Tajlandia
Tajlandia to kraj kolorów i kontrastów. Błękit nieba i morza, biel piaszczystych plaż i soczysta zieleń tropikalnej roślinności mieszają się tam ze złotem posągów buddy, szafranem szat buddyjskich mnichów i brązem tajskich oczu. Świat mnichów buddyjskich, wyciszonych wiernych składających ofiary duchom, świątyń wypełnionych zapachem kadzideł i blaskiem świec współistnieje ze zgiełkiem, gwarem i nowoczesnością Bangkoku. Taka właśnie niezwykła jest dla Europejczyków codzienność Tajlandii, w której tradycja i współczesność przeplatają się na każdym kroku. Bogactwo natury, zróżnicowanie kulturowe i liczne zabytki Tajlandii w połączeniu z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, m.in. hotelami o zróżnicowanym standardzie, czynią Tajlandię idealnym miejscem do spędzenia udanych wakacji. Tajlandię warto odkrywać zarówno podczas wycieczek objazdowych umożliwiających zwiedzanie największych atrakcji turystycznych Tajlandii, jak i w ramach mniej aktywnych wczasów dających możliwość błogiego wypoczynku i relaksu.
język urzędowy: tajski
inne języki: angielski
Oficjalnym językiem Tajlandii jest tajski, dlatego wybierając się na wycieczkę do Tajlandii warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów po tajsku. W miejscach odwiedzanych przez turystów można porozumieć się z obsługą hoteli, sprzedawcami i taksówkarzami po angielsku. Język angielski w stopniu komunikatywnym zna większość młodych mieszkańców Tajlandii. Większość drogowskazów oraz szyldów i reklam w miejscowościach turystycznych występuje w wersji zarówno tajskiej, jak i angielskiej.
Tajlandia to państwo o powierzchni 513,1 tys. km2 położone w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim i w północnej części Półwyspu Malajskiego. Od zachodu Tajlandię oblewa Morze Andamańskie (Ocean Indyjski), a od południa i wschodu kraj oblewają ciepłe wody Zatoki Tajlandzkiej należącej do Morza Południowochińskiego (Ocean Spokojny). Połu¬dnie Tajlandii to setki kilo¬me¬trów wybrzeża usia¬nego raj¬skimi wyspami z urokliwymi plażami i hotelami idealnymi na wakacyjny wypoczynek. Tajlandia graniczy z Birmą, Kambodżą, Laosem oraz Malezją i często jest odwiedzana przez turystów w trakcie wycieczek objazdowych, których programy obejmują zwiedzanie tych właśnie krajów.
W ukształtowaniu powierzchni Tajlandii dominują rozległe równiny: w centralnej części - Menamu i na wschodzie - Korat. Na północy kraju i wzdłuż zachodnich granic ciągną się liczne południkowe pasma górskie (Tanen Tong Dan) z najwyższym szczytem Tajlandii - Doi Inthanton (2595 m n.p.m.). Ku południowi obniżają one swą wysokość, a na Półwyspie Malajskim przyjmują formę pojedynczych wzniesień. Wzdłuż wybrzeży Półwyspu Malajskiego leży kilkaset wysp (m.in. koralowych), z których największe to: Phuket na Morzu Andamańskim oraz Samui i Phangan w Zatoce Tajlandzkiej.
Tajlandia charakteryzuje się dobrze rozwiniętą siecią rzeczną. Główną rzeką kraju jest Menam, która płynie przez Nizinę Menamu tworząc przy ujściu do Zatoki Tajlandzkiej ogromną deltę. Największe rzeki cechują się dużymi wahaniami poziomu wód i częstymi wylewami.
Prawie 40% powierzchni Tajlandii zajmują lasy, głównie monsunowe lasy wilgotne (m.in. z drzewem tekowym) oraz wiecznie zielone lasy równikowe (Półwysep Malajski i południowo-wschodnie wybrzeże). Tereny suche (zwłaszcza Równina Korat) pokrywa sawanna.
Ogromna różnorodność warunków naturalnych Tajlandii daje turystom spędzającym urlop w Tajlandii szerokie możliwości wypoczynku: od błogiego relaksu na egzotycznych plażach, przez nurkowanie wśród bajecznych raf koralowych, spływy górskimi rzekami, po piesze wędrówki przez dżunglę i wycieczki survivalowe.
