Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga sloweniiSłowenia

Słowenia jest krajem środkowoeuropejskim położonym nad Adriatykiem. Słowenia jest najbogatszym i najbardziej rozwiniętym krajem byłej Jugosławii. Jest to kraj, który jako pierwszy z krajów „nowej” Unii Europejskiej przyjął wspólną walutę euro.

°C
Stolica
Lublana
Strefa czasowa
UTC +
waluta
Euro
kod telefoniczny
+386
napięcie elektryczne
230V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Język urzędowy: słoweński

Położenie

Słowenia jest niewielkim krajem w Europie Środkowej, położonym na granicy Półwyspu Bałkańskiego i Alp. Słowenia leży nad Morzem Adriatyckim. Od południa graniczy z Chorwacją, od wschodu z Węgrami, od północy z Austrią i od zachodu z Włochami.

Warunki naturalne

Słowenia jest górzysto-wyżynnym krajem, którego dużą część obejmują Alpy Wschodnie. Jedynie we wschodniej części kraju występują niziny. Wybrzeże Adriatyku jest piaszczyste i niskie.

Religia Klimat Kuchnia

Dominującym wyzwaniem w Słowenii jest katolicyzm, który wyznaje trzech na czterech obywateli kraju. Wyznawcy islamu, prawosławia oraz protestanci występują tutaj raczej sporadycznie, dosyć liczna jest natomiast grupa osób nie związanych z żadną religią.

Klimat

Słowenia leży na granicy wpływu klimatów podzwrotnikowych i umiarkowanych. Wyodrębnione są cztery pory roku, charakterystyczne dla strefy klimatów umiarkowanych. Jedynie na wybrzeżu występuje klimat śródziemnomorski.

Kuchnia

Podstawą kuchni słoweńskiej są zboża, nabiał, mięso, ryby, potrawy warzywne, rośliny strączkowe i okopowe oraz oliwa i winorośl. Kuchnia słoweńska jest prosta choć nie jednolita. Bardzo popularne są zupy, w tym wyśmienita zupa grzybowa podawana w chlebie, zupa borowikowa oraz rosoły. Mięsnymi przysmakami są przede wszystkim kiełbasy, szynki oraz boczek.
Najbardziej znanym deserem jest potice (potika), czyli ciasto nadziewane orzechami włoskimi, orzechami laskowymi, chlebem świętojańskim, makiem, jogurtem oraz rodzynkami i suszonymi owocami.
Bardzo popularnym napojem jest piwo, jednak Słoweńcy, podobnie jak inne narody bałkańskie, piją także duże ilości wina, które na tych terenach produkowane jest od stuleci.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

• Lublana – stolica kraju; znajduje się tu zabytkowe stare miasto, zamek na wzgórzu, most ze smokami.
• Piran – najpiękniejsze miasto Słowenii, posiada niezwykły wenecki charakter i malownicze wąskie uliczki.
• Stanjel – niewielkie, urokliwe miasteczko w rejonie Krasu.
• Gorica – miasto socjalistyczne zbudowane po II wojnie światowej, nie jest jednak szarym, betonowym, pełnym opasłych bloków molochem, a zielonym miastem o niskiej, przyjemnej zabudowie.
• Konstanjevica – znajduje się tutaj klasztor franciszkański, w którym pochowany jest Karol X, czyi ostatni król Francji z rodu Burbonów.
• Skofja Loka – znajduje się tu niewielka, choć bardzo klimatyczna i urocza starówka wraz z zamkiem.

Warunki wyjazdowe, wiza

OSOBY ZASZCZEPIONE/NIEZASZCZEPIONE:
Od 21 lutego 2022 r. nie jest wymagane szczepienie przeciwko Covid-19 by przekraczać granicę Słowenii.
Test na COVID-19 nie jest wymagany.

OZDROWIEŃCY:
Testy na COVID-19 nie jest wymagany.
Status ozdrowieńca posiada osoba, która przedłoży zaświadczenie o przebyciu COVID-19 — uznawane są zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT;
zaświadczenia tracą ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT.

DZIECI:
Od 21 lutego 2022 r. brak obowiązku PCT (przechorowanie, szczepienie, test) dla wszystkich podróżujących, w tym dzieci.

Polscy obywatele mogą swobodnie przekraczać granicę w ramach Unii Europejskiej. Granicę przekroczyć można legitymując się paszportem lub dowodem osobistym.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Zakup i przewóz towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie mających charakteru handlowego jest zgodny z obowiązującymi normami unijnymi. Kontrola celna może być prowadzona przez powołaną do tego służbę na terytorium całego państwa.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wycieczkę do Słowenii warto zabrać ze sobą wygodne obuwie. W przypadku wypraw w góry, należy zabrać obuwie do wysokogórskich wojaży. Ponadto warto zabrać zarówno lekką jak i ciepłą odzież.

