Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga turks i caicosTurks i Caicos

Naturalne bogactwo Turks i Caicos to ciepła i błękitna woda, białe plaże z drobnym piaskiem i przebogaty świat rafy koralowej. Turks i Caicos to idealne miejsce na leniwe wakacje w tropikach, ale także jedno z tych miejsc na Karaibach, gdzie można aktywnie spędzić urlop. Ze względu na rozciągające się wokół rafy koralowe wyspy są prawdziwym rajem dla fanów nurkowania. Dobrze będą się tam czuli także amatorzy wędkarstwa sportowego oraz zapaleni ornitolodzy.

°C
Stolica
Cockburn Town
Strefa czasowa
UTC +
$
waluta
dolar amerykański
kod telefoniczny
+1 649
napięcie elektryczne
120V, 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: angielski
inne języki: hiszpański, kreolski

Położenie

Turks i Caicos to terytorium zależne Wielkiej Brytanii w Ameryce Środkowej obejmujące grupę około 40 wysp o łącznej powierzchni 430 km2 położonych na Oceanie Atlantyckim, na południowy wschód od Bahamów i na północ od Haiti. Wyspy rozdzielone są cieśniną Turks na dwie grupy: Turks na wschodzie (główne wyspy: Grand Turk i Salt Cay) i Caicos na zachodzie (największe wyspy: North Caicos, Grand Caicos, East Caicos i Providenciales). Ze względu na swoje położenie Turks i Caicos, a konkretnie wyspa Grand Turk, jest przystankiem na trasie rejsów wycieczkowych i kraj ten odwiedzany jest przede wszystkim przez turystów uczestniczących w rejsach, którzy chcą zwiedzić podczas jednej wycieczki kilka idyllicznych wysp Karaibów.

Warunki naturalne

Wyspy Turks i Caicos są pochodzenia rafowego i wynurzyły się na powierzchnię w okresie czwartorzędu. Wyspy są zbudowane z osadów wapiennych (wapienie organodetrytyczne, rafowe i oolitowe). Obszar wysp cechuje się wybitnie nizinną rzeźbą terenu, niemal całkowicie pozbawioną wyraźnych wzniesień. Średnia wysokość wysp to kilka metrów nad poziomem morza, a najwyższe wzniesienie Blue Hills na wyspie Providenciales ma 49 m n.p.m. Wyspy grupy Caicos posiadają dobrze rozwiniętą linię brzegową z licznymi głęboko wciętymi i wąskimi zatokami, stwarzającymi idealne warunki do kameralnego wypoczynku. Wyspy są w większości otoczone rafami koralowymi, dlatego od dawna są celem podróży amatorów nurkowania. Miejsca nurkowe wokół North Caicos i Providenciales obfitują w płytkie ogrody koralowe i wspaniale porośnięte strome skały oraz wyróżniają się bardzo dobrą widocznością. Wybrzeża wysp są niskie, plażowe i rafowe, a miejscami również namorzynowe. W Turks i Caicos występują obszary bagienne. Na wyspach charakterystyczne są zjawiska krasowe. Warunki geologiczne wysp sprawiają, że bardzo ubogie są tam wody powierzchniowe i praktycznie nie istnieje sieć rzeczna. W wielu miejscach wody powierzchniowe są zasolone, przez co istnieje wysoki deficyt wody słodkiej (w tym celu zbiera się deszczówkę).
Roślinność wysp stanowią głównie suchorośla typu sawannowego i kaktusy, pośród których rozciągają się płaskie zagłębienia dawnych sadzawek solnych. Na wyspach rosną charakterystyczne dla tych rejonów świata palmy, a na wybrzeżach spotykane są zarośla namorzynowe. Najbardziej zielona jest wyspa North Caicos, na której występują największe opady.
Świat zwierząt pozbawiony jest niemal całkowicie ssaków lądowych. Na wyspach królują zwierzęta żyjące w wodzie lub prowadzące wodno-lądowy tryb życia, mianowicie: liczne gatunki ptaków (np. flamingi na North Caicos), żółwie morskie, skorupiaki (m.in. kolczaste homary), wiele gatunków ryb. Turyści spędzający urlop na Turks i Caicos w okresie od stycznia do kwietnia powinni koniecznie wybrać się na wycieczkę statkiem szlakiem wielorybów zmierzających na okres godów ku wyspie Haiti.

