Oman jest miejscem idealnym zarówno dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek jak i dla osób nastawionych na wypoczynek na plaży. Dla osób pragnących podczas wakacji zażyć dużą dawkę ruchu Idealnym miejscem są góry Jabal, a właściwie skalne ściany gór, które idealnie nadają się dla wspinaczki. Każdy miłośnik przyrody zachwyci się bogactwem Omańskiej fauny, a podczas safari podziwiać będzie można wędrowne ptaki, antylopy, żółwie morskie oraz delfiny. Walory krajobrazowe Omanu poprawią jeszcze rafy koralowe, występujące u wybrzeży kraju. Osoby chcące wypocząć w Omanie i zregenerować swoje ciało i umysł z pewnością będą zachwycone pięknymi plażami z drobniutkim, złotym i niezwykle delikatnym piaskiem.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Położenie
Oman leżyw południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z trzema państwami: od północy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, na zachodzie z Arabią Saudyjską i na południowym zachodzie z Jemenem.
Warunki naturalne
Oman jest krajem dosyć płaskim, a jedynym wyżej wyniesionym obszarem są góry Hajar, w północnej części kraju, wraz z najwyższym szczytem Omanu – Dżabalasz-Szams o wysokości ponad 3 tysięcy m n.p.m. Na zachodzie znajduje się pustynia Rub al-Chali, która zajmuje większość południowej części Półwyspu Arabskiego. Większą część kraju zajmują pustynie oraz półpustynie wraz z ciągnącymi się kilometrami uedami, które podczas deszczu wypełniają się wodą i tworzą koryta dla rwących pustynnych rzek. Flora Omanu składa się w większości z kserofitów, czyli roślin sucholubnych, akacji oraz gdzieniegdzie palm. Przyczyną tego niewielkiego urozmaicenia flory jest charakter warunków panujących na terenie kraju, z niedoborem wody na czele. Także faunę Omanu tworzą typowe dla obszarów pustynnych oraz półpustynnych gatunki, jak szakale, mangusty oraz niewielkie jaszczurki.
Religia
Klimat
Kuchnia
Oman leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, który charakteryzuje się wysokimi wahaniami temperatur dobowych oraz małą ilością opadów w przeciągu całego roku.Opady są bardzo rzadkie, choć niezwykle nagłe i obfite. Średnia temperatura powietrza waha się od 20°C zimą do 34°C latem. Nocą natomiast temperatura może spaść nawet do okolic 0°C.
Klimat
Głównym wyznaniem w Omanie jest islam, a jego wyznawcy stanowią około 85% całego społeczeństwa, natomiast wśród pozostałych 15% przeważają hinduiści oraz chrześcijanie.
Ze względu na dosyć rygorystyczne muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru i zachowania w miejscach publicznych. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które nie powinny pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami bądź nogami powyżej kolan, należy także unikać ubrań z dużym dekoltem. W okresie corocznego miesięcznego postu, zwanego po islamsku ramadan, od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania jedzenia, picia napojów oraz palenia tytoniu. Pomimo faktu, że ramadan obowiązuje tylko muzułmanów, zaleca się osobom spędzającym w tym czasie wakacje w Omanie respektowanie jego zasad, aby nie kusić osób postronnych. Nie należy także wchodzić do meczetów, które nie są udostępnione dla zwiedzających, gdyż jest to sprzeczne zasadami wiary muzułmańskiej spisanymi w świętej księdze islamu - Koranie.
Kuchnia
W Omanie królują przede wszystkim dania kuchni arabskiej, a najczęściej wykorzystywanymi składnikami są: mięso drobiowe, baranina oraz ryby. Omańska kuchnia jest bardzo prosta i bazuje na kilku podstawowych składnikach, które aby stworzyć danie należy tylko odpowiednio doprawić.
Wybierając się na wycieczkę do Omanu warto spróbować kilku niezwykle aromatycznych dań typowych dla tego kraju.Jednym z takich dań jest Shuwa, czyli świąteczna potrawa z baraniny bądź drobiu obficie przyprawionego ziołami oraz przyprawami, które następnie powoli pieczone jest w podziemnym piecu, dzięki czemu zyskuje niezwykłą delikatność i lekkość. Kolejnym interesującym daniem jestMaqbous, czyli ryż gotowany z dodatkiem szafranu i mięsem. Do wielu dań jako dodatek serwowany jest placekRukhal, wytwarzany z ciasta chlebowego.
