Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga RosjiRosja

Rosja, Federacja Rosyjska – państwo federacyjne rozciągające się od Europy Wschodniej przez północną część Azji do Oceanu Spokojnego, składające się według swojej konstytucji z 85 podmiotów federalnych.

°C
Stolica
Moskwa
Strefa czasowa
UTC +
RUB
waluta
rubel rosyjski
kod telefoniczny
+007
napięcie elektryczne
220V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem urzędowym jest język rosyjski.

Położenie

Rosja zajmuje całą północną Azję i północno-wschodnią i wschodnią część Europy, przez północną jej część przechodzi koło podbiegunowe północne, a tym samym 14% powierzchni kraju (2,4 mln km²) to obszary podbiegunowe.

Warunki naturalne

Rosja jest największym krajem na świecie i zajmuje znaczną część Eurazji, rozciągając się od wybrzeży Morza Bałtyckiego aż po wybrzeża Oceanu Spokojnego. Jest państwem federacyjnym, leżącym we wschodniej i środkowej Europie oraz w Azji, nad Morzem Bałtyckim, Oceanem Arktycznym, Oceanem Spokojnym, Morzem Kaspijskim i Morzem Czarnym. Największy obszar stanowi jej azjatycka część, bo aż 75% powierzchni ogólnej. Azjatycka część Rosji nazywana jest potocznie Syberią, ze względu na to, że stanowi ona większość obszaru tej części Rosji. Jedną czwartą terytorium Rosji zajmuje część europejska, w której leży stolica kraju Moskwa oraz inne ważne miasta kraju jak Sankt Petersburg czy Kaliningrad. Obszar europejski, pomimo że jest zdecydowanie mniejszy, skupia większą liczbę mieszkańców niż część azjatycka. Główną przyczyną tego zróżnicowania jest fakt, że tereny azjatyckie są obszarami o surowym klimacie

Rosja jest krajem o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, rzeźbie terenu i klimacie ze względu na duży obszar, jaki zajmuje. Terytorium Rosji obejmuje 9 stref czasowych, a więc najwięcej na świecie. Kraj cechują ogromne obszary, które są bardzo słabo zaludnione, są też miejsca całkowicie niezamieszkane, które zajmują tajga i tundra. Ogromne obszary tego kraju zajmują tereny o bardzo surowym klimacie, gdzie przez cały rok utrzymuje się wieczna zmarzlina, a nocne zimowe spadki temperatur dochodzą do -70 °C.

Religia Klimat Kuchnia

Według badań Pew Research Center z 2010 r. 73,3% obywateli Rosji to chrześcijanie (71% prawosławni, 1,8% protestanci, 0,5% katolicy), 10% to muzułmanie. Wyznawcy innych religii stanowią mniej niż 1% populacji. Liczba ateistów, agnostyków wynosi 16,2%.

Klimat

Terytorium Rosja rozciąga się na cztery strefy klimatyczne - na wschodzie panuje umiarkowany klimat kontynentalny, a na zachodzie panuje klimat monsunowy. Wzdłuż Morza Czarnego panuje klimat subtropikalny, a na północy panuje polarny klimat północy i północnego wschodu z wieczną zmarzliną.

Kuchnia

Współczesna kuchnia rosyjska łączy w sobie elementy tradycyjnych kuchni z różnych odległych obszarów: terytorium nad Morzem Bałtyckim (skąd pochodzi stosowanie masła, śmietany i jaj), rejonów górskich na granicy z Chinami (standardem są tu potrawy z jagnięciną i sfermentowane mleko klaczy), aż po Morze Ochockie, gdzie lokalnym przysmakiem jest bałyk i szpik kostny jesiotra, oraz rejony poza kołem podbiegunowym, których mieszkańcy tradycyjnie sporządzają z surowych ryb stroganinę. Ważne miejsce w kuchni rosyjskiej odegrała kuchnia gruzińska, z której zaadaptowali do swojej kuchni, charakteryzującej się łagodnym smakiem, pikantne szaszłyki, kurczaka-tabkę i charczo[10].