Religia Klimat Kuchnia

Na wyspach Turks i Caicos dominują wyznawcy protestantyzmu (73%), przede wszystkim baptyści. Blisko 12% mieszkańców wysp to katolicy. Polscy turyści spędzający wakacje w Turks i Caicos powinni szanować religię i obyczaje miejscowej ludności.

Klimat

Na wyspach panuje klimat podzwrotnikowy. Wpływ na klimat Turks i Caicos mają łagodne i przynoszące przyjemny chłód wiatry pasatowe wiejące z północnego-wschodu. Średnia roczna temperatura na wyspach Turks i Caicos wynosi 26oC. Latem słońce wstaje około 6:00 i zachodzi o 19:00, natomiast zimą dzień jest krótszy - wschód słońca następuje o 6:30, a zachód o 17:00. Od połowy sierpnia do końca października mogą na wyspach występować tropikalne huragany. Mimo częstych huraganów przeciętne roczne opady to jedynie 400-800 mm.

KIEDY JECHAĆ DO TURKS I CAICOS?
Ze względu na najbardziej korzystne warunki pogodowe najlepszym okresem na wyjazd do Turks i Caicos są miesiące zimowo-wiosenne. Opady w tym okresie są niewielkie (w styczniu i w lutym wynoszą nieco powyżej 50 mm na miesiąc), a temperatura oscyluje w granicach 22-26oC.
Późnym latem i jesienią Turks i Caicos nawiedzają huragany i notowane są wówczas większe opady (szczególnie w sierpniu i we wrześniu), dlatego nie jest to dobry czas na odbycie podróży do Turks i Caicos.

Kuchnia

Turks i Caicos nie posiadają własnej, charakterystycznej kuchni. Na wyspach popularne są dania typowe dla kuchni amerykańskiej i afrykańskiej. Podstawą kuchni wysp są ryby i skorupiaki, a także ryż i kukurydza. Turyści spędzający urlop w Turks i Caicos koniecznie powinni spróbować tradycyjnej potrawy wysp zwanej grits, czyli dania powstałego z suszonych małży lub suszonego groszku oraz lokalnych warzyw i kurczaka lub ryby. Będąc na wczasach w Turks i Caicos warto też spróbować rumu z wyspy Providenciales.
W restauracjach serwowane są dania lokalne (m.in. na bazie świeżych ryb i owoców morza) i międzynarodowe, głównie karaibskie, meksykańskie, chińskie, francuskie i włoskie.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Największe atrakcje turystyczne Turks i Caicos, które czynią wakacje spędzone na tych wyspach naprawdę udanymi to:
• wspaniałe miejsca do plażowania na białym i drobnym piasku, np.
- Grand Turk: Governor’s Beach,
- Middle Caicos: Mudjin Harbour Beach i Bambarra Beach,
- Providenciales: Grace Bay,
- West Caicos i East Caicos: bezludne wyspy z dzikimi plażami;
• fantastyczne miejsca do nurkowania - przebogaty świat rafy koralowej i wraki dawnych okrętów. Miejsca nurkowe wokół wysp Providenciales i North Caicos są bogate w płytkie ogrody koralowe i wyróżniają się dobrą lub bardzo dobrą widocznością, a także typowymi dla tego regionu koralami, gąbkami i wieloma gatunkami ryb;
• wycieczka na bezludną wysepkę Gibbs Cay, gdzie można dotykać i karmić płaszczki oraz schodzić na dno po skrzydelniki;
• uprawianie wędkarstwa sportowego na wyspach South Caicos i Salt Cay w grupie Turks;
• obserwacja ptaków na wyspie Providenciales, którą upodobały sobie zwłaszcza czaple karaibskie i flamingi;
• Port Cay - punkt obserwacyjny wędrówki wielorybów;
• jaskinie w rejonie Conch Bar - przedmioty i ozdoby pozostawione przez dawnych mieszkańców wysp - Indian z plemienia Lucayan;
• Cockburn Town - stolica wyspy, w której znajdują się m.in. muzeum Turks and Caicos National Museum poświęcone historii wysp i ulokowane w jednym z najstarszych kamiennych budynków wyspy, tj. Guinep House, biblioteka Victoria Public Library, odrestaurowane kościoły, latarnia morska oraz stylowe domy;
• koncerty muzyki na pile (ripsaw music).

