Uganda jest królestwem dzikich zwierząt. To właśnie tu spotkać możemy potężne, dzikie goryle górskie. Będąc na wycieczce w Ugandzie w tym niezwykłym kraju możemy rozkoszować się widokiem afrykańskich sawann, rodem z filmów przyrodniczych, poczuć się jak rasowy odkrywca w zielonych dżunglach, czy też zachwycić się największym w Afryce jeziorem – Jeziorem Wiktorii. Dla wszystkich poszukiwaczy, dzikich i niecodziennych przygód, wyprawa do Ugandy będzie z pewnością podróżą życia. To kraj dla wielbicieli przygody i przyrody.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Językiem urzędowym jest angielski. W użyciu również języki: luanda, suahili
Położenie
Uganda to państwo leżące we wschodniej Afryce, na równiku, na północnym i zachodnim wybrzeżu Jeziora Wiktorii, bez dostępu do morza.
Uganda graniczy z Demokratyczną Republiką Konga, Kenią, Tanzanią, Rwandą i Sudanem Południowym.
Warunki naturalne
Powierzchnia Ugandy jest w większości wyżynna (wys. 1000–2000 m), rozcięta szerokimi i głębokimi rzekami. Na wyżynie miejscami występują góry wyspowe. Najwyższą stanowi wygasły wulkan Elgon (4321 m) na granicy z Kenią. Wzdłuż zachodniej granicy biegnie Wielki Rów Zachodni, w dnie którego znajdują się 2 duże jeziora: Alberta i Edwarda.
Rzeki należą głównie do dorzecza Nilu, część z nich uchodzi do jezior. Na Nilu występują wodospady (Ripon, Kabalega). Większość rzek (z wyjątkiem Nilu) charakteryzuje się dużymi wahaniami stanu wód, niektóre, głównie na wschodzie wysychają w suchych porach roku.
Religia
Klimat
Kuchnia
chrześcijaństwo – 86,7%
islam – 11,5%
tradycyjne religie plemienne – 0,9%
Klimat
Klimat Ugandy jest podrównikowy wilgotny. Średnia roczna suma opadów wzrasta od 700–800 mm na wschodzie i 900–1000 mm w kotlinach do 1500 mm i więcej na południu i wybrzeżach Jeziora Wiktorii oraz na stokach gór.
Najlepszy okres do podróżowania po Ugandzie to dwie pory suche: grudzień-luty oraz czerwiec-lipiec.
Pora deszczowa na północy kraju trwa od kwietnia do października, na południu jest dłuższa - od marca do listopada. Występujące deszcze najczęściej są ulewne i mają charakter burzowy. Średnia temperatura miesięczna na wysokości 1200 m waha się od 20–22°C na południu do 24–26°C na północy (wyżej chłodniej).
Kuchnia
Tradycyjna kuchnia Ugandy pełna jest produktów uprawianych przez miejscową ludność. Na stołach królują banany, słodkie ziemniaki – bataty, kukurydza, maniok, proso, sorgo. Wśród ugandyjskich potraw znajdują się również dania z ryb.
Uganda słynie również z doskonałego piwa, warzonego w tutejszym browarze
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Paszport
Biwindi
Park narodowy Ugandy, w którym turyści mają niecodzienną okazję przyglądać się wielkim gorylom górskim w ich naturalnym środowisku.
Park Narodowy Królowej Elżbiety
W P.N. Królowej Elżbiety można spotkać bardzo wiele gatunków dzikich zwierząt, między innymi nieuchwytną dziką świnię oraz legendarnego lwa potrafiącego wspinać się po drzewach. Zwierzęta najlepiej obserwować z powierzchni wody, dlatego polecamy rejs o zachodzie słońca po Kanale Kasinga.
Jinja
Jest to drugie pod względem wielkości miasto Ugandy. Miejsce to słynie z tego, iż tam właśnie Nil (oficjalnie Nil Wiktorii) wypływa z Jeziora Wiktorii. Nie lada gratką dla zwiedzających jest rafting po wodach Nilu.
Jezioro Bunyonyi
To małe, mistyczne jezioro, znane ze stromych brzegów i pięknych widoków. Pobliskie skały są siedliskiem różnorodnych ptaków. Można tu nacieszyć oczy soczystą zielenią otaczającą jezioro, urokliwymi zatokami oraz błękitem afrykańskiego nieba.
Kampala
Uznawana za „perłę Afryki” stolica Ugandy. Znajdują się tu liczne restauracje, klimatyczne knajpki, kasyna, kluby nocne, które nie występują często w tej części Afryki. Będąc w Kampali warto odwiedzić muzeum posiadające w swych zbiorach eksponaty z dziedziny archeologii, etnografii, muzyki i nauki.
Warunki wyjazdowe, wiza
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy NIE
Dowód osobisty NIE
Wymagana minimalna ważność dokumentu podróży 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu.
WIZA
Konieczność wyrobienia e-wizy na stronie: https://visas.immigration.go.ug/ przed przylotem do Ugandy. Wiza jednokrotna jest ważna na okres 3 miesięcy i kosztuje 50 USD.
