Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
 • Polecane:
 • POLSKA
 • MAURITIUS
 • KARAIBY
 • MALEDIWY
 • MEKSYK
 • CHORWACJA
 • WŁOCHY
 • SRI LANKA
 • USA
 • IZRAEL
Przewodnik

flaga Sri LankiSri Lanka

Sri Lanka to kraj niekoniecznie mlekiem i miodem, ale na pewno herbatą płynący. Jest to bardzo zielony i spokojny kraj, którego mieszkańcy są bardzo pozytywnie nastawieni do siebie nawzajem oraz do przyjezdnych. Niegdysiejszy Cejlon to idealne wprost miejsce by podziwiać bujną tropikalną roślinność, dziką faunę oraz odpoczywać i relaksować się nad turkusowym oceanem, wygrzewając się na drobnym, białym piasku. Także miłośnicy nurkowania gromadnie przybywają do tego tajemniczego i niezwykłego kraju, pod krystalicznie czystymi wodami, którego kryje się barwny i bajkowy podwodny świat.

°C
Stolica
Kolombo
Strefa czasowa
UTC +
LKR
waluta
Rupia lankijska
kod telefoniczny
+94
napięcie elektryczne
230 V; 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Języki urzędowe: syngaleski i tamilski; w użyciu również angielski.

Położenie

Sri Lanka do 1972 roku nosiła nazwę Cejlon, od wyspy na której została założona. Jest to państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, znajdujące się około 850 km na północ od równika. Wyspa ma kształt łzy, charakteryzuje się częstym występowaniem wybrzeża typu lagunowego, a wokół niej rozciągają się liczne rafy koralowe.

Warunki naturalne

Sri Lanka to kraj w zdecydowanej części nizinny, około 80% całkowitej powierzchni wyspy zajmuje obszar o wysokości do 300 m n.p.m. W południowej części wyspy znajduje się prekambryjski masyw górski opadający stopniowo ku otaczającym go nizinom. W centralnej części masywu wznosi się stromy, spiczasty Szczyt Adama oraz Pidurutalagala, czyli najwyższa góra Sri Lanki. Wybrzeże jest raczej wyrównane, w dużej mierze lagunowe, zaś od północy i miejscami na zachodzie otoczone jest rafami koralowymi. Ciekawym miejscem jest Most Adama znajdujący się w zatoce Mannar, stanowi go łańcuch piaszczystych wysp i raf, będący naturalnym pomostem pomiędzy Sri Lanką i Indiami. Na naturalną szatę roślinną wyspy składają się lasy tropikalne i monsunowe z mnogo występującymi cennymi gatunkami drzew, w tym hebanowcami i drzewami atłasowymi. Żyją tu głównie zwierzęta, które spotkać można także w Indiach, jak słonie, lamparty, niedźwiedzie, szakale, małpy czy dzikie świnie.

Religia Klimat Kuchnia

Dominującym wyznaniem na Sri Lance są Buddyści, którzy stanowią ponad dwie trzecie populacji kraju. Drugą najliczniejszą grupa są Hindusi stanowiący około 15% Cejlończyków. Pozostałą część stanowią po połowie Muzułmanie i Chrześcijanie.
Jeśli chodzi o ubiór to szorty i stroje kąpielowe używane są tylko na plażach i niedopuszczalne jest noszenie ich w miejscach kultu. Ponadto wchodząc do świątyni należy zdjąć obuwie i nakrycie głowy, a kobiety powinny zasłonić nogi i ramiona.

Klimat

Dominuje klimat równikowy wilgotny o charakterze monsunowym. Najbardziej obfite opady występują od maja do października, choć nie ma tutaj wyraźnie zarysowanych pór roku, a przez cały rok jest przyjemnie ciepło. Jedyne pory roku jakie można wyróżnić to pora wilgotna oraz sucha. Z racji tego , że wyspa leży w dosyć niewielkiej odległości od równika to przez cały rok dzień i noc trwają niemalże tyle samo.

Kuchnia

Podstawą cejlońskiej kuchni, jak w większości krajów gdzie występuje rafa koralowa są ryby oraz pozostałe owoce morza, które licznie zamieszkują rafy koralowe wokół wyspy.
Z kolei podstawowym dodatkiem do prawie każdej potrawy, tak na Sri Lance jak i w znakomitej części Azji jest ryż. Często podawany jest z curry, papryką lub korzeniami.
Sri Lanka słynie również z różnego rodzaju sałatek owocowych, przyrządzanych z ananasa, kawona, mango, papai, melona i oczywiście orzecha kokosowego.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Najwspanialsze zabytki wyspy znajdują się na obszarze Historycznego Trójkąta, czyli obszaru wyznaczonego przez 3 kolejne stolice kraju: Anuradhapura, Polonnaruwa, Kandy.