W Tajlandii żyją m.in. słonie, tygrysy, leopardy, nosorożce, tapiry, gibbony oraz wiele gatunków ptaków, które są chronione w 4 parkach narodowych i kilkunastu rezerwatach przyrody, do których warto wybrać się podczas wakacji w Tajlandii.
Oficjalną religią Tajlandii i jednocześnie najliczniej wyznawaną jest buddyzm (94% ogółu ludności). Tylko 5% Tajów wyznaje islam (4%) i chrześcijaństwo (1%).
Polscy turyści odbywający podróż do Tajlandii powinni szanować tradycje i obyczaje miejscowej ludności.
Tajskie zwyczaje, o których warto pamiętać spędzając urlop w Tajlandii:
• Nie wypada podnosić głosu lub kłócić się, np. o cenę towaru podczas targowania.
• Konfliktowe sytuacje z Tajami należy jak najszybciej złagodzić, gdyż podnoszenie głosu i krzyk Tajowie uznają za prymitywne zachowanie i oznakę słabości, która nie prowadzi do rozwiązania sytuacji.
• Ceny na bazarach są umowne i podczas zakupów, np. pamiątek z wakacji w Tajlandii koniecznie należy się targować.
• Według Tajów głowa jest najważniejszą i najświętszą częścią ciała, dlatego należy unikać dotykania głowy i poprawiania włosów Taja, dotyczy to również małych dzieci.
• Nie należy w jakikolwiek sposób okazywać braku szacunku dla posągu Buddy, który jest święty.
• Kobiety nie mogą pod żadnym pozorem dotykać mnichów.
• Należy być stosownie ubranym podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu religijnego (tzn. osoby, które w trakcie wakacji Tajlandii chcą odwiedzić obiekty kultu powinny mieć zakryte ramiona, dekolt i kolana).
• Przed wejściem do domu tajskiego oraz do świątyni powinno się zdjąć buty.
• W Tajlandii spożywanie jedzenia bezpośrednio za pomocą widelca może być uznane za niegrzeczne. Według Tajów widelec służy jedynie nałożeniu jedzenia na łyżkę, którą się je.
Klimat Tajlandii jest przestrzennie zróżnicowany i zmienny w ciągu roku. Tajlandia leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego: suchego na Równinie Korat i wilgotnego na zachodzie kraju i wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej. W ciągu całego roku w Tajlandii panuje ciepła pogoda, dlatego kraj ten może być celem podróży przez cały rok, ale planując urlop w Tajlandii dobrze jest wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne pory roku:
- pora sucha - od grudnia do lutego, w tym okresie warto przyjechać do Tajlandii na wakacje, ponieważ pogoda sprzyja wówczas zarówno wypoczynkowi na plaży, jak i zwiedzaniu Tajlandii podczas wycieczek objazdowych, czy krótkich wycieczek fakultatywnych,
- pora gorąca - od połowy marca do połowy maja, okres wielkich upałów z temperaturami w ciągu dnia dochodzącymi do 40oC, w tym okresie warto skorzystać z oferty wypoczynku w miejscowościach turystycznych na wybrzeżu,
- pora deszczowa - od czerwca do października (z wyjątkiem Samui), dla europejskich turystów spędzających wakacje w Tajlandii wysokie temperatury są w tym okresie trudne do zniesienia ze względu na wysoką wilgotność powietrza, opady przynoszone znad Oceanu Indyjskiego przez monsun południowo-zachodni, zwłaszcza na zachodnie wybrzeże (Phuket, Krabi), mają charakter gwałtownych i ulewnych burz, które pojawiają się po południu lub nocą ustępując w ciągu dnia miejsca słońcu.
Średnie temperatury miesięczne wahają się od 20-28oC na północy Tajlandii do 27-29oC na Półwyspie Malajskim.
Średnia roczna suma opadów na obszarach nizinnych we wnętrzu kraju wynosi 800-1000 mm, na południu 4500-4800 mm, a na stokach gór przekracza miejscami 5000 mm.