Atrakcje Regiony Warunki wyjazdowe, wiza

Szczególnie polecamy:

- Nowogród Wielki - Bedąc w Wielkim Nowogrodzie koniecznie należy pojechać na przedmieścia by zobaczyć XII wieczny Monaster Jurjew. Niedaleko znajduje Muzeum Architektury Drewnianej na którego terenie zgromadzono wiele ciekawych przykładów lokalnego budownictwa. Na uwagę zasługują przede wszystkim drewniane cerkwie i zabudowania gospodarskie.

- Złoty Pierścień Moskwy
Tym mianem zwykło nazywać się miejscowości oddalone od Moskwy o ok. 200 km. Stolica Rosji jest otoczona przez historyczne miasta, które z czasem utraciły swoje znaczenie kosztem Moskwy. Na wschód od Moskwy znajdują się m.in. Suzdal i Włodzimierz z Uspieńskim i Dimitrowskim Soborem. Inne znane miejscowości to Jarosław uważany za miniaturę Moskwy, Klin, Twer, Siergiejew Posad z Ławrą, czy założony w IX w. Rostów Wielki. Złoty Pierścień Moskwy znajduje się w programach wielu wycieczek do Moskwy. Ze względu na bliskość stolicy przybywają tu głównie turyści mieszkający w Moskwie.

- Astrachański Kreml
Ten wyjątkowy zespół klasztorny znajduje się niedaleko znanych ośrodków turystycznych: Rostowa Wielkiego oraz Jarosławia.

- Kreml w Kazaniu
Obiekt ten został w 2000 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Ałtaj
Poszarpany, wiecznie ośnieżony masyw górski z najwyższym szczytem Syberii, Biełuchą (4506 m), w 1998 r. wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

- Kamczatka
1000-kilometrowy półwysep Kamczatka, jeden z najpiękniejszych regionów Rosji

- Bajkał
To z pewnością jest jednym z najciekawszym miejsc na kuli ziemskiej. Bajkał to nie tylko najgłębsze jezioro na świecie (maksymalna głębokość wynosi 1637 m ), jest to także największy zbiornik wody pitnej (ocenia się, że Bajkał zawiera 22% światowych zasobów) oraz najgłębsza kryptodepresja. Długość samego jeziora wynosi około 636 km, zaś szerokość waha się pomiędzy 25, a 80km. Ogólna powierzchnia Bajkału to 31,5 tys. km2, co można porównać z obszarem Belgii. Na Bajkale znajdują się 22 wyspy, z których największa - Olchon zajmuje niecałe 750 km2. Objętość jeziora sięga 23 tys. km3, co sprawia, że Bajkał ustępuje wyłącznie M. Kaspijskiemu pod względem objętości. Linia brzegowa jeziora wynosi 2100 km. Jezioro Bajkał otoczone jest z każdej strony przez góry. Położeniu wokół gór i dużej głębokości Bajkał zawdzięcza bardzo niskie temperatury wody. Średnia temperatura wody na większych głębokościach sięga 4C . Od jesieni do wiosny powierzchnia jeziora jest zamarznięta, a pokrywa lodu jest na tyle wytrzymała, że tafla jeziora przekształca się trasę dla samochodów, które poruszając się po jeziorze skracają sobie drogę. Jako ciekawostkę można dodać, że woda Bajkału jest na tyle przezroczysta, że dno można dojrzeć nawet na głębokości 40 m.

- Kiży
Kiży to wyjątkowa wyspa na jeziorze Onega, w Karelii w północnej Rosji, na której znajduje się kompleks drewnianych kościołów, kaplic i domów.

