Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga trynidadu i tobagoTrynidad i Tobago

Wyspy Trynidad i Tobago to kwintesencja karaibskiego krajobrazu – błękitne niebo, krystalicznie czyste wody z kolorowymi rafami koralowymi, piaszczyste plaże ocienione kołyszącymi się na wietrze palmami, tropikalny las, wodospady i jaskinie, barwne papugi i motyle… Zapierające dech w piersiach widoki w połączeniu z infrastrukturą turystyczną doskonale przygotowaną do obsługi turystów sprawiają, że wyspy są idealnym miejscem do spędzenia udanych wakacji dla wszystkich spragnionych relaksu i wypoczynku.

°C
Stolica
Port of Spain
Strefa czasowa
UTC +
TTD
waluta
dolar Trynidadu i Tobago
kod telefoniczny
+1 868
napięcie elektryczne
115 V, 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: angielski
inne języki: hiszpański, francuski, hindi, chiński, dialekty kreolskie

Położenie

Trynidad i Tobago to wyspiarskie państwo o powierzchni 5128 km2 położone w Ameryce Środkowej, u północnych brzegów Ameryki Południowej (od której oddziela go 14-kilometrowa cieśnina Drangon’s Mouth), w archipelagu Małych Antyli, w południowej części Morza Karaibskiego. Ze względu na swoje położenie Trynidad i Tobago znajduje się w programach rejsów statkami wycieczkowymi po Karaibach Południowych, dlatego kraj ten często jest odwiedzany przez turystów, którzy chcą zwiedzić podczas jednej wycieczki kilka rajskich wysp Karaibów.

Warunki naturalne

Trynidad i Tobago tworzą dwie większe wyspy: Trynidad (4828 km2) i Tobago (300 km2) oraz sześć małych wysepek. Powierzchnia kraju jest w większości nizinna. W północnej części wyspy Trynidad rozciąga się niewysokie pasmo górskie (Aripo, 940 m n.p.m.) stanowiące przedłużenie gór wenezuelskiego Półwyspu Paria. Wyżynno-górzysta jest środkowa część Tobago (wysokość do 576 m). W Trynidadzie i Tobago można podziwiać zachwycające jaskinie, idealne do nurkowania rafy koralowe występujące miejscami wzdłuż wybrzeży wysp, a także takie osobliwości przyrodnicze, jak Jezioro Asfaltowe (Pitch Lake), gdzie z wnętrza ziemi wypływa naturalny asfalt oraz wulkany błotne w miejscach występowania złóż ropy naftowej (np. na wyspie Trynidad) stanowiące dużą atrakcję dla turystów spędzających swój urlop w Trynidadzie i Tobago.
Sieć rzeczną wysp tworzą liczne, krótkie cieki z pięknymi wodospadami (Blue Basin, Maracas).
Naturalną szatę roślinną Trynidadu i Tobago stanowią wilgotne lasy równikowe, podzwrotnikowe lasy wiecznie zielone oraz zarośla namorzynowe na wybrzeżu, które łącznie zajmują ok. 40% powierzchni kraju. Lasy tropikalne w obrębie wysp tworzone są przede wszystkim przez bardzo wysokie migdałowce, chlebowce oraz helikonie. Na wyspach rosną też charakterystyczne dla tych rejonów świata palmy.
Trynidad i Tobago szczyci się bogactwem świata zwierzęcego. Występują tam m.in. żółwie skórzaste, iguany, małpy kapucynki i wyjce, pekari oraz oposy. Wyspy zamieszkiwane są przez kilkaset gatunków ptaków, w tym m.in. przez papugi oraz tukany. Turyści spędzający wakacje na wyspach mogą też podziwiać piękne motyle w liczbie ponad 600 gatunków.

Religia Klimat Kuchnia

W Trynidadzie i Tobago dominują chrześcijanie (60%), przede wszystkim katolicy (32%) i protestanci, m.in. anglikanie, zielonoświątkowcy, adwentyści i prezbiterianie (28%). Blisko 24% mieszkańców wysp to hinduiści, a 5% - muzułmanie. Polscy turyści odbywający podróż do Trynidadu i Tobago powinni szanować religię i obyczaje miejscowej ludności.

Klimat

Trynidad i Tobago leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Średnie roczne temperatury wynoszą tam od 26 do 33oC. Roczne opady na zachodzie kraju oscylują w granicach 1200-1500 mm, a we wschodniej części wysp dochodzą do 3800 mm. Opady są nasilone w drugiej połowie roku, zwłaszcza w okresie od czerwca do września. Klimat Trynidadu i Tobago charakteryzuje się wysoką wilgotnością powietrza (ok. 85%) w ciągu całego roku. Wyspy nie są nawiedzane przez huragany i cyklony tropikalne, dzięki czemu mogą być celem podróży przez okrągły rok.
Ze względu na najbardziej korzystne warunki pogodowe najlepszym okresem na wyjazd do Trynidadu i Tobago jest pora sucha trwająca od stycznia do końca kwietnia.

Kuchnia

Trynidad i Tobago to kraj wielokulturowy, dlatego kuchnia wysp stanowi mieszankę smaków z różnych stron świata i odnaleźć w niej można wpływy europejskie, afrykańskie i hinduskie. Podstawą kuchni Trynidadu i Tobago są ryby i owoce morza. Potrawy są proste i składają się głównie z ryb lub mięsa (dominuje kurczak) i warzyw (fasola, papryka, pomidory, bakłażany, słodkie ziemniaki) oraz aromatycznych przypraw, m.in. curry. Większość potraw na wyspach Trynidadu i Tobago jest gotowana, duszona lub pieczona z dodatkiem mleka kokosowego. Ciekawostkę stanowi używanie w kuchni wysp mięsa z rekina.
Najpopularniejsze dania w Trynidadzie i Tobago, których koniecznie trzeba spróbować spędzając tam wakacje to:
• ryż duszony z kukurydzą i fasolą oraz innymi lokalnymi warzywami i azjatyckimi przyprawami,
• pilaw hinduski,
• sada roti z fasolą,
• pieczone warzywa, m.in. ziemniaki, bakłażan lub oberżyna,
• kurczak curry z fasolą,
• rekin w cieście lub burger z rekina,
• buljol - suszony dorsz z pomidorami, paprykąi ogórkiem,
• suszona wołowina z warzywami,
• callaloo - afrykańska potrawa składająca się z liści rośliny dasheen (afrykańska roślina, której bulwy przypominają ziemniaka, a liście są jadalne), okry, kraba, tymianku, mleka kokosowego i tymianku podawana z pierogami, owsianką kukurydzianą, cassavą i słodkimi ziemniakami,
• pierogi z krewetkami lub krabem.
Będąc na urlopie w Trynidadzie i Tobago obowiązkowo trzeba posmakować lokalnych owoców, takich jak mango, passiflora, guawa, papaja, banany, pomarańcze, ananasy, czy egzotyczne jabłka, które na wyspach smakują zupełnie inaczej niż w Polsce. Warto też skosztować wyspiarskich napojów. m.in. wody o smaku kokosa, soku kokosowego, rumu, piwa imbirowego, ponczu z mchu morskiego albo ponczu orzechowego.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Największe atrakcje turystyczne Trynidadu i Tobago, które czynią wakacje spędzone na tych karaibskich wyspach naprawdę udanymi to:
• Jezioro Asfaltowe (Pitch Lake) o powierzchni 42 ha na wyspie Trynidad, z którego wypływa naturalny asfalt;
• Wulkany Błotne na wyspie Trynidad w miejscach występowania złóż ropy naftowej;
• piesze wycieczki po tropikalnej dżungli, np. w Tobago Forest Reserve;
• obserwacja ptaków w rezerwatach Asa Wright Nature Centre & Lodge i Caroni Bird Sanctuary;
• obserwacja małp na bagnach Nariva;
• pływanie w Bucco Reef - naturalnym basenie koralowym na wyspie Tobago;
• plażowanie w Maracas Bay na jednej z najpiękniejszych plaż w kraju;
• Port of Spain - kolorowa i egzotyczna stolica kraju, w której kolonialna architektura przeplata się z nowszymi budowlami;
• Chaguanas - drugie co do wielkości miasto wysp będące dynamicznie rozwijającą się metropolią, w której warto odwiedzić Muzeum Lotnictwa i Historii Wojskowości przybliżające bogatą historię Trynidadu i Tobago;
• Scarborough - stolica wyspy Tobago, w której życie płynie nieśpiesznie;
• Fort King George i Fort Benett - prawdziwa gratka dla miłośników budowli militarnych;
• uprawianie popularnych na wyspach sportów, np. żeglarstwa, wędkarstwa sportowego, krykieta i hokeja na trawie;
• udział w oryginalnych wyścigach kóz lub krabów, festiwale muzyczne, koncerty oraz imprezy kulturalne, m.in. lutowy karnawał w Port of Spain z ogromnymi ulicznymi paradami i rozbrzmiewającymi zewsząd dźwiękami muzyki calypso, soca i limbo.