Tajlandia to kraj wart odwiedzenia choćby tylko dla samej kuchni. Turyści spędzający urlop w Tajlandii odnajdą w tajskiej kuchni wpływy chińskie i hinduskie. Kuchnia Tajlandii jest jedną z bardziej pikantnych i aromatycznych kuchni wschodniej Azji. W każdym tajskim daniu lub posiłku powinno się znaleźć pięć podstawowych smaków: ostry, kwaśny, słodki, słony i gorzki. Kuchnia tajska opiera się przede wszystkim na składnikach ogólnodostępnych w Tajlandii. Podstawą kuchni jest ryż (głównie ryż jaśminowy), który Tajowie jedzą właściwie przez cały dzień (w formie zup, jako dodatek do głównego dania itd.). Jedną z zalet tajskiej kuchni jest popularność owoców morza, głównie skorupiaków. Posiłki uzupełniane są różnymi warzywami, takimi jak: brokuły, pędy bambusa, fasola i groszek.
Kuchnia tajska różni się w zależności od regionu, dlatego podróż przez różne regiony Tajlandii, oprócz atrakcji krajobrazowych, przynosi turystom również niepowtarzalne doznania kulinarne.
Do najbardziej charakterystycznych i najczęściej spotykanych dań lokalnych, których koniecznie trzeba spróbować będąc na wycieczce w Tajlandii należą:
- Pad Thai - makaron ryżowy smażony z rybą, orzechami, cukrem i sokiem z limonki;
- Khao Khluk Kapi - ryż samożony z wieprzowiną, warzywami i dodatkiem pasty krewetkowej;
- Tom Yum Kung - aromatyczna zupa z krewetek;
- banany w cieście smażone na głębokim oleju,
- naleśniki z bananami lub mango.
Specjały kuchni tajskiej serwowane są turystom spędzającym wakacje w Tajlandii w hotelach, licznych restauracjach i barach oraz ulicznych straganach w miejscowościach turystycznych.
Największe atrakcje turystyczne Tajlandii, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością wśród turystów zagranicznych przebywających na wakacjach w Tajlandii to:
• Bangkok - pałac i Szmaragdowy Budda, Królewskie Stare Miasto, olbrzymi posąg Leżącego Buddy, Świątynia Świtu Wat Arun, Wat Suthat i Wielka Huśtawka, letni pałac królewski Vinanmek;
• Ajutthaja - dawna stolica i cmentarzysko dawnej świetności;
• most na rzece Kwai;
• Chiang Mai - brama do północnej Tajlandii i do egzotycznych wiosek górskich plemion;
• Phrae - kraina drewna tekowego;
• Sukhothai - park historyczny obrazujący początki tajskiej państwowości;
• Wat Phra That Phanom - najcenniejsza relikwia Buddy;
• Lop Buri - letni pałac króla Naraja;
• Złoty Trójkąt - pogranicze Tajlandii, Laosu oraz Birmy;
• pokazy tresury słoni i przejażdżka na słoniu,
• farma krokodyli,
• festiwale folklorystyczne.
Najlepszym sposobem na poznanie najważniejszych atrakcji przyrodniczych i kulturowych oraz zabytków Tajlandii jest udział w wycieczkach objazdowych, które biura podróży planują w taki sposób, aby pokazać turystom nie znającym jeszcze tego azjatyckiego kraju miejsca najbardziej godne uwagi.
Turyści, którzy chcieliby połączyć wypoczynek w hotelu przy plaży ze zwiedzaniem, mogą odkrywać Tajlandię korzystając z oferty wycieczek fakultatywnych zakupionych u rezydenta w hotelu lub w miejscowym biurze podróży.
Od 1 października 2022 r. restrykcje wjazdowe związane z COVID-19 zostały zniesione. Oznacza to, że nie trzeba okazywać ani certyfikatów szczepienia, ani negatywnych wyników testów.
Wiza
• Posiadacze Polskiego paszportu podróżujący do Tajlandii w celach turystycznych i przebywających na miejscu krócej niż 45 dni, nie potrzebują wizy.
• Jeśli jednak planowany jest dłuższy pobyt można ubiegać się o Wizę Turystyczną, która umożliwia pobyt do 60 dni plus jednorazowe przedłużenie o 30 dni, jeśli jest to wymagane.
Wymagane dokumenty do wizy powyżej 30 dni pobytu
• paszport ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu
• wypełniony wniosek wizowy (do pobrania ze strony wizowanie.com)
• zdjęcie paszportowe 3,5 cm x 4,5 cm
• rezerwacja lotnicza (bilety potwierdzające opuszczenie terytorium Tajlandii w ciągu 30 dni)
• rezerwacja hotelu lub innych dowodów rezerwacji zakwaterowania
• kopia wyciągu bankowego z ostatnich 3 miesięcy, potwierdzającego posiadanie środków finansowych min. 20.000 zł bądź dokument wydany przez bank (w języku angielskim)*
• zaświadczenie o zatrudnieniu (w języku angielskim) *
Urzędnik Konsularny zastrzega sobie prawo do żądania dodatkowych dokumentów, jak uzna to za konieczne.
* dodatkowe wymagania, które należy spełnić ubiegając się o wizę turystyczną wielokrotną
Koszt wizy
• jednokrotna - 120 PLN /os. (ważna 3 miesiące od daty wydania)
• wielokrotna - 600 PLN/os.(ważna 6 miesięcy od daty wydania)
Koszt pośrednictwa
• 110 PLN /os.
• 25 PLN - przesyłka kurierska
UWAGA!
Podróżni przybywający do Tajlandii na podstawie wizy turystycznej mogą pozostać na terenie Królestwa przez okres nie dłuższy niż 30 lub 60 dni od daty wjazdu. Obywatele państw wymienionych na liście krajów zwolnionych od obowiązku posiadania wizy turystycznej lub z którymi Tajlandia posiada podpisane dwustronne porozumienia o ruchu bezwizowym mogą pozostać na terenie Królestwa przez okres nie dłuższy niż 60 dni. Obywatele pozostałych państw, mogą pozostać na terenie Królestwa przez okres nie dłuższy niż 30 dni.
Wymagane dokumenty prześlij na adres
ul. Koszykowa 53
00-659 Warszawa
+48 22 622 82 96
+48 22 622 51 95
wizowanie@konsorcjum.com.pl
Do przekroczenia granicy Tajlandii przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Tajlandii, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem do Tajlandii sprawdzić ważność paszportu, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport.
Planując wakacje w Tajlandii warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami celnymi, aby uniknąć problemów podczas przekraczania granicy. W Tajlandii brak jest ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Turyści mogą przywozić do Tajlandii dowolne waluty zagraniczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami celnymi turyści podróżujący do Tajlandii drogą lotniczą mogą wwieźć do Tajlandii bez oclenia przedmioty zakupione poza granicami Tajlandii o maksymalnej wartości 10 000 THB (ok. 1 000 PLN). Przepisy celne odbiegające od obowiązujących powszechnie standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy. Wywóz tych przedmiotów wiąże się z koniecznością uzyskania zgody Ministerstwa Sztuki. Tym zakazem nie są objęte wyroby rzemieślnicze o małej wartości artystycznej, np. zakupione jako pamiątki z Tajlandii niewielkich rozmiarów przedstawienia Buddy produkowane masowo i dostępne na ulicznych straganach i bazarach. Turyści kończący swój urlop w Tajlandii, po uzyskaniu odpowiedniego zaświadczenia w miejscu zakupu towaru, mogą uzyskać przy wylocie z Tajlandii zwrot podatku VAT za niektóre towary zakupione w czasie wakacji w Tajlandii. Obowiązuje generalny zakaz wwozu do Tajlandii narkotyków, broni palnej i materiałów pornograficznych. Z Tajlandii nie wolno wywozić niektórych gatunków roślin i zwierząt oraz wykonanych z nich produktów, m.in. takich nietypowych pamiątek, jak wyroby z kości słoniowej, czy wyroby ze skóry krokodyla lub węża oraz raf koralowych.
Wybierając się na wakacje do Tajlandii, niezależnie od tego, czy planujemy spędzić swój urlop w wygodnym hotelu przy plaży, czy odkrywać Tajlandię w trakcie wycieczki objazdowej, należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
• paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Tajlandii) oraz ewentualnie kserokopii paszportu - strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
• pieniędzy i kart płatniczych (nawet jeśli mamy wykupione wczasy w Tajlandii w hotelu z wyżywieniem all inclusive),
• lekkiej odzieży (najlepiej bawełnianej) z krótkim i długim rękawem, szala do osłonięcia ramion i dekoltu podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu, wygodnego obuwia (które łatwo da się zdjąć przy wejściu do świątyń), kostiumu kąpielowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, parasola albo okrycia przeciwdeszczowego (ponieważ pogoda w Tajlandii bywa zmienna, zwłaszcza w porze deszczowej),
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki objazdowe i wycieczki fakultatywne oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych zabytków Tajlandii,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), krem z filtrem UV oraz środki przeciw komarom, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu w Tajlandii.
Tajlandia to idealne miejsce na wyjazd dla turystów, dla których ważnym elementem podróży jest robienie zakupów podczas zagranicznych wakacji. Tajlandia znana jest z niskich cen i szerokiego wyboru dobrej jakości towarów, dlatego zakupy w Tajlandii są dla turystów spędzających tam urlop prawdziwą przyjemnością. Ogromne bogactwo towarów oferują centra handlowe i liczne sklepy, a także bazary i uliczne stragany. W typowych galeriach handlowych (np. Siam Para¬gon, Cen¬tral World w centrum Bangkoku) ceny są zbliżone do europejskich. Turyści na wczasach w Tajlandii koniecznie powinni skorzystać z oferty bazarów i przyulicznych straganów, które w miejscowościach turystycznych są bardzo liczne i na których można nabyć towary w atrakcyjnych cenach. Spacerując na przykład ulicami Bangkoku można odnieść wrażenie, że Bangkok to jedno wielkie targowisko. W Bangkoku szczególnie warto odwiedzić Chatuchak Market oraz słynne stoiska wzdłuż Khao San Road. Podróżując po Tajlandii warto mieć na uwadze, że ceny na północy Tajlandii są niższe, niż w południowej części kraju.
PAMIĄTKI Z TAJLANDII
Podczas urlopu w Tajlandii turyści chętnie kupują: rzeźby z drewna tekowego, wyroby złotnicze dekorowane czarną masą techniką niello, srebrną biżuterię i drogocenne kamienie. Z wakacji w Tajlandii często są przywożone również trójkątne poduszki, wyroby z jedwabiu z tradycyjnymi i nowoczesnymi wzorami, tradycyjne tajskie stroje oraz ubrania. Z trunków warto przywieźć tajskie whiskey lub rum i popijać je po powrocie do domu przeglądając inną sympatyczną pamiątkę - zdjęcia z Tajlandii przedstawiające piękno tego kraju.
Chcąc dobrze zaplanować urlop w Tajlandii warto zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków, zwłaszcza jeśli nie będziemy wypoczywać w Tajlandii w hotelu z all inclusive.
Na zakupy w sklepach spożywczych wyda się w Tajlandii mniej, niż w Polsce. Produkty tajlandzkie nie są drogie (szczególnie ryby, mięso, świeże warzywa i owoce). Znacznie wyższe są ceny produktów pochodzenia europejskiego. W Tajlandii stosunkowo tanie są posiłki w restauracjach i przyulicznych barach, dlatego podczas wakacji w Tajlandii warto próbować tajskich przysmaków.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności w Tajlandii [wrzesień 2014]:
• woda mineralna (1,5 l): od 15 THB,
• sok pomarańczowy (w barze): od 35 THB,
• sok pomarańczowy (0,3 l) (w sklepie): od 11 THB,
• koktajl bananowy (w ulicznej budce): od 25 THB,
• Cola / Pepsi (0,33 l): od 10-15 THB,
• piwo Chang (małe) (w barze): od 50 THB,
• piwo Chang (duże - 0,66l) (w sklepie): od 45 THB,
• piwo Singha (duże - 0,66 l) (w sklepie): od 55 THB,
• drinki w barze (wszystkie w jednej cenie): od 90 THB,
• obiad (dla 2 osób, restauracja średniej klasy): od 400-500 THB,
• posiłek w McDonalds (dla 2 osób): 160-200 THB,
• posiłek na ulicy (dla 2 osób): od 100-120 THB,
• Pad Thai z kurczakiem: od 70-100 THB,
• zupa z owocami morza: od 150 THB,
• hamburger: od 60 THB,
• porcja frytek: od 50-60 THB,
• sałatka warzywna: od 60 THB,
• chleb (0,5 kg): od 30 THB,
• mleko (1 l): od 50 THB,
• rogal 7 days: 12 THB,
• pomidory (1 kg): od 20 THB,
• arbuz (1 kg): od 10 THB,
• ananas (1 kg): od 10 THB.
