówką. Również miłośnicy plaż nie będą zawiedzeni. Podróż do Wietnamu, to idealny wybór niezależnie czy wybieramy się na urlop, na spontaniczną wyprawę ze znajomymi, czy wycieczki objazdowe.

°C
Stolica
Hanoi
Strefa czasowa
UTC +
VND
waluta
Dong
kod telefoniczny
+84
napięcie elektryczne
220 V/50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

wietnamski, w użyciu również angielski, francuski i języki mniejszości narodowych

Położenie

Wietnam to państwo w południowo-wschodniej Azji, we wschodniej części Półwyspu Indochińskiego. Od wschodniej, południowej i południowo-zachodniej strony oblewają go wody Zatoki Tonkińskiej, Morza Południowochińskiego i Zatoki Tajlandzkiej. Od północy Wietnam graniczy z Chinami, zaś od zachodu z Laosem i Kambodżą.

Warunki naturalne

Kraj posiada 3 główne geograficzne regiony – zdominowane przez rzekę Mekong tropikalne południe, środkowy region suchy i umiarkowany region północny, przez który przepływa Rzeka Czerwona oraz znajdują się tam liczne wyżyny.

Religia Klimat Kuchnia

W Wietnamie obchodzi się dwa długie święta. Warto pamiętać o tym przy zakupie biletu i planach podróży do Wietnamu, zarezerwowanie hotelu i poruszanie się po kraju jest wtedy mocno utrudnione, a bilety odpowiednio droższe.
Pierwszym świętem jest Wietnamski Nowy Rok, który obywa się w styczniu lub lutym, gdyż jest to święto ruchome, uznaje się je za odpowiednik chińskiego nowego roku. Świętowanie trwa przez cały tydzień. W tym okresie sklepy mogą być pozamykane, a jedzenie w restauracjach może być droższe o nawet 30%.
Drugim okresem świątecznym jest majowy długi weekend. Święto zdobycia Sajgonu odbywa się 30.04, a Święto Pracy 1 maja. Wiele firm ma wolny cały tydzień.

Klimat

Klimat w Wietnamie jest bardzo zróżnicowany. Sezon zimny na północy występuje pomiędzy listopadem i kwietniem, kiedy temperatury osiągają 16°C, jest wtedy mokro i chłodno. W okresie ciepłym pomiędzy majem, a październikiem temperatury osiągają do 30°C. Deszczowy sezon w centrum trwa
od września do grudnia. W październiku i w listopadzie, środkowy Wietnam jest często atakowany przez tajfuny, towarzyszą mi silne wiatry i ulewy. Na Południu kraju temperatury w ciągu całego roku są stałe i wahają się od 25-30°C. Okres suchy przypada na okres od listopada do kwietnia, a deszczowy od maja do października.

Kuchnia

Kuchnia wietnamska potrafi zachwycić smakoszy niepowtarzalną mieszanką różnorodnych smaków kuchni chińskiej, francuskiej i tajskiej, jednocześnie jest najbardziej wymyślną kuchnią w Azji.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Podczas wakacji w Wietnamie należy odwiedzić największe miasta: Hanoi, Ho Chi Minh znany pospolicie - Sajgon. Wietnam charakteryzuje się przepięknymi piaszczystymi plażami nad morzem południowo- chińskim.

Warunki wyjazdowe, wiza

Osoby zaszczepione - brak obowiązkowych testów przed i po przyjeździe.
Osoby niezaszczepione - brak obowiązkowych testów przed i po przyjeździe.
Ozdrowieńcy - brak szczególnych uregulowań.

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport-TAK
Paszport tymczasowy-Wietnam formalnie akceptuje polskie paszporty tymczasowe, jednak sporadycznie zdarzają się trudności z wjazdem na podstawie takich dokumentów.
Dowód osobisty-Nie

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są posiadać ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju.
W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne, z okresem ważności również uzależnionym od rodzaju wizy.
O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Możliwe jest także otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne.
Możliwe jest to również w wyjątkowych, losowych przypadkach (np. choroba, śmierć członka rodziny).

O wizę do Wietnamu można ubiegać się również za pośrednictwem Internetu (tzw. e-wiza).
Wiza elektroniczna uprawnia do jednorazowego wjazdu do Wietnamu w celach turystycznych.
E-wiza może zostać wydana na okres czasu nie dłuższy niż 30 dni.
Na podstawie e-wizy Urząd Kontroli Ruchu Granicznego Wietnamu wystawia na przejściu granicznym pozwolenie na pobyt (e-wiza nie jest honorowana na wszystkich przejściach granicznych).
Pozwolenie może zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.

WIZA TURYSTYCZNA ON-LINE
Wymagane dokumenty do wizy on-line do Wietnamu
• Skan paszportu (ważny min. 6 miesięcy dłużej niż okres ważności wizy)
• Zdjęcie paszportowe (na wprost, JPG)
• Informacje dot. adresu pobytu w Wietnamie (pełen adres i prowincja)
• Informacje dot. długości pobytu
• Plan podróży

Cena wizy wraz z kosztem pośrednictwa
• 150 zł/os. - wiza jednokrotnego wjazdu do 30 dni

Czas oczekiwania:
• Ok. 3 dni roboczych

Uwaga!
• Po wylądowaniu w Wietnamie z potwierdzeniem wizy on-line można się udać bezpośrednio do kontroli paszportowej.

