Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

Węgry

Republika Węgierska, niewiele większa od Portugalii, położona jest w Europie środkowej na terenie Niecki Karpackiej. Przez jej środek przepływa Dunaj (długość odcinka węgierskiego wynosi 417 km), który dzieli państwo na dwie części: tę obejmującą południową część pasma Karpat oraz tę obejmującą Wielką Nizinę Węgierską.

Drugą wielką rzeką Węgier jest Cisa (Tisza - 598 km długości), która przepływa przez Wielką Nizinę Węgierską około 100 km na wschód od Dunaju. Wspomniana nizina wznosi się zaledwie 200m n.p.m. i, prawie niezalesiona, przypomina stepy ukraińskie. Jednocześnie jest krainą obfitującą we wszelkiego rodzaju florę i faunę charakterystyczną dla terenów bagiennych, a na jej terenie utworzono wiele parków narodowych i krajobrazowych.

Węgry to również kraj gór, choć nie są one wysokie i rzadko ich szczyty wznoszą się wyżej niż 1000m n.p.m. Na zachód od Dunaju znajduje się tzw. średniogórze Zadunajskie, gdzie do najważniejszych pasm należą: Kesztelhely, Bakony, Pilis i Visegrád; natomiast na wschód od tej rzeki leży średniogórze Północne, z najważniejszymi pasmami: Börzsöny, Mátra, Cserehát i Zempléni.

Nie można oczywiście zapomnieć o krainie zwanej Zadunaje, rozciągającej się na zachód od Dunaju aż po Austrię. To właśnie w jej centrum leży najcieplejsze jezioro Europy - Balaton. Pokrywa prawie 598 km2, przy czym jego średnia głębokość nie przekracza 3m - w najgłębszym miejscu dno obniża się do 11,5m. Nie trzeba chyba dodawać, że jego brzegi oblegane są latem zarówno przez samych Węgrów, jak i wielu cudzoziemców.

°C
Stolica
Budapeszt
Strefa czasowa
UTC +
HUF
waluta
Forint
kod telefoniczny
+36
napięcie elektryczne
230V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

węgierski

Położenie

Kraj leżący w Europie Środkowej, niemającym dostępu do morza. Państwo to charakteryzuje się nizinnym krajobrazem i ciepłym, umiarkowanym klimatem. ... Największe rzeki Węgier to Dunaj, Cisa i Drawa. Na Węgrzech leży największe jezioro Europy Środkowej – Balaton.

Warunki naturalne

Państwo to charakteryzuje się nizinnym krajobrazem i ciepłym, umiarkowanym klimatem. Przez Węgry przepływa druga co do długości rzeka Europy – Dunaj. Kraj jest słabo zalesiony. Przyroda silnie przekształcona przez człowieka. Są nieomal w całości położone w nizinnej i równinnej Kotlinie Panońskiej. Wyjątkami są Średniogórze Północnowęgierskie – należące do Karpat pasmo średnich gór (Börzsöny, Gödöllő, Czerhat, Mátra z najwyższym szczytem Węgier Kékes, Góry Bukowe, Góry Tokajsko-Slańskie) na północnym wschodzie kraju oraz Alpy Węgierskie (Góry Soprońskie i Kőszeg) na granicy zachodniej. Największe rzeki Węgier to Dunaj, Cisa i Drawa. Na Węgrzech leży największe jezioro Europy Środkowej – Balaton. W mieście Hévíz znajduje się największe na świecie jezioro termiczne – Hévíz.

Religia Klimat Kuchnia

Na Węgrzech nie ma oficjalnej religii i zagwarantowana jest wolność religijna. Ponad połowa populacji należy do Kościoła Rzymskokatolickiego, większość z nich mieszka w zachodniej i północnej części kraju. Około jedna piąta ludności jest wyznania kalwińskiego (skoncentrowana we wschodnich Węgrzech).

Klimat

Węgry leżą w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Generalnie Węgry są krajem ciepłym, gdzie klimat umiarkowany cechuje się dość wysokimi wartościami termicznymi, jednak zimy choć krótkie, nie są zbyt łagodne. Temperatury zimowe wynoszą od −1 °C do −3, −4 °C na wschodzie, najzimniejszym miesiącem jest styczeń.

Kuchnia

Kuchnia węgierska – jedna z kuchni środkowoeuropejskich, wyróżniająca się spośród nich nietypowymi cechami. Tradycyjnie bazuje na mięsie, warzywach sezonowych, owocach i świeżym chlebie. Charakterystyczne jest szerokie użycie jako przyprawy sproszkowanej czerwonej papryki, współcześnie głównie słodkiej.

