Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

Nikaragua

Nikaragua, Republika Nikaragui – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.

°C
Stolica
Managua
Strefa czasowa
UTC +
C$
waluta
Cordoba oro
kod telefoniczny
+505
napięcie elektryczne
110 W
Język Położenie Warunki naturalne

Język urzędowy hiszpański

Położenie

Państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.

Warunki naturalne

Wschodnie wybrzeże Nikaragui ma charakter wybrzeża lagunowego. Nadmorska nizina, miejscami zabagniona, nosi nazwę Wybrzeża Moskitów. Dalej ku zachodowi ciągnie się wyżyna, którą przecina kilka pasm górskich. Najwyższe z nich, Cordillera Isabelia ze szczytem Mogotón, osiąga wysokość 2438 m n.p.m. Krawędź tej wyżyny, równoległa do wybrzeża pacyficznego, stanowi północno-wschodnią ścianę rowu tektonicznego. W jego zagłębieniu znajdują się dwa wielkie jeziora – Nikaragua i Managua. Za rowem tektonicznym, wzdłuż wybrzeża, ciągnie się rząd 40 wulkanów. Najbardziej znanym wulkanem jest Momotombo (1258 m n.p.m.) nad jeziorem Managua, który uznawany jest za symbol Nikaragui. Innym interesującym wulkanem jest Concepción (1258 m n.p.m.), który wznosi się na wyspie Ometepe na środku jeziora Nikaragua.

Religia Klimat Kuchnia

katolicyzm – 50%;
ewangelikanizm – 33,2%
brak religii – 12,5%;
mormoni – 1,6%;
tradycyjne religie plemienne – 1,4%;
świadkowie Jehowy – 0,45%

Klimat

W Nikaragui panuje wilgotny i gorący klimat równikowy, ze średnimi miesięcznymi temperaturami przekraczającymi 25 °C. Na wyżej położonych terenach środkowej Nikaragui temperatury są średnio o 10 °C niższe. Wschodnie wybrzeża karaibskie przyjmują o wiele więcej opadów (2000–6000 mm) niż zachodnie wybrzeża pacyficzne (do 1500 mm). Dlatego też na wschodzie występują bogate wilgotne lasy równikowe, a na zachodzie uboższa sawanna.

Kuchnia

Kuchnia Nikaragui to barwna mieszanka smaków delikatnych z drobnymi akcentami mocniejszych przypraw. Potrawy egzotyczne, smaczne i zupełnie odmienne od znanych na kontynencie europejskim. Tajemnica nikaraguańskich kulinariów tkwi w prostocie przygotowania i naturalności produktów.

Wiele zawdzięczająca wpływom meksykańskim kuchnia nikaraguańska jest kuchnią smaczną i zdrową. Czerwona papryka, chilli, czosnek, cebula, maniok, plantany, czerwona fasola, ryż, cytryna i limonka, kolendra i chillera, czyli ostre, marynowane warzywa – to cechy rozpoznawcze kuchni w Nikaragui.
Ulubionym miejscem stołowania się mieszkańców są słynne comedory, w których dania można skomponować samemu, wybierając dostępne, świeżo przygotowane składniki. Na stołach królują gulasze i zupy, ryby, wieprzowina i kurczak, a wszystko przygotowywane w najrozmaitszych połączeniach, w różnorodny sposób.

