Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga syriiSyria

Syria jest państwem na Bliskim Wschodzie, położonym nad Morzem Śródziemnym, pomiędzy Turcją na północy, Irakiem na wschodzie, Jordanią i Izraelem na południu oraz Libanem na zachodzie.

Wycieczkę do Syrii warto polecić wszystkim miłośnikom Bliskiego Wschodu i jego najnowszej historii, ale także pasjonatom historii starożytnej, poszukiwaczom źródeł chrześcijaństwa i judaizmu, a przede wszystkim islamu.

°C
Stolica
Damaszek
Strefa czasowa
UTC +
SYP
waluta
funt syryjski
kod telefoniczny
+963
napięcie elektryczne
220 V; 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Arabski

Położenie

Syria jest państwem w południowo-zachodniej części Azji, nad brzegiem Morza Śródziemnego. Jest to muzułmański kraj o niezwykle burzliwej i ciekawej historii. Od północy Syria graniczy z Turcją, od wschodu z Irakiem, od południa z Jordanią i Izraelem, od południowego-wschodu z Libanem, a od wschodu opływa ją morze.

Warunki naturalne

Zachodnią część kraju pokrywają głównie niziny nadmorskie oddzielone od reszty kraju przebiegającym równolegle do wybrzeża pasmem gór Dżabal an-Nusajrija. Wnętrze kraju zajmuje rozległy Płaskowyż Centralny, zaś na południowym-wschodzie leży Pustynia Syryjska. Syria jest krajem wyżynnym, niziny zajmują niewielką część powierzchni kraju.

Klimat Kuchnia Atrakcje

Syria leży w zasięgu oddziaływania klimatu podzwrotnikowego, jednak jest on tutaj dosyć łagodny, a w przeważającej części kraju opady są stosunkowo wysokie. Jedynie na południowym wschodzie występuje klimat zwrotnikowy, stąd powstała tutaj Pustynia Syryjska. Występują duże roczne oraz dobowe amplitudy temperatur.

Kuchnia

Kuchnia syryjska jest typową kuchnią bliskowschodnią będącą mieszanką kuchni tureckiej i arabskiej. Obok popularnego kebabu i chlebka pita, często występuje tutaj arabska harissa, pasty z mielonej ciecierzycy z dodatkiem przypraw, uformowanej w kulki i smażonej na głębokim oleju, znane jako falafel oraz puree z fasoli. W kuchni syryjskiej niezwykłą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju przystawki, zaś najpopularniejszym mięsem jest baranina. Syria jest krajem muzułmańskim, w związku z czym alkohol nie cieszy się uznaniem. Syryjczycy piją herbatę, kawę, soki lub typowo tureckie jogurty. Herbata przyrządzona w sposób tradycyjny jest zazwyczaj bardzo słodka, miętowa i podawana w malutkich szklaneczkach. Kawę przyrządza się zazwyczaj po turecku i podaje z dużą ilością cukru. Desery syryjskie są bardzo słodkie, przyrządzane z ogromnymi ilościami cukru i doprawiane miodem.

Atrakcje

• Damaszek – stolica kraju i chyba najciekawsze miejsce w Syrii o niezwykle bogatej przeszłości; warto zobaczyć między innymi Stare Miasto, Meczet Umajjadów i Meczet Roqaii
• Aleppo – znajduje się słynna cytadela oraz dzielnica chrześcijańska
• Dolina Eufratu – jedno z najwcześniej zasiedlonych miejsc na świecie, tutaj rozwijały się pierwsze cywilizacje, w tym słynna cywilizacja babilońska
• Pustynia Syryjska
• Palmira – ruiny starożytnego miasta aramejskiego
• Krak de Chevaliers – zamek krzyżowców
• Sahjun – zamek Saladyna

Warunki wyjazdowe, wiza Co zabrać Zakupy, pamiątki

Brak aktualnych informacji o obostrzeniach.

