Vanuatu - państwo wyspiarskie „ukryte” za Australią, leżące pomiędzy Nową Kaledonią a wyspami Fidżi. Jeśli chcesz zawitać do raju zapraszamy do Vanuatu. W podróży dookoła świata warto się tu zatrzymać, by zobaczyć między innymi odprawiany tutaj od stuleci rytuał błogosławienia ziemi . Wyspy archipelagu słyną ponadto z podwodnych jaskiń, rozświetlonych słońcem i wypełnionych teatrem światła. Zobaczymy tu także klucze ptaków przelatujących wysoko na niebie oraz ogromne żółwie morskie wyłaniające się z wulkanicznego pyłu i mgły.
Język
Położenie
Warunki naturalne
język urzędowy: bislama, angielski, francuski
Położenie
Vanuatu jest archipelagiem 83 wysp na południowo-wschodnim Pacyfiku, pomiędzy Nową Kaledonią a archipelagiem Fidżi. Vanuatu stanowią wystające ponad poziom wody wierzchołki grzbietu oceanicznego ciągnącego się od Nowej Kaledonii po Malaje. Wyspy znajdują się nieopodal południka 180°, a najdalej na północ wysunięta wyspa leży leży na równoleżniku 12° S.
Warunki naturalne
Największe spośród wysp archipelagu zbudowane są ze skał wulkanicznych i wapieni. Vanuatu charakteryzują się urozmaiconym, górzystym krajobrazem, a na terenie kraju znajdują się trzy czynne wulkany. Północne wyspy porastają lasy tropikalne, na południu zaś spotkać można suche lasy oraz sawanny. Wokół wysp znajdują się rozległe rafy koralowe.
Religia
Klimat
Kuchnia
Niemalże 80% mieszkańców wysp stanowią protestanci, co dziesiąta osoba mieszkająca na Vanuatu jest katolikiem, zaś wyznawcy religii pierwotnych stanowią około 4% wyspiarzy.
Klimat
Vanuatu znajduje się w strefie klimatów podrównikowych, których charakterystyczną cechą jest duże zróżnicowanie temperatur i opadów w ciągu roku. Zimą średnia temperatura waha się w okolicy 20 °C, latem zaś około 30 °C. Trzeba pamiętać, że na półkuli południowej pory roku występują odwrotnie do pór roku panujących na północy.
Ze względu na najbardziej korzystne warunki pogodowe najlepszym okresem na wyjazd do Vanuatu jest pora trwająca od maja do września, kiedy jest chłodniej, a opady są zdecydowanie rzadsze i mniej intensywne.
Kuchnia
Podstawą kuchni jest maniok, ryby oraz owoce morza. Na miejscu uprawiana jest większość znanych nam warzyw oraz owoców. Najsłynniejszą potrawą są kawałki surowej ryby w sosie z mleka kokosowego z sokiem z limonki i chili oraz ryba gotowana w mleku.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Paszport
Największe atrakcje turystyczne Vanuatu:
• Efate – główna wyspa archipelagu i najczęściej odwiedzane miejsce na Vanuatu. Znajduje się tutaj stolica Vanuatu, czyli Port Vila.
• Espiritu Santo – największa wyspa i druga najlepiej rozwinięta. Znajduje się tutaj Million Dolar Point, czyli miejsce, w którym amerykańskie wojsko, swego czasu stacjonujące na wyspie, zatopiło w morzy tony sprzętu wojskowego, w tym między innymi czołgi i transportery, które obecnie porasta rafa koralowa tworząc idealne miejsce do nurkowania.
• Tanna – wyspa, na której znajduje się wulkan Yasur oraz tradycyjna wioska Yakel, w której zobaczyć można jak wyglądało życie zanim dotarła tutaj zachodnia cywilizacja.
Warunki wyjazdowe, wiza
Testy przed przyjazdem
Osoby podróżujące muszą wykonać test PCR nie więcej niż 72 godziny przed planowanym wylotem, i otrzymać wynik negatywny na obecność COVID-19.
Testy po przyjeździe
Testy PCR podczas 5-tego i 11-tego dnia kwarantanny. Jeśli osoba podróżuje z kraju wysokiego ryzyka wymagany jest także test PCR podczas 1-szego dnia kwarantanny.
