Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
 • Polecane:
 • POLSKA
 • MAURITIUS
 • KARAIBY
 • MALEDIWY
 • MEKSYK
 • CHORWACJA
 • WŁOCHY
 • SRI LANKA
 • USA
 • IZRAEL
Przewodnik

flaga usaStany Zjednoczone Ameryki

Nie ma drugiego tak różnorodnego i bogatego kraju na świecie jak USA. Chyba wszyscy z nas kojarzą żółte taksówki i Statuę Wolności w Nowym Jorku, słynny most Golden Gate w San Fransisco, czy też legendarne Hollywood w Los Angeles. Wycieczka do USA to okazja żeby zobaczyć bogactwo jakie ma do zaoferowania ten kraj: wielkie, migoczące światłami miasta, przepiękne i dzikie parki narodowe i piękne krajobrazy. Doskonale przygotowane zaplecze turystyczne w postaci komfortowych hoteli, restauracji oferujących kuchnie z całego świata i komunikacja pozwalająca podróżować autobusem, taksówką oraz możliwość wynajęcia auta to zachęta do wakacji w Stanach Zjednoczonych.

°C
Stolica
Waszyngton
Strefa czasowa
UTC +
$
waluta
Dolar amerykański
kod telefoniczny
+1
napięcie elektryczne
110 wolt
Język Położenie Warunki naturalne

W Stanach Zjednoczonych nie ma języka urzędowego, jednak za język narodowy uważa się język angielski. W różnych częściach USA używa się różnych języków, w części południowej spotyka się język hiszpański, w rejonie Hawajów w użyciu jest język hawajski.

Położenie

Stany Zjednoczone ulokowane są między Oceanem Spokojnym i Oceanem Atlantyckim. USA zajmuje prawie całą powierzchnie Ameryki Północnej, Alaska będąca terytorium Stanów zajmuje tereny na północnym zachodzie kontynentu. W skład kraju wchodzą również Hawaje, które leżą na Oceanie Spokojnym. Dodatkowo USA sprawuje kontrole nad Wyspami Dziewiczymi, Guam, Midway, Samoa Amerykańskie i Wake.

Warunki naturalne

Stany Zjednoczone mają bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu. Centralna część stanowią głównie równiny. Zachodnia część to teren górzysty z pasem wysokich gór Kordylierów. Wschodni kraniec kraju to tereny niższych gór – Appalachy. Tereny Alaski charakteryzują się szerokimi dolinami i wysokimi górami, z najwyższym szczytem Mount McKinley mającym 6194 m n.p.m.

Religia Klimat Kuchnia

W Stanach Zjednoczonych około 78% stanowią chrześcijanie.
Protestanci - 51%, Inne religie to: mormoni (1,7%), judaizm (1,7%), Świadkowie Jehowy (0,7%), buddyzm (0,7%), prawosławie (0,6%), islam (0,6%), hinduizm (0,4%).

Klimat

Klimat Stanów Zjednoczonych jest bardzo zróżnicowany. Temperatura rośnie w kierunku południowym i wraz ze wzrostem wysokości spada. Nad oceanami klimat jest na łagodniejszy, inne są różnice temperatury i wilgotności. Wschodnią część kraju cechują duże wahania temperatur, zimy są mroźne, a krótkie lata gorące. Na Florydzie zimy są ciepłe i słoneczne. Na Południu kraju rozciągają się pustynne obszary.

Kuchnia

Kuchnia jest różnorodna ze względu na wpływy wielu kultur zamieszkujących w USA. Jednak podstawowe dania to grillowane steki, hamburgery czy żeberka z kurczaka. Najlepsze są jednak lokalne i etniczne odmiany kuchni jak meksykańska czy kalifornijska. Na Florydzie i w Luizjanie popularne są ryby i owoce morza, zaś w Teksasie najbardziej popularna jest wołowina. W całym kraju popularne są przydrożne bary, które oferują typowe przysmaki z USA lub inne dania z całego świata.

Atrakcje Regiony Warunki wyjazdowe, wiza

Wycieczka do Stanów Zjednoczonych to gwarancja udanych wakacji. Tego ogromnego kraju i jego atrakcji nie da się obejrzeć podczas jednego wyjazdu. Jeśli chcemy możemy zacząć od największych metropolii i zwiedzić Nowy Jork, Los Angeles, San Francisco, Waszyngton, Filadelfię i wiele innych. USA to także wspaniałe krajobrazy, mnóstwo parków narodowych takich jak Grand Canyon w Arizonie, Park Narodowy Yosemite w górach Sierra Nevada oraz najstarszy na świecie Park Narodowy Yellowstone. Podróżując z dziećmi warto odwiedzić parki rozrywki m.in. Disney World. Warto też zwiedzić Las Vegas i zagrać w jednym ze wspaniałych kasyn. Dodatkowo wspaniałe hotele Las Vegas pozwalają poczuć się jakbyśmy przenieśli się do innego kraju czy epoki.