Paszport

Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Ograniczenia celne nie odbiegają od norm ogólnie przyjętych w innych krajach – rzeczy przeznaczone do użytku osobistego w ilościach nie wskazujących na przeznaczenie handlowe nie podlegają ocleniu. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone płyty CD, a także książki i czasopisma. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu. Kary za złamanie prawa są bardzo surowe. Za posiadanie czy rozprowadzanie narkotyków grozi nawet kara śmierci. Obowiązuje zakaz wywozu różnych dóbr kultury czy przedmiotów wartościowych historycznie. Należy więc przed zakupem upewnić się, czy dana rzecz nie znajduje się na liście towarów objętych zakazem wywozu.

Co zabrać

Podczas wycieczki do Wietnamu przyda się lekkie, bawełniane ubranie, wygodne buty do zwiedzania, nakrycie głowy, krem z filtrem UV, a także środki chroniące przed ukąszeniami owadów. Dodatkowo dobrze będzie zabrać okrycie przeciwdeszczowe.

Zakupy, pamiątki

Z podróży do Wietnamu możemy przywieźć różnorodne wyroby ceramiczne i figurki przedstawiające buddę oraz zwierzęta. Wyroby wytwarzane ręcznie są bardzo popularne. Można nabyć bambusowe maty, rolety i ceramiczne wazony. w Hoi An - mieście krawców można nabyć szyte na miarę ubranie, które zostanie wykonane w ciągu kilku godzin. W przypadku towarów spożywczych warto zaopatrzyć się w kawę i herbatę. Często proponowane są alkohole z marynowaną kobrą, ale tu może wystąpić problem z wwozem na teren Unii Europejskiej.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Butelka wody (1litr) – 12 000 VND
Piwo w barze – 15 000 VND
Piwo w butelce 0,5l – 10 000 VND
Papierosy – 10 000 VND
Autobus Hanoi -Ho Chi Minh – 35-45 USD
Benzyna (1 litr) – 1 USD
Jedzenie w barze na ulicy – 20 000-30 000 VND
Danie w restauracji – 35 000-40 000 VND

Ubezpieczenie

W przypadku wycieczki do Wietnamu, sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej okres pobytu w Wietnamie, pokrywającej koszty leczenia i transportu medycznego.

Szczepienia

W Wietnamie występuje ryzyko zarażenia dengą, wścieklizną oraz grypą typu A. W całym kraju szerzy się tzw. choroba rąk, stóp i ust, groźna zwłaszcza dla dzieci. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie (encefalitis), dendze i tężcowi. Osoby przybywające z krajów zagrożonych epidemiologicznie mają obowiązek poddania się kontroli oraz muszą wypełnić formularze zdrowotne na przejściu granicznym. Ponadto dzieci powyżej 1 roku przybywające z terenów zagrożonych żółtaczką oraz osoby przybywające z terenów zagrożonych epidemiami muszą przedstawić świadectwa szczepień.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

W Wietnamie poziom opieki medycznej bardzo odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach takich jak Ho Chi Minh czy Hanoi czynne są prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest na zdecydowanie na wyższym poziomie, lecz koszt pobytu w nich jest też adekwatnie wyższy. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 80 USD. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych.

Informacje dla kierowców

Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy. Możliwe jest uzyskanie wietnamskiego prawa jazdy na podstawie polskiego. Obowiązuje ruch prawostronny. Na drogach szybkiego ruchu i autostradach obowiązują opłaty.

Bezpieczeństwo

Wietnam jest krajem w miarę bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy napadów z bronią. W Hanoi, oprócz kradzieży kieszonkowych, które są plagą dużych centrów handlowych, inne przypadki przestępstw pospolitych należą do wyjątków jednak w Ho Chi Minh City zagrożenie przestępczością pospolitą jest większe. Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Jedynie niektórzy polscy operatorzy komórkowi podpisali umowy roamingowe z Wietnamem. Przed wyjazdem należy sprawdzić u swojego operatora czy połączenie będzie możliwe na terenie Wietnamu. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora. W takiej sytuacji połączenia z Polską realizowane są bez przeszkód. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych.
• Obowiązuje zakaz skupowania walut przez kantory. Legalna wymiana pieniędzy możliwa jest w bankach, hotelach i na lotniskach.
• Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 30 kwietnia - Dzień Wyzwolenia Sajgonu, 1 maja - Święto Pracy, 2 września - Święto Narodowe. Nowy Rok Księżycowy Tet obchodzony jest w styczniu lub lutym; czas wolny od pracy rozpoczyna się w ostatnim dniu starego roku i trwa przez kolejne trzy dni księżycowego Nowego Roku. W okresie świąt noworocznych nieczynnych jest większość sklepów, punktów usługowych i restauracji.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Socjalistycznej Republiki
Wietnamu
ul. Resorowa 36, 02-956 Warszawa
tel. (0-22) 651 60 98
fax: (0-22) 651 60 95
E-mail: vnemb.pl@mofa.gov.vn
Internet: www.ambasadawietnamu.org

Wydział Konsularny:
tel. (0-22) 651 60 98/ ext. 10
fax: (0-22) 651 60 95

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Socjalistycznej Republice Wietnamu
Ambasador : Barbara Szymanowska (język konsula polski, angielski, wietnamski)
Wietnam, Hanoi, 3 Chua Mot Cot,
Tel.: +84438452027
Tel. dyżurny: +84988017475
hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00