Zakupy, pamiątki

Bezwzględnie najpopularniejszą pamiątką ze Słowenii jest miejscowe wino. Słoweńskie wino stanowi esencję tego kraju.

Przykładowe ceny

obiad w przeciętnej restauracji – 10 EUR
chleb – 1-2 EUR
gałka lodów – 1-2 EUR
kawa – 1-2 EUR
piwo – 2-3 EUR

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Dla turystów indywidualnych wykupienie polisy ubezpieczeniowej nie jest obowiązkowe, jest jednak zalecane, gdyż nie każdy rodzaj pomocy medycznej jest dostępny w ramach powszechnego ubezpieczenia za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szczepienia

Z uwagi na występujące przypadki zachorowań na boreliozę, chorobę przenoszoną przez kleszcze, osobom, które planują wycieczki na terenach leśnych zalecane jest wcześniejsze szczepienie. Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne nie występują.

Opieka medyczna

Obywatele polscy opłacający składki na NFZ mają prawo do korzystania w Słowenii z opieki medycznej na zasadach określonych dyrektywami Unii Europejskiej. W przypadku wyjazdu turystycznego, posiadaczom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wystawianej przez wojewódzki oddział NFZ, przysługuje prawo do nieodpłatnego korzystania z podstawowej opieki medycznej u lekarzy, którzy mają podpisaną umowę ze Słoweńskim Zakładem Ubezpieczeń. Osoby nie posiadające EKUZ opłacają pełne koszty pomocy medycznej we własnym zakresie. Wizyta w prywatnej przychodni u lekarza ogólnego kosztuje około 60 EUR. W wypadkach nagłych można zgłaszać się bezpośrednio do szpitala bez skierowania jedynie okazując EKUZ. Poziom opieki medycznej jest dobry. Większość lekarzy posługuje się językami obcymi, głównie angielskim lub niemieckim.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Honorowane jest polskie prawo jazdy. Od kierujących samochodami zarejestrowanymi w państwach członkowskich UE nie jest wymagana Zielona Karta jednak jej posiadanie jest zalecane, ponieważ jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia pojazdu ułatwia załatwienie formalności związanych z uzyskaniem odszkodowania w razie wypadku drogowego. Przestrzeganie przepisów drogowych jest rygorystycznie egzekwowane. Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Zgodnie z prawem, w sytuacji, gdy osoba ukarana mandatem nie posiada środków na jego opłacenie, zarówno policja jak i Służba ds. Autostrad Republiki Słowenii (DARS) mogą zatrzymać dokumenty kierującego, jako zabezpieczenie egzekucji kary finansowej.
Na autostradach i drogach ekspresowych obowiązkowe jest posiadanie winiety. Przy wjazdach na drogi na których winiety są wymagane, umieszczone zostały znaki informacyjne. Winiety można nabyć na stacjach benzynowych w Słowenii i w regionach przygranicznych krajów sąsiadujących, a także na pocztach i w kioskach na terytorium Słowenii.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością w Słowenii nie jest znaczne. W miejscowościach wypoczynkowych i miejscach popularnych wśród turystów wskazane jest jednak zachowanie ostrożności i troski o dokumenty oraz pieniądze z uwagi na zdarzające się przypadki kradzieży kieszonkowych.

Warto wiedzieć

• Sklepy czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 19.00 i w soboty od 8.00 do 15.00. Duże sklepy i hipermarkety czynne są do 21.00. W niedziele czynne są jedynie niektóre sklepy.
• Banki czynne są w godzinach 8.00-17.00, w soboty jedynie nieliczne oddziały są czynne.
• Urzędy przyjmują interesantów z reguły w godzinach 8.00 - 15.00.
• Z uwagi na niewielką popularność, gaz LPG dostępny jest jedynie na nielicznych stacjach benzynowych.
• Powszechnie płacić można kartami debetowymi i kredytowymi. Sieć bankomatów jest dobrze rozwinięta.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Siedziba:
Al. Jana Chrystiana Szucha 19, 4 piętro, 00-580 Warszawa
Telefon: (22) 849 82 82, 849 84 84
Fax: (22) 848 40 90
E-mail: sloembassy.warsaw@gov.si
Strona internetowa:http://www.varsava.veleposlanistvo.si

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Słowenii
ambasador: Cezary Król
Słowenia, Lublana, Bežigrad 10, 1000
Tel.: +386 1 436 47 18 Tel.: +386 1 436 47 12 Tel. dyżurny: +386 41 750 508
lublana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.lublana.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Nowej Goricy
Nadjan Brataševec
Słowenia, Nowa Gorica, Vipavska cesta 13 , 5000 Nova Gorica
Tel.: 386 (0) 5 393 64 10 Faks: 386 (0) 5 393 64 11
konsulatrp@siol.net

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00