• Kolombo - była stolica Sri Lanki stanowiąca ogromne centrum handlowe. Można nabyć tutaj po niskich cenach konfekcję znanych marek. Ponadto warto zobaczyć pozostałości umocnień z czasów kolonialnych oraz liczne świątynie tak buddyjskie jak i hinduistyczne.
• Polonnaruwa - druga królewska stolica Sri Lanki. Znajduje się tu wiele pozostałości z tych złotych dla wyspy czasów, a posągi zachowały się tu w zdecydowanie lepszym stanie, niż w innych miastach.
• Sigirija - Forteca w Chmurach, położona na granitowej skale królewska cytadela wybudowana w V wieku wokół potężnej skały. Na szczycie twierdzy do dziś obecne są pozostałości pięknego niegdyś pałacu wraz z ogrodami i basenem.
• Beruwala - rajska oaza dla par oraz nowożeńców w podróży poślubnej.
• Kandy - jedno z najświętszych miejsc buddyzmu, tutaj mieści się pokryta złotym dachem Świątynia Zęba, w której przechowywany jest jak głosi legenda ząb Buddy. Na przełomie lipca i sierpnia każdego roku replika szkatułki z zębem niesiona jest przez kompleks w procesji przy akompaniamencie muzyki, przystrojonych słoni oraz tancerzy.
• Nuwara Eliya - położone w górach na wysokości około 2000 m n.p.m. miasteczko zwane „Małą Anglią” Sri Lanki. Wioska położona jest w sąsiedztwie gór poprzecinanych dolinami, wodospadów i plantacji herbaty. Jest to jedno z najchłodniejszych miejsc na wyspie, a pogoda tam panująca przypomina typową angielską wiosnę. Miasteczko zachowało typowy angielski styl z początku wieku, w tym kluby dla dżentelmenów, pola golfowe, budynek poczty zbudowany z różowej cegły oraz stare angielskie samochody. Podobno uprawią się tutaj i produkuje najlepszą herbatę na świecie.
• Anuradhapura - miasto położone w północnej części Sri Lanki, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jedno z najbardziej cenionych starożytnych miast Sri Lanki. Największymi skarbami, jakie znaleźć można wśród ruin miasta są stojące do dziś stupy, lokalnie nazywane dagobami, czyli najprostsze buddyjskie budowle sakralne wykonane z niewypalanych cegieł o półkolistym kształcie. Najważniejszą z nich jest Ruvenweli o średnicy ponad 90 metrów, datowana na II wiek p.n.e. Innymi wartymi uwagi są Jetawanarama oraz Thuparama, która stanowi relikwiarz dla obojczyka Buddy. Największą relikwią miasta jest święte Drzewo Bo, które według legendy wyrosło z gałęzi drzewa, pod którym Budda doznał oświecenia. Drzewo Bo zostało zasadzone 2250 lat temu i jest najstarszym historycznym drzewem na świecie.
• Dambulla - miasto sławne przede wszystkim z powodu pięciu świątyń usytuowanych w jaskiniach skalnych. Ściany jaskiń pokryte są buddyjskimi malunkami, a na każdym kroku spotkać można statuetki Buddy, których łącznie w jaskiniach jest ponad 130.
• Pinnawela - znajduje się tutaj słynny się sierociniec dla słoni. Sierociniec działa od 1975 roku, a obecnie znajduje się w nim ponad 40 zwierząt. Pobyt w tym miejscu jest niezapomnianym przeżyciem i nie wolno tego przegapić.

Warunki wyjazdowe, wiza

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
• Paszport TAK
• Paszport tymczasowy NIE
• Dowód osobisty NIE
Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Paszport powinien być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na Sri Lankę.

WIZA
• Wszyscy podróżujący na Sri Lankę zobowiązani są do wypełnienia wniosku w systemie elektronicznej autoryzacji wjazdu Electronic Travel Authorization (ETA). Formularz dostępny jest na stronie - www.eta.gov.lk/slvisa/. Po przylocie należy okazać urzędnikowi imigracyjnemu paszport oraz kopię potwierdzenia zgody na wjazd (ETA).
• Paszport powinien być ważny minimum 6 misięcy od daty wjazdu na Sri Lankę
• Osoby przylatujące na Sri Lankę posiadający ważną zgodę na wjazd (ETA) powinni spełnić również następujące wymagania
- potwierdzony bilet powrotny.
- wystarczające środki na pokrycie wydatków w trakcie pobytu (30USD/dzień)
Paszport

Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Co zabrać

Na wakacje na Sri Lance warto zabrać lekkie, bawełniane ubranie, wygodne buty, nakrycie głowy, krem z filtrem UV oraz środki chroniące przed ukąszeniami owadów.

