Jeżeli kiedykolwiek marzyłeś o wakacjach w krainie Inków, chciałeś przeżyć podróż swojego życia, zapraszamy na wycieczkę do Peru. Jedną z licznych i prawdopodobnie najsłynniejszą atrakcją Peru jest słynne „Zaginione Miasto Inków”, którego nazwa w keczua – języku Inków, brzmi Machu Picchu. Pomimo tłumów turystów zwiedzajacych to przeogromne i tajemnicze miasto, zwiedzanie nie traci wcale na wartości. Na pewno słyszałeś też o największym jeziorze Andów, które jednosześnie jest najwiekszym wysokogórskim jeziorem na świecie – leży na wysokości 3812 m n.p.m. Jezioro Titicaca, bo o nim mowa, ma ponad 190 kilometrów długości, a w najgłębszych miejscach osiąga głębokośc 281 metrów. Kolejną ciekawostą na temat Titicaca jest fakt, że przez jego środek przebiega granica pomiedzy Peru a Boliwią.
Język
Położenie
Warunki naturalne
hiszpański, keczua, ajmara
Położenie
Peru to kraina położona na północnym-zachodzie Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Na północy graniczy z Ekwadorem i Kolumbią, na wschodzie z Brazylią i Boliwią, zaś od południa z Chile. Peru leży na południe od równika, w związku z czym znajduje się na obszarze będącym pod wpływem klimatu równikowego oraz podrównikowego.
Warunki naturalne
Peru dzieli się na trzy regiony fizycznogeograficzne, które ciagną się wzdłuż kraju, równolegle do linii wybrzeża. Pierwszą strefą jest wybrzeże, po hiszpańsku Costa, kolejną jest Sierra, czyli góry, ostatnią natomiast Amazonia, zwazan Montana Selva. Większą część kraju pokrywają Andy wraz z Huascarán (6768 m), najwyższym szczytem Peru.
Religia
Klimat
Kuchnia
Peru jest krajem wieloetnicznym oraz wielokulturowym, którego mniej niż połowę populacji stanowią rdzenni Indianie (45%). Drugą największą grupa etniczną są Metysi stanowiący 37% populacji kraju, trzecią zaś ludzie biali, głównie pochodzenia hiszpańskiego, których w Peru jest około 15%. Zdecydowana większość, albowiem ponad trzy czwarte Peruwiańczyków (81%) to katolicy, adwentyści stanowią zaledwie 1% społeczeństwa, natomiast pozostali to osoby o niesprecyzowanej przynależności i bezwyznaniowcy, którzy stanowią 16% społeczeństwa Peru.
Klimat
Warunki klimatyczne w Peru są bardzo zróżnicowane i ściśle zależą od regionu fizycznogeograficznego, który nas interesuje. Na wybrzeżu klimat jest bardzo suchy, miejscami wręcz pustynny (40-250 mm opadów rocznie) z występującą tu charakterystyczną mgłą zwaną garua, która jest skutkiem płynącego u wybrzeży, zimnego Prądu Peruwiańskiego, który schładza suche gorące powietrze płynące znad lądu. W Andach występuje klimat wysokogórski ze średnią temperaturą powietrza około 10°C oraz 600-1000 mm opadów rocznie. Natomiast na Nizinie Amazonki dominuje klimat tropikalny, z roczną średnią temperaturą na poziomie 24-26°C. Planując wakacje w Peru, należy dokładnie zapoznać się z warunkami klimatycznymi, aby dobrać odpowiedni ubiór na wczasy.
