Jeżeli ktokolwiek marzył kiedykolwiek o raju na ziemi, to z pewnością marzył właśnie o Polinezji Francuskiej. Przez wielu jest ona właśnie tym mianem określana i to nie bez powodu. Ten wyspiarski kraj to mozaika oszałamiająco pięknych zatok, zapierających dech w piersiach wodospadów, plantacji wanilii i ananasów, raf koralowych i śnieżnobiałych plaż, a to wszystko na tle krystalicznie czystej, lazurowej wody.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Językiem urzędowym jest francuski.
Położenie
Polinezja Francuska położona jest w południowej części Oceanu Spokojnego i obejmuje 150 wysp należących do pięciu archipelagów: Wyspy Pod Wiatrem, Wyspy Na Wietrze, Wyspy Tuamtu i Gambiera, Markizy oraz Wyspy Tubuai. Największą wyspą Polinezji jest Tahiti, leżąca w archipelagu Wysp Na Wietrze i to właśnie na Tahiti mieści się stolica wspólnoty, czyli Papeete.
Warunki naturalne
Wyspy Polinezji Francuskiej są dwojakiego pochodzenia, część to wyspy koralowe, pozostałe zaś są wyspami wulkanicznymi. Przykładem wysp wulkanicznych są Markizy, które wyrastają wprost z oceanu, natomiast koralowymi atolami znanymi na całym świecie są wyspy archipelagu Tuamotu oraz Bora-Bora.
Polinezja Francuska ma niezwykle zróżnicowane warunki naturalne, które w połączeniu z panującą tam prawie zawsze doskonałą pogodą, stanowią główny atut tego obszaru. Na Tahiti strome, wysokie szczyty sąsiadują z głębokimi zielonymi dolinami porośniętymi tropikalną roślinnością. Wyspa Moorea to osiem głębokich dolin wśród których wyrastają wysokie i poszarpane szczyty, zaś wnętrze wyspy zajmują plantacje ananasa. Bora-Bora natomiast, to atol koralowy długi na 10 kilometrów o szerokich, piaszczystych plażach, bogaty w rafy koralowe zamieszkiwane licznie przez żółwie morskie, płaszczki oraz tysiące mniejszych niezwykle kolorowych rybek. Rangiroa jest wyspą której piasek jest różowy, woda turkusowa, a nieopodal znajduje się wyspa w całości powstała z raf koralowych.
Religia
Klimat
Kuchnia
Największą religią w Polinezji Francuskiej jest protestantyzm, a protestanci stanowią ponad połowę całej populacji wysp. Drugą najliczniejszą grupą wyznaniową są katolicy, stanowiąc blisko jedną trzecią ludności. Pozostali mieszkańcy wysp są wyznawcami innych religii bądź osobami bezwyznaniowymi.
Klimat
Na obszarze Polinezji dominuje wilgotna odmiana klimatu zwrotnikowego, a z racji położenia na półkuli południowej od czerwca do października temperatury są niższe, a powietrze mniej wilgotne co sprawia, że wypoczynek w tym czasie jest zdecydowanie przyjemniejszy. Średnia temperatura waha się w okolicy 24-26 °C, a roczne opady wynoszą zwykle około 2400 mm.
Kuchnia
Kuchnia Polinezji Francuskiej to połączenie kuchni francuskiej i włoskiej z charakterystyczną domieszką lokalnych przypraw. Podstawą polinezyjskiej kuchni są świeżo złowione ryby i owoce morza, które podawane są tu w każdej możliwej postaci i konfiguracji.
Dania zawsze są świeże, więc bez obaw możemy spożywać je w różnych miejscach. Ulubioną potrawą są surowe ryby la tahitienne, które marynuje się w soku z cytryny i mleku kokosowym. Natomiast jednym z najsłynniejszych polinezyjskich dań, znanym na całym świecie jest sahimi, czyli surowa ryba wymieszana z sałatą, pomidorem, cebulą i mlekiem kokosowym. Innymi popularnymi potrawami są zapiekanka z kurczaka lub wieprzowiny z dodatkiem fafa, czyli lokalnej odmiany szpinaku, ma’a tinito z wieprzowiny, w towarzystwie fasoli, kapusty pekińskiej i makaronu oraz langusta w wanilii.
Popularne są tu także rodzime owoce, czyli mango, ananas, banan oraz papaja.
Natomiast każda osoba pełnoletnia spędzająca wakacje w Polinezji spróbować musi maitai, czyli lokalnego drinka sporządzanego na bazie brązowego i białego rumu z sokiem z ananasa, grenadyną, limonką oraz likierem kokosowym.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Warunki celne
• Bora-Bora – wspaniała wyspa w kształcie stożka, która znana jest ze swych turkusowych lagun, piaszczystych plaż, a przede wszystkim ze wspaniałych raf koralowych. Wakacje na Bora-Bora będą odpoczynkiem w tropikalnym raju.
• Huahine – wyspa położona na północny zachód od Tahiti wraz z piękną rafą koralową wokół niej.
• Moorea –wulkaniczna wyspa w archipelagu Wysp Na Wietrze, w niewielkiej odległości od Tahiti, gdzie powszechnym widokiem są ogrody w których uprawia się hibiskus.
• Tahiti – zwana Królową Pacyfiku, jest największą i najbardziej znaną wyspą Polinezji, o charakterystycznym górzystym ukształtowaniu terenu z głębokimi dolinami, w których kaskadami płyną liczne rzeki i strumienie.