Turyści spędzający urlop w Tajlandii nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Wybierając się na wycieczkę do Tajlandii warto wykupić ubezpieczenie w prywatnej firmie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia (niestety tu lepiej wybrać wyższy limit), w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści decydujący się na wakacje w Tajlandii zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.
W Tajlandii nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, dlatego turystów wybierających się na wycieczkę do Tajlandii nie obowiązują żadne szczepienia. Przed podróżą do Andory warto jednak wykonać szczepienia profilaktyczne, a zalecane szczepienia to: żółtaczka typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny. Doświadczeni podróżnicy i lekarze medycyny tropikalnej zalecają turystom planującym wakacje w Tajlandii, zwłaszcza wycieczki w rejony przygraniczne z Birmą i Kambodżą, ochronę przeciwmalaryczną. W hotelach w Bangkoku i nadmorskich miejscowościach turystycznych poziom higieny jest bardzo dobry, jednak nie jest wskazane picie wody z kranu.
Służba zdrowia w Tajlandii jest na wysokim poziomie. Na światowym poziomie pod względem opieki medycznej znajduje się przede wszystkim Bangkok. Są tam szpitale wyposażone w sprzęt najnowszej generacji oraz zapewniające opiekę wysoko wykwalifikowanych lekarzy. Turyści planujący spędzenie urlopu w Tajlandii powinni mieć jednak na uwadze, że koszty leczenia w Tajlandii są stosunkowo wysokie. Cena standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 800-1800 THB, a doba w szpitalu (zależnie od standardu) od 2000 do nawet 20 000 THB. Turystom wybierającym się na wakacje do Tajlandii zaleca się wykupienie na czas pobytu w Tajlandii ubezpieczenia turystycznego.
Planując podróż po Tajlandii autem należy zapoznać się z podstawowymi zasadami panującymi na tajlandzkich drogach i najważniejszymi przepisami ruchu drogowego w tym kraju.
Polscy turyści chcący podróżować po Tajlandii samochodem, skuterem lub innym pojazdem mechanicznym muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy lub prawo jazdy wydane przez miejscowe władze. W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny. Sieć drogowa, w tym sieć autostrad, jest dobrze rozwinięta, a drogi są w bardzo dobrym stanie. Przejazd większością dróg jest bezpłatny, jedynie na niektórych odcinkach może być pobierana niewielka opłata (ok. 1 USD). Główne trasy są czytelnie oznakowane w języku angielskim oraz międzynarodowymi symbolami, a odległości są podawane w kilometrach.
W Tajlandii pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. W terenie zabudowanym można jechać samochodem z maksymalną prędkością 60 km/h, zaś poza terenem zabudowanym, w zależności od tego co wskazują znaki - od 90 do 120 km/h. Mrugające światła nadjeżdżającego auta sygnalizują zamiar przejechania w pierwszej kolejności, dlatego należy wówczas zachować ostrożność. Mandaty za niewielkie wykroczenia wynoszą od 5 do 15 USD. Najsurowiej są karani kierowcy przekraczający prędkość i prowadzący samochód w stanie nietrzeźwym. Kierowcy zatrzymani podczas wakacji w Tajlandii przez Policję muszą się liczyć z koniecznością wizyty na komendzie.
Turyści spędzający urlop w Tajlandii mogą bez problemu wynająć samochód lub skuter na miejscu, ponieważ wypożyczalnie aut i skuterów są ogólnie dostępne. Wypożyczalnie oferują zarówno pojazdy do samodzielnego prowadzenia, jak i z obsługą miejscowego kierowcy. Należy korzystać z usług tylko wiarygodnych i sprawdzonych wypożyczalni, dokładnie zapoznawać się z ofertą oraz podpisywać umowy wynajmu pojazdu. Zdarza się niestety, że turyści wypożyczający np. skutery w lokalnych biurach podróży lub wynajmu skuterów stają się ofiarami kradzieży zaplanowanych przy współudziale właścicieli wypożyczalni, a potem są zmuszani do finansowej rekompensaty na rzecz wypożyczalni, aby odzyskać zdeponowany w momencie wypożyczania skutera paszport.
Tajlandia to kraj bezpieczny dla turystów spędzających w nim wakacje, w którym nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Osoby planujące wypoczynek w Tajlandii lub zwiedzanie Tajlandii podczas wycieczki objazdowej muszą jednak zwrócić uwagę na fakt, że turyści są tam narażeni na kradzież kieszonkową i działania włamywaczy, dlatego podczas wycieczek turyści powinni przestrzegać podstawowych zasad: pieniądze i dokumenty trzymać zawsze przy sobie, głęboko schowane (najlepiej pod ubraniem) i nie nosić zawieszonego na szyi aparatu fotograficznego. W czasie włamań do hotelowych pokoi najczęściej giną pieniądze i cenne rzeczy z bagażu, dlatego zawsze trzeba pamiętać o zamykaniu pokoju oraz nie trzymać na wierzchu kosztowności. Wskazane jest przechowywanie gotówki oraz wartościowych przedmiotów w hotelowych sejfach. Warto wiedzieć, że w Tajlandii popularną praktyką jest niestety zawyżanie przez miejscową ludność cen dla turystów. Będąc na wakacjach w Tajlandii należy unikać niepotrzebnego ryzyka, jakie nierzadko niesie ze sobą poruszanie się po zmroku po rejonach poza głównymi dzielnicami lub zamieszkanych przez biedotę (zwłaszcza w Bangkoku i w Pattaya). W Tajlandii bardzo intensywne jest życie nocne, z którego chętnie korzystają zagraniczni turyści spędzający urlop w Tajlandii. Na dyskotekach i w pubach turyści nie powinni zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku (zdarzają się przypadki podawania środków nasennych albo narkotyków w celu okradzenia).
• Internet: W miejscowościach turystycznych Tajlandii nie ma problemów z dostępem do Internetu. Z Internetu można korzystać w licznych kafejkach internetowych (cena za 1h: od 20 BHT na prowincji do 120 BHT na wyspach). W większości knajpek i hoteli turyści spędzający urlop w Tajlandii mogą bezpłatnie połączyć się z Internetem za pomocą sieci WiFi (sporadycznie zdarza się, że taka usługa jest dodatkowo płatna).
• Telefon: W Tajlandii sieć telekomunikacyjna jest świetnie rozwinięta i nie ma problemów z zasięgiem telefonicznym. Roaming działa bez problemów, jednak ceny połączeń do Polski nie zachęcają do rozmów telefonicznych. Stosunkowo tanie są SMS-y do Polski. Cenę połączeń w roamingu polskich sieci komórkowych należy sprawdzić przed wyjazdem do Tajlandii u operatora. W przypadku podróży do Tajlandii trwającej dłużej niż 2 tygodnie warto kupić lokalną kartę SIM. Dobrym rozwiązaniem dla turystów spędzających urlop w Tajlandii jest komunikowanie się ze bliskimi w Polsce poprzez Skype, ponieważ kafejki internetowe w Tajlandii są tanie i ogólnodostępne.
W Warszawie znajduje się placówka Królestwa Tajlandii, w której Polacy planujący wyjazd do Tajlandii mogą uzyskać wszelkie informacje.
Ambasada Tajlandii w Polsce
ul. Willowa 7, 00-790 Warszawa
tel. 22 849 26 55, 849 64 14, 849 14 06, 849 47 30,
fax 22 849 26 30
e-mail: thaiemb@thaiemb.internetdsl.pl
W Ambasadzie Polski w stolicy Tajlandii - Bangkoku oraz w Konsulacie RP na wyspie Phuket polscy turyści spędzający urlop w Tajlandii mogą uzyskać pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji w Tajlandii.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bangkoku
100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310 Bangkok
tel. (00-662) 645 03 67, 645 03 68, 645 03 69
fax (00-662) 645 03 65
e-mail: ampolbkk@polemb.or.th; consul@polemb.or.th; economic@polemb.or.th
strona internetowa: www.bangkok.polemb.net
Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej na Phuket
Konsul Honorowy: Anuwat Burapachaisri (jęz.: tajski, angielski)
Avantika Boutique Hotel, 4/1 Thaweewong Road, Patong, Kathu, Phuket 83150
tel. (00-76-29) 280-15
fax (00-76-29) 280-89
e-mail: Anuwat@mec.co.th