Kuchnia
Jeśli marzą Ci się kulinarne wakacje dla Twojego podniebienia, nie ma nic ciekawszego od peruwaińskiej kuchni. Jedną z najbardziej charakterystycznych potraw jest ceviche de corvina, czyli ryba marynowana z cytryną, chili i cebulą, podawana na zimno z gotowanymi lub słodkimi ziemniakami. Wariacją tej potrawy jest ceviche de camarones, gdzie zamiast ryby w roli głównej występują krewetki. Z dań mięsnych fantastyczną propozycją jest lomo saltado, czyli stek smażony z cebulą, pomidorami i ziemniakami, podawany zwykle z ryżem, z kolei wśród peruwiańskich zup królową jest sopa a la criolla,niezwykle gesta i sycąca, łagodnie przyprawiona zupa z makaronem, wołowiną, jajkiem, mlekiem oraz warzywami. Obowiązkową pozycją dla każdego wegetarianina jest palta a la jardinera, awokado nadziewane warzywami doprawione majonezem.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Warunki celne
- Machu Pichcu – zaginione miasto Inków
- płaskowyż Nazca – pustynny płaskowyż, na którego terenie znajdują się słynne geoglify, czyli rysunki układające się w kształt zwierząt bądź figur geometrycznych, które widoczne są w całej swej okazałości dopiero z lotu ptaka. Według badaczy rysunki powstały w okresie od 100 roku p.n.e. do roku 700 n.e.
- Kanion Colca- najgłębszy kanion na świecie, głębszy nawet od Wielkiego Kanionu w Colorado (USA).
- Lima - miasto kolonialne, będące obecnie stolicą Peru
Warunki wyjazdowe, wiza
COVID-19
Brak wymaganych formularzy w związku z COVID-19.
ZASZCZEPIENI
Możliwość podróżowania: tak. Kraj jest otwarty dla turystów.
Test: nie jest wymagany.
Kwarantanna na miejscu: nie obowiązuje.
Kwarantanna po powrocie: nie obowiązuje.
OZDROWIEŃCY
Możliwość podróżowania: tak. Kraj jest otwarty dla turystów.
Test: nie jest wymagany.
Kwarantanna na miejscu: nie obowiązuje.
Kwarantanna po powrocie: nie obowiązuje.
DZIECI
Możliwość podróżowania: tak. Kraj jest otwarty dla turystów.
Test: nie jest wymagany.
Kwarantanna na miejscu: nie obowiązuje.
Kwarantanna po powrocie: nie obowiązuje.
POZOSTALI PODRÓŻUJĄCY
Możliwość podróżowania: tak. Kraj jest otwarty dla turystów.
Test: nie jest wymagany.
Kwarantanna na miejscu: nie obowiązuje.
Kwarantanna po powrocie: nie obowiązuje.
Wiza
• Z obowiązku wizowego zwolnieni są obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych Mogą przebywać na terytorium łącznie do 183 dni w okresie 365 dni.
• Okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest ściśle określony, jednak podczas wjazdu należy podać termin przewidywanego opuszczenia kraju.
• Przekroczenie wskazanego terminu wiąże się z koniecznością zapłacenia kary w wysokości około 1 USD za każdy dzień zwłoki podczas wyjazdu z Peru.
• W przypadku podjęcia decyzji o przedłużeniu pobytu należy skontaktować się z placówką Dirección General de Migraciones.
• Odgórnie nie została określona żadna konkretna kwota za pobyt.
• Przy wylotach za granicę nie obowiązuje opłata lotniskowa (jest ona wliczona w bilet lotniczy), taka opłata obowiązuje natomiast na niektórych lotniskach krajowych przy przelotach liniami wewnętrznymi i wynosi około 6 USD.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Warunki celne
Nie zostały określone żadne ograniczenia, ani regulacje prawne dotyczące wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy do kwoty 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować podczas przekraczania granicy). Restrykcje celne w Peru nie odbiegają od powszechnie obowiązujących. Należy jednak zwrócić uwagę na przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Wywóz wyrobów rzemiosła artystycznego i ludowego poddany jest kontroli. Zabronione jest wywożenie dóbr kultury o znacznej wartości, w szczególności archeologicznej, bez specjalnych zezwoleń. Przy zakupie wyrobów artystycznych imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód zakupu (niektórzy rzemieślnicy stosują charakterystyczne oznaczenia swoich wyrobów). Surowo zabroniony jest przemyt substancji odurzających.
