Niemcy; Republika Federalna Niemiec, RFN – państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych, a jego stolicą i największym miastem jest Berlin. Państwo ma powierzchnię 357 578 km² i panuje w nim klimat umiarkowany.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Położenie
Niemcy znajdują się w Zachodniej Europie. Na północy graniczą z Danią, na wschodzie z Polską i Republiką Czeską, na południu z Austrią oraz Szwajcarią, na południowym zachodzie z Francją i Luksemburgiem, a na północnym zachodzie z Belgią i Holandią.
Warunki naturalne
W Niemczech występuje klimat umiarkowany ciepły – morski i przejściowy. Niemcy mają gęstą sieć hydrograficzną z wieloma dużymi rzekami, takimi jak Ren, Dunaj, Łaba, Wezera, Men. Na Nizinach Niemieckich dominują gleby bielicowe, a na Średniogórzu Niemieckim gleby płowe i brunatne.
Religia
Klimat
Kuchnia
Chrześcijaństwo jest największą religią w Niemczech z blisko 45,8 mln wyznawców (55,1%, 2019). Drugą co do wielkości religią jest islam z 4,3 mln wyznawców (5,2%). W Niemczech można także spotkać wyznawców judaizmu, buddyzmu i hinduizmu. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dwa największe kościoły w Niemczech, protestancki Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) i Kościół Rzymskokatolicki, utraciły znaczną liczbę wiernych.
Klimat
W Niemczech panuje klimat umiarkowany z chłodnymi, pochmurnymi i mokrymi zimami i latami, na południu występuje Fen. Większość terenu Niemiec leży w strefie umiarkowanej chłodnej, gdzie dominują wilgotne wiatry zachodnie. Na północy panuje klimat oceaniczny z całorocznymi opadami.
Kuchnia
Zbiorcza nazwa kilku popularnych kuchni regionalnych z różnych regionów Niemiec. Kuchnia niemiecka wbrew obiegowym opiniom jest bogata w różnorodność potraw i dań. To bogactwo tradycji wykracza poza uznane stereotypy dotyczące konsumpcji piwa, podawanego z wieprzowiną, kapustą i ziemniakami. Podobnie jak w kuchni polskiej, ziemniaki stale towarzyszą daniom mięsnym a tylko od czasu do czasu zastępują je knedle z bułki, mąki i kaszy manny. Lokalne praktyki kulinarne i wielość składników wzbogacone doświadczeniami sąsiadów wpływają na współczesny obraz kuchni niemieckich. W kuchni niemieckiej można spotkać wpływy włoskie, greckie, hiszpańskie, tureckie, polskie, czeskie i słowackie oraz dalekowschodnie. Potrawy kuchni niemieckiej są tłuste, pożywne i zazwyczaj podawane w dużych ilościach. Są zupełnym przeciwieństwem potraw francuskich – lekkich i pełnych finezji, ale odpowiadają gustom Niemców, zwłaszcza tych mieszkających na południu, którzy piją do potraw znaczne ilości piwa. Ważnym aspektem tej kuchni jest także dodawanie cukru do potraw słonych – to świadczy o wpływach słowiańskich.
Regiony
Warunki wyjazdowe, wiza
Paszport
Niemcy skladają się z 16 Landów:
Badenia-Wirtembergia
Bawaria
Berlin
Brandenburgia
Brema
Dolna-Saksonia
Hamburg
Hesja
Meklemburgia Pomorze-Przednie
Nadrenia Północna-Westfalia
Nadrenia-Palatynat
Saara
Saksonia
Saksonia-Anhalt
Szlezwik-Holsztyn
Thüringen
Warunki wyjazdowe, wiza
Wjazd na terytorium jest możliwy bez żadnych ograniczeń.
Nie ma potrzeby okazywania certyfikatu szczepienia lub ozdrowieńca, ani wykonywania testów na COVID-19.
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport - TAK
Paszport tymczasowy - TAK
Dowód osobisty - TAK
Brak wymaganej minimalnej ważności dokumentu podróży dla obywateli RP.
Brak wymogu posiadania wiz dla obywateli RP.
Polscy obywatele mogą swobodnie przekraczać granicę w ramach Unii Europejskiej. Granicę przekroczyć można legitymując się paszportem lub dowodem osobistym.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Paszport
Wjazd na dowód osobisty dla obywateli Unii Europejskiej
Warunki celne
Ubezpieczenie
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Zgodne z normą unijną. Kontrola celna może być prowadzona na całym terytorium państwa. Zaleca się posiadanie dowodów zakupu na przedmioty wywożone z Niemiec. Sprzęt strzelecki typu „Paint Ball" jest traktowany w Niemczech jak broń. Przywóz do Niemiec lub tranzyt przez Niemcy tego sprzętu jest możliwy bez zezwolenia, jeżeli jest on oznakowany literą „F". W przypadku braku takiego oznaczenia władze niemieckie żądają okazania pozwolenia na broń lub Europejskiej Karty Broni Palnej oraz udokumentowania celu podróży z bronią.
Ubezpieczenie
Przed podróżą warto zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, bo sama karta EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Siedziba:
ul. Jazdów 12, 00-467 Warszawa
Telefon: (22) 584 17 00
Fax: (22) 584 19 79
E-mail: warszawa@wars.diplo.de