- Wyspy Sołowieckie
Porośnięte tajgą, mieniące sie licznymi jeziorami i pokryte torfowiskami wyspy położone w Zatoce Onega na Morzu Białym

Regiony

W chwili obecnej funkcjonuje 9 okręgów:
Okręg Centralny, ze stolicą w Moskwie.
Okręg Południowy, Rostów nad Donem.
Okręg Północno-Kaukaski, Piatigorsk.
Okręg Północno-Zachodni, Petersburg.
Okręg Dalekowschodni, Chabarowsk.
Okręg Syberyjski, Nowosybirsk.
Okręg Uralski, Jekaterinburg.
Okręg Przywołżański, Niżny Nowogród.

Warunki wyjazdowe, wiza

Po przybyciu należy dostarczyć dowód negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Certyfikat musi być w języku angielskim lub rosyjskim. Nie dotyczy to obywateli Rosji, którzy muszą wykonać test PCR w ciągu 72 godzin po przybyciu i poddać się kwarantannie do czasu potwierdzenia negatywnego wyniku. Obywatele rosyjscy, którzy mogą przedstawić dokumentację wyzdrowienia z COVID-19, w ciągu 180 dni od wyjazdu, są zwolnieni z wymogów testowych.

Wjazd do Federacji Rosyjskiej odbywa się na podstawie ważnej wizy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy po planowanej dacie opuszczenia Federacji Rosyjskiej. Przy wjeździe do Rosji nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, ani określonej kwoty pieniędzy.
Na granicy istnieje obowiązek wypełnienia otrzymanej karty migracyjnej, jako podstawy do zameldowania w miejscu pobytu. Zagubienie karty migracyjnej należy zgłosić w ciągu trzech dni w najbliższym urzędzie migracyjnym w celu wyrobienia jej duplikatu.

Paszport Warunki celne Zakupy, pamiątki

Wjazd i pobyt. Wjazd do Federacji Rosyjskiej odbywa się na podstawie ważnej wizy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy po planowanej dacie opuszczenia Federacji Rosyjskiej. Przy wjeździe do Rosji nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, ani określonej kwoty pieniędzy.

Warunki celne

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Przy czasowym wwozie do Rosji środka transportu na okres do 2 miesięcy, odprawy celnej należy dokonać w granicznym urzędzie celnym. W przypadku podróżowania pojazdem, którego nie jest się właścicielem wymagane jest posiadanie pełnomocnictwa od właściciela pojazdu, przetłumaczonego na język rosyjski.

Przy wjeździe do Rosji należy deklarować wszystkie przewożone wartościowe przedmioty (biżuteria, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery itp.) oraz dopilnować, aby celnik podpisał, ostemplował i zwrócił deklarację.

Zgodnie z Kodeksem Celnym Unii Celnej w ruchu przez granicę celną Unii Celnej: wwóz/wywóz przez osobę fizyczną środków pieniężnych (w tym rosyjskich rubli ) i (lub ) czeków podróżnych na łączną kwotę równą lub nieprzekraczającą równowartość 10.000 dolarów amerykańskich, nie wymaga zgłoszenia celnego, natomiast na łączną kwotę przekraczającą równowartość 10.000 dolarów amerykańskich, wymaga zgłoszenia celnego w formie pisemnej na całą kwotę wwożonych (wywożonych) środków pieniężnych i (lub ) czeków podróżnych . Niemniej, zalecamy deklarować służbom celnym wwóz/wywóz środków pieniężnych przekraczających równowartość kwoty 3 tys. USD.

Bez opłat celnych można wywozić: wyroby alkoholowe - 2 l, papierosy - 200 sztuk, cygara - 50 sztuk, czarny i czerwony kawior - 250 g, szlachetne gatunki ryb - 2 kg.

Wywóz dzieł sztuki (przedmiotów muzealnych) możliwy jest jedynie za okazaniem zezwolenia Ministerstw Kultury Rosji, przy czym funkcjonariusze urzędów celnych często stosuję poszerzoną interpretację tego, co jest dziełem sztuki.

Zakupy, pamiątki

Obowiązkową pamiątką jest oczywiście matrioszka, która niekoniecznie przypomina już dziewczynę ubraną w tradycyjny strój rosyjski. Często zdarzają się matrioszki przedstawiające przywódców Związku Radzieckiego albo postacie z bajek, np. Kubusia Puchatka.
Ciekawą pamiątką jest samowar, zarówno taki do parzenia herbaty, jak i ten wyłącznie ozdobny, zrobione np. z kory brzozowej.
Hitem ostatnich lat są wyroby z kory brzozowej: spinki do włosów, solniczki, kolczyki, a nawet kufle do piwa! Bardzo duży wybór pamiątek tego typu znajdziecie na Syberii, np. w Irkucku czy na Wyspie Olchon nad Bajkałem.
W licznych sklepach z pamiątkami spotyka się mnóstwo drewnianych wyrobów, ozdobionych pięknymi ornamentami roślinnymi, pomalowanymi na czerwono, czarno i złoto. To chochłoma – sztuka malowania na drewnie, jeden z najsłynniejszych i najciekawszych przykładów rosyjskiej sztuki ludowej.
Często przywożone do Polski są także rosyjskie wódki, zwłaszcza te o ciekawych i wyjątkowych w swoim kształcie butelkach.
Amatorzy zbierania magnesy na lodówkę mają w Rosji prawdziwe łowy. Z wycieczki do Rosji takich magnesów możecie przywieźć naprawdę mnóstwo. Podróżując Koleją Transsyberyjską przez cały kraj można zakupić magnes z każdej miejscowości na trasie. Nawet w takim Tajszecie, w którym właściwie nic nie ma, można kupić magnes od dumnej mieszkanki Tajszetu.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Butelka lub karton mleka (1 litr): 60 RUB
Popularny żółty ser (1 kg): 513 RUB
Butelka piwa ze znanej marki: 112 RUB
Kiełbasa lub wędliny (1 kg): 535 RUB
Wino średniej klasy (jedna butelka): 400 RUB
Średni koszt paczki lokalnych papierosów to 120 RUB
Za bardziej znane marki papierosów takie jak: Marlboro, Kent, Davidoff trzeba zapłacić około 50 RUB
whisky 2,000 RUB.
Captain Morgan White Rum 1,600 RUB
Seagram's Extra Dry Gin 2,100 RUB
Johnnie Walker Red Label (2,000 RUB

Ubezpieczenie

zalecamy wykupienie ubezpieczenia podróżńego

Szczepienia

Występuje zagrożenie AIDS, gruźlicą i chorobami układu pokarmowego (zwłaszcza na prowincji). Odnotowano ogniska występowania ptasiej grypy. Zalecane są szczepienia przeciwko dyfterytowi, tężcowi, gruźlicy, żółtaczce typu A i B oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Między RP a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków i zachorowań. W przypadku dłuższego leczenia i konieczności skomplikowanych zabiegów należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw i preparatów.
Służba zdrowia w Rosji jest na niskim poziomie. Zaleca się posiadanie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego.

Informacje dla kierowców

Nowi kierowcy mogą poruszać się poza terenem zabudowanym i po autostradach z max prędkością 70 km/h. Pojazdy z przyczepą mogą poruszać się poza terenem zabudowanym z prędkością 70 km/h, a po autostradach 90 km/h.

Bezpieczeństwo

W dużych miastach Federacji Rosyjskiej występuje zagrożenie zamachami terrorystycznymi.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rosyjska:
Adres: ul. Belwederska 49, 00-761 Warszawa.
E-mail: rusembpol@mid.ru
Telefon: +48(22) 621 3453
Faks: +48(22) 625 3016

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Moskwie
adres: ul. Klimaszkina 4, 123 557 Moskwa
telefon: +7 495 231 1500
faks: +7 495 231 1500
e-mail: moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00