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Przykładowe ceny
Istotne jest aby zabrać ciepłą odzież i wygodne buty, które przydadzą się podczas wycieczek po Peru. Ciepła kurtka i krem z filtrem UV to niezbędny zestaw dla każdego kto chce spędzić w Peru swoje wakacje.
Zakupy, pamiątki
Największą wartość wśród pamiątek z wakacji w Peru stanowią różnorodne wyroby rękodzielnicze. Każde z większych miast i regionów Peru, ma swoje unikalne wyroby z których słynie. W Limie kupić można fujarki wyrabiane przez amazońskich Indian czy górskie, tkane przez Indian poncho. Również Cuzco ma wiele sklepów ze znakomitym wyborem produktów miejscowego rzemiosła. Można tu kupić kolorowe tkaniny, wyroby ceramiczne, wełniane ubrania, a nawet biżuterię. Puno i Juliaca słyną z kolei ze swetrów z wełny alpaki robionych na drutach oraz drobiazgów wyrabianych z trzciny rosnącej nad jeziorem Titicaca.
Przykładowe ceny
• Coca Cola 2l: 3-3,5 sola
• woda mineralna 2l: 2-3 sole
• szaszłyk na ulicznym straganie: 1 sol
• jedna godzina internetu: 1-3 sole, Internet dostępny jest prawie wszędzie
• rozmowa telefoniczna z Peru do Polski z miejscowych telefonów ok. 1sol/minute
• posiłek w miejscach uczęszczanych przez miejscowych kosztuje około 3-6 soli, za bardziej wyszukany posiłek płacimy około 15-25 soli
• ananas na targu:1 sol
• 1 kg papai: 3 sole
Ubezpieczenie
Szczepienia
Opieka medyczna
Ubezpieczenie w Peru nie jest obowiązkowe, należy jednak pamiętać, że w razie wypadku trzeba będzie pokryć wszelkie koszty z nim związane. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane przez stronę peruwiańską, o ile są one uznawane międzynarodowo.
Szczepienia
W Peru dość powszechnie występuje żółtaczka typu A (pokarmowa). Natomiast zagrożenie zarażania się chorobami tropikalnymi jest dosyć niewielkie, zwłaszcza na wybrzeżu i w górach. W tropikalnych regionach nizinnych na wschodzie i północy kraju (Loreto, Ucayali, Amazonas) zagrożenie ze strony malarii oraz dengi jest większe, choć nadal umiarkowane. Szczepienia ochronne w zasadzie nie są wymagane przy wyjazdach na urlop do Peru. Służba zdrowia powiadamia o konieczności takich szczepień, jeśli pojawiają się symptomy epidemii, a podróżujący udają się na obszary zagrożone. Szczepień przeciw żółtej febrze można dokonać na miejscu (koszt ok. 15 USD), co najmniej na 10 dni przed udaniem się w rejony zagrożone chorobą. Szczepienie przeciw cholerze nie jest wymagane ze względu na niewielką skuteczność.
Podczas podróży w wyżej położone regiony Peru (np. do Cuzco, ok. 3400 m n.p.m.) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche) przejawiające się bólami głowy, brzucha czy nawet torsjami. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem wycieczki w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, najlepiej bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim.
Opieka medyczna
Opieka medyczna jest ogólnodostępna we wszystkich większych ośrodkach miejskich. Koszt wizyty lekarskiej w klinikach o europejskim standardzie jest wyższy niż w Polsce i wynosi od 50 do 100 USD. Doba w szpitalu lub klinice kosztuje od 50 USD wzwyż. Przy zakupie leków należy korzystać z dużych, markowych aptek, gdyż zdarzają się przypadki sprzedaży podrobionych produktów farmakologicznych. Co ciekawe większość aptek nie żąda okazania recepty od lekarza nawet przy zakupie antybiotyków.