Atrakcje Regiony Warunki wyjazdowe, wiza

Jedną z ważniejszych atrakcji jest Zamek królewski w Budapeszcie, piękne miasto Budapeszt, JASKINIA TAPOLCA, BALATON, czyli węgierskie "morze", pałac Keszthely nad Balatonem, naturalne jezioro termalne w HEVIZ, BARLANGFÜRDŐ – baseny termalne w MISKOLC-TAPOLCA, malownicze miasteczko Szentendre, malownicza i baśniowa osada Hollókő.

Regiony

Dzisiejszy podział administracyjny Węgier jest trzystopniowy. Obszar państwa jest podzielony na komitaty (obecnie 19), które dzielą się na powiaty (175), a te – na gminy (obecnie 346, oraz wiejskie - obecnie 2809). Rangę równą powiatom mają miasta na prawach komitatu (obecnie 23). Szczególny status, równy komitatowi, ma stołeczny Budapeszt, który dzieli się na dzielnice. Jednostki podziału administracyjnego Węgier I i II stopnia są jednostkami administracji rządowej, a III stopnia samorządu terytorialnego

Warunki wyjazdowe, wiza

Brak ograniczeń wjazdowych.
Szczepienie nie jest wymagane.

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport-TAK
Paszport tymczasowy-TAK
Dowód osobisty-TAK
Dokument musi być ważny – termin ważności nie jest obecnie określony.
Przekroczenie granicy i pobyt dla obywateli RP odbywa się bez wizy.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium Węgier do 90 dni (niezależnie od jego celu) jest ważny paszport lub dowód osobisty.


Paszport Warunki celne Co zabrać

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium Węgier do 90 dni (niezależnie od jego celu) jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Warunki celne

Przy pobytach turystycznych do 90 dni nie ma obowiązku wizowego. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. W ruchu turystycznym paszport musi być ważny, co najmniej 90 dni od daty wjazdu. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe. Funkcjonariusze graniczni mogą uzależnić wjazd cudzoziemca od okazania kwoty minimum 15 tys. HUF (50 USD) na trzy dni pobytu. Na każdy dzień pobytu należy posiadać 5000HUF, tj. ok. 20 USD. Honorowane są również czeki podróżne i karty bankomatowe. Osoby prywatne przy pobycie dłuższym niż 30 dni mają obowiązek przed upływem tego terminu zameldować się w komendzie policji właściwej dla miejsca pobytu. W hotelach, na kempingach i w kwaterach prywatnych turyści są meldowani automatycznie w dniu przyjazdu.

Co zabrać

Nie zapomnij:

dokumentów - na wycieczkę na Węgry zabierz ze sobą dowód osobisty lub paszport. Jeśli jednak masz zamiar zostać tam dłużej niż 90 dni, konieczna będzie wiza;
rozmówek polsko-węgierskich – język węgierski całkowicie różni się od polskiego, dlatego z pewnością przyda Ci się podstawowy słownik;
aparatu fotograficznego – Węgry słyną z pięknych krajobrazów. Weź ze sobą aparat fotograficzny lub telefon komórkowy, aby uwiecznić je na zdjęciach;
forintów – to waluta obowiązująca na Węgrzech. Węgry nie są drogim krajem, lecz jeśli chcesz w pełni korzystać ze wszystkich atrakcji, odłóż dowolną sumę pieniędzy na bilety wstępu, pamiątki, napiwki w restauracjach czy inne drobne wydatki.

Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny Ubezpieczenie

Wino jest skarbem narodowym i numerem jeden jeśli chodzi o węgierskie produkty warte uwagi.
Owocowa palinka - to rodzaj mocnego, owocowego alkoholu tradycyjnie produkowanego na Węgrzech.
Papryka w proszku - Na Węgrzech paprykę możemy kupić niemal na każdym kroku na targach, straganach, w sklepach z pamiątkami, sklepach spożywczych. Najbardziej popularna jest papryka czerwona.
Salami
Porcelana ręcznie malowana z Herend
Kostka Rubika
Malowane jajka
Tradycyjne węgierskie hafty
Tradycyjne lalki

Przykładowe ceny

Kilka przykładowych cen na Węgrzech:
woda 1,5 l: 250 HUF.
słodka bułka: 250 HUF.
rogal: 50-70 HUF.
wino: od 700 HUF za butelkę
langosz: ceny od 550 HUF za sztukę
hot dog: 600 HUF.
hamburger: 1400 HUF.
lody: 300 HUF.

Ubezpieczenie

Polisa podróżna w przypadku wyprawy na Węgry może być uzupełnieniem karty EKUZ lub też rozwiązaniem alternatywnym. Oferuje ona bowiem to, czego wydawany przez NFZ dokument nie ma w swoim zakresie.

Szczepienia Opieka medyczna Informacje dla kierowców

Brak wymagań dotyczących dodatkowych szczepień.