Warunki wyjazdowe, wiza

Turystów polskich uprawnia do wjazdu i pobytu na terenie Turks i Caicos paszport. Obywatele Polski odbywający podróż na wyspy Turks i Caicos w celach turystycznych nie muszą posiadać wizy.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Do przekroczenia granicy Turks i Caicos przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Turks i Caicos, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem na wyspy sprawdzić ważność i stan paszportu, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Stanowiące terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii Turks i Caicos nie wchodzi w skład unii celnej UE.

Co zabrać

Wybierając się na wakacje do Turks i Caicos, niezależnie od tego, czy zamierzacie Państwo spędzić tam dłuższy urlop, czy planujecie tylko krótki pobyt na wyspie Grand Turk w trakcie rejsu statkiem wycieczkowym, należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
- paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Turks i Caicos), ewentualnie kserokopii paszportu – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
- pieniędzy i kart płatniczych (nawet jeśli macie Państwo wykupione wczasy w hotelu z wyżywieniem all inclusive),
- wygodnego obuwia (sportowego lub sandałów oraz klapków pod prysznic), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, swetra lub polaru oraz okrycia przeciwdeszczowego (zwłaszcza w przypadku wyjazdu na wyspy Turks i Caicos w porze deszczowej), kostiumu kąpielowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
- małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki fakultatywne oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych obiektów Turks i Caicos,
- osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), kremu z filtrem UV, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu w Turks i Caicos.

Zakupy, pamiątki

Planując urlop w Turks i Caicos warto mieć na uwadze, że ceny są tam wysokie, ponieważ większość produktów pochodzi z importu. Turyści spędzający wakacje na wyspach mogą robić zakupy w sklepach i butikach. W Turks i Caicos nie ma dużych centrów handlowych.

PAMIĄTKI Z TURKS I CAICOS
Najbardziej autentyczne pamiątki, które warto przywieźć z urlopu w Turks i Caicos to ręcznie robione kosze, kapelusze, modele żaglówek i lalki dystrybuowane przez zrzeszenie rzemieślników "Middle Caicos Co-op". W trakcie wczasów na wyspach turyści mogą kupić w sklepach z pamiątkami obrazy i rzeźby miejscowych artystów oraz dekoracyjne elementy wyposażenia wnętrz. Dobrym pomysłem jest też zakup na wyspach kawy oraz lokalnego piwa i rumu wyprodukowanych przez Turks Head Beer i Bambarra Rum. Niepowtarzalną pamiątką z wakacji, na której można uwieńczyć najpiękniejsze zakątki wysp oraz wszystkie emocje towarzyszące Państwa wyjazdowi, będą na pewno zdjęcia z Turks i Caicos.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

- posiłek w przyulicznej knajpce: ok. 5 USD,
- posiłek w dobrej restauracji: ok. 20 USD

Ubezpieczenie

Turyści spędzający urlop w Turks i Caicos nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Wybierając się na wycieczkę na wyspy warto wykupić ubezpieczenie w prywatnej firmie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści udający się na zorganizowane przez biuro podróży wakacje do Turks i Caicos lub rejs statkiem wycieczkowym obejmujący krótki pobyt na wyspie Grand Turk otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.

Szczepienia

Turystów wyjeżdżających na wakacje do Turks i Caicos nie obowiązują żadne szczepienia, ale przed wyjazdem warto wykonać szczepienia profilaktyczne. Zalecane szczepienia to: żółtaczka typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i cholera. Aby zabezpieczyć się przed "chorobami brudnych rąk" należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny tropikalnej. Zagrożeniem zdrowotnym dla osób spędzających urlop na wyspach są silne słońce i w efekcie jego działania poparzenia słoneczne, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

W ostatnich latach nastąpiła ogromna poprawa w poziomie systemu opieki medycznej w Turks i Caicos. Kilka lat temu wybudowano na wyspach nowoczesne obiekty medyczne zarządzane przez kanadyjskie InterHealth i zapewniające kompleksową opiekę medyczną. Mieszkańcy wysp i turyści spędzający wakacje w Turks i Caicos mogą skorzystać z pomocy medycznej w Cheshire Hall Medical Centre na wyspie Providenciales i Cockburn Town Medical Centre na Grand Turk.

