Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga ukrainyUkraina

Ukraina jest ziemią dosyć słabo znaną. Mało kto wie, że aby wyjechać nad ciepłe morze wcale nie trzeba lecieć do Afryki, ponadto na Ukrainie znajdują się także huczące na rzeki, nieprzebyte stepy, a nawet pustynia. Przez większość kojarzona jest przede wszystkim ze stepami z „Sonetów Krymskich” Mickiewicza. Jak jest naprawdę? Należy odkryć samemu.

°C
Stolica
Kijów
Strefa czasowa
UTC +
UAH
waluta
hrywna ukraińska
kod telefoniczny
+380
napięcie elektryczne
220V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Język urzędowy: ukraiński

Położenie

Ukraina jest państwem unitarnym w Europie Wschodniej, graniczącym od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od północy z Białorusią i Rosją, a od południa z Mołdawią i Rumunią.

Warunki naturalne

Za wyjątkiem Karpat ukształtowanie powierzchni Ukrainy jest równinne i raczej mało urozmaicone. Duża część leży na obszarze Niziny Wschodnioeuropejskiej. Najwyższym szczytem Ukrainy jest Howerla w paśmie Czarnohory.

Religia Klimat Kuchnia

Główną religią na Ukrainie jest prawosławie, którego wyznawcy stanowią ponad trzy czwarte populacji kraju. Katolicy stanowią około 5%, natomiast osoby bezwyznaniowe 15% mieszkańców Ukrainy.

Klimat

Ukraina leży w obszarze oddziaływania klimatu umiarkowanego kontynentalnego, który jest nieco ostrzejszy od klimatu przejściowego który panuje w Polsce. W związku z czym zimy są zimniejsze a lata bardziej upalne.

Kuchnia

Podstawą ukraińskiej kuchni jest chleb oraz potrawy z mąki i kaszy. Często spotyka się potrawy z ciasta gotowanego we wrzątku, czyli popularne wareniki z różnymi nadzieniami: twarogiem, ziemniakami, słoniną oraz wszelkiego rodzaju mięsami. Do tej samej grupy należą sławne i bardzo lubiane pielmieni, czyli pierogi podobnie występujące z dziesiątkami różnego rodzaju nadzień. Daniem narodowym jest barszcz ukraiński z burakami, kapustą, warzywami, słoniną oraz śmietaną. Z innych zup popularne są kapuśniak oraz juszka. Ulubioną potrawą narodową jest słonina wieprzowa, występująca w każdej możliwej postaci - słonej, wędzonej, duszonej, a nawet słodkiej. Słoninę jada się zwykle z chlebem i musztardą (tradycyjne jej gatunki to Czarcia i Kozacka) lub z ziemniakami; dodaje się (zwykle zasmażaną) do prawie wszystkich potraw słonych (zup i drugich dań), faszeruje się nią inne mięsa w celu otrzymania większej soczystości.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

• Lwów – najbardziej „polskie” miasto na Ukrainie, znajdują się tutaj 44 zabytkowe kamienice skupione w centralnej części miasta, katedra łacińska, cmentarz Orląt Lwowskich oraz zamek.
• Kijów – stolica kraju, znajdują się tutaj zabytki wpisane na listę UNESCO, zobaczyć warto święte miejsca prawosławia, pomniki historyczne oraz wiele innych ciekawych architektonicznie obiektów.
• Kamieniec Podolski – stara i nowa twierdza oraz stare miasto otoczone murami obronnymi.
• Charków – liczne sobory prawosławne, miejska zabudowa, pałac Katarzyny II, pałac arcybiskupi.
• Prypeć – opuszczone miasto, pozostawione samemu sobie w momencie wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu, stanowi swoisty skansen epoki socjalizmu.

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele polscy wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej i mogą przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy. Na przełomie 2013/2014 roku władze ukraińskie wprowadziły przepis, w myśl którego obcokrajowców wjeżdżających na Ukrainę obowiązuje wymóg posiadania odpowiednich środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Na pierwsze pięć dni pobytu wymagana jest kwota ponad 400 Euro. Ukraińskie służby graniczne uprawnione są do weryfikacji posiadanych środków pieniężnych.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

