Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

Niderlandy (Holandia)

Oficjalnie Królestwo Niderlandów – państwo położone w zachodniej Europie i południowej części Ameryki Północnej (Karaiby), będące monarchią konstytucyjną, złożone z czterech krajów składowych: Holandii (część europejska), Aruby, Curaçao i Sint Maarten[6] oraz trzech gmin zamorskich: Bonaire, Saba i Sint Eustatius. Jest członkiem Unii Europejskiej (UE)[c], Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

 

Europejska część Holandii stanowi obszar gęsto zaludniony, a około jednej czwartej tego terytorium leży poniżej poziomu morza – na terenie depresji. W Holandii mają swoją siedzibę: Stały Trybunał Arbitrażowy, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, Międzynarodowy Trybunał Karny oraz Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii.

°C
Stolica
Haga
Strefa czasowa
UTC +
eur
waluta
euro
kod telefoniczny
+31
napięcie elektryczne
230V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

holenderski

Położenie

Holandia jest położona w Europie Zachodniej, na południu kraj ten graniczy z Belgią, na wschodzie z Niemcami, a północna i zachodnia część Niderlandów leży nad Morzem Północnym.

Warunki naturalne

Holandia leży nad Morzem Północnym, w strefie klimatu umiarkowanego rodzaju morskiego w związku z czym lata są tam dość chłodne, a zimy raczej łagodne. Cały rok padają częste, przelotne deszcze (roczna suma opadów – od 770mm w centrum, do 850 w Limburgii).

Religia Klimat Kuchnia

Holandia była historycznie głównie krajem chrześcijańskim, aż do końca XX wieku. Obecnie Holandia jest jednym z najbardziej zsekularyzowanych krajów Europy Zachodniej. Według danych z 2010 roku tylko 48,7% populacji Holandii wyznawało jakąś religię, a ponad połowa nie utożsamiała się z żadną religią.

W 2010 roku Holandia liczyła 16 615 000 mieszkańców, wśród nich było 4,1 miliona (24,6%) katolików, 2,4 miliona (14,6%) protestantów, 907 tysięcy (5,5%) muzułmanów, 170 tysięcy (1,0%) buddystów, 166 tysięcy (0,9%) innych chrześcijan i 150 tysięcy (0,9%) hinduistów.

Klimat

Klimat zdecydowanie morski; stosunkowo łagodny. Ciepły ale wilgotny i wietrzny. Zdarzają się cztery pory roku w ciągu jednego dnia. Generalnie, w porównaniu do Polski, w Holandii wieją silniejsze wiatry, najczęściej z zachodu, z Morza Północnego i oceanu.

Kuchnia

Kuchnia holenderska oferuje proste, pożywne, oszczędne i zdrowe potrawy. Podstawowymi składnikami większości współczesnych tradycyjnych dań obiadowych są: ziemniaki, warzywa i mięso, ugotowane osobno lub łącznie w postaci stamppotu – potrawy charakterystycznej dla kuchni holenderskiej, występującej w wielu wariantach, do której często podawana jest kiełbasa rookworst. W dalszym ciągu to „kulinarne trio” stoi 3 do 4 razy w tygodniu na stole, a w przypadku starszych generacji 5 do 6 razy w tygodniu. Większość Holendrów spożywa ciepły posiłek wspólnie z rodziną w domu około godziny 6 wieczorem.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

WIATRAKI – SYMBOL HOLANDII
POLA TULIPANÓW
ROWERY W HOLANDII
KINDERDIJK – PODOBNO NAJŁADNIEJSZE WIATRAKI
SKANSEN ZAANSE SCHANS – STARODAWNE WIATRAKI
PARK KEUKENHOF – TULIPANOWE SZALEŃSTWO
FAJANSE Z DELFT
MARKEN – BAJKOWA RYBACKA WIOSKA
AMSTERDAM – KOLOROWA STOLICA HOLANDII

Warunki wyjazdowe, wiza

Wjazd na terytorium Holandii jest możliwy bez żadnych ograniczeń.
Nie ma potrzeby okazywania certyfikatu szczepienia lub ozdrowieńca, ani wykonywania testów na COVID-19.

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport - TAK
Paszport tymczasowy - TAK
Dowód osobisty - TAK
Brak wymaganej minimalnej ważności dokumentu podróży dla obywateli RP.
Brak wymogu posiadania wiz dla obywateli RP.


Polscy obywatele mogą swobodnie przekraczać granicę w ramach Unii Europejskiej. Granicę przekroczyć można legitymując się paszportem lub dowodem osobistym.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium europejskiej części Królestwa Niderlandów (Holandia) jest ważny paszport bądź dowód osobisty. Wjazd i pobyt na obszarach zamorskich Królestwa (patrz poniżej: Terytorium Królestwa Niderlandów) jest możliwy wyłącznie na podstawie ważnego paszportu.