Warunki wyjazdowe, wiza
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy TAK
Dowód osobisty TAK
Wymagana minimalna ważność dokumentu podróży do ostatniego dnia terminu ważności.
WIZA
• Na pobyt krótszy niż 90 dni nie jest wymagana wiza, wystarczy paszport ważny przynajmniej na 6 miesięcy od daty powrotu do Kraju.
• Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Warunki celne
Przepisy celne podobne są przepisom obowiązującym na obszarze Unii Europejskiej.
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Przykładowe ceny
Na wakacje na terenie wysp Polinezji koniecznie trzeba zabrać ze sobą przewiewne ubrania, strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne oraz balsam przed i po opalaniu, gdyż słońce świeci tam wyjątkowo mocno. Pobyt w tym tropikalnym kraju ułatwią także wszelkie płyny przeciw komarom oraz maść na ukąszenia.
Zakupy, pamiątki
Popularną, niestety dosyć drogą pamiątką są wysokiej jakości czarne perły, hodowane w polinezyjskich lagunach. Jest to wyjątkowa i wykwintna pamiątka, gdyż właśnie w lagunach archipelagu Tuamotu rozwijają się ostrygi Pinctada Margaritifera, które wytwarzają czarne perły. Perły zmieniają niekiedy swoją barwę na ciemno szarą z występującymi nieregularnie zielonymi i różowymi pasemkami tworząc niepowtarzalny wzór.
Przykładowe ceny
Polinezja jest jednym z najdroższych krajów świata, jednakże walory jakie oferuje warte są każdej ceny. W hotelach, restauracjach, sklepach z biżuterią oraz dużych supermarketach akceptowane są karty kredytowe Visa i MasterCard. Na mniejszych wyspach warto jednak mieć przy sobie gotówkę.
Bagietka – 47 CFP
Woda mineralna – 300 CFP
Sok – 250 CFP
Kanapka – 300 CFP
Świeży tuńczyk (1 kg) – 1400 CFP
Banany (1 kg) – 220 CFP
Lokalne piwo – 190 CFP
Ubezpieczenie
Szczepienia
Opieka medyczna
Wyjeżdżając na wakacje do Polinezji warto wykupić indywidualną polisę ubezpieczeniową. W razie wypadku bądź potrzeby skorzystania ze specjalistycznej hospitalizacji podczas pobytu na wyspie innej niż Tahiti warto dokupić ewentualną ewakuację lotniczą.
Szczepienia
Nie wymagane są żadne szczepienia. Na Polinezji Francuskiej nie występuje malaria, ale z racji wilgotnego powietrza jest tu bardzo dużo komarów, które są dosyć uciążliwe.
Opieka medyczna
Opieka medyczna jest na wysokim poziomie, a dwa największe szpitale znajdują się w Papeete.
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Warto wiedzieć
Do prowadzenia pojazdu na terenie Polinezji wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Na drogach obowiązuje ruch prawostronny, natomiast podróżowanie między poszczególnymi wyspami możliwe jest przy pomocy samolotu lub lokalnego transportu morskiego. Wszystkie grupy wysp połączone są także regularną komunikacją promową, natomiast między Tahiti a wyspą Moorea pływają wielkie, nowoczesne katamarany. Można także wykupić rejs jednym z superluksusowych statków wycieczkowych, które często opływają polinezyjskie wody. Na większych wyspach istnieje komunikacja autobusowa, jest dosyć tania, jednakże można na niej polegać
Bezpieczeństwo
Polinezja jest krajem bezpiecznym i turyści spędzający tam wakacje nie powinni mieć czego się obawiać.
Warto wiedzieć
W miejscach typowo turystycznych wymiana pieniędzy nie stanowi problemu, ponadto można również płacić kartami kredytowymi. Na mniejszych wyspach warto mieć gotówkę, gdyż nie wszędzie można będzie zapłacić kartą i nie wszędzie gotówkę można będzie wypłacić.
Najlepszym okresem na „wakacje w raju” jest okres od czerwca do października, gdy na wyspach jest nieco chłodniej.
Większość przelotów odbywa się z przesiadką w Stanach Zjednoczonych, w związku z czym obywatele Polski zobligowani są do posiadania wizy amerykańskiej. Przed przylotem należy w samolocie wypełnić kartę wjazdową.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Do obsługi terytorium zależnego Francji - Polinezji Francuskiej, właściwy jest Konsulat Generalny RP w Paryżu
5 rue de Talleyrand, 75007 Paris
tel. (0-033) 14 31 73 422, 14 31 73 474
fax. 14 31 73 434
e-mail: info@consulat-pologne-paris.com.fr
www.consulat-pologne-paris.com.fr
Placówki Polskie zagranicą
Brak placówki polskiej na Polinezji. Najbliższa ambasada RP znajduje się w Canberze (Australia).
Ambasada RP w Canberze
7 Turrana Street, Yarralumla
ACT 2600 Canberra
Tel.: (00-61-2) 6272 1000
Faks: (00-61-2) 6273 3184
Tel. dyżurny: (00-61) 0411 540 466
E-mail: embassy@poland.org.au
Strona internetowa: www.poland.org.au
Konsulat Generalny RP w Sydney
10 Trelawney Street, Woollahra NSW 2025
Australia
Tel.: (00-61 2) 9327 8600
Faks. (00-61 2) 9327 2216