Uwaga!!!
• 25 czerwca 2013 r. rząd syryjski wprowadził nowe przepisy, na mocy których osoby wjeżdżające i przebywające na terytorium Syrii nielegalnie, podlegają karze od 5 do 10 lat więzienia lub grzywnie w wysokości od 5 do 10 mln funtów syryjskich.
• Obywatele polscy powinni ubiegać się o wizy pobytowe i tranzytowe w Ambasadzie Syrii w Warszawie.
• Jednakże ze względu na niestabilną sytuację w Syrii, uzyskanie wizy może być znacznie utrudnione.
• Cudzoziemcy wjeżdżający z terenu Syrii do Iraku muszą uzyskać odpowiednie zezwolenie w tutejszym biurze imigracyjnym i należy wówczas podać nazwę przejścia granicznego, przez które zamierza się opuścić Syrię.
• Do wjazdu na terytorium Syrii uprawnia paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu.
• Przy wyjeździe od podróżnych pobierana jest opłata wyjazdowa.
• W przypadku podróży drogą lotniczą wynosi ona 1500 SYP, a drogą lądową - 500 SYP.
• Przed przekroczeniem granicy należy upewnić się czy w paszporcie nie widnieją wizy, pieczątki bądź inne wpisy świadczące o jakimkolwiek związku z Izraelem (dotyczy to również wszelkich przedmiotów mających związek z tym krajem, a nawet pieczątek z egipskich i jordańskich przejść granicznych z Izraelem), ponieważ grozi to zawróceniem z granicy i nie wpuszczeniem do kraju.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Co zabrać

• paszport (ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu do Syrii) oraz ewentualnie kserokopię dokumentu tożsamości – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi
• wygodne obuwie, lekką odzież (najlepiej bawełnianą) z krótkim i długim rękawem, lekką kurtkę lub polar, okrycie przeciwdeszczowe, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne
• plecak, który odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia
• osobistą apteczkę, krem z filtrem UV

Zakupy, pamiątki

W każdej miejscowości znajdują się rozległe, kryte dachem tradycyjne bazary, zwane tutaj suk. Warto wybrać się na suk, na którym zakupić można lokalne pamiątki. Stragany oferują ręcznie wykonane przedmioty artystyczne: ceramikę i szkło wykonane metodami tradycyjnymi, noże zrobione z hartowanej stali lub miedzi ze zdobioną rękojeścią. Poza tym można kupić atrakcyjnie dekorowane i grawerowane naczynia z miedzi lub mosiądzu, różnorakie czary, miski, dzbanki i popielniczki oraz miecze. Kupić można także odzież, jedwabne i wełniane kaftany, długie, haftowane koszule i serwety. W wielu miastach znajdują się także sklepy ze srebrną i złotą biżuterią.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Ceny podane są w USD, gdyż jest to waluta popularna w Syrii.
nocleg w przyzwoitym hotelu - 10-15 USD
obiad w ulicznej restauracji - 3-5 USD
kebab z kurczaka na ulicy - 1 USD
sok ze świeżych owoców (0,5 l) - 1-1,5 USD
puszka coli - 0,3 USD
butelka wody - 0,3 USD
butelka piwa w sklepie - 1 USD
benzyna (1 litr) - 0,5 USD

Ubezpieczenie

Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe, zaleca się jednak wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego i medycznego, jednak ze względu na dość skomplikowany system finansowo-bankowy mogą wystąpić problemy z akceptacją polskich polis ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie pojazdu osoby zmotoryzowane regulują w ramach pobieranej na granicy opłaty za wjazd.

Szczepienia

Z uwagi na niskie zagrożenie epidemiologiczne szczepienia nie są obowiązkowe, jednak zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze oraz wirusowi polio. Przy przekraczaniu granicy może być wymagany aktualny wpis w książeczce szczepień.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Osoby o słabszym zdrowiu nie powinny wybierać się do Syrii latem, ponieważ suchy i gorący klimat powoduje podrażnienia dróg oddechowych oraz oczu. Profilaktyka wymaga szczególnej dbałości o higienę przygotowywania posiłków, zwłaszcza owoców i warzyw. Niewskazane jest korzystanie z kuchni ulicznych. Kłopoty żołądkowe zdarzają się z reguły wszystkim nieprzyzwyczajonym do miejscowej flory bakteryjnej. Okres aklimatyzacji trwa około 3-4 dni. Ze względu na obecną sytuację wewnętrzną dostęp do opieki medycznej może być znacznie utrudniony. Osobom, które mimo ostrzeżeń zdecydują się wyjechać do Syrii zaleca się wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego i medycznego.