Warunki wyjazdowe, wiza

Turystów polskich uprawnia do wjazdu i pobytu na terenie Trynidadu i Tobago paszport. Obywatele Polski odbywający podróż na wyspy Trynidad i Tobago w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 30 dni nie muszą posiadać wizy.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Do przekroczenia granicy Trynidadu i Tobago przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Trynidadu i Tobago, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem na te karaibskie wyspy sprawdzić ważność paszportu, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Planując wakacje w Trynidadzie i Tobago warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami celnymi, aby uniknąć problemów podczas przekraczania granicy.
W Trynidadzie i Tobago brak jest restrykcji dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Osoby, które ukończyły 17 lat mogą wwieźć na wyspy bez oclenia towary przeznaczone do własnego użytku lub prezenty o maksymalnej wartości 3000 USD na osobę i określonych limitach :
• papierosy: do 200 sztuk papierosów lub 50 sztuk cygar lub 100 sztuk cygaretek lub 250 g tytoniu,
• alkohol: 1,5 l alkoholu.

Co zabrać

Wybierając się na wakacje do Trynidadu i Tobago, niezależnie od tego, czy zamierzacie Państwo spędzić tam dłuższy urlop, czy planujecie tylko krótki pobyt na jednej z wysp w trakcie wycieczki statkiem po Morzu Karaibskim, należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
• paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Trynidadu i Tobago), ewentualnie kserokopii paszportu – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
• pieniędzy i kart płatniczych (nawet jeśli macie Państwo wykupione wczasy w hotelu z wyżywieniem all inclusive),
• wygodnego obuwia (sportowego lub sandałów oraz klapków pod prysznic), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, swetra lub polaru oraz okrycia przeciwdeszczowego (zwłaszcza w przypadku wyjazdu na Trynidadu i Tobago w porze deszczowej), kostiumu kąpielowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki fakultatywne oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych zabytków Trynidadu i Tobago,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), kremu z filtrem UV, środka przeciw komarom, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu na Karaibach.

Zakupy, pamiątki

Planując urlop w Trynidadzie i Tobago warto mieć na uwadze, że ceny są tam wysokie, zwłaszcza ceny produktów pochodzących z importu. Turyści spędzający wakacje na wyspach mogą robić zakupy w popularnych centrach handlowych oraz licznych sklepach. Będąc na wczasach w Trynidadzie i Tobago koniecznie trzeba się wybrać na zakupy na lokalnym bazarze, który oferuje niezliczone gatunki świeżych owoców oraz warzyw po okazyjnych cenach.

PAMIĄTKI Z TRYNIDADU I TOBAGO
Najbardziej autentyczne pamiątki, które warto przywieźć z urlopu w Trynidadzie i Tobago to ręcznie robiona biżuteria (np. kolczyki), bambusowe wazony, wyroby z miedzi i skóry. W trakcie wczasów na wyspach turyści mogą kupić w sklepach z pamiątkami oraz galeriach sztuki obrazy i rzeźby miejscowych artystów. Niepowtarzalną pamiątką z wakacji, na której można uwieńczyć najpiękniejsze zakątki wysp oraz wszystkie emocje towarzyszące Państwa wyjazdowi, będą na pewno zdjęcia z Trynidadu i Tobago.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chcąc dobrze zaplanować wymarzony i wyczekiwany urlop w Trynidadzie i Tobago warto zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków, zwłaszcza jeśli nie zarezerwujecie Państwo pobytu na wyspie w hotelu z all inclusive.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności w Trynidadzie i Tobago [wrzesień 2014]:
restauracja:
• posiłek w taniej restauracji: ok. 5-10 USD,
• posiłek 3-daniowy w dobrej restauracji: ok. 12-30 USD,
• zestaw McDonalds: ok. 5-10 USD,
• piwo lokalne: ok. 1,5-2,5 USD,
• piwo importowane: ok. 2-3 USD,
• woda (mała butelka): ok. 0,6-1 USD,
• Cola / Pepsi (mała butelka): ok. 1 USD,
supermarket:
• chleb (bochenek): ok. 1,8-2 USD,
• mleko (1 l): ok. 1,8-2 USD,
• woda (1,5 l): ok. 1-2 USD.

Ubezpieczenie

Turyści spędzający urlop w Trynidadzie i Tobago nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Wybierając się na wycieczkę na wyspy Trynidadu i Tobago warto wykupić ubezpieczenie w prywatnej firmie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści udający się na wakacje do Trynidadu i Tobago zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.

Szczepienia

Turystów wyjeżdżających na wakacje do Trynidadu i Tobago nie obowiązują żadne szczepienia, ale przed wyjazdem warto wykonać szczepienia profilaktyczne. Zalecane szczepienia to: żółtaczka typu A i B, żółta febra, błonica, tężec, polio i dur brzuszny. W kraju zdarzają się sporadycznie zachorowania na gorączkę dengue, która jest roznoszona przez komary, dlatego turystom na wakacjach w Trynidadzie i Tobago zaleca się korzystanie ze środków przeciw komarom. Aby zabezpieczyć się przed "chorobami brudnych rąk" należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny tropikalnej.
Zagrożeniem zdrowotnym dla osób spędzających urlop na wyspach są silne słońce i w efekcie jego działania poparzenia słoneczne, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Uzyskanie pomocy lekarskiej w Trynidadzie i Tobago jest stosunkowo łatwe. Turyści przebywający na wakacjach na wyspach mają możliwość skorzystania zarówno z płatnych, jak i darmowych usług medycznych. Polecane szpitale publiczne to General Hospital w Port of Spain i Tobago Regional Hospital w Fort King George. Istnieje też możliwość skorzystania z usług prywatnej kliniki St. Claire Medical Center w Port of Spain. Za wizytę u lekarza płaci się od 40 USD do nawet 200 USD, w zależności od działań podejmowanych przez lekarza oraz od wykorzystywanych przez niego środków. Koszt wizyty w szpitalu to nawet 300-400 USD. Turyści wybierający się na urlop do Trynidadu i Tobago powinni być przygotowani na to, że miejscowi lekarze oczekują natychmiastowej zapłaty za wizytę gotówką, często nawet przed udzieleniem pomocy.

Informacje dla kierowców

Polscy turyści zamierzający podróżować po Trynidadzie i Tobago samochodem mogą posługiwać się polskim prawem jazdy przy pobytach do 90 dni. Na wyspach obowiązuje ruch lewostronny. Sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu jest dość dobrze rozwinięta, znacznie gorsza jest jakoś dróg peryferyjnych.

Bezpieczeństwo

Trynidad i Tobago to kraj bezpieczny dla wypoczywających w nim turystów, w którym nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Osoby planujące wakacyjny pobyt w Trynidadzie i Tobago muszą jednak zwrócić uwagę na fakt, że jak we wszystkich turystycznych miejscach na świecie, również tam turyści narażeni są na kradzież kieszonkową (szczególnie w Port of Spain), dlatego podczas wycieczek trzeba przestrzegać podstawowych zasad ostrożności (pieniądze i dokumenty trzymać przy sobie głęboko schowane, nie nosić zawieszonego na szyi aparatu fotograficznego). Nie należy pozostawiać dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych i samochodach oraz pamiętać o zamykaniu pokojów i aut. Będąc na wakacjach w Trynidadzie i Tobago powinno się unikać niepotrzebnego ryzyka, jakie nierzadko niesie ze sobą poruszanie się po zmroku po biedniejszych i mniej bezpiecznych ulicach. Na wyspach popularną praktyką jest niestety zawyżanie przez miejscową ludność cen dla turystów, dlatego ważne jest dokładne ustalenie ceny przed dokonaniem zakupu. W innym przypadku sprzedawcy na pewno będą chcieli zawyżyć cenę – czasami mogą podać nawet kilkanaście razy wyższą cenę towaru. Turyści podróżujący po wyspach Trynidadu i Tobago powinni uważać na niebezpieczne zwierzęta, przede wszystkim jadowite węże oraz na jeżowce znajdujące się w wodzie.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Komunikacja: Na wyspach najlepiej podróżować taksówkami, ponieważ komunikacja miejska jest słabo rozwinięta. Należy jednak pamiętać, by wcześniej ustalić cenę za kurs;
• Numery alarmowe: Policja – 999, Pogotowie ratunkowe – 990, Straż pożarna – 990.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

W Polsce brak przedstawicielstwa dyplomatycznego Trynidadu i Tobago. Najbliższa placówka Trynidadu i Tobago akredytowana na Polskę, w której Polacy planujący podróż do Trynidadu i Tobago mogą uzyskać wszelkie informacje, znajduje się w Brukseli (Belgia).

Ambasada Trynidadu i Tobago Brukseli (Belgia)
Av. de la Faisanderie 14, 1150 Brussel
tel. + 32 2 762 94 00/15
fax + 32 2 772 27 83
e-mail: info@embtrinbago.be
strona internetowa: www.diplobel.org

Placówki Polskie zagranicą

W Trynidadzie i Tobago brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela), w której polscy turyści spędzający urlop na wyspach mogą prosić o pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji w Trynidadzie i Tobago.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Caracas (Wenezuela)
Av. Nicolas Copernico, Quinta Ambar, Sector Valle Arria, Ubernizacion Las Mercedes
Caracas 1060
tel. 58 212 991 61 67
fax 58 212 992 21 64
e-mail: caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.caracas.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00