Warunki celne Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

W związku ze zniesieniem granic wewnętrznych w państwach Unii Europejskiej kontrole celne osób i pojazdów przeprowadzane są na całym terytorium Niderlandów. Policja oraz służby celne (Douane) mogą kontrolować legalność pobytu cudzoziemców oraz posiadanych przez nich przedmiotów, sprawdzać dokumenty, zawartość bagażu, przeszukiwać samochody oraz znajdujące się w nich skrytki. Kontrole celne są przeprowadzane głównie na parkingach przy autostradach.

Zakupy, pamiątki

Co przywieźć jako pamiątkę?
- Holenderski ser
- Holenderskie drewniaki
- Kakao holenderskie
- Cebulki tulipanów
- Fajanse z Delftu
- Chocomel - holenderska marka napojów czekoladowych
- Stroopwafel
- Słodycze z lukrecją
- Holenderskie piwo
- Gin Jenever
- Pamiątki z Rembrandt i Van Goghiem

Przykładowe ceny

Przelicznik przedstawia się następująco: 1 EUR = 4.531 PLN (2021-01-21).
chleb sztuka - 6.12 PLN (1.35 EUR)
bułka sztuka - 1.36 PLN (0.30 EUR)
masło 200g - 5.39 PLN (1.19 EUR)
ser żółty 1kg - 27.14 PLN (5.99 EUR)
jajka 10 sztuk - 6.80 PLN (1.50 EUR)
szynka 1kg - 45.31 PLN (10.00 EUR)
pomidory 1kg - 8.77 PLN (1.94 EUR)

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Szczepienia

W ostatnich latach na Bonaire, Sabie i Sint Eustatius oraz Curaçao, Sint Maarten i Arubie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Aruba, Bonaire i Curaçao wymagają szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 9 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje, w tym tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin. Konieczne jest okazanie ważnej książeczki szczepień.

Sint Maarten, Saba i St. Eustatius wymagają szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 6 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje, w tym tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin. W przypadku St. Eustatius konieczne jest okazanie ważnej książeczki szczepień.

Opieka medyczna

W przypadku pobytów turystycznych korzystanie z usług medycznych w podstawowym zakresie zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Biorąc pod uwagę wysokie koszty usług medycznych nierefundowanych w ramach EKUZ zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń indywidualnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach, a także koszty transportu medycznego.

EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń lekarzy domowych (huisarts), ośrodków zdrowia i szpitali, które działają w ramach systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Bezpłatna opieka stomatologiczna (z wyjątkiem koron, mostków i ortodoncji) dostępna jest tylko dla dzieci. Dorosłym przysługuje nieodpłatnie wyłącznie opieka profilaktyczna. W przypadku innych świadczeń stomatologicznych trzeba liczyć się koniecznością poniesienia całości lub części ich kosztów. Lokalne oddziały funduszu ubezpieczeń zdrowotnych (zorgverzekeraar) udostępniają listy nazwisk i adresów lekarzy mających zawartą umowę z danym funduszem. Leczenie specjalistyczne i szpitalne wymaga skierowania od lekarza domowego.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Placówki dyplomatyczne w Polsce

Korzystanie z dróg publicznych i autostrad jest bezpłatne. Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, a na autostradach 100 km/h w godzinach od 6:00 do 19:00, i 130 km/h w godzinach od 19:00 do 6:00 (lub zgodnie z oznaczeniami na autostradzie). Przestrzeganie dozwolonej prędkości jest skrupulatnie kontrolowane przez policję poprzez bardzo rozbudowany system fotoradarów. Przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h grozi konfiskatą samochodu. Prawo holenderskie zawiera bardzo precyzyjny katalog wykroczeń drogowych i kar. W związku z tym podejmowanie przez kierowcę dyskusji z policją drogową na temat wymiaru mandatu za wykroczenie jest bezcelowe i z reguły tylko pogarsza sytuację.

Cudzoziemcy nieposiadający w Holandii miejsca zameldowania zobowiązani są do uiszczania mandatów w gotówce bezpośrednio po zaistnieniu wykroczenia będącego przedmiotem kary. Odmowa zapłaty mandatu na miejscu wiąże się ze skierowaniem sprawy na drogę sądową oraz zatrzymaniem pojazdu na parkingu policyjnym do momentu uregulowania płatności.

Dopuszczalny poziom alkoholu wynosi 0,5 promila.

Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na rowerzystów, którzy na ścieżkach rowerowych mają bezwzględne pierwszeństwo. W strefach miejskich ze względu na bardzo duże natężenie ruchu występują trudności z parkowaniem. Należy bezwzględnie przestrzegać ograniczeń w parkowaniu. Parkowanie w miastach jest w ciągