Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga uzbekistanuUzbekistan

Uzbekistan to średniej wielkości państwo, cechujące się równinnym terenem i umiarkowanym, suchym klimatem. Kraj nie graniczy z morzem, a lasy zajmują jedynie 3% powierzchni, lato jest gorące i suche, zaś zimy mroźne i pochmurne. Jednak bogata historia, liczne zabytki i wykopaliska archeologiczne zachęcają do wybrania się na wycieczkę do Uzbekistanu. Zaczynając od stolicy Taszkent, zwiedzanie rozpoczynamy od Placu Niepodległości, otoczonego przez monumentalne budynki rządowe. Kontynuujemy oglądając Pomnik Emira Timura, a kończymy podziwianiem jednego z wielu wspaniałych meczetów. Warto również wybrać się na bazar Chorsu, pełnego kolorowych owoców i przypraw. Jeżeli chce się poczuć klimat Bliskiego Wschodu i przenieść do świata baśni, wyruszamy do Samarkandy, zwanej turkusową tajemnicą Wschodu, pełnej pokrytych kopułami budynków zdobionych błyszczącymi mozaikami. Baśniowy klimat dopełni Buchara, oaza znajdująca się na pustyni Kyzył-kum, przez którą dawniej przebiegał Jedwabny Szlak. To jedynie część atrakcji jakie można znaleźć w tym wspaniałym kraju. Niezależnie czy chcemy ciekawie spędzić urlop czy przeżyć wakacje życia, Uzbekistan to znakomite miejsce do zwiedzania i odpoczynku.

°C
Stolica
Taszkent
Strefa czasowa
UTC +
UZS
waluta
sum uzbecki
kod telefoniczny
+998
napięcie elektryczne
220V / 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: uzbecki i karakałpacki (na obszarze Karakałpakstanu)
inne języki: rosyjski, tadżycki (Buchara, Samarkanda), w mniejszym stopniu angielski

Położenie

Uzbekistan to państwo o powierzchni 447,4 tys. km2 położone w Azji Środkowej, nie posiadające dostępu do morza. Uzbekistan graniczy z: Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Afganistanem i Turkmenistanem. Rozciągłość Uzbekistanu z zachodu na wschód wynosi 1425 km, a z północy na południe - 930 km.

Warunki naturalne

Prawie 80% terytorium kraju zajmują równiny (głównie Nizina Turańska). Między rzekami Amu-darią i Syr-darią rozciąga się pustynia Kyzył-kum. W centralnej części pustyni wznoszą się oddzielne masywy Bo‘kantov, Aktau i Quljuqtov. W północno-zachodniej części Uzbekistanu znajduje się fragment Wyżyny Ustiurt opadający ponad 100-metrową krawędzią w kierunku Jeziora Aralskiego i delty rzeki Amu-daria. Na wschodzie i południu Uzbekistanu ciągną się pasma gór Tien-szanu (góry Piskom, Czatkalskie, Kuramińskie) i systemu Hisaro-Ałaju (góry Ałajskie, Turkmeńskie, Zarafszańskie, Hisarskie) rozdzielone śródgórskimi kotlinami: Fergańską, Zarafszańską, Chirchiq-Angreńską. Najwyższy szczyt Uzbekistanu wznosi się w Górach Hisarskich na granicy z Tadżykistanem na wysokość 4643 m n.p.m.
Na terytorium Uzbekistanu, zwłaszcza we wschodniej części, występują liczne trzęsienia ziemi.
Do największych rzek należą: Amu-daria (w granicach Uzbekistanu 945 km), Syr-daria(385 km) i Zarafszan (455 km).Do Uzbekistanu należy południowa część Jeziora Aralskiego.
Większą część Uzbekistanu zajmują pustynie: na Wyżynie Ustiurt- słone, a na wschód od Amu-darii piaszczyste (Kyzył-kum) z efemeryczną roślinnością wiosenną i zaroślami saksaułów. Nad rzekami występują smugi lasów wierzbowo-topolowych (tzw. tugaje) i bagna porosłe trzciną. Na przedgórzach (do wys. 600 m) dominują półpustynie (piołunowe, piaszczyste lub trawiaste), a w górach piętra: suchych stepów (do 1500 m), lasostepów ze skrawkami lasów liściastych (do 2800 m) oraz stepów wysokogórskich i roślinności alpejskiej.
Na północnych stokach Gór Turkiestańskich utworzono w 1978 r. Park Narodowy Uzbekistanu.

Religia Klimat Kuchnia

Dominującą religią w Uzbekistanie jest islam (85%). Większość wierzących stanowią muzułmanie sunnici. Obecnie tylko Kotlina Fergańska jest konserwatywna i religijna. Na pozostałym obszarze kraju, do tradycyjnych nakazów i zakazów islamu podchodzi się bardzo swobodnie, szczególnie młodsze pokolenie przejęło już wiele zachodnich obyczajów. Uzbeckie kobiety noszą tradycyjnie długie suknie, ale nie noszą czadorów, co najwyżej bardzo kolorowe chustki wiązane po europejsku. Mężczyźni, zwłaszcza starsi, zakładają kwadratowe czapeczki oraz długie, wzorzyste płaszcze. Nie ma restrykcji dotyczących stroju turystów (turystki noszą krótkie spodenki i bluzki na ramiączka) i w zasadzie wszędzie można kupić alkohol. Uzbeccy muzułmanie, podobnie jak współwyznawcy na świecie, obchodzą ramadan, czyli 30-dniowy post. Dlatego przed wyjazdem do Uzbekistanu warto sprawdzić kiedy wypadają muzułmańskie święta.

Klimat

Uzbekistan leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, suchego o cechach kontynentalnych. Czynnikiem wpływającym na taki klimat jest znaczne oddalenie od morza i ogromna powierzchnia kontynentu azjatyckiego. Południowy skrawek kraju leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego.
Zimy są chłodne i nierzadko mroźne a także pochmurne, szczególnie na pustyni. Średnia temperatura stycznia waha się od 3oC na krańcach południowych do -10oC na północo-zachodzie.
Lata są suche i gorące, średnie temperatury lipca wynoszą od 25oC na północy do 32oC na południu (absolutne maksimum 49,6°C zanotowane w Termezie). W ciągu dnia występują silne upały, zwłaszcza na obszarach pustynnych. Dobrym okresem na wyjazd do Uzbekistanu są wrzesień i pierwsza połowa października - jest ciepło, ale nie upalnie.
W górach występuje piętrowość klimatyczna.
Uzbekistan jest suchym krajem. Roczna suma opadów w większej części kraju wynosi 100-200 mm, w górach wzrasta do 500-600 mm. Opady występują zimą i wiosną, a na południowym skraju tylko wiosną.
Na południu często wieje bardzo silny wiatr południowo-zachodni, który zimą sprowadza opady śnieżne i zamiecie.

Kuchnia

Uzbecka kuchnia jest prosta i ograniczona do zaledwie kilku podstawowych dań. Królują w niej wołowina i baranina, które w połączeniu z występującymi w Uzbekistanie w dużej obfitości warzywami, zbożami i przyprawami tworzą smaczne potrawy. Warto podczas wycieczki spróbować regionalnych potraw.
Podstawą kuchni są zupy: mastawa, maszhorda, czuczwara w bulionie, szurwa (zupa z ciecierzycą i kurczakiem), soczewica oraz kuk-si.
Danie główne to zazwyczaj:
• płow (pilaw) - ryż z tłuszczem, warzywa (głównie marchewka i papryka), mięso (głównie baranina) i kmin rzymski;
• lagman- gruby makaron własnej roboty oraz wołowina zasmażana z warzywami (papryką, selerem naciowym, fasolą szparagową) oraz różnymi azjatyckimi przyprawami i sosem;
• szaszłyk;
• manty - pierogi z nadzieniem z baraniny lub wołowiny gotowane na parze;
• samsa – pierożki z nadzieniem mięsnym lub serowym.
Głównym napojem w Uzbekistanie jest herbata. Herbatę pije się z małych miseczek, a wybór herbat w kuchni uzbeckiej jest bardzo duży - od herbat zielonych, przez czarne i owocowe, po różnego rodzaju mieszanki górskich ziół. Większość można wypić w klimatycznych herbaciarniach relaksując się i wypoczywając.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

• Taszkent- cudowna stolica, która ma pokazać światu potęgę kraju, główna atrakcja wszelkich wycieczek do Uzbekistanu
• Samarkanda- jedno z najstarszych miast świata i najpiękniejsze architektonicznie miasto Azji, przyciągające rocznie wielu turystów,
• Buchara - miasto z dziesiątkami meczetów i madras czekających na zwiedzanie,
• Chiwa - muzeum na wolnym powietrzu z labiryntem uliczek i zaułków,
• Shakhrisabz - miasto narodzin Tamerlana, zdobywcy i tyrana o duszy artysty,
• pustynia Kyzył-kum, której nazwa oznacza „czerwony piasek”, przez którą niegdyś przebiegał Jedwabny Szlak
• zanikające Jezioro Aralskie, warte odwiedzenia

Warunki wyjazdowe, wiza

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy TAK
Dowód osobisty NIE
Wymagana minimalna ważność dokumentu podróży 6 miesięcy do zakończenia paszportu.

WIZA
Do 30 dni pobytu wiza nie jest potrzebna.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Do przekroczenia granicy Uzbekistanu przez obywateli Polski wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Uzbekistanu.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Wywóz waluty jest możliwy do kwoty, jaka została zadeklarowana w deklaracji wwozowej.

Co zabrać

Osoby wybierające się w podróż do Uzbekistanu i planujące zwiedzanie tego kraju (np. podczas wycieczki objazdowej po Uzbekistanie) powinny zabrać ze sobą:
- paszport (ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Uzbekistanu) oraz ewentualnie kserokopię dokumentu tożsamości – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
- wygodne obuwie, lekką odzież (najlepiej bawełnianą) z krótkim i długim rękawem, lekką kurtkę lub polar, okrycie przeciwdeszczowe (późną jesienią i wczesną wiosną), nakrycie głowy,
- mały plecak, który odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia,
- osobistą apteczkę (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), krem z filtrem UV.

Zakupy, pamiątki

W Uzbekistanie ceny produktów spożywczych są niższe niż w Polsce. Będąc na wakacjach w Uzbekistanie koniecznie trzeba się wybrać na zakupy na miejscowy targ, gdzie jest mnóstwo tanich i pysznych orzechów oraz owoców, często niespotykanych w Europie. Kupując pamiątki z podróży do Uzbekistanu warto zwrócić uwagę m.in. na: dywany, chusty, ceramikę, biżuterię, przyprawy i suszone owoce. Pamiątki najlepiej kupić w Bucharze, w której jest kilka bazarów i mnóstwo straganów z pamiątkami na ulicach.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

- woda mineralna: 400 UZS (mała) i 600 UZD (duża)
- Coca Cola: 750 UZS (mała) i 1500 UZS (duża)
- piwo: od 1500 UZS
- chleb: 950 UZS
- mleko (1 l): 1 800 UZS

Ubezpieczenie

Podczas wakacji w Uzbekistanie nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia turystycznego, ale posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków, koszty leczenia (niestety tu lepiej wybrać wyższy limit), leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski.

Szczepienia

Podróżujących do Uzbekistanu nie obowiązują żadne szczepienia. Jak wszędzie na świecie, warto być jednak zaszczepionym przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, polio i durowi brzusznemu. W Uzbekistanie występuje większe niż w Polsce ryzyko zarażenia żółtaczką pokarmową, dlatego w miastach lepiej zawsze przegotowywać bieżącą wodę, unikać miejscowych lodów (np. z automatu) i z dużą ostrożnością kupować żywność na bazarach. Na początku wakacji w Uzbekistanie, w związku z inną niż w Polsce florą bakteryjną, mogą pojawić się problemy żołądkowe.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Publiczna służba zdrowia w Uzbekistanie jest na niskim poziomie. Państwowe przychodnie i szpitale są słabo wyposażone i brakuje specjalistów. Pobyt w szpitalu najlepiej ograniczyć do niezbędnego minimum, ponieważ kiepskie wyposażenie oraz słaby stan higieny w szpitalach mogą stać się źródłem dodatkowych problemów. Koszt wizyty u lekarza wynosi od 15 USD, natomiast doba w szpitalu – ok. 80 USD.

Informacje dla kierowców

Jeśli na urlop w Uzbekistanie planujemy wybrać się samochodem powinniśmy posiadać mię¬dzynarodowe prawo jazdy. Miejscowi kierowcy nie przestrzegają niestety podstawowych zasad ruchu drogowego, dlatego pozostali kierowcy oraz piesi powinni zachować szczególną ostrożność na drodze. Ze względu na słaby stan dróg oraz liczne niespodziewane zagrożenia i przeszkody na drodze w postaci dziur, zwierząt, nieoświetlonych samochodów, najlepiej zrezygnować z podróży samochodem po zmroku. Kilka lat temu wprowadzany został nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa oraz zakaz używania telefonów komórkowych w czasie jazdy samochodem, jednak te przepisy są rzadko respektowane przez uzbeckich kierowców.

Bezpieczeństwo

Uzbekistan to kraj bezpieczny dla turystów. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest umiarkowane, co jednak nie zwalnia z obowiązku zachowania ostrożności i podstawowej troski o swoje bezpieczeństwo podczas urlopu. Zdarzają się drobne kradzieże w miejscach często uczęszczanych przez zagranicznych turystów (głównie na targach i bazarach oraz w rejonie obiektów turystycznych).

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Telefon: Sieć telefoniczna jest dość dobra.
• Internet: W miastach jest wiele kawiarenek internetowych.
• Waluta: Nie istnieją nominały wyższe niż 1000 sumów, a za 1000 sumów można kupić niewiele (np. chleb), dlatego w Uzbekistanie praktycznie nikt nie nosi normalnych portfeli. Do przeniesienia nawet niezbyt dużej sumy pieniędzy potrzebna jest torba, dlatego w Uzbekistanie normalnym widokiem jest widok ludzi z czarnymi reklamówkami.
W lokalnych bankach, z wyjątkiem Banku Narodowego Uzbekistanu, można tylko sprzedać dolary, a nie można ich kupić. W tej sytuacji wielu turystów korzysta z nielicznych bankomatów wypłacających dolary, które można znaleźć w Taszkencie.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Uzbekistanu w Polsce
ul. Kraski 21, 02-804 Warszawa
tel. 22 894 62 30
fax 22 894 62 31
e-mail: uzembassy@gmail.com

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Taszkencie
Firdavsiy 66, 100084 Taszkent
tel. (+998 71) 120 86 50
fax (+998 71) 120 86 51
e-mail: taszkent.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00