Możliwość aplikowania o East African Tourist Visa ważną na Kenię, Ugandę i Rwandę, na 90 dni. Koszt: 100 USD.
Aby aplikować o wizę należy posiadać 2 zdjęcia paszportowe oraz uprzednio wypełniony formularz aplikacyjny (dostępny na stronie www.ugandaembassy.dk/visas.htm).
W przypadku wizy biznesowej, konieczne jest posiadanie listu od firmy zapraszającej.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Paszport
Paszport powinien posiadać puste strony oraz być ważny na okres ponad 6 miesięcy.
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Przykładowe ceny
Na wycieczkę do Ugandy należy zabrać lekkie, bawełniane ubranie, nakrycie głowy do ochrony przed słońcem, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, a także środki chroniące przed ukąszeniami owadów.
Zakupy, pamiątki
Będąc w Ugandzie można zakupić oryginalne, wykonane z bananowca przedmioty, różnorodne kukiełki, lalki czy tez piłki.
Ponadto dobrym pomysłem na pamiątki z podróży od Ugandy są kawa, herbata, przyprawy sprzedawane na wagę, wyroby garncarskie, instrumenty muzyczne, np. bębenki, ręcznie wykonane figurki, bądź malowane przez miejscowych artystów batiki.
Przykładowe ceny
Butelka wody: około 700 UGX = 1,17zł.
Coca cola 700 UGX = 1,17zł.
Chleb: 1200 UGX = 2 zł
Obiad w lokalnym barze: matoke + wątróbka, około 1000 UGX = 1,70 zł
Frytki/ryż + kurczak około 2500UGX = 4,20 zł
Można też znaleźć restauracje z pizzą, mięsem z krokodyla albo strusia, wtedy trzeba mieć jednak więcej pieniędzy.
Ubezpieczenie
Szczepienia
Opieka medyczna
Przed przybyciem do Ugandy zalecane jest wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Szczepienia
Przed wyjazdem do Ugandy zaleca się szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych. Wymagane jest zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko żółtej febrze. W zachodniej części kraju w 2012 r. odnotowano przypadki zachorowań na gorączkę krwotoczną wywoływaną przez wirus ebola, cholerę oraz meningokokowe zapalenie opon mózgowych.
Opieka medyczna
Poziom opieki medycznej znacznie odbiega od standardów europejskich, nawet w stolicy kraju. Na prowincji oferowane są jedynie podstawowe usługi medyczne. Za usługi medyczne, cudzoziemcy płacą gotówką. Koszt wizyty lekarskiej to wydatek rzędu ok. 20-50 USD. Dzień pobytu w szpitalu kosztuje 70-100 USD. Zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Warto wiedzieć
W Ugandzie obowiązuje ruch lewostronny. Aby poruszać się samochodem po Ugandzie, należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Dopuszczalne prędkości pojazdów: na drogach publicznych 90km/h, w terenie zabudowanym 50km/h, w parku narodowym 40km/h.
Bezpieczeństwo
Bardzo niebezpieczne jest podróżowanie po zmroku i nocą ze względu na zły stan dróg oraz duże ryzyko napadów bandyckich. Ze względu na częste kradzieże, zaleca się turystom szczególną ostrożność w restauracjach, barach i na bazarach. Okradane są samochody na parkingach i podczas postoju w korkach ulicznych. Podróżujących publicznymi środkami transportu przestrzega się przed przyjmowaniem jedzenia i napojów od nieznajomych. Żywność taka może zawierać środki odurzające i narkotyki.
Należy unikać noszenia przy sobie większej kwoty pieniędzy i biżuterii. Należy zwracać uwagę na ubiór, aby nie przypominał umundurowania wojskowego, tzw. panterki, w szczególności na terenie przygranicznym Ugandy z Demokratyczną Republiką Kongo, który jest objęty działaniami militarnymi.
Warto wiedzieć
• W Ugandzie występują dotkliwe braki wody i częste przerwy w dostawie prądu.
• Zabronione jest fotografowanie obiektów wojskowych i policyjnych, jak również ich personelu.
• W hipermarketach płacić można tylko lokalną walutą, natomiast na bazarach i w małych sklepach przyjmowane są również USD.
• Nie ma możliwości wymiany banknotów USD wydanych przed rokiem 2000.
• Karty kredytowe VISA i Master Card są akceptowane w większości sklepów i hoteli.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.
Najbliższa placówka:
Ambasada Republiki Ugandy
Axel-Springer-Strasse 54 A
10117 Berlin
tel.: (0-0 49 30) 240 75 56, 206 09 90
fax: (0-0 49 30) 240 75 57
Placówki Polskie zagranicą
Brak polskiej placówki dyplomatycznej
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Kampali
Konsul honorowy: Ephraim Kamuntu (język konsula angielski)
Uganda, Kampala, Farmers’ House Plot 6-8, Parliamentary Avenue, P.O. Box 7103
Tel.: (00-256) 772 774 876
Faks: (00-256-41) 34-12-47
ephraim.kamuntu@mwe.go.ug ekamuntu@parliament.go.ug