COVID-19 WARUNKI WJAZDOWE:
1. Aby wjechać na Ukrainę polscy obywatele muszą
• posiadać dokument potwierdzający odbycie pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką zatwierdzoną przez WHO) oraz odpowiednie ubezpieczenie;

lub

• posiadać dokument potwierdzający przyjęcie jednej lub kilku dawek szczepionki przeciwko COVID-19 (szczepionką zatwierdzoną przez WHO) wystawiony przez jedno z państw członkowskich UE oraz odpowiednie ubezpieczenie;

lub

• posiadać dokument potwierdzający przebycie COVID-19 wystawiony przez jedno z państw członkowskich UE (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) lub przez państwo, które podpisało z Ukrainą umowę o wzajemnym uznawaniu certyfikatów COVID-19 oraz odpowiednie ubezpieczenie;

lub

• Posiadać negatywny wynik testu PCR albo testu antygenowego w kierunku COVID-19, który musi zostać przeprowadzony w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem ukraińskiej granicy, odbyć kwarantannę z wykorzystaniem aplikacji „Wdoma” oraz posiadać odpowiednie ubezpieczenie

2. Od wymogu posiadania negatywnego wyniku testu lub dokumentu potwierdzającego przejście pełnego kursu szczepienia obowiązuje lista wyjątków. Należą do nich cudzoziemcy i bezpaństwowcy, którzy:
• na stałe mieszkają na Ukrainie;
• nie ukończyli 12. roku życia;
• posiadają status uchodźcy;
• są uznani za osoby potrzebujące ochrony uzupełniającej;
• są akredytowanymi na Ukrainie pracownikami misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz przedstawicielstw oficjalnych misji międzynarodowych organizacji lub członkami ich rodzin;
• pracują jako kierowcy i członkowie załóg pojazdów towarowych, autobusów wykonujących przewozy regularne, nieregularne i wahadłowe, członkowie załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw i przekraczają granicę Ukrainy w związku z wykonywaniem zadań służbowych;
• biorą udział w szkoleniach Sił Zbrojnych Ukrainy jako zawodowi żołnierze sił zbrojnych państw NATO i krajów członkowskich programu „Partnerstwo dla Pokoju”.

3. Z odbycia kwarantanny zwolnione są w szczególności:
• osoby posiadające dokument potwierdzający przyjęcie jednej lub kilku dawek szczepionki przeciwko COVID-19 lub przebycie COVID-19;

4. Przy wjeździe na Ukrainę należy posiadać przy sobie polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz ew. obserwacją w placówce medycznej. Ubezpieczenie musi pokrywać cały okres pobytu na Ukrainie. Strona ukraińska akceptuje ubezpieczenia wystawione przez firmy ubezpieczeniowe:
• zarejestrowane na Ukrainie;
• firmy ubezpieczeniowe posiadające swoje przedstawicielstwa na Ukrainie;
• firmy, które mają podpisaną umowę o assistance z ukraińskim partnerem.

Paszport

Obywatele polscy wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej i mogą przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Cudzoziemcy mogą swobodnie wwozić na Ukrainę i wywozić z jej terytorium kwotę do 10 tysięcy euro. Kwotę wyższą niż 10 tysięcy euro należy natomiast zadeklarować pisemnie, przy czym wywożąc ją należy przedstawić dokumenty z banku potwierdzające wypłatę kwoty. Podobnie ukraińską walutę, czyli hrywnę można, deklarując ustnie, wwozić i wywozić w wysokości do 15 tysięcy. Kwotę od 15 do 50 tysięcy hrywien należy deklarować pisemnie, natomiast wyższe kwoty można wywozić jedynie za pozwoleniem Narodowego Banku Ukrainy.
Na granicy urzędnicy celni często w dowolny sposób interpretują przepisy celne, dlatego można się spotkać z konfiskatą wwożonych czy też wywożonych towarów. W każdym z takich przypadków należy żądać okazania podstawy prawnej oraz pokwitowania za rzeczy zajęte do kontroli celnej.

Co zabrać

Na wycieczkę po Ukrainie warto zabrać ze sobą wygodne obuwie. W przypadku wypraw w góry, należy zabrać obuwie do wysokogórskich wojaży. Latem przyda się również parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy, gdyż pogoda jest dosyć zmienna. Zimą warto zapatrzyć się w ciepłe kurtki i rękawiczki.

Zakupy, pamiątki

Sklepy czynne są od 8:00 - 20:00 od poniedziałku do piątku, centra handlowe czynne są przez cały tydzień. Miłą pamiątką będzie na pewno ceramika, wyroby rękodzielnicze, pamiątki z Lwowa oraz regionalne produkty spożywcze. Ukraina słynie również z wyrobów alkoholowych.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

chleb - 2,8 UAH
masło - 2,8 UAH
woda mineralna 1,5 litra - 4 UAH
piwo 0,5l - 2,3 UAH
wódka - do 10 UAH
1 kg ziemniaków - 7 UAH
1 kg pomidorów - 28 UAH
1l benzyny - 10-11 UAH

Ubezpieczenie

Ukraina jest członkiem grupy państw, w których obowiązuje Zielona Karta. Należy również wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy honorowane są jedynie polisy wystawione przez Państwową Asekuracyjną Spółkę Akcyjną Ukrainmedstrach - PROSTO lub przez firmy, z którymi spółka ta podpisała stosowną umowę. Ubezpieczenie to można wykupić przekraczając granicę.