Najpopularniejsze potrawy:
Gallo pinto - Potrawa ta uznawana jest za narodowe danie Nikaragui. Prostotę składników, jak i przygotowania dania urozmaicają różne przyprawy i dodatki, które mogą znaleźć się w tradycyjnym daniu. Gallo pinto przygotowuje się z gotowanych osobno ryżu i czerwonej fasoli, później podsmażanych łącznie z dodatkami.
Sopa de mondongo to rodzaj nikaraguańskich flaczków. Przed gotowaniem flaczki myje się, stosując sodę i sok cytrynowo-pomarańczowy. Pokrojone na drobne kawałki mięso gotuje się z papryką, czosnkiem oraz cebulą. Do miękkich flaczków dodaje się ryż. Sopa de mondongo serwowana jest z serem awokado.
Nacatamal to znana potrawa o charakterystycznym kształcie niewielkich poduszeczek. Formę danie zawdzięcza liściom bananowca, w których gotowany jest farsz. Nadzienie nacatamal stanowi połączenie masy hariny z masłem, kawałkami kurczaka i wieprzowiny, ziemniaków, ryżu, cebuli, pomidorów, papryki.
Repocheta - Popularna i przygotowywana jako tradycyjna przekąska repocheta jest rodzajem nikaraguańskiego szybkiego dania. Smażoną tortillę kukurydzianą nadziewa się grillowanym mięsem z czerwoną fasolą i serem oraz sałatką ze świeżych warzyw. Smak potrawy urozmaica delikatnie doprawiony sos jogurtowy.
Cajeta de coco to pyszny deser nikaraguański, który przygotowuje się na bazie mleczka kokosowego, cukru i manioku. Do ugotowanego z cukrem mleczka kokosowego dodawany jest maniok i starty kokos. Całość smakuje wybornie, przypominając nieco tradycyjne, polskie krówki.
Rosquilles - Delikatne, pieczone ciasteczka o nazwie rosquilles są lubianą przez Nikaraguańczyków przekąską. Do ich przygotowania używa się mąki kukurydzianej, jaj, masła i sera o charakterystycznym, wędzonym posmaku, który nadaje ciasteczkom charakterystycznego aromatu.
Tres leches - Deser znany w całej Ameryce Środkowej, a także Południowej i Północnej. Smak ciasto zawdzięcza mieszance mlecznej, którą nasączany jest tradycyjny biszkopt. Podstawą masy mlecznej jest gotowane mleko słodzone, niesłodzone oraz śmietanka. Deser podaje się z sosem czekoladowym lub bitą śmietaną.
Nikaragua słynie z różnego rodzaju ciekawych napojów. Niektórych smaków na próżno szukać w naszych szerokościach geograficznych. Fresco to typowe, nikaraguańskie słodkie napoje ze zmiksowanych, świeżych owoców z dodatkiem mleka lub wody oraz orzeźwiającego mieszankę lodu.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Managua
stolica Nikaragui, położona w zachodniej części kraju nad jeziorem Managua. Nazwa stolicy pochodzi od słowa "nahuatl" i oznacza ono "miejsce, gdzie jest duża woda". Jedną z najatrakcyjniejszych budowli w mieście jest Katedra Antigua, którą symbolizują dwie wysokie wieże. Warto zobaczyć tutaj także, Teatr Narodowy i Pałac Narodowy, fontannę na rondzie Ruben Darío Rotonda, pomnik rewolucjonisty Augusto César Sandino oraz stadion sportowy "Estadio Nacional Dennis Martínez".

Matagalpa
miasto położone w północnej części Nikaragui, którego nazwa pochodzi od indiańskiego słowa i oznacza w wolnym tłumaczeniu "chodźmy tam gdzie są skały". Matagalpa słynie głównie ze swojego nieco chłodniejszego klimatu oraz mglistego otaczającego je lasu, jak i z kopalni złota i doskonałych warunków do uprawy kawy. Samo miasto ma również dużą wartość historyczną, gdzie zachowały się budowle z czasów kolonialnych. Warto zobaczyć tutaj jest, katedrę Świętego Piotra, kościół San Jose i Molaguina, lokalne Muzeum Kawy oraz niewielką uroczą kaplicę El Ateneo w Pałacu Episkopatu, gdzie znajdują sie cenne obrazy zwane Sagrada Familia. Będąc w Matagalpa koniecznie odwiedzić trzeba Selva Negra, gdzie znajduje się przykładowa farma kawy tego regionu wraz z urokliwym domem i utopijna wizją kolonialnego raju.


San Juan Del Sur
malownicza wioska rybacka położona nad Pacyfikiem. Znajduje się tutaj piękna latarnia morska położona obok Fortu Williama Walkera stanowiąca symbol miasta. San Juan Del Sur to także najlepsze miejsce w Nikaragui na uprawianie sportów wodnych w tym głównie windsurfingu w okolicach plaży Maderas.

Leon
kolejne miasto i prowincja w Nikaragui, w którym znajdziemy takie atrakcje turystyczne jak, stare kolonialne kościółki i budynki, możliwość wybrania się na wycieczkę pieszą do Wulkanu Telica i Cerro Negro oraz udanie się na pobliskie plaże, Poneloya, Penitas i wyspę Juan Venado.

Bluefields
miejsce przyciągające wszystkich turystów, fascynujących się legendami o piratach, fanów muzyki reggae i osób lubiących życie nocne w iście karaibskim stylu. Będąc niegdyś przyczółkiem legendarnych piratów.

Masaya
słynie głównie z dwóch rynków handlowych, gdzie zakupić można regionalne wyroby artystyczne z Nikaragui a nawet całego regionu Ameryki Środkowej. W okolicy znajduje się malownicze jezioro Masaya, z którego w oddali widać majestatyczny i aktywny wulkan. Nieco dalej w miejscowości Święta Katarzyna, znajduje się także malownicze jezioro wulkaniczne położone w kraterze wygasłego wulkanu, zaś udając się wybrzeżem jeziora Nikaragua, będziemy mieć możliwość podziwiania tego największego akwenu Nikaragui.

Wyspy Corn
położone na Morzu Karaibskim to zapomniany raj na ziemi gdzie panują prawa natury. Oddalone są o 75 km od wybrzeża Nikaragui. Wspaniała tropikalna przyroda, oraz liczne zwierzęta dodają niesamowitego dzikiego uroku wyspie a znajdujące się tam piękne plaże i rafy koralowe sprzyjają wakacyjnemu wypoczynkowi. Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na wyspach jest tak zwany Blowing Rock - czyli miejsce gdzie można podziwiać rzadkie gatunki zwierząt w tym; żółwie morskie, kraby czy barakudy, zaś w nadbrzeżnych i podwodnych jaskiniach możemy napotkać także rekina pielęgniarza zwanego z ang. Nurse Shark.

Granada
położona jest w północnej części jeziora Nikaragua. Jedną z większych atrakcji turystycznych miasta jest jej piękny park. Warto udać się na przechadzkę ulicami Granady, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać kolorowe stylowe kolonialne budynki, wraz z najsłynniejszą budowlą miasta, Katedrą La Merced jak i innymi kościołami, Guadalupe, Xalteva, San Francisco i María Auxiliadora. Godnym odwiedzenia miejscem jest także centralny rynek miasta zwany tu "Parque", na którym to lokalna ludność oferuje swoje wyroby na sprzedaż. Nieopodal Granady znajdują się także liczne mniejsze jeziora, wraz ze słynnym wulkanicznym Lago de Apoyo.

El Castillo
miejsce słynące głównie z usytuowanego na wzniesieniu fortu obronnego, położonego nad rzeką San Juan przy granicy z Kostaryką. Obecnie El Castillo to niewielkie przyjemne miasteczko, w którym znajduje się muzeum czasów kolonialnych no i jak sam fort obronny stanowiący dużą wartość historyczną.

Warunki wyjazdowe, wiza

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
paszport - TAK
paszport tymczasowy - TAK
dowód osobisty - NIE
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu.

WIZA
Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy.

Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Po upływie 90 dni musisz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt.

Podróżując samolotem, będziesz musiał uiścić opłatę lotniskową przy wyjeździe w wysokości 10 USD od osoby (w gotówce). Opłata wyjazdowa to koszt 2 USD oraz 7-9 USD tytułem podatku turystycznego i migracyjnego, które mogą być wliczone w koszt biletu.

Prawo Nikaragui wymaga, aby obcokrajowcy zawsze przy sobie posiadali ważny dokument tożsamości poświadczający ich status imigracyjny (paszport lub nikaraguańską kartę pobytu). Władze mogą zażądać okazania dokumentów, a w przypadku ich braku zatrzymać, a nawet aresztować.

W Nikaragui istnieje obowiązek meldunkowy: kwestionariusz migracyjny wypełnisz podczas przekraczania granicy.

Wszystkie osoby, które wjeżdżają do kraju drogą lądową prywatnym pojazdem, przed podróżą muszą przesłać wniosek o wjazd na następujące adresy e-mail: preyes@migob.gob.ni i requests@migob.gob.ni. Wniosek można pobrać online na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nikaragui.

Organem wydającym decyzję o przedłużeniu wizy turystycznej są Biura Organu Dyrekcji ds. Migracji i Cudzoziemców. Aby dokonać przedłużenia wizy, należy wypełnić formularz, załączając kopię strony paszportu z danymi osobowymi oraz strony ze stemplem wjazdowym i złożyć w ww. instytucji. Koszt przedłużenia wizy na 1 miesiąc wynosi 500 NIO (ok. 14,50 USD). Istnieje możliwość przedłużenia wizy o kolejne 90 dni.

Pojedyncza wiza do Ameryki Środkowej: Nikaragua jest częścią umowy o swobodnej mobilności CA-4 w Ameryce Środkowej wraz z Salwadorem, Hondurasem i Gwatemalą. Oznacza to, że 90-dniowy termin zaczyna się liczyć od momentu wjazdu do jednego z tych 4 krajów (mimo że na każdej granicy przejdziesz kontrolę imigracyjną i dostaniesz nową pieczątkę, nie przerywa pobytu to lub nalicza kolejne 90 dni).

Warunki celne

Bez składania deklaracji można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę lub równowartość w innych walutach lub czekach i instrumentach płatniczych, której równowartość nie przekracza 10.000 USD.

Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. Zabroniony jest wwóz broni palnej, gazu łzawiącego i pieprzowego.

Przewóz towarów innych niż bagaż osobisty w ilościach handlowych musi odbywać się środkami transportu dopuszczonymi do tego celu przez organ celny i zgodnie z przepisami ustanowionymi w regulaminie międzynarodowego lądowego tranzytu towarów.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wyjazd do Nikaragui warto zabrać:
- dokumenty podróży
- pieniądze i karty płatnicze
- lekkie, plażowe, bawełniane ubranie,
- nakrycie głowy do ochrony przed słońcem,
- krem z filtrem UV,
- okulary przeciwsłoneczne
- środki na insekty

Zakupy, pamiątki

W Nikaragui najlepszymi pamiątkami będą wyroby rękodzielnicze rdzennych mieszkańców. Popularne są Hamaki, złota biżuteria, wyroby koszykarskie i garncarskie, wyroby ze skóry.

Przykładowe ceny

- Cappuccino (zwykłe) 76.78 NIO
- Coca-Cola lub Pepsi (butelka 0.33 l) 29.65 NIO
- McZestaw w McDonalds (lub równoważny posiłek) 219 NIO
- Piwo importowane (butelka 0.33 l) 80.41 NIO
- Piwo krajowe (nalewane 0.5 l) 54.82 NIO
- Posiłek dla 2 osób w średniej klasy restauracji 1082 NIO
- Posiłek w niedrogiej restauracji 150 NIO
- Woda (butelka 0.33 l) 25.93 NIO
- Banany 1 kg 43.50 NIO
- Biały ryż 1 kg 37.67 NIO
- Bochenek świeżego białego chleba 0.5 kg 47.89 NIO
- Butelka wina (średniej klasy) 362 NIO
- Cebula 1 kg 53.38 NIO
- Filet z kurczaka 1 kg 182 NIO
- Jabłka 1 kg 166 NIO
- Jajka 12 szt. 67.66 NIO
- Mleko 1 l 36.91 NIO
- Paczka papierosów Marlboro 110 NIO
- Piwo importowane (butelka 0.33 l) 73.48 NIO
- Piwo krajowe (butelka 0.5 l) 48.23 NIO
- Pomarańcze 1 kg 94.68 NIO
- Pomidory 1 kg 48.65 NIO
- Sałata 1 główka 32.52 NIO
- Ser produkcji lokalnej 1 kg 148 NIO
- Woda (butelka 1.5 l) 35.81 NIO
- Wołowina 1 kg (lub inne czerwone mięso) 246 NIO
- Ziemniaki 1 kg 55.92 NIO

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane w momencie wystąpienia zdarzenia tzn. w przypadku wizyty lekarskiej zazwyczaj wymaga się pokrycia pełnej sumy poniesionych kosztów, a w razie potrzeby hospitalizacji szpitale wymagają wniesienia depozytu na poczet leczenia. W momencie potrzeby skorzystania z usługi medycznej lub ulegnięcia wypadkowi należy natychmiast powiadomić ubezpieczyciela, który powinien uruchomić procedury ubezpieczeniowe, a w sytuacji potrzeby hospitalizacji wskazać szpital, z którym posiada umowę na opiekę medyczną. Ubezpieczyciel powinien poinformować również, czy poszkodowany ma pokryć koszty we własnym zakresie, a następnie wystąpić o ich refundację, czy też koszty te zostaną pokryte bezpośrednio przez ubezpieczyciela.

