Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga TunezjiTunezja

Wspaniała pogoda, piękne plaże, błękitna, ciepła woda to tylko niektóre powody, dla których warto wybrać się na wakacje do Tunezji. Ponadto Tunezja obfituje w zabytki z czasów rzymskich o niezwykłej wartości. Jest to kraj przystosowany do turystyki masowej, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy plażowania mogą wybierać z wielu piaszczystych plaż, mając pewność, że pogoda dopisze. Wiele miejsc pozwala na uprawianie sportów wodnych od żeglowania przez windsurfing, narty wodne, skutery, aż po nurkowanie. Dla tych którzy lubią trekking, znajdą się miejsca do spacerów i wspinaczek. Tunezja z roku na rok staje się coraz popularniejszym kierunkiem i jak na kraj afrykański jest dosyć niedroga.

°C
Stolica
Tunis
Strefa czasowa
UTC +
TND
waluta
dinar tunezyjski
kod telefoniczny
+216
napięcie elektryczne
230 V, 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Język urzędowy - arabski

Położenie

Tunezja znajduje się w Afryce Północnej, nad Morzem Śródziemnym. Od zachodu graniczy z Algierią, a od wschodu z Libią.

Warunki naturalne

Kraj w północnej części jest górzysty, na południe teren się wypłaszcza i przechodzi w pustynię. Północną część kraju obejmuje wschodnia część Gór Atlas, a północną Wielki Erg Wschodni. Na wschodzie linia brzegowa jest dość dobrze rozwinięta, a wzdłuż wybrzeża ciągnie się pas nizin.

Religia Klimat Kuchnia

Tunezja jest państwem jednowyznaniowym, gdyż muzułmanie stanowią 98% populacji kraju. Ze względu na to, że dominującą religią jest islam, przestrzegać należy zasad ubioru i zachowania, obowiązujących wyznawców tej religii. Wśród mniejszości religijnych występują głównie chrześcijanie.

Klimat

W okolicy wybrzeża panuje klimat śródziemnomorski. Przesuwając się w głąb kraju klimat zamienia się w podzwrotnikowy, a na południu zwrotnikowy skrajnie suchy. Na południu w styczniu temperatura waha się w okolicy 16°C, a w lipcu nawet około 40°C. na północy i na wybrzeżu klimat jest łagodniejszy.

Kuchnia

Kuchnia tunezyjska jest mieszanką kuchni arabskiej, tureckiej, włoskiej i francuskiej i należy do jednej z najpikantniejszych na świecie. Większość dań je się tutaj łyżką lub rękoma pomagając sobie chlebkiem. Najbardziej charakterystycznym elementem kuchni tunezyjskiej jest harissa, czyli bardzo ostry, gęsty sos, którego bazą jest papryka, czosnek, kolendra, kminek, mięta oraz oliwa. Podstawą kuchni tunezyjskiej jest kuskus, który podawany jest niemalże ze wszystkim. Najpopularniejszym napojem jest z kolei miętowa, mocna i bardzo słodka herbata.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

• Tunis – stolica Tunezji, bogata w zabytki różnych epok. Najważniejszym miejscem w mieście jest zabytkowa medina, czyli rynek miejski, który wpisany został na listę UNESCO.
• Al.-Dżamm – znajduje się tutaj trzeci największy na świecie amfiteatr z czasów rzymskich.
• Sidi Bou Said – miasto artystów, ze względu na biało niebieską zabudowę, wygląda niezwykle malowniczo.
• Thugga – rozległe ruiny miasta punickiego, a w późniejszym czasie rzymskiego
• Kartagina – miasto-państwo fenickie, którego okres świetności zakończył się w momencie podbicia przez rzymian, gdyż najeźdźca doszczętnie zniszczył miasto, a następnie odbudował jako rzymską kolonię.
• Matmata – wioska, która stanowiła plener Gwiezdnych Wojen i zaadaptowana została na pustynną planetę Tatooine.

Warunki wyjazdowe, wiza

Szczepienia i podróże osób zaszczepionych
• Podróżni, którzy przedstawią ważne zaświadczenie o pełnym szczepieniu przeciwko COVID-19 za pomocą zatwierdzonej szczepionki, są zwolnieni z wymagań dotyczących testów przed wyjazdem.
• Ostatnia dawka musi być podana co najmniej 28 dni przed wyjazdem w przypadku szczepionki Janssen i co najmniej 7 dni w przypadku wszystkich innych szczepionek.

Wymagany wynik testu/świadectwo medyczne
• Nieszczepieni podróżni muszą przed wyjazdem przedstawić dowód negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin.
• Alternatywnie można przedstawić dowód negatywnego testu szybkiego przepływu bocznego, pobrany w ciągu ostatnich 24 godzin.
• Certyfikaty testowe muszą zawierać kod QR.

Test po przylocie
• Wszyscy pasażerowie są poddawani selektywnym testom COVID-19 po przylocie.
• Osoby z pozytywnym wynikiem testu będą musiały izolować się przez 5 dni, a jeśli objawy nie ustąpią, można je przedłużyć o kolejne 2 dni.

Inne ograniczenia
• Podróżni są zobowiązani do udostępnienia swoich danych kontaktowych i informacji dotyczących podróży władzom w dniu przyjazdu.

Wiza
• Obywatele polscy udający się do Tunezji zwolnieni są z obowiązku wizowego na okres do 90 dni, natomiast paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego opuszczenia Tunezji.
• Wszyscy turyści i osoby odwiedzające Tunezję prywatnie, w tym także dzieci muszą wykupić znaczek skarbowy o wartości 30 dinarów.
• Znaczki skarbowe dostępne są w hotelach, agencjach turystycznych, urzędach podatkowych, urzędach celnych, na lotniskach, w portach promowych, bankach oraz kioskach.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Nie ma obowiązku deklarowania na granicy wwożonych środków płatniczych do równowartości 5 tysięcy TND. Nie ma ograniczeń ilościowych w wymianie dewiz na walutę miejscową, jednakże zabroniony jest wywóz waluty tunezyjskiej. Dozwolone jest wwiezienie do 400 szt. papierosów lub cygar, 2 l alkoholu poniżej 25% mocy , 1 litr powyżej 25%, dwóch aparatów fotograficznych i 20 filmów, jednej kamery filmowej i 20 kaset. Ze względu na fakt, iż przepisy tunezyjskie są różnie interpretowane przez urzędników celnych, warto zadeklarować wwóz sprzętu fotograficznego.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wycieczkę do Tunezji należy zabrać lekkie i przewiewne ubranie z długim rękawem i długimi nogawkami. Zabieramy też okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Trzeba pamiętać, że strój kąpielowy i plażowy nosić można jedynie na terenie basenu hotelowego i na plaży.

Zakupy, pamiątki

Pamiątki warto kupować w medynach, zaś po produkty żywieniowe można wybrać się na targ. Niewielkie sklepy przypominające kioski mają w ofercie chleb, bagietki, konserwy, podstawowe środki higieniczne oraz napoje i przekąski. Najpopularniejszymi pamiątkami z wakacji w Tunezji są wszelkiego rodzaju wyroby rękodzielnicze, zwłaszcza poza największymi ośrodkami turystycznymi. Popularna jest biżuteria, ubrania oraz wyroby gliniane. Jednakże to co najbardziej fascynuje europejczyków to bardzo tanie i niezwykle aromatyczne przyprawy. Ponadto należy pamiętać, że podobnie jak w większości innych krajów arabskich wypada się targować, gdyż jest to istotnym elementem kultury arabskiej.

Przykładowe ceny

Woda mineralna 1, 5 l - 0, 4 TND
Coca cola 1l - 0, 5 TND
Sok 1 l - 1,2 TND
Piwo lokalne – 1 TND
Bagietka - 0,2 TND
Arbuz 1 kg - 0,3 TND
Winogrona 1 kg - 1,2 TND
Esspresso - 0,8 TND
Coca cola - 1 TND
Piwo lokalne - 2 TND
Ciastko - 1,5 TND
Pizza - od 3 TND
Sałatka - od 2 TND
Kanapka - od 1 TND
daktyle - 1- 5 TND/1kg
kuskus z mięsem - 6-8 TND
przyzwoity obiad/kolacja w barze - 6-10 TND

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Przed udaniem się do lekarza, należy najpierw zgłosić się do rezydenta, który przekazuje informację o potrzebie udzielenia pomocy lekarskiej, bezpośrednio firmie ubezpieczeniowej. W przypadku, gdy polska firma ubezpieczeniowa zakwestionuje zasadność wizyty lekarskiej lub hospitalizacji, należy samodzielnie dokonać opłaty w gotówce lub dokonać przelewu z Polski na konto szpitala. Szpitale mogą odmówić wypuszczenia pacjenta do momentu uiszczenia opłaty.

Szczepienia

W Tunezji nie występuje zagrożenie epidemiologiczne, nie ma więc obowiązku szczepienia się przed wyjazdem. Zalecane są jednak szczepienia przeciw polio i tężcowi.

Opieka medyczna

Wizyta u lekarza to koszt około 30-50 TND. Podobnie doba w szpitalu publicznym. W obiekcie prywatnym ceny zaczynają się od 200 TND. Jakość usług medycznych w publicznej służbie zdrowia jest mało satysfakcjonująca. Wysoki standard prezentują natomiast szpitale, kliniki i gabinety prywatne. W przypadku lżejszych dolegliwości wskazane jest, korzystanie z porad farmaceutów. Apteki prezentują wysoki standard i dysponują dosyć szeroką gamą leków zachodnioeuropejskich.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Obowiązuje zielona karta i respektowane jest polskie prawo jazdy. Na drogach należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż Tunezyjczycy bardzo swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego, nawet pomimo tego, że obowiązuje europejski kodeks drogowy. Kierowcy są dosyć nieobliczalni, a stan techniczny pojazdów jest raczej słaby. Ponadto dosyć często zdarza się jazda na czerwonym świetle, jazda pod prąd oraz wymuszanie pierwszeństwa. Szczególną uwagę należy zwracać na pieszych, gdyż nie obowiązuje tu zasada przechodzenia na pasach. W razie kolizji drogowej na wezwaną policję czeka się czasem nawet kilka godzin. Wypożyczenie samochodu następuje na podstawie okazanego paszportu, prawa jazdy i wypełnionego na miejscu formularza.

Bezpieczeństwo

Sytuacja polityczna, po utworzeniu nowego rządu i po podpisaniu nowej Konstytucji wydaje się powoli stabilizować. Sytuacja w nadmorskich kurortach turystycznych jest w miarę stabilna. Przestrzega się jednak przed wyjazdami indywidualnymi i zorganizowanymi poza strefy turystyczne, zwłaszcza w południowe regiony Tunezji. Rośnie ponadto zagrożenie drobną przestępczością, głównie kradzieże torebek, plecaków, portfeli czy telefonów komórkowych. Zdarzają się także włamania do pokoi hotelowych.

Warto wiedzieć

• W miejscowościach turystycznych można się porozumieć w języku francuskim, angielskim, włoskim i niemieckim, a w niektórych miejscach nawet w języku polskim.
• W czasie ramadanu urzędy pracują do godziny 14.00, większe sklepy otwarte są do godziny 15.00- 16.00, a mniejsze otwierane są na 3-4 godziny w okolicy południa. Zamknięte są w ciągu dnia restauracje i kawiarnie, poza tymi hotelowymi i nielicznymi miejskimi dla osób nie obchodzących ramadanu. Kawiarnie i restauracje otwierane są wieczorem, a menu jest ograniczone zazwyczaj do potraw tradycyjnych.
• W zwykłe dni sklepy otwarte są zazwyczaj do godziny 19.00
• Urzędy pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-13.00 i 15.00-18.00, natomiast w soboty są nieczynne. Banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Tunezji w Polsce
Ambasador Republiki Tunezji w Polsce
H.E. Béchir Chebaane
ul. Myśliwiecka 14, Warszawa 00-459
tel. 0 22 628 25 86
tel. 0 22 628 63 30
fax: 0 22 621 62 95
e-mail: at.varsovie[at]it.com.pl

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Tunisie
5, Impasse No 1, Rue de Cordone, 2092 El Manar I, TUNIS
tel. 00216 71 873 837
fax 00216 71 872 987
e-mail: amb-pologne[at]email.ati.tn

W razie problemów są też na miejscu inni przedstawiciele UE, którzy mogą pomóc, m.in. Francuzi i Anglicy.
Embassy of France in Tunis
2 Place de l'Independance
Tunis
tel: 00216 71 105 000
fax: 00216 71 105 001 / 005
http://www.consulfrance-tunis.org/
e-mail: consulat.france[at]planet.tn

British Embassy in Tunis
Rue du Lac Windermere
Les Berges du Lac
Tunis
tel: 00216 71 108 700
fax: 00216 71 108 779
http://www.britishembassy.gov.uk/tunisia
e-mail: british.embassy[at]planet.tn
Telefon: (00-90-324) 232-46-18
Faks: (00-90-324) 231-45-31

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00