Opieka medyczna

uropejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to wydawany bezpłatnie przez NFZ dokument, który na Węgrzech uprawnia nas do korzystania z usług publicznej służby zdrowia na takich zasadach, jakie obowiązują Węgrów. Dotyczy to oczywiście przypadków nagłych, a nie leczenia planowego.

Okazuje się, że węgierska służba zdrowia działa podobnie jak Polska – przynajmniej od strony pacjenta. Wizyty u lekarza pierwszego kontaktu czy w ambulatorium są więc bezpłatne, do niektórych specjalistów – ginekologa, okulisty czy chirurga ogólnego – nie potrzeba nawet skierowania. Również pobyt w szpitalu nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, chyba że zdecydujemy się na salę o wyższym standardzie, lepsze posiłki, dodatkową opiekę etc. Nie zapłacimy również za transport karetką na terenie Węgier.

Leczenie dentystyczne jest bezpłatne w najbardziej podstawowym zakresie. Pacjent może zostać zobowiązany do pokrycia kosztów użytych materiałów stomatologicznych. W przypadku leków refundacja może obejmować od 25 proc. do 90 proc. ceny.

Wydaje się więc, że karta EKUZ to wystarczające zabezpieczenie w razie podróży na Węgry – niestety, w wielu sytuacjach może się to okazać nieprawdą.

Posiadanie wyłącznie karty EKUZ ogranicza nam pole manewru jedynie do placówek publicznej służby zdrowia. Tymczasem w miejscowościach turystycznych z reguły najłatwiej i najszybciej jest uzyskać poradę lekarza przyjmującego prywatnie. W takiej sytuacji całość kosztów ponosimy na miejscu we własnym zakresie, później zaś możemy wnioskować do NFZ o ich zwrot. Decyzja pozytywna nie jest jednak regułą. Inna sprawa, że w razie nagłej choroby czy wypadku pomoc musimy zorganizować sobie sami.

Informacje dla kierowców

Przy pobytach turystycznych honorowane jest polskie prawo jazdy. Wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne ("zielona karta"). Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane, często jednak ubezpieczeni nie posiadają dokładnych informacji o ich zakresie ubezpieczenia. Zdarza się też, że nie są informowani przez ubezpieczyciela, do kogo mogą się zwracać za granicą i jaki jest tryb realizacji zobowiązań polisy. Należy zwrócić uwagę na fakt, że węgierskie służby graniczne i celne na ogół bardzo dokładnie kontrolują pojazdy i ich dokumenty. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości (dotyczących np. dowodu rejestracyjnego, tablic, numerów podwozia i silnika itp. ) pojazd jest zatrzymany do wyjaśnienia, co niekiedy trwa nawet kilka godzin. Jeśli samochodem dysponuje osoba nie będąca jego właścicielem, powinna posiadać notarialne upoważnienie od właściciela, przetłumaczone na język węgierski, angielski lub niemiecki. Kierowcy poruszający się pojazdami będącymi w leasingu winni być zaopatrzeni w umowę przetłumaczoną na język węgierski, angielski lub niemiecki. Dokumenty spedycyjne, pozwolenia przewozu wg karnetów TIR winny być wystawione zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wydział konsularny nie ma możliwości interwencji, gdy przewoźnik posiada niezgodne z obowiązującą dwustronnie umową dokumenty na przewóz. Autostrady oznaczone są literą M, drogi europejskie - E. Turyści podróżujący samochodem muszą posiadać na samochodach plakietki "PL", jak i winiety (matryce) potwierdzające opłacenie przejazdu autostradami.

Bezpieczeństwo Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Brak szczególnego zagrożenia przestępczością, częste są jednak kradzieże na terenie popularnych obiektów turystycznych, w centrach handlowych, środkach komunikacji publicznej, itp. Kradzież – zwłaszcza dokumentów – należy zgłosić osobiście na najbliższym komisariacie policji. Protokół policji o zgłoszeniu kradzieży będzie podstawą do wydania nowych dokumentów, może być również potrzebny przy ubieganiu się o odszkodowanie lub wypłatę ubezpieczenia.

Częste są przypadki wystawiania zawyżonych rachunków w restauracjach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Zaleca się zachowanie ogólnej czujności.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Republiki Wegierskiej
00-559 Warszawa, ul. Chopina 2
Tel.: (+48-22) 537-5660
Fax: (+48-22) 621-8561
E-mail: mission.vao@mfa.gov.hu
https://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/PL/pl/

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP
Budapeszt, Varosligeti fasor 16, 1068
Tel dyzurny: +36 1 4138200
Tel: +36 20 4729502
Fax: +36 1 3511722
Email: budapeszt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: https://www.budapeszt.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00