Od roku 1960 Togo jest niepodległą republiką afrykańską, położoną nad Zatoką Gwinejską, zamieszkiwaną przez dwie główne grupy plemienne. Południe kraju zamieszkują plemiona Ewe, północ zaś plemiona Kabre. Togo jest niewielkim krajem afrykańskim wciśniętym pomiędzy Ghanę i Benin i liczy około 4 mln mieszkańców. W północnej części kraju zobaczyć można pojedyncze pustynne domy-twierdze, czyli beduińskie ksary.
Język
Położenie
Warunki naturalne
język urzędowy: francuski
Położenie
Togo znajduje się w Afryce Zachodniej, nad Zatoką Gwinejską. Na zachodzie graniczy z Ghaną, na wschodzie z Beninem, na północy natomiast z Burkiną Faso. W czasach kolonialnych Togo stało się francuską kolonią. Południowy kraniec państwa znajduje się zaledwie 6° na północ od równika, zaś przez zachodnią część kraju przebiega południk 0°.
Warunki naturalne
Linia brzegowa Togo wynosi 56 km i jest bardzo mało urozmaicona. Dużą część powierzchni kraju pokrywają wyżyny i góry, zaś na południu znajduje się nizina nadbrzeżna.
Religia
Klimat
Kuchnia
Togo zaliczane jest do krajów tzw. „czarnej Afryki”, w związku z czym struktura wyznaniowa wygląda zupełnie inaczej niż u północnych sąsiadów. Wyznawcy animizmu stanowią niemalże 40% mieszkańców Togo, katolicy około jedną czwartą, protestanci jedną piątą i podobnie muzułmanie. Wyznawcy pozostałych religii występują w Togo bardzo nielicznie.
Klimat
Togo leży w obrębie oddziaływania klimatu podrównikowego. Na obszarze całego kraju wilgotność powietrza i temperatury są dosyć wysokie w ciągu całego roku.
Kuchnia
Kuchnia Togo, jest połączeniem kuchni afrykańskiej z wpływami kuchni francuskiej. Potrawy składają się głównie z ryżu i ryb. Popularne jest również mięso kozie oraz co może być nieco szokujące, szczurze. Potrawy podaje się zazwyczaj z warzywami oraz pikantnymi sosami. Innymi głównymi składnikami tradycyjnej kuchni togijskiej jest kukurydza, maniok, kasza, bataty i fasola, czyli wszystkie rośliny, które uda się wyhodować w afrykańskim klimacie. Narodowym daniem Togo jest Fufu, czyli specjalna potrawa z sosem robionym z warzyw i mięsa. Do posiłków podaje się najczęściej piwo, lemoniadę lub sok bissap. Pije się również wina, w tym wino palmowe.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Paszport
• Dolina Tamberna – niezwykłe afrykańskie domki - lepianki z gliny przypominające miniaturowe fortece.
• Lome – stolica Togo i największe miasto w kraju; warto wybrać się na targ fetyszy.
• Kpalime – najciekawszym aspektem okolicy Kpalime, są setki barwnych, przepięknych motyli.
• Aneto – była stolica Togo położona na lagunie.
• Jezioro Togo – miejsce służące głównie uprawianiu sportów wodnych.
Warunki wyjazdowe, wiza
Testy przed przyjazdem
• Pasażerowie w pełni zaszczepieni przybywający do Togo nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu PCR na Covid-19.
• Nie precyzuje się w jakim języku należy przedstawić test i w jakiej formie.
• Zaleca się formę papierową, w języku francuskim.
• Osoby niezaszczepione oraz ozdrowieńcy przybywający do Togo są zobowiązane przedstawić negatywny wynik testu PCR nie później niż 5 dni przed odlotem.
Testy po przyjeździe
• Dla osób zaszczepionych brak wymaganego testu po przyjeździe.
• Osoby niezaszczepione oraz ozdrowieńcy wykonują test PCR na lotnisku, po przylocie do Togo.
Kwarantanna
• dla osób zaszczepionych brak kwarantanny
• osoby niezaszczepione i ozdrowieńcy muszą izolować się do czasu otrzymania drugiego wyniku testu PCR.
Formularz lokalizacyjny
• Formularz lokalizacyjny wypełnia się na stronie: www.voyage.gouv.tg .
• W razie problemów z formularzem należy kontaktować się mailowo, bądź telefonicznie, korzystając z zakładki „contact”.
• Osoby niezaszczepione, co najmniej 24 godziny przed przylotem do Togo (z wyjątkiem pasażerów tranzytowych, którzy pozostają w strefie lotniska) muszą wypełnić internetowy formularz oraz opłacić test PCR na COVID-19 (na tej samej stronie internetowej) po przylocie do togo.
• Koszt testu to 25 000 CFA płatne kartą kredytową/debetową lub gotówką.
• Aby móc wejść na pokład samolotu, należy posiadać elektroniczne potwierdzenie wypełnienia formularza oraz uiszczenia opłaty.
Wiza
• Obywatele polscy udający się do Togo muszą posiadać ważną wizę na przejazd i pobyt.
• Wizę można uzyskać w Ambasadzie Togo w Berlinie, na lotnisku w Lome oraz na większych przejściach granicznych.
• Wizy na lotnisku oraz na granicy lądowej wydawane są na 7 dni.
• By je przedłużyć, przed upływem terminu ważności, należy zgłosić się do prefektury policji w Lome.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Paszport
Do przekroczenia granicy Togo przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Togo.
Warunki celne
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów międzynarodowych.
Co zabrać
Turyści wybierający się w podróż do Togo powinni pamiętać o zabraniu ze sobą:
• wygodnego obuwia (sportowego lub sandałów), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, swetra na chłodniejsze wieczory, okrycia przeciwdeszczowego, kostiumu kąpielowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), krem z filtrem UV oraz środki przeciw komarom
Zakupy, pamiątki
Najpopularniejszymi pamiątkami z Togo są wszelkiego rodzaju wyroby rękodzielnicze.
Przykładowe ceny
Ubezpieczenie
Szczepienia
woda 1.5l - od 350 do 500 XAF
piwo - od 500 do 800 XAF
cola - 400 XAF
kawa - 125 XAF
przekąska na ulicy - 100 XAF
posiłek w lepszej restauracji - od 1 500 do 2 200 XAF
Ubezpieczenie
Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym polskich.
Szczepienia
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze i adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia.
Występują znaczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w tym głównie malaria, cholera, tyfus, żółta febra, wirusowe zapalenie opon mózgowych, żółtaczka A i B, AIDS oraz inne choroby tropikalne. Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w krajach tropikalnych.
Opieka medyczna
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w stolicy. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza krajem. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, natomiast doba pobytu w szpitalu kosztuje ok. 200 USD.
Informacje dla kierowców
Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, jednakże prowadzenie pojazdów przez turystów nie jest zalecane. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez autobusy, mikrobusy i samochody osobowe. Jednak jakość usług jest niska, nie obowiązują rozkłady jazdy, a pojazdy często ulegają awariom. Główna droga asfaltowa wiodąca z południa kraju ku granicy z Burkina Faso jest w stosunkowo dobrym stanie.
Bezpieczeństwo
Togo, w porównaniu z innymi państwami regionu, jest stosunkowo bezpieczne dla turystów. Występuje jednak wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością, zwłaszcza w Lome w okolicy plaż i bazarów. Odradza się podróżowanie w pojedynkę i po zmroku.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
W Polsce nie ma placówki Dyplomatycznej Togo. Najbliższa znajduje się w Berlinie.
Ambasada Republiki Togo
Grabbeallee 43, D-13156 Berlin
tel. (0-0 49 30) 499 08 968
fax (0-0 49 30) 499 08 967
Placówki Polskie zagranicą
W Togo nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży w Nigerii.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nigerii
Ambasador: Przemysław Niesiołowski
Nigeria, Abudża, 10 River Niger, Maitama,
Tel.: (w godzinach pracy urzędu) +234 807 663 1021 Tel.: (w godzinach pracy urzędu) +234 805 200 0204 Tel. dyżurny: (po godzinach pracy urzędu) +234 807 755 0499
abuja.secretary@msz.gov.pl (sprawy pozakonsularne)
abuja.consulate@msz.gov.pl(sprawy konsularne)
www.abudza.msz.gov.pl
Konsulat RP w Lomé
Konsul Honorowy: Soumou Tchamdja
Lomé, 93 Bld. Du Mono, B.P. 7710
tel. +(228) 222 22 47, kom. (228) 904 36 00
fax. +(228) 222 23 29
e-mail: istdce@cafe.tg ; este@netcom.tg