Regiony

Do głównych regionów należą:
Alaska- największy stan USA, który znajduje się na północnym zachodzie Ameryki Północnej. Alaska to przede wszystkim piękne krajobrazy, mroźny klimat, dzika przyroda i niezwykłe zwierzęta.
Floryda- stan na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Półwysep Floryda otoczony jest przez wody Oceanu Atlantyckiego i na zachodzie przez wody Zatoki Meksykańskiej. Wakacje na Florydzie to gwarancja niezliczonych atrakcji, pięknych plaż i wspaniałej pogody, to miejsce gdzie słońce świeci przez okrągły rok.
Hawaje – stan położony w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. Hawaje to wspaniałe wyspy, które przyciągają turystów chcących odpocząć otoczeni piękną przyrodą. To także jedyny stan, który składa się wyłącznie z wysp. Zaliczamy do nich: Oahu, Maui, Kauai i Big Island.
Kalifornia – to trzeci co do wielkości, zaraz po Alasce i Teksasie stan USA. Ten położony na wschodnim wybrzeżu stan przy okazji jest też najludniejszym i najzamożniejszym. Kalifornia słynie ze słonecznych plaż, doskonałych win oraz hollywoodzkich produkcji. Do najważniejszych miast Kalifornii należą: San Francisco, Los Angeles i San Diego.

Warunki wyjazdowe, wiza

Wjazd na terytorium USA jest możliwy bez żadnych ograniczeń.
Nie ma potrzeby okazywania certyfikatu szczepienia lub ozdrowieńca, ani wykonywania testów na COVID-19.

Informacje o wizie do USA
Od 11 listopada 2019 roku zmieniły się przepisy dotyczące wjazdu oraz tranzytu dla Polaków do Stanów Zjednoczonych. Każdy obywatel RP musi być zarejestrowany w elektronicznym systemie weryfikacji (ESTA)
Podróżujący samolotem będą mogli dostać się na teren Stanów Zjednoczonych po uprzednim otrzymaniu autoryzacji ESTA (również dotyczy przesiadek).
Podróżni zobowiązani są do posiadania biometrycznego paszportu ważnego przynajmniej 90 dni, biletu powrotnego lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu z USA.
Podróżni posiadający ważną wizę turystyczną/biznesową do USA nie muszą ubiegać się o autoryzację ESTA i mogą dalej korzystać z wizy.

Wniosek o ESTA
Wymagane dokumenty do rejestracji ESTA
• wypełniony wniosek (poniżej)
• skan paszportu (strona za zdjęciem)

Łączny koszt pośrednictwa i ESTA
• 210 PLN/os.

Ważność ESTA
• ważna maksymalnie 2 lata

UWAGA!
• Czas rozpatrywania ESTY przez Urząd Imigracyjny Stanów Zjednoczonych nie jest identyczny. Informujemy, iż Konsorcjum.pl nie ponosi odpowiedzialności za zwłokę w rozpatrzeniu wniosku o ESTA, leżącą po stronie Urzędu Imigracyjnego USA oraz za odmowę wydania ESTA, wynikającą z przyczyn niezależnych od konsorcjum.pl.
• O wizę nadal muszą występować osoby, które zamierzają przebywać na terenie USA ponad 90 dni lub otrzymały odmowę ESTA
• Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen.
• Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 stycznia 2021 roku odwiedziły Kubę.

Paszport Warunki celne Co zabrać

Ważność paszportu powinna o 6 miesięcy przekraczać planowany okres pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Warunki celne

W formularzu, który otrzymujemy przed przekroczeniem granicy należy wpisać informacje na temat wszystkich wwożonych towarów. Należy zadeklarować ilość wwożonej gotówki jeśli kwota przekracza 10.000 $. Wwóz świeżego pożywienia np. wędlin, pieczywa, jarzyn i owoców jest zabroniony. Zakaz wwozu dotyczy także produktów pochodzących z Korei Północnej, Iraku, Libii i Kuby.

Co zabrać

Odzież należy dobrać w zależności gdzie się wybieramy. Na wakacje w Stanach Zjednoczonych warto zabrać lekkie i przewiewne ubranie oraz takie, które przyda się przy chłodniejszych dniach. Przyda się również ochrona przed deszczem i owadami.

Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny Ubezpieczenie

Stany Zjednoczone to prawdziwy raj dla lubiących robić zakupy.
Często bywa, że towary są tańsze niż w Europie. Odzież i sprzęt elektroniczny amerykańskich marek jest nawet o 30% tańsza niż w krajach europejskich. Sklepy często nie mają ustalonych godzin otwarcia. Warto też zakupić antyki, dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego.

Przykładowe ceny

W Stanach Zjednoczonych ceny poszczególnych artykułów są bardzo różne w zależności od stanu.
Poniżej przedstawione są średnie ceny, podstawowych artykułów:
Posiłek w fast foodzie - 5-8 USD
Obiad/kolacja w restauracji – ok. 15 USD
Sok 1 l – 1,5 – 2,5 USD
Woda mineralna 1,5 l – ok. 1,5 USD
Chleb – ok. 2 USD
Mleko – 2 USD
Gazowane napoje 2l - 1 USD
Piwo 0,5 l- ok. 2 USD
Wino 0,7 l- 10 USD
Lody 1,5l - 3USD
Jabłko 1 szt. - 0,6USD
Banan 1 szt. - 0,2USD

Ubezpieczenie

Należy posiadać ubezpieczenie turystyczne, pokrywające koszty leczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem. Trzeba sprawdzić czy firma ma przedstawicielstwa w USA.

Szczepienia Opieka medyczna Informacje dla kierowców

Polscy obywatele wybierający się do USA w podróż nie muszą mieć żadnych szczepień.

Opieka medyczna

Opieka medyczna jest na wysokim poziomie i łatwo dostępna, lecz bardzo droga. Wizyta u lekarza kosztuje zwykle 100 USD, cena za dobę szpitalu zaczyna się od 500 dolarów, nie licząc zabiegów i leków.

Informacje dla kierowców

Po terytorium USA można prowadzić pojazd na podstawie międzynarodowego prawa jazdy, które obowiązuje przez czas trwania wizy. Trzeba mieć przy sobie także i polskie prawo jazdy wraz z jego tłumaczeniem. Naruszenie przepisów drogowych jest karane wysokimi mandatami.

Bezpieczeństwo Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce

Podczas wycieczki objazdowej po USA należy pamiętać, że w wielu miejscach publicznych nadal obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa, które polegają na wprowadzeniu kontroli bagażu oraz osobistej. Dotyczy to głównie lotnisk, urzędów, stadionów i wejść do wysokich budynków. Wszystkie linie lotnicze wymagają przybycia na lotnisko od 2 do 3 godzin przed odlotem. Wprowadzono ograniczenia bagażu, i podróżni mogą posiadać jedynie jedną sztukę bagażu głównego i jedną podręcznego. W większych miastach występuje dość duże zagrożenie przestępczością. Dotyczy to biednych dzielnic oraz bardziej wyludnionych części miast.

Warto wiedzieć

• Napiwki są wyższe niż w Europie. Do rachunku często dolicza się nawet 20% ceny zamówienia. W przypadku grup napiwek doliczany jest automatycznie. W zwyczaju też jest wręczanie napiwków boyom hotelowym pomagającym wnieść bagaż.
• Powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe. Może być problem z wynajęciem samochodu gdy nie posiadamy karty kredytowej. Szeroko akceptowane są karty: VISA, MasterCard, American Express.
• W większości stanów nie wolno spożywać publicznie alkoholu, ani też nosić przy sobie nie spakowanych puszek czy butelek. Alkohol spożywać mogą osoby powyżej 21 roku życia.
• W miejscach publicznych palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany.
• W razie konieczności wezwania pomocy w całych Stanach Zjednoczonych działa bezpłatny numer 911.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada USA w Polsce
Al. Ujazdowskie 29/31
00-540 Warszawa
Tel.: +48 22 504 2000

Konsulat USA w Krakowie
ul. Stolarska 9
31-043 Kraków, Poland
Tel.: +48 12 424 51 00
Fax: +48 12 424 51 03

Przedstawicielstwo w Poznaniu
ul. Paderewskiego 8
Tel.: +48 61 851 85 16
Fax: +48 61 851 89 66
E-mail: Poznań

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki
ambasador: Marek Magierowski
Stany Zjednoczone, Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009
Tel.: +1 202 499 1700 Tel. dyżurny: +1 202 368 4102
waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.waszyngton.msz.gov.pl

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku
Ambasador - st. przedstawiciel (ONZ): Ryszard Sarkowicz
Stany Zjednoczone, Nowy Jork, 750 Third Avenue, 10017
Tel.: +1 212 744 2506 Faks: +1 212 517 6771
nowyjork.onz.sekretariat@msz.gov.pl
www.nowyjorkonz.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00