Islam zakazuje spożywania alkoholu, wobec czego w kulturze muzułmańskiej na piedestał wyniesione zostały kawa oraz herbata, które przyrządzane są w bardzo charakterystyczny dla tej kultury sposób. Zarówno kawa jak i herbata podawane są w bardzo małych filiżankach lub szklankach pozbawionych ucha, a w smaku są bardzo mocne i bardzo słodkie. Popularny jest także Laban, czyli słona maślanka oraz napoje jogurtowe z kardamonem i pistacjami.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Paszport
• Półwysep Musandam–jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie,podziwiać można wielobarwne koralowe klify oraz zatopione wraki statków
• WahibaSands – pustynia, której wzgórza usypane są z wielokolorowego piasku, który z jasnożółtego przechodzi miejscami aż w żywopomarańczowy
• Zatoka Omańska – urzekające i klimatyczne miejsce, do którego każda osoba wybierająca się na wycieczkę po Omanie powinna się udać. Podczas rejsu po zatoce ujrzeć można m. in. delfiny
• Tzw” Grand Canyon” – trasaznjdująca się nad nim jest dosyć trudna i dedykowane doświadczonym i wytrawnym podróżnikom. Osoby, które są pasjonatami wymagających szlaków górskich z pewnością docenią urokliwe widoki wioski Al-Khateem stanowiącej punkt wyjściowy trasy.
• Maskat– miasto położone u wybrzeża morskiego współtworzące malowniczy krajobraz, urozmaiconyleżącymi naprzemiennie piaszczystymi plażami i skałami. Pozostałości fortyfikacji dodają tylko miejskiemukrajobrazowiuroku, zwłaszcza po zmierzchu, gdy zewsząd są podświetlone. Niezwykłą atrakcją jest także okazały sułtański pałac wzniesiony nad zatoką
• Nizwa – niegdysiejsza oaza, dziś urokliwe miasto leżące w cieniu zielonych palm, w głębi pustyni. Warto zobaczyć przede wszystkim odrestaurowany bazar oraz fort
• Salalah–miejsce, w którym znajduje się grób Hioba oraz poświęcony mu meczet
Warunki wyjazdowe, wiza
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport: TAK
Paszport tymczasowy: TAK, przy wyjeździe.
Dowód osobisty: NIE
Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Przy wizie jednokrotnej paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy licząc od daty uzyskania wizy.
Przy wizie wielokrotnej paszport musi być ważny minimum 1 rok licząc od daty uzyskania wizy.
Czy trzeba wyrobić wizę?
Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu.
Wyjątek: obywatele polscy, którzy chcą odwiedzić Oman w celu turystycznym, na okres nie przekraczający 14 dni, są zwolnieni z obowiązku wizowego. Oznacza to brak konieczności wnioskowania o wizę w Ambasadzie Sułtanatu Omanu w Berlinie, która jest kompetentna w sprawach dotyczących Polski, czy przez Internet.
Zaleca się, by turyści po przylocie byli gotowi okazać:
potwierdzenie rezerwacji hotelu;
dowód ubezpieczenia zdrowotnego;
bilet powrotny.
Wizy można również wyrobić w Ambasadzie Omanu w Berlinie (państwem akredytacji jest również Rzeczypospolita Polska).
Ponadto, wizy turystyczne oraz biznesowe można uzyskać online na stronie internetowej:
https://www.rop.gov.om/english/visaservices_mainpage.html
Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
W Omanie obowiązuje zakaz wwozu i posiadania: narkotyków, pornografii, mięsa wieprzowego, dronów (potrzebna jest wcześniejsza zgoda miejscowych władz) i e-papierosów. Posiadane ww. przedmiotów może skutkować poważnymi problemami podczas przekraczania granicy oraz konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z prawem Omanu za posiadanie lub handel narkotykami przewidziana jest kara więzienia.
Zasady pobytu
Dozwolony jest pobyt 14-dniowy na podstawie wizy „on arrival”.
Wizy jednokrotne uprawniają do jednomiesięcznego pobytu licząc od daty wjazdu. Można przedłużyć jednokrotnie pobyt o kolejne 30 dni na miejscowej policji.
Jednoroczne wizy wielokrotne uprawniają do wielu 3-tygodniowych pobytów (między wyjazdem, a kolejnym wjazdem musi upłynąć okres 3 tygodni).