Zakupy, pamiątki

Najpopularniejszymi pamiątkami są drewniane słonie i posągi Buddy oraz tkaniny zwane batikami, które często zdobione są motywami erotycznymi.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

- woda mineralna 1L - ok. 60R
- pomarańcze - ok. 10-20R sztuka
- banany - ok.10-15R sztuka
- koszulka z krótkimi rękawami - od 150R
- Radiotaxi ok. 34 R za kilometr (zaleca się sprawdzenie czy pojazd ma licznik)

Ubezpieczenie

Wskazane jest wykupienie osobistego ubezpieczenia, ponadto obowiązkowe jest ubezpieczenie komunikacyjne miejscowych towarzystw ubezpieczeniowych. Polisy polskich ubezpieczycieli nie są uznawane.

Szczepienia

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zalecane jest zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno - epidemiologiczną.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznym wynosi około 30 USD. Opłata ta nie uwzględnia kosztów usługi lekarskiej i podanych lekarstw.

Informacje dla kierowców

Kierowcy muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Do prowadzenia pojazdów drogowych niezbędne jest również uzyskanie dodatkowego pozwolenia, po które można zwrócić się do "AA" w Kolombo. Drogi na Sri Lance są w złym stanie, a do tego prowadzenie samochodu jest uciążliwe i ryzykowne z uwagi na nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez kierowców i zły stan techniczny dużej części pojazdów. Dla potrzeb przemieszczania się, zaleca się korzystanie z taksówek lub wynajmowanie samochodów wraz z kierowcami. Korzystając z taksówek i ryksz zawsze należy uzgodnić cenę przejazdu przed rozpoczęciem podróży.

Bezpieczeństwo

Zaleca się ostrożność przy wyjazdach do północno-wschodnich regionów: Jaffna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya oraz ściśle stosować się do wskazówek i poleceń ze strony służb bezpieczeństwa. Bezwzględnie należy przestrzegać zakazu wchodzenia na tereny oznakowane jako zaminowane, gdyż akcja rozminowywania wyspy nadal trwa.
Do najczęstszych przestępstw dotykających turystów należą oszustwa z wykorzystaniem kart debetowych i kredytowych.
Poważnym problemem jest skażenie wody i żywności. Pić można tylko napoje butelkowane po uprzednim sprawdzeniu szczelności kapsli. Zaleca się unikania napojów z lodem oraz soków z wodą.
Owoce należy obierać ze skóry, ponadto trzeba uważać na lody, gdyż mogą być powtórnie mrożone.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania dowodu wymiany. Wymiany walut można dokonać w oficjalnych punktach wymiany, po okazaniu paszportu.
• W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne posterunki policji do udzielania pomocy turystom.
• Wzdłuż wybrzeża Sri Lanki przepływają okresowo silne prądy wodne. Należy stosować się do znaków ostrzegawczych na plażach.
• Opalanie topless lub bez kostiumu kąpielowego jest zabronione.
• Pomiędzy majem a wrześniem na Sri Lance trwa okres monsunowy. Obfite opady deszczów mogą prowadzić do powodzi dezorganizujących transport drogowy.
• Należy unikać fotografowania obiektów wojskowych i innych oznakowanych odpowiednimi informacjami ostrzegawczymi.
• W miejscach obrządków religijnych zawsze należy upewnić się, czy filmowanie lub robienie zdjęć jest dopuszczalne.
• Przemyt i posiadanie narkotyków podlegają wysokim karom (do kary śmierci włącznie). Okres oczekiwania na rozstrzygnięcia sądowe w tych i innych sprawach z zakresu prawa karnego mogą trwać latami przy zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu wobec osób oskarżonych.
• Za nieprzestrzeganie zakazu palenia tytoniu i spożywania alkoholu w niektórych miejscach publicznych grozi kara grzywny.
• Obowiązuje zakaz korzystania z satelitarnej łączności telefonicznej w północnej części kraju.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Siedziba:
ul. Chorągwi Pancernej 8, 02-951 Warszawa
Telefon: (22) 853 88 96-97
Fax: (22) 843 53 48
E-mail: mission@srilankaembassy.com.pl

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).

Honorowy Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolombo
konsul honorowy: Desamanya Kandiach Ken Balendra (język konsula angielski, syngaleski)
Sri Lanka, Kolombo, Phoenix Ventures Ltd., 2nd Floor, 409 Galle Road, Kolombo 3
Tel.: (00 94) 11 2565612 Faks: (00 94) 11 4727060
CheryID@brandix.com

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00