Szczepienia

Zalecane są szczepienia przeciw żółtaczce. Okresowo, szczególnie w południowych regionach Ukrainy, występują ogniska zapalne żółtaczki i duru brzusznego. Stan sanitarny kraju nie jest najlepszy, dlatego turystom zaleca się zabranie ze sobą leków na żołądek. Nie należy pić wody z kranu. Każdego roku odnotowuje się wzrost zachorowań na gruźlicę i AIDS.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Wyposażenie szpitali państwowych jest bardzo złe. Każdy pacjent musi sam płacić za leki, a cudzoziemcy także za opiekę lekarską.

Informacje dla kierowców

Właściciele samochodów mających legalne zastępcze tabliczki znamionowe, montowane przez stacje diagnostyczne na podstawie decyzji organu rejestrującego, powinni mieć stosowne zaświadczenia, przetłumaczone na język ukraiński. Jednak nawet takie zaświadczenie nie zawsze jest honorowane. Gdy tabliczki są nieczytelne, noszą ślady przeróbek lub samodzielnego mocowania, pojazd może zostać zatrzymany, a przeciwko właścicielowi może być wszczęte postępowanie karne
Obywatele RP wjeżdżający na terytorium Ukrainy cudzym samochodem powinni mieć przetłumaczoną na język ukraiński umowę użyczenia, sporządzoną przez polskiego notariusza.
Podróżowanie po Ukrainie samochodem wymaga dobrej znajomości miejscowych dróg. Należy wystrzegać się jazdy po zmroku. Często brak drogowskazów, oznakowania miejscowości i dróg oraz złe oznakowanie ulic bardzo utrudnia orientację w miastach. Stan dróg jest bardzo zły. Na ulicach miast nierzadkim widokiem są duże dziury, a chwila nieuwagi kierowcy może zakończyć się poważnym uszkodzeniem samochodu.
Kierowcy powinni szczególnie uważać, zwłaszcza o zmroku i w nocy, na pieszych i rowerzystów poruszających się bez odpowiedniego oświetlenia poboczami dróg, wkraczających na jezdnię w celu zatrzymania przejeżdżających samochodów. Zaleca się w związku z tym bezwzględne przestrzeganie ograniczeń prędkości we wskazanych miejscach.
W przypadku stłuczki samochodowej należy wezwać milicję drogową i nie opuszczać miejsca zdarzenia. W praktyce milicja drogowa podczas spisywania protokołu orzeka o winie strony, która brała udział w kolizji i akta sprawy przekazuje do właściwego sądu. Gdy za winnego uznany zostanie cudzoziemiec, milicja zatrzymuje prawo jazdy i wydaje w zamian tymczasowe, które uprawnia jedynie do poruszania się po terytorium Ukrainy. W przypadku winy kierowcy polskiego i roszczeń poszkodowanego obywatela Ukrainy należy wszcząć postępowanie z tytułu posiadanej zielonej karty.
Aby uniknąć zatrzymywania i przewlekłych rozpraw w sądzie, cudzoziemcy spisują umowy z poszkodowanymi o braku z ich strony roszczeń materialnych i moralnych - po wcześniejszym uzgodnieniu wysokości kwoty, jaką sprawca kolizji wypłaci poszkodowanemu.
Na Ukrainie istnieje co prawda pomoc drogowa, lecz jej sieć jest bardzo ograniczona -działa jedynie w obrębie dużych miast.
Należy również zaznaczyć, iż ukraińska milicja ostrzega przed przedstawicielami kozackich organizacji, których tzw. patrole ekologiczne zatrzymują kierowców żądając od nich opłat. Zatrzymanie pojazdu na żądanie patroli kozackich nie jest obowiązkowe. Przedstawiciele takich formacji nie mają prawa do dokonywania kontroli ekologicznych pojazdów, spisywania protokołów administracyjnych, nakładania jakichkolwiek kar. Patrole kozackie wykonują swoje działania poruszając się prywatnymi środkami transportu, w umundurowaniu, przypominającym wyglądem odzież służbową pracowników milicji drogowej.