Pobyt długookresowy: Osoby przyjeżdżające do Omanu na dłuższy pobyt np. w celu wykonywania pracy powinny ustalić z pracodawca zasady planowanego pobytu (na wizie pracowniczej lub na karcie pobytu). W przypadku karty pobytu (tzw. residence card), pracownik musi posiadać omańskiego sponsora pobytu, który nadzoruje procedury związane z jego legalizacją. Sponsorem może być osoba indywidualna, kontrahent lub lokalny pracodawca.
W przypadku przekroczenia legalnego okresu pobytu posiadacz wizy podlega karze finansowej.
Paszport
Przy wizie jednokrotnej paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy licząc od daty uzyskania wizy.
Przy wizie wielokrotnej paszport musi być ważny minimum 1 rok licząc od daty uzyskania wizy.
Warunki celne
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Nie ma obowiązku wykazania środków pieniężnych potrzebnych na każdy dzień pobytu w Omanie,nie ma także ograniczeń dotyczących zarówno wwozu, jak i wywozu środków płatniczych, pod warunkiem, że ich ilość nie wskazuje na ewentualne pochodzenie z nielegalnych źródeł.
Co zabrać
Na wakacje w tym pustynnym gorącym kraju dobrze jest zabrać lekkie, bawełniane ubranie, nakrycie głowy, krem z filtrem UV oraz ciepły sweter na wypadek chłodnych nocy. Na wycieczki warto zaopatrzyć się wwygodne buty do zwiedzania.
Zakupy, pamiątki
Najoryginalniejszą pamiątką z Omanu jest kadzidło, gdyż jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie gdzie rosną drzewa kadzidłowe, z których się je pozyskuje. Na bazarach kadzidła kosztują około 1 riala.
Na większości bazarów zakupić można także chusty Beduinów, czapeczkicharakterystyczne dla omańskich mężczyzn orazbogato zdobione noże wykonane ze stali bądź srebra zwane handżarami.
Przykładowe ceny
Ubezpieczenie
Szczepienia
obiad w taniej restauracji – 700 baiza
butelka pepsi 2l – 400 baiza
butelka wody1,5l –300 baiza
chleb – 300 baiza
banany – 400 baiza/kg
bułka – 30 baiza
pocztówka – 100 baiza
Ubezpieczenie
Polisy niektórych polskich ubezpieczycieli mogą nie być uznawane, dlategow przypadkach poważnych schorzeń, wypadków drogowych lub losowych wydawane są stosowne zaświadczenia, na których podstawie podróżni mogą dochodzić swych roszczeń po powrocie do kraju.
Szczepienia
Nie występuje tu żadne szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, wobec czego nie wymaga się szczepień ochronnych.
Opieka medyczna
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Koszt jednorazowej wizyty w państwowej placówce medycznej wynosi około 40 USD i nie obejmuje opłat za zabiegi i kuracje. Podstawowe lekarstwa są powszechnie dostępne bez recepty.
Informacje dla kierowców
Akceptowane jest międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce, a cudzoziemcy przebywający na podstawie wiz pobytowych, legitymujący się krajowym lub międzynarodowym prawem jazdy, mogą otrzymać miejscowe prawo jazdy bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu.
Bezpieczeństwo
W Omanie nie występuje zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą.
Warto wiedzieć
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Omańskie banki akceptują międzynarodowe karty kredytowe i płatnicze dużych sieci jak MasterCard, VISA czy American Express, jednakże założenie rachunku bankowego wymaga posiadania wizy uprawniającej do dłuższego pobytu.
Oman jest otwarty na wszelki ruch turystyczny, zarówno zbiorowy jak i indywidualny,preferowana jest jednak turystyka zorganizowana.
Cudzoziemcy mogą poruszać siępo kraju bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów wydobycia ropy naftowej i gazu, wydobycia rud oraz zakładów energetycznych i przepompowni wody.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Brak placówki dyplomatycznej Omanu w Polsce
Najbliższa ambasada znajduje się w:
AmbasadaSułtanatuOmanu
Clayallee 82, 14195 Berlin
tel. + 49 30 81 00 50-0
fax. + 49 30 81 00 5199
e-mail: botschaft-oman@t-online.de
Placówki Polskie zagranicą
Brak polskiej placówki dyplomatycznej
Państwo podlega kompetencji terytorialnej w Rijadzie (Arabia Saudyjska).
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Maskacie
konsul honorowy: Ahmed bin Rashad Al Hinai (język konsula arabski, angielski)
Adres:Al Mujamma Street 79
Kod pocztowy: 112
Miasto: Maskat
Telefon: +968 24 708 463
Faks: +968 24 580599
mbarwani@mbholdingco.com