Zalecane jest ubezpieczanie się dodatkowo w miejscowej instytucji INISER, która udziela zniżek grupom turystycznym.

Szczepienia

Nikaragua wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 9 miesiąca życia, tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje (Angola, Argentyna, Benin, Boliwia, Brazylia, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Kolumbia, Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ekwador, Gwinea Równikowa, Etiopia, Gujana Francuska, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea Bissau, Gwinea, Gujana, Kenia, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Panama, Paragwaj, Peru, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Sudan Południowy, Sudan, Togo, Trynidad lub Tobago, Uganda lub Wenezuela) w tym i tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W Nikaragui stwierdzono nieliczne ogniska cholery i wirusa dengi, szczególnie na wybrzeżu karaibskim. W roku 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Zalecane jest stosowanie profilaktyki antymalarycznej. Zaleca się posiadanie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, wściekliźnie oraz durowi brzusznemu. Wodę należy pić wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu.

Opieka medyczna

Wizyta lekarska, lekarstwa oraz hospitalizacja są płatne.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Nikaragua uznaje międzynarodowe prawo jazdy mimo, że nie jest stroną międzynarodowych konwencji o ruchu drogowym.

W Nikaragui istnieje możliwość uzyskania międzynarodowego prawa jazdy przy pomocy Międzynarodowego Stowarzyszenia Kierowców (La Asociación Internacional de Conductores) oraz Club Automobilisticó de Nicaragua.

Możesz również używać polskie prawo jazdy przez 30 dni po wjeździe do Nikaragui.

Bezpieczeństwo

Na terenie Nikaragui odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej (kradzieże, napady rabunkowe). Celem ataków mogą być także cudzoziemcy.
Odradzamy branie udziału w jakichkolwiek demonstracjach, udział obcokrajowców w protestach jest w Nikaragui nielegalny. W przypadku wystąpienia demonstracji można się spotkać z problemem łączności telefonii komórkowej oraz dostępem do internetu.

Warto wiedzieć

Bez składania deklaracji można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę lub równowartość w innych walutach lub czekach i instrumentach płatniczych, której równowartość nie przekracza 10.000 USD.

Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. Zabroniony jest wwóz broni palnej, gazu łzawiącego i pieprzowego.

Przewóz towarów innych niż bagaż osobisty w ilościach handlowych musi odbywać się środkami transportu dopuszczonymi do tego celu przez organ celny i zgodnie z przepisami ustanowionymi w regulaminie międzynarodowego lądowego tranzytu towarów.

W Nikaragui obowiązuje 15% podatek od usług i towarów z wyjątkami (np. nie dotyczy niektórych produktów rolnych produkcji krajowej).

Zabronione jest posiadanie narkotyków, nawet na użytek osobisty.

Taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy. Należy pamiętać, że zwyczajowo taksówkarze zabierają dodatkowe osoby w czasie przejazdu. Istnieją dwie lokalne aplikacje mobilne umożliwiające zamawianie transportu prywatnego: Ray Nicaragua i Aventon Tech.

Na walutę miejscową wymienić można jedynie dolary amerykańskie.

Napięcie w gniazdkach: 110 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej).

Przydatne telefony:
Nagłe wypadki - telefon dla turystów: 101 i/lub 22774130 wew. 1173;
Policja: 118;
Czerwony Krzyż: 128.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce. Najbliższa placówka znajduje się w Wiedniu.

Ambasada Republiki Nikaragui
Ebendorferstrasse 10/3/12, A-1010 Wien
tel.: (0-0 43 1) 403 18 38
fax: (0-0 43 1) 403 27 52
e-mail: 113350.2341@compuserve.com

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej.
Ambasador RP w San José (Kostaryka) jest akredytowany również w Republice Nikaragui.

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Managui
Konsul honorowy: Edgard de Jesús Vargas Guzman (hiszpański, angielski)
Supermercado Plaza Espana, primera cuadra al oeste y media cuadra al sur Microtec, Managua, Nicaragua
tel.: (0-0505) 266-27-15
fax: (00-505) 266-27-58
e-mail: rvargas@microtec.com.ni

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00