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Warto wiedzieć
Bez problemu można poruszać się po Peru wynajętym samochodem. Posiadanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest wymagane.
Bezpieczeństwo
Zagrożenie pospolitą przestępczością w Peru jest dosyć duże. Należy uważać na kradzieże i napady połączone z kradzieżami, zwłaszcza w dużych ośrodkach turystycznych, na dworcach autobusowych, lotniskach, restauracjach i w środkach komunikacji miejskiej. Czyli wszędzie gdzie jest tłoczno należy zachować wzmożoną uwagę. Zaleca się ostrożność przy wyborze środków komunikacji krajowej, szczególnie autobusów. Zdarzają się również napady na statki i łodzie pływające po rzekach w Amazońskiej dżungli (Amazonka, Ucayali).
Podróże między miastami prywatnym środkiem transportu należy odbywać w ciągu dnia, ponieważ w nocy rośnie zagrożenie napadem, szczególnie w północnej części kraju.
Na trasie z lotniska do centrum Limy zaleca się korzystanie z taksówek firm oficjalnie uznanych przez władze lotniska i mających swoje stanowiska wewnątrz terminalu przylotów. Proszę zachować uwagę, ponieważ taksówkarze na lotniskach mają zwyczaj zawyżać ceny przejazdu wobec turystów zagranicznych. Warto sprawdzić kilka ofert i targować się o koszt transportu. Natomiast zdecydowanie odradza się korzystanie z przypadkowych taksówek odjeżdżających z postoju przed terminalem lotniczym.
Dużą bolączką jest bardzo agresywny sposób jazdy miejscowych kierowców. Przepisy drogowe łamane są nagminnie, nie ma też zwyczaju przepuszczania pieszych na przejściach.
Ważne dokumenty można zdeponować w sejfach hotelowych. Nie należy nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy ani paszportu. Turyści powinni koniecznie mieć przy sobie fotokopię paszportu, najlepiej poświadczoną przez Ambasadę RP w Limie.
Warto wiedzieć
W Peru obchodzone są podstawowe święta katolickie. Dni wolne od pracy to: Nowy Rok, Wielki Czwartek i Wielki Piątek, 29 czerwca - święto Piotra i Pawła, 28 i 29 lipca - Święto Narodowe Peru, 30 sierpnia - Dzień św. Róży z Limy, 8 października - rocznica bitwy pod Angamos, 8 grudnia - Dzień Matki Boskiej Niepokalanej, 25 grudnia - Boże Narodzenie. W przypadku świąt przypadających w dni wolne od pracy, często decyzją władz przenosi się ich obchody na najbliższy poniedziałek.
Urzędy czynne są w godzinach 9.00-13.00 i 14.00-17.00 od poniedziałku do piątku, natomiast większość sklepów jest otwarta w godzinach 9.00-21.00. Popularne są również sklepy całodobowe.
Akceptowane są najpopularniejsze karty kredytowe (np.: VISA, MasterCard, American Express). W dużych sklepach i restauracjach można płacić dolarami amerykańskimi.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Republiki Peru w Warszawie
ul. Starościńska 1 m. 3-4, 02-516 Warszawa
tel. (0-22) 646 88 06, 646 88 07
fax (0-22) 646 86 17
e-mail: embperpl@atomnet.pl
www.perupol.pl
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Peru
Ambasador: Antonina Magdalena Śniadecka-Kotarska (język konsula polski, angielski, hiszpański, niemiecki)
Peru, Lima, Av. Salaverry 1978, Jesús María, Lima, Lima 11
Tel.: +51 1 4713920 Tel.: +51 1 4713925 Tel.: +51 1 4714813 Tel. dyżurny: +51 999 400 552 Faks: +51 1 4714813
lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl