Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga wenezueliWenezuela

Wenezuela to piękny kraj położony w klimacie równikowym dzięki temu temperatura nie spada poniżej 27O C. Na wybrzeżu oraz na Margaricie znajdują się piękne piaszczyste plaże, które są idealne na wypoczynek nad morzem Karaibskim. Dla wybierających się na wycieczkę do Wenezueli, żeby zwiedzać, polecany jest Park Narodowy Caima, ponieważ znajduje się w nim największy wodospad - Salto Angel. Dla kochających przyrodę ważnym punktem wakacji będzie Delta Orinoko. Piękna pogoda, która utrzymuje się przez prawie cały rok, wspaniała przyroda i przyjemna morska bryza, sprawia że Wenezuela to świetne miejsce na urlop.

°C
Stolica
Caracas
Strefa czasowa
UTC +
BS
waluta
boliwar
kod telefoniczny
+58
napięcie elektryczne
120 V; 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem urzędowym jest hiszpański. W większości obiektów turystycznych można porozumieć się w jęz. angielskim. Indianie posługują się 25 narzeczami plemiennymi.

Położenie

Państwo położone w północnej części Ameryki Południowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Kolumbią, Brazylią i Gujaną oraz z Trynidadem i Tobago w zatoce Paria. W skład Wenezueli wchodzą 72 wyspy położone na M. Karaibskim i Oceanie Atlantyckim. Największą wyspą Wenezueli jest Margarita, na którą co rok przyjeżdżają tysiące turystów chętnych spędzić wakacje życia.

Warunki naturalne

Na obszarze Wenezueli wyróżnia się 3 główne regiony fizycznogeograficzne: Wyżynę Gujańską, Nizinę Orinoko oraz obszar andyjski. Najwyższym szczytem jest Bolivar 4981 m n.p.m. To tu na rzece Churun (dorzecze Orinoko) znajduje się najwyższy wodospad na Ziemi Salto Angel 1054 m.

Religia Klimat Kuchnia

Najliczniejszą grupę ludności stanowią:
Metysi i Mulaci — 67%,
ludność pochodzenia eur. — 21%,
Murzyni — 10%,
Indianie — 2%.
Religia:
katolicy stanowią 89,5% mieszkańców,
protestanci (2%),
wyznawcy judaizmu (0,1%).

Klimat

W podróż do Wenezueli można wybrać się o każdej porze roku. Ze względu na brak opadów najlepiej wybrać się w porze suchej, trwającej od XII do IV. Na wybrzeżu i na Margaricie dogodne warunki panują przez cały rok.

Kuchnia

Wenezuelska sztuka kulinarna jest w dużej mierze oparta na tradycji hiszpańskiej, włoskiej i francuskiej.
Kuchnia wenezuelska jest aromatyczna i wyrazista, ale nie pikantna. Najpopularniejsze przyprawy to kumin, kolendra, słodka papryka, czosnek i cebula. Wenezuelczycy jedzą mnóstwo kukurydzy i produktów kukurydzianych, banany pod wszelką możliwą postacią, pomidory, bakłażany, cukinię, kabaczki, sałatę, kapustę, marchew, ogórki, groch. W każdej kuchni znaleźć można również ryż i fasolę. Podstawowym składnikiem obiadu są ryby (zwykle pstrągi, ale także lucjany czerwone i rekinki), skorupiaki lub mięso (kurczak lub wołowina). W tym południowoamerykańskim kraju spożywa się dużo owoców: oprócz wspomnianych wcześniej wszechobecnych bananów również mango, papaje, awokado, kokosy, melony, ananasy, gujawę i maniok. Wśród napojów alkoholowych prym wiedzie piwo. Mocniejszym alkoholem numer jeden, jak na całych Karaibach – jest rum.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Głównymi atrakcjami niewątpliwie jest Delta Orinoko, która powinna znaleźć się w każdym programie wycieczki do Wenezueli. Warto zobaczyć najwyższy wodospad na Ziemi Santo Angel 1054 m, który znajduje się w Parku Narodowym Canaima. Zachwycającym przeżyciem jest wyprawa do archipelagu Los Roques na pokładzie katamaranu.

Warunki wyjazdowe, wiza

Wymagany wynik testu/świadectwo medyczne
• Po przybyciu należy dostarczyć dowód negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin.

Test po przylocie
• Test PCR zostanie przeprowadzony po przybyciu na międzynarodowe lotnisko Maiquetía.
• Test kosztuje 60 USD i jest płatny wyłącznie gotówką. Jednak koszt testu może być już wliczony w cenę biletu.
• Zalecamy potwierdzenie tego wymogu z linią lotniczą przed wylotem.

Wymagane są dodatkowe dokumenty
• Przed wyjazdem należy wypełnić internetowy formularz „przepustki zdrowotnej” i przedstawić wygenerowany kod QR.

Obywatele polscy nie potrzebują wizy przy wjeździe do Wenezueli. Na granicy wypełnia się tzw. kartę przekroczenia granicy, w której należy wpisać cel pobytu w Wenezueli. Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w tym kraju bez wizy do 90 dni. Należy posiadać paszport ważny jeszcze 6 miesięcy od daty powrotu. Na żądanie służb granicznych należy okazać bilet powrotny. W przypadku pobytu w Wenezueli w celu innym niż turystyczny (praca, nauka, biznes) należy mieć wizę wydaną przez Ambasadę Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie. Przepisy nie określają obowiązkowej minimalnej kwoty pieniędzy na okres pobytu.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia żywności. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości odzyskania podatku VAT za zakupione w Wenezueli towary. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w otrzymywanym w samolocie formularzu - deklaracja celna - który odbierają służby celne podczas przekraczania granicy.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

W zależności od profilu wyjazdu. W przypadku wycieczek objazdowych warto zabrać lekkie, bawełniane ubranie. Zapas najpotrzebniejszych lekarstw, okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, oraz preparat przeciw komarom.

