Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
 • Polecane:
 • POLSKA
 • MAURITIUS
 • KARAIBY
 • MALEDIWY
 • MEKSYK
 • CHORWACJA
 • WŁOCHY
 • SRI LANKA
 • USA
 • IZRAEL
Przewodnik

flaga RPARepublika Południowej Afryki

RPA to wspaniały kraj, który warto odwiedzić. Podczas wycieczki do RPA podziwiać można piękną przyrodę, w tym dzikie zwierzęta i tzw. „Wielką Piątkę”. RPA to wspaniałe krajobrazy, pełne bogactw naturalnych Parki Narodowe, piaszczyste plaże, majestatyczne góry, kryształowe wodospady i rzeki. To kraj o dużej różnorodności kulturowej, mieszkają tu przedstawiciele wszystkich ras i wyznawcy największych religii świata. Dla poszukiwaczy ekstremalnych doznań są rejsy po morzu pełnym rekinów, możliwość spróbowania swoich sił w jeździe na strusiu lub wybrać się na przejażdżkę jeepem po buszu. RPA to kraj, który zapewni niezapomniane wrażenia.

°C
Stolica
Pretoria
Strefa czasowa
UTC +
ZAR
waluta
rand
kod telefoniczny
+27
napięcie elektryczne
220 V; 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Isizulu 23,8%, Isixhosa 17,6%, Afrykanerski 13,3%, Sepedi 9,4%, Angielski 8,2%, Setswana 8,2%, Sesotho 7,9%, Xitsonga 4,4%, inne 7,2%.

Położenie

Republika Południowej Afryki, RPA, to państwo położone na południowym krańcu Afryki, ulokowane między Oceanem Indyjskim, a Oceanem Atlantyckim na zachodzie. Na północy graniczy z Namibią, Botswaną, Zimbabwe i Mozambikiem. Na terytorium RPA znajduje się niezależne państwo – Lesotho.

Warunki naturalne

RPA to w większej części rozległy płaskowyż. Teren łagodnie opada w stronę kotliny Kalahari, na południu i wschodzie opada stromo, rozciętymi krawędziami. Południowo-zachodnią część kraju zajmują fałdowe Góry Przylądkowe. Najwyższy szczyt kraju położony jest w Górach Smoczych – Cathkin Peak ma 3660 m n.p.m. Rzeki w większości należą do zlewiska Oceanu Indyjskiego i są to głównie rzeki krótkie, o dużym spadku. Do najdłuższych rzek należy Oranie o długości 1860 km z dopływem do Vaal mającego 1200 km, wypływająca z Gór Smoczych, przepływająca w poprzek kraju i uchodząca do Oceanu Atlantyckiego.

Religia Klimat Kuchnia

Chrześcijanie 68%, muzułmanie 2%, hinduiści 1,5%, wierzenia lokalne i animistyczne 28,5%

Klimat

RPA jest w strefie klimatu zwrotnikowego półsuchego, na wybrzeżu jest podzwrotnikowy wilgotny. Dni są słoneczne, jednak noce chłodne, czasem wręcz zimne. Pory roku są inne niż na półkuli północnej. Wiosna zaczyna się w połowie września i trwa do połowy listopada. W ciągu dnia jest ciepło, natomiast po południu mogą występować deszcze.
Lato trwa od listopada do marca, jesień od kwietnia do maja. Zima natomiast przypada na okres od czerwca do września, robi się chłodniej, sucho, a rzeki często obniżają swój poziom.
Średnia miesięczna temperatura powietrza wynosi:
- sierpień 14°C - zachodnie wybrzeże
- lipiec 18°C - wschodnie wybrzeże
- styczeń 17°C - zachodnie wybrzeże
- styczeń 25-27°C - wschodnie wybrzeże

Kuchnia

Kuchnia RPA miesza w sobie kulturę kuchni europejskiej z tradycją kuchni afrykańską. Obejmuje ona wiele specjałów z najróżniejszych zakątków świata. Występuje w niej mnóstwo produktów przywiezionych przez Europejczyków. Chodź w wielu miejscach można spróbować tradycyjnych smaków RPA, popularne są dania takie jak pizza, hot-dogi i kebab. Z mięs najpopularniejsze są jagnięcina, kurczak, wołowina i owoce morza. Poza tym często używana jest soczewica, kolendra, chili i przyprawy często spotykane w mieszankach curry. Dużym zainteresowaniem cieszą się dania z owoców morza. Prawdziwym rarytasem w RPA jest solone, suszone mięso

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Knysna – to istna kraina jezior. Znajduje się przy brzegach laguny i otacza je wieczny zielony las.
Park Narodowy Krugera – utworzony został pod koniec XIX w. Założony został by ochronić naturalną faunę i florę, która zagrożona była afrykańską „gorączką złota” czyli masowym pozyskiwaniem kości słoniowej, rogów i skór. W parku znajdziemy tzn. Wielką Piątkę, zwierzęta takie jak: lew, lampart, bawół, nosorożec i słoń.
Kapsztad – miasto położone nad Zatoką Stołową, u stóp wspaniałej Góry Stołowej. Jego atrakcje turystyczne to m.in. kolejka na wspomnianą górę, wyspa Robben z dawnym więzieniem, gdzie przetrzymywano Nelsona Mandelę, siedliska pingwinów w Simonstad czy dziesiątki winnic, położonych w granicach miasta.
Sun City – popularne miejsce wypoczynkowe, pełne ekskluzywnych hoteli, ze słynnym Palace of the Lost City, który wygląda jak pałac zaginionej cywilizacji. Miasto słońca ma dwa pola golfowe, kasyna, park wodny i restauracje.
Najlepiej zagospodarowane turystycznie są wybrzeża od Kapsztadu do Durbanu.