Kwarantanna
Wszystkie osoby zaszczepione dwiema rekomendowanymi dawkami szczepionki przyjeżdzające do kraju muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Dla osób zaszczepionych jedną rekomendowaną dawką szczepionki okres kwarantanny wynosi 28 dni. Kwarantannę odbywa się na koszt własny we wskazanym przez odpowiednie służby miejscu izolacji, kwarantanna monitorowana jest telefonicznie.
Osoby podróżujące w wieku poniżej 18 roku życia nie mają obowiązku bycia w pełni zaszczepionymi.
W przypadku pobytu turystycznego do 30 dni wiza nie jest wymagana. Wizy turystyczne i biznesowe na okres do 3 miesięcy wydawane są przy wjeździe.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Paszport
Należy okazać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu Vanuatu, bilet powrotny oraz udowodnić posiadanie środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów podczas pobytu.
Warunki celne
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Surowe regulacje celne dotyczą wwozu żywności, broni oraz materiałów pornograficznych. Ponadto surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami.
Co zabrać
Wybierając się na wakacje na Vanuatu należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
• paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Vanuatu), kserokopii paszportu – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi
• pieniędzy
• wygodnego obuwia, lekkiej odzieży, krótkich i długich spodni, swetra lub polaru, okrycia przeciwdeszczowego, nakrycia głowy oraz okularów przeciwsłonecznych
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), kremu z filtrem UV, środka przeciw komarom
Zakupy, pamiątki
Najpopularniejszymi pamiątkami z Vanuatu są rzeźbione w drewnie świnki, które są symbolem kraju, plecione kosze i kapelusze, figurki wojowników oraz kolorowe koszule.
Przykładowe ceny
Ubezpieczenie
Szczepienia
świeży kokos – 20 vt
pomelo – od 50 vt
pomidor – 20 vt
ogórek – 30 vt
przejazd na lotnisko, czy do domku – ok. 150-300 vt
nocleg – ok. 4000 vt
posiłek w taniej restauracji w popularnym turystycznie miejscu – ok. 400 vt
posiłek w niezbyt popularnym turystycznie miejscu – ok. 1000 vt
1l benzyny – ok. 130 vt
Ubezpieczenie
Zalecane jest wykupienie kompletnej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Vanuatu, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.
Szczepienia
Szczepienia nie są obowiązkowe. Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi, malarią oraz sezonowo zwiększone ryzyko chorób przenoszonych przez komary.
Opieka medyczna
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Opieka zdrowotna jest dostępna jedynie w podstawowym zakresie. W poważniejszych przypadkach konieczne jest leczenie w Australii lub w Nowej Zelandii.
Informacje dla kierowców
Obowiązuje ruch prawostronny. Należy zachować dużą ostrożność z uwagi na bardzo złą jakość dróg. Można wynająć samochód.
Bezpieczeństwo
Występuje zagrożenie przestępczością pospolitą wobec cudzoziemców, jak kradzieże czy rozboje, wobec czego nie należy nosić przy sobie większej gotówki ani przedmiotów wartościowych. Należy unikać również zgromadzeń publicznych.
Warto wiedzieć
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
• Na wyspach najlepiej podróżować taksówkami, ponieważ komunikacja miejska jest słabo rozwinięta. Należy jednak pamiętać, by wcześniej ustalić cenę za kurs.
• Vanuatu leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami, okres od listopada do kwietnia to pora cyklonów, a od stycznia do kwietnia to pora tajfunów. Jednakże system ostrzegania funkcjonuje dobrze.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
W Polsce brak przedstawicielstwa dyplomatycznego Vanuatu. najblizsza ambasada znajduje się w Brukseli.
Ambasada Vanuatu w Brukseli (Belgia)
Avenue de Tervueren 380, 1150 Brussels
tel. (+32) 2-772 7141
fax (+32) 2-771 7494
info@embassyvanuatu.net
info@embassyvanuatu.com
Placówki Polskie zagranicą
W Vanuatu nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, wobec czego państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Canberze (Australia).
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim
ambasador: Paweł Milewski
Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6273 1208 Tel.: +61 2 62721000 Tel.: +61 2 6273 1211 Tel. dyżurny: +61 411 540 466 Faks: +61 2 6273 3184
canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.canberra.msz.gov.pl