Bezpieczeństwo

Ogólnie stan bezpieczeństwa na Ukrainie jest niewysoki, jedynie w większych miastach dobry. W drogich sklepach, bankach i kantorach zawsze jest ochrona. Zdarzają się przypadki nieudokumentowanego pobierania pieniędzy od obywateli polskich podróżujących po Ukrainie przez milicję drogową, dlatego za każdym razem należy żądać pokwitowania za mandat. W razie zagubienia dokumentów bądź ich zatrzymania należy domagać się zaświadczenia potwierdzającego zaistniałą sytuację, z wykazem skradzionych bądź zagubionych dokumentów i przedmiotów.
Po zapadnięciu zmroku należy unikać miejsc odległych od centrów miast, nie należy spożywać alkoholu z przypadkowo spotkanymi osobami i zawsze trzeba mieć ze sobą dokumenty potwierdzające tożsamość i miejsce pobytu. W przypadku zatrzymania przez milicję po doprowadzeniu do komisariatu należy bezwzględnie żądać protokołu z zatrzymania z adnotacją o jego przyczynach.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Urzędy pracują 5 dni w tygodniu (poniedziałek-piątek) zwykle od godz. 8.00 lub 9.00 do 17.00 lub 18.00. Tradycyjnie w urzędach obowiązuje przerwa obiadowa w godz. 12.00-13.00 lub 13.00-14.00. Sklepy w większości pracują również w soboty, w niedziele i święta.
• Językiem urzędowym na Ukrainie jest ukraiński. W tym języku urzędy prowadzą korespondencję, a także wydawane są dokumenty urzędowe. Jest to oficjalny język wykładowy na uniwersytetach i w szkołach. Jednak mieszkańcy wschodniej części Ukrainy i Krymu posługują się na co dzień w większości językiem rosyjskim. Na terytorium całej Ukrainy w sklepach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej można swobodnie porozumiewać się po rosyjsku. W języku rosyjskim nadawanych jest też wiele programów radiowych i telewizyjnych, również w tym języku dostępna jest prasa codzienna. We Lwowie i jego okolicach natomiast swobodnie można porozumiewać się po polsku.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Ukrainy w Polsce
Adres: Al. J.Ch. Szucha 7, 00-580 Warszawa, Polska. Zobacz na mapie
Telefon: +48 (22) 629-34-46, 622-47-97
Faks: +48 (22) 629-81-03
Email: emb_pl@mfa.gov.ua
http://poland.mfa.gov.ua

Wydział konsularny Ambasady Ukrainy w RP w Warszawie:
Adres: Aleja Szucha 7, 00-580 Warszawa
tel. : +48 (22) 621-39-79
faks: (+48 22) 629-95-76
informacja konsularna: (+48 22) 625-01-27
e-mail: konsulat@ukraine-emb.pl
http://www.mfa.gov.ua/poland/ua/publication/content/30471.htm

Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie
Adres: ul. Beliny-Prażmowskiego, 4, 31-514 Kraków
tel.: (+48 12) 429 60 66
faks: (+48 12) 429 29 36
e-mail: kons@plk.internetdsl.pl
http://www.plk.internetdsl.pl


Konsulat Generalny Ukrainy w Gdańsku
ul. Chrzanowskiego 60a, 80-278 Gdańsk
tel.: (+48 58) 346 06 90
faks: (+48 58) 346 07 07? (na stronie brak nr faksu)
e-mail: kgu@kgu.internetdsl.pl
www.kgu.internetdsl.pl

Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie
ul. 3 Maja 14, 20-078 Lublin
tel.: (+48 81) 531 88 89, (+48) 81 531 88 01
faks: (+48 81) 531 88 88
e-mail: gc_pll@mfa.gov.ua
www.ukr-konsulat.lublin.pl

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP
ul. Jarosławiw Wał 12, 01034 Kijów-34
telefony:
(0-038044) 230 0700
fax. (0-038044) 270 6336
e-mail: ambasada@polska.com.ua
www.polska.com.ua

Konsulat Generalny RP w Kijowie
01034 Kijów ul. B. Chmielnickiego 60;
tel. (38044) 234-92-36, 234-66-78, 234-51-84
fax: (380044) 234 99 89
e-mail: konsulat@polska.com.ua
www.polska.com.ua

Konsulat Generalny RP we Lwowie
Konsul Generalny: Eliza Dzwonkiewicz
Adres: Iwana Franki 108
Kod pocztowy: 79011
Miasto: Lwów
Telefon: +380 32 295 79 90
Telefon dyżurny: +380 95 260 02 00,
fax: (00-380-322) 98-79-38
Adres e-mail: lwow.kg.sekretariat@msz.gov.pl
ul. I. Franka 110, 79011 Lwów (wydział wizowo-paszportowy i spraw obywatelskich)
tel: (00-380-32) 297-08-61 do 64
fax: (00-380-32) 276-09-74
e-mail: konsulat@mail.lviv.ua
www.konsulat.lviv.ua

Konsulat RP w Charkowie
ul. Artioma 16, 61002 Charków
tel. (0-03857) 757 88 01
fax. (03857) 757 88 04
e-mail: kgrp@kharkov.ukrtel.net
www.kgrp.kharkov.ua

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00