Warunki wyjazdowe, wiza

Wszystkie restrykcje dotyczące Covid-19 dla przybywających do RPA zostały zniesione.

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport - TAK
Paszport tymczasowy - NIE
Dowód osobisty - NIE

Ważność paszportu powinna być dłuższa o minimum 30 dni od planowanej /deklarowanej/ długości pobytu.
Obywatele polscy mogą przebywać na terytorium RPA do 30 dni bez konieczności wyrobienia wizy.

UWAGA Wyjazd z RPA do kraju ościennego (np. Namibia, Mozambik, Lesotho, Botswana, itd.), a następnie powrót do RPA, jest wliczany przez tutejsze władze imigracyjne w okres 30 dni bezwizowego pobytu cudzoziemca w RPA i nie spowoduje uzyskania w ten sposób kolejnych 30 bezwizowych dni pobytu w RPA.

Paszport

W paszporcie musi być co najmniej jedna strona przeznaczona na wizy, całkowicie wolna od wszelkich stempli, wiz itp. Brak wolnej strony w paszporcie powoduje odmowę wjazdu do RPA i bezwarunkowy powrót pasażera do miejsca, z którego rozpoczął podróż.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Podróżni nie mogą wywozić z kraju kwoty większej niż zadeklarowana przy wjeździe. Do RPA nie wolno wwozić żywności oraz nie więcej niż 1L napojów alkoholowych. Całkowitym zakazem objęte jest wywożenie kości słoniowej, skór i innych części zwierząt. Jedynie licencjonowane towary z potwierdzeniem zakupu mogą zostać przewiezione przez granicę. Zakazane jest też posiadanie nieoszlifowanych diamentów. Karalne jest posiadanie i przewożenie narkotyków.

Co zabrać

Na wycieczkę do RPA należy zabrać lekkie, bawełniane ubranie, wygodne buty do zwiedzania, sweter na chłodne wieczory, nakrycie głowy, krem z filtrem UV, a także środki chroniące przed ukąszeniami owadów oraz potrzebne leki.

Zakupy, pamiątki

Wracając z wycieczki z RPA warto jest przywieść ze sobą wyroby lokalnej ludności: sztukę i rzemiosło.
Na ulicach i targowiskach mieszkańcy wystawiają często swoje dzieła, różnorodne figurki, niepowtarzalne garnki i ręcznie robioną odzież. Warto kupić też kosze, ręcznie robioną biżuterię z koralików, hafty, tkane chodniki i dywany.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chleb, bułka: 0,40R,
1 kg bananów: 3R,
hot-dog: 6R,
coca-cola: 3R,
piwo:2R,
kolacja: 30R;
Afrykańscy sprzedawcy lubią zawzięcie się targować, ponieważ bardzo zależy im na sprzedaży towaru.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe. Uznawane są znane międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe.

Szczepienia

Szczepienia nie są wymagane. Największym zagrożeniem jest AIDS i gruźlica, oraz odporne na leki MDR i XDR. Na północnym-wschodzie istnieje ryzyko zarażenia malarią. Na terenie całego kraju zdarzają się sporadyczne przypadki zachorowań na cholerę.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Dostęp i sama opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Gorzej jest w słabo rozwiniętych rejonach. Cena wizyty lekarskiej wynosi średnio 250 ZAR. Pobyt w szpitalu kosztuje dziennie 1000-2000 ZAR, wszelkie zabiegi chirurgiczne mają bardzo wysoką cenę.

Informacje dla kierowców

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, chodź uznaje się też i polskie pod warunkiem posiadania tłumaczenia dokumentu na język angielski lub afrikaans, z potwierdzeniem autentyczności przez urząd. Obowiązuje ruch lewostronny. Drogi główne i autostrady są w dobrym stanie, zdarza się jednak dużo wypadków. Wpływ na to ma też zły stan techniczny pojazdów, brawura i słabe umiejętności kierowców. Należy zwracać uwagę na znaki drogowe i pamiętać o zamknięciu drzwi, ponieważ zdarzają się napady na kierowców

Bezpieczeństwo

RPA to kraj w którym występuje wysokie zagrożenie przestępczością. Odnotowuje się tu znaczną ilość napadów z bronią. Nie powinno się podróżować nocą oraz po mniej uczęszczanych ulicach. Trzeba uważać na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych, a także w taksówkach, ponieważ kierowcy mogą być powiązani ze światem przestępczym. Powinno podróżować się w grupach z doświadczonym przewodnikiem.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

W każdym większym mieście znajdują się kafejki internetowe, Internet dostępny jest też w większości hoteli. Nie ma problemów z zakupami, podstawowe towary można kupić w każdym sklepie.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada RPA w Warszawie
Embassy of South Africa in Warsaw
IPC Business Centre, VI piętro
ul. Koszykowa 54
00-675 Warszawa
Tel.: 22 625 6228,
Fax: 22 625 6270,
Fax: 22 625 6284 (Wydział Ekonomiczny)
E-mail: warsaw.political@dirco.gov.za

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki
ambasador: Anna Raduchowska - Brochwicz
Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 31
Tel.: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki)
Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21
Faks: +27 86 76 50 421
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pretoria.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00