Zakupy, pamiątki

Dobrym pomysłem na zakup pamiątek z podróży do Wenezueli są naszyjniki i bransolety robione przez Indian Pemon oraz hamaki.

Przykładowe ceny

Butelka wody mineralnej, 1,5l – ok. 10 boliwarów
Coca cola, 2l – ok. 15 boliwarów
Obiad (1 danie) – ok. 35 boliwarów

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Turystyki nr 015 z 11.02.2014 r. (Dz. U. Boliwariańskiej Republiki Wenezueli nr 40.355) od 31.03.2014 r. osoby wyjeżdżające z Wenezueli zobligowane są do posiadania ważnej polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia medycznego i zabezpieczającej turystów na wypadek kradzieży lub utraty bagażu. Od 1.05.2014 r. ten sam obowiązek posiadania ważnej polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia medycznego i zabezpieczającej turystów na wypadek kradzieży lub utraty bagażu będzie dotyczył wszystkich podróżujących udających się do Wenezueli. Międzynarodowe przedsiębiorstwa transportu lądowego, morskiego oraz powietrznego zobligowane są do poinformowania i przedstawienia turystom oferty polis ubezpieczeniowych udającym się do lub wyjeżdżającym z Wenezueli.
Koszt polisy ubezpieczeniowej jest kosztem dodatkowym, niewliczonym do kosztu biletu na podróży.
Ubezpieczenie powinno pokrywać minimum okres trwania podróży, a maksymalnie 45 dni.
Polisa powinna zawierać wykaz usług medycznych wliczonych w zakres polisy oraz dodatkowo najwyższą kwotę ubezpieczenia w razie nieszczęśliwego wypadku.

Szczepienia

Przy wjeździe na teren Wenezueli nie są wymagane szczepienia. Jeśli turysta podróżuje na południe kraju, wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze oraz zabezpieczenie przeciw malarii i dengue. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest niezbędne w przypadku wycieczek do Wenezueli z następujących krajów Afryki: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Republika Zielonego Przylądka, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Kongo, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, Demokratyczna Republika Konga, Republika Dżibuti Gwinea Równikowa, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Kenia, Liberia, Madagaskar, Mali, Mauretania, Mozambik, Niger, Nigeria, Rwanda, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Togo, Uganda, Zjednoczona Republika Tanzanii i Zambii oraz niektórych krajów Ameryki Środkowej i Południowej: Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Gujana Francuska, Gujana, Panama, Peru, Surinam, Trinidad i Tobago. Szczepionkę należy przyjąć nie później niż 10 dni przed planowanym wjazdem do Wenezueli.

Opieka medyczna

Ze względu na dość niski poziom higieny, zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce. Pomoc medyczną można uzyskać jedynie w prywatnych szpitalach i ambulatoriach. Wizyta w klinice kosztuje od 40 do 150 USD, dzień pobytu w szpitalu prywatnym - 400-550 USD. Wszystkie pozostałe usługi medyczne płatne są dodatkowo.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Placówki dyplomatyczne w Polsce

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy oraz obowiązkowo miejscowe świadectwo zdrowia, które wraz z prawem jazdy upoważnia do prowadzenia pojazdów. Świadectwo zdrowia można otrzymać po wykonaniu odpowiednich badań w wyznaczonych do tego placówkach. Koszt badań to ok. 15 USD.

Bezpieczeństwo

W Wenezueli występuje duże zagrożenie przestępczością pospolitą we wszystkich miejscach publicznych, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste. Szczególnie stolica kraju, Caracas, jest uznawana za jedno z najniebezpieczniejszych miast Ameryki Łacińskiej. Należy unikać odwiedzania centrum Caracas po zmierzchu. Biorąc pod uwagę incydentalne przypadki napaści na zorganizowane grupy poruszające się w godzinach nocnych zaleca się unikanie przejazdów w godzinach nocnych. Osoby korzystające z połączeń lotniczych z Caracas we wczesnych godzinach porannych lub późnym wieczorem zachęcamy do korzystania z hotelu w pobliżu lotniska dla uniknięcia przejazdów po zmroku. Ze względu na rosnące zagrożenie przestępczością w popularnych miejscowościach turystycznych (np. wyspa Margarita) należy unikać afiszowania się z dobrami materialnymi (np. aparaty fotograficzne, kamery, biżuteria, itp.). Ze względu na liczne rabunki dokonywane na pasażerach korzystających z przygodnych okazji (samochodów prywatnych, nielicencjonowanych taksówek), należy zachować szczególną ostrożność przy wynajmowaniu taksówki z lotniska do Caracas. Zaleca się korzystanie z taksówek zrzeszonych w organizacji Anfitriones de Venezuela, do której należą następujące korporacje taksówkarskie: Taxitour, Taxi Astrala oraz Taxi Utac. Mają one wyłączną zgodę władz lotniska na świadczenie usług transportowych. Są to przeważnie samochody marki Ford Explorer, koloru czarnego, z umieszczonym na bocznych drzwiach żółtym owalnym logo z nazwą korporacji pośrodku.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Boliwariańskiej Republiki Wenezueli
ul. Rejtana 15 m.10
02-516 Warszawa
tel.: 646 18 46, 646 87 60
fax.: 646 87 61
E-mail: embajada@venez.pl

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli
ambasador: Milena Łukasiewicz
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167
Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65
Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00