Informacje dla kierowców

Osoby planujące podróż samochodem po wyspach Turks i Caicos muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy (wyj. prawo jazdy w języku angielskim). Na Turks i Caicos obowiązuje ruch lewostronny, jednak większość samochodów pochodzi z USA i posiada kierownicę z lewej strony. Na wyspach brak jest sygnalizacji świetlnej, a ruch jest regulowany przez wykorzystanie rond (jazda zgodna z ruchem wskazówek zegara). Podróżując autem po Turks i Caicos należy zachować dużą ostrożność, ponieważ miejscowi kierowcy jeżdżą niebezpiecznie i nie egzekwują przepisów ruchu drogowego.
Turyści spędzający wakacje w Turks i Caicos mogą wynająć samochód lub skuter na wyspach Providenciales i Grand Turk. Do opłaty za wynajem pojazdu doliczany jest podatek rządowy: samochód - 15 USD i skuter - 5 USD. Samochód można wynająć w firmach Avis, Budget, Hertz, Rent Buggy i lokalnych wypożyczalniach. Aby móc wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 23 lata, natomiast do wynajęcia skutera wymagane jest ukończenie 19 lat. Benzyna na wyspach jest dość droga, ale pokonywane odległości są niewielkie, więc wysoki koszt benzyny nie jest odczuwalny.

Bezpieczeństwo

Turks i Caicos to obszar bezpieczny dla wypoczywających tam turystów, na którym nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Osoby planujące wakacyjny pobyt w Turks i Caicos muszą jednak zwrócić uwagę na fakt, że jak we wszystkich turystycznych miejscach na świecie, również tam turyści narażeni są na kradzież kieszonkową, dlatego podczas wycieczek trzeba przestrzegać podstawowych zasad ostrożności. Poza tym nie należy pozostawiać dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych i samochodach oraz pamiętać o zamykaniu pokojów i aut. Będąc na wczasach w Turks i Caicos powinno się unikać niepotrzebnego ryzyka, jakie nierzadko niesie ze sobą poruszanie się po zmroku po biedniejszych i mniej bezpiecznych ulicach.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Internet: Turyści na wakacjach w Turks i Caicos mogą korzystać z Internetu w kafejkach internetowych istniejących na największych wyspach. Dostęp do Internetu bezprzewodowego WiFi jest możliwy w wielu hotelach.
• Telefon: Telefony komórkowe działają bez problemów. Najpopularniejsze sieci komórkowe na wyspach to Digicel i IslandCom. Przed wyjazdem na wakacje należy sprawdzić u operatora koszt połączeń w roamingu polskich sieci komórkowych.
• Turks and Caicos są rajem podatkowym.
• Turystyczna eksploracja wysp rozpoczęła się w latach 60-tych XX wieku.
• Na Turks i Caicos latają przede wszystkim Amerykanie i Kanadyjczycy. Z uwagi na olbrzymią popularność tego kierunku wakacyjnych podróży wśród kanadyjskich turystów mówi się o utworzeniu z wysp Turks i Caicos terytorium zależnego od Kanady.
• Wyspy słyną z muzyki na pile (ripsaw music).

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Turks i Caicos to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. W Warszawie znajduje się placówka dyplomatyczna Wielkiej Brytanii, w której osoby planujące wycieczkę do Turks i Caicos mogą uzyskać wszelkie informacje.

Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie
ul. Kawalerii 12, 00-468 Warszawa
tel. 22 311 00 00
fax 22 311 03 13
e-mail: tel. info@britishembassy.pl
strona internetowa: www.gov.uk/government/world/organisations/british-embassy-warsaw.pl

Placówki Polskie zagranicą

W Turks i Caicos nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa polska ambasada, w której polscy turyści spędzający urlop w Turks i Caicos mogą prosić o pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji na obszarze wysp Turks i Caicos, znajduje się w Hawanie (Kuba).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hawanie (Kuba)
Ambasador: Małgorzata Galińska-Tomaszewska
Calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400 Hawana
tel. +53 7 8332440, +53 7 8332439, tel. dyżurny: +53 5280577
e-mail: hawana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.hawana.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00