Informacje dla kierowców

Kierowcy podróżujący oraz przejeżdżający przez Syrię tranzytem powinni dysponować międzynarodowym prawem jazdy. Za wjazd samochodem osobowym z silnikiem benzynowym pobierana jest opłata graniczna. Nie zaleca się podróżowania samochodem z silnikiem Diesla, gdyż wiąże się to z wysokimi opłatami wjazdowymi. Z powodu niestabilnej sytuacji w Syrii, pojawiły się poważne kłopoty z zakupem paliw samochodowych. W przypadku kolizji, awarii pojazdu, czy konieczności wezwania policji drogowej należy dzwonić pod ogólnokrajowy numer alarmowy 115 (możliwe są trudności z uzyskaniem połączenia).

Bezpieczeństwo

Sytuacja w Syrii jest bardzo niestabilna. Konflikt wewnętrzny objął terytorium całego kraju. Znacznie wzrosła liczba aktów przemocy o charakterze zbrojnym, zamachów terrorystycznych oraz eksplozji w miejscach publicznych. Na ulicach miast toczą się regularne walki zbrojne, coraz częściej dochodzi także do. Stwierdzono obecność ekstremistycznych ugrupowań terrorystycznych, operujących na terenie całej Syrii. W kraju trwają operacje wojskowe z wykorzystaniem czołgów, samolotów i rakiet. Ponadto odnotowano kilka przypadków użycia broni chemicznej, w tym w okolicach Damaszku. Ze względu na nałożone sankcje oraz sytuację bezpieczeństwa międzynarodowe i regionalne linie lotnicze zawiesiły swoje loty do Syrii. Lotnisko w Aleppo jest zamknięte, natomiast dojazd do lotniska w Damaszku jest niebezpieczny. Wiele głównych dróg zostało czasowo zamkniętych, a na trasach ustawione zostały liczne posterunki zarówno sił bezpieczeństwa jak i Wolnej Armii Syryjskiej. Drogi prowadzące do przejścia z Irakiem, Jordanią i Turcją są nieprzejezdne. Przejścia graniczne z Irakiem oraz z Turcją narażone są na ataki rebeliantów i ugrupowań terrorystycznych. Niektóre przejścia graniczne zostały zamknięte lub dostęp do nich jest znacznie utrudniony. Przejezdna pozostaje droga do Bejrutu oraz lądowe przejście graniczne z Libanem w Masnaa.
Osoby, które decydują się na pozostanie w Syrii lub przyjazd do tego kraju wbrew zaleceniom MSZ ostrzegamy, iż udzielenie im pomocy konsularnej będzie bardzo utrudnione lub niemożliwe. MSZ RP nie posiada również możliwości zorganizowania ewakuacji z tego kraju. Zaleca się niewychodzenie z domów bez uzasadnionego powodu i zachowanie szczególnych środków ostrożności. Zabrania się filmowania i fotografowania obiektów wrażliwych, zwłaszcza rządowych i wojskowych. Należy zawsze posiadać przy sobie paszport. Eskalacja konfliktu doprowadziła również do wzrostu przestępczości, brutalnych napadów, plądrowania mieszkań oraz porwań samochodów i ludzi.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• W związku z wprowadzeniem sankcji międzynarodowych na terenie całego kraju nie są akceptowane żadne formy płatności bezgotówkowej. Wymiany waluty na miejscową można dokonać w hotelu, banku lub kantorze. Kurs waluty miejscowej w stosunku do dolara amerykańskiego jest bardzo niestabilny i waha się od 180 do 210 SYP, jednak popularne jest dokonywanie płatności w USD.
• Telefonia komórkowa często jest blokowana, połączenia są bardzo niskiej jakości.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Siedziba:
ul. Świeradowska 38 a, 02-662 Warszawa
Telefon: (22) 849 14 56, 848 48 09
Fax: (22) 848 91 78
E-mail: embsyria@palmyra.neostrada.pl

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Damaszku
Abou Roummaneh, Baha Eddin Aita Str.
P.O. Box 501, Damascus
Telefon: (00-963 11) 33 33 010, 33 36 010, 33 15 558
Faks: (00-963 11) 33 15 318
E-mail: damapol@scs-net.org
www.damaszek.polemb.net
Wydział Konsularny
Telefon: (00-963 11) 33 16 095
E-mail: polcons@mail.sy
Konsulat Honorowy RP w Aleppo
Konsul Honorowy: Ahmad Azzam Zeityouni
Cappuccini Jmm. Kalioundji, Al Muhafaza, Aleppo, Syria
Adres do korespondencji: P.O.Box: 615 Aleppo, Syria
tel.: (00-963-21) 268-86-38, (00-963-93) 46-14-05
fax: (00-963-21) 211-94-52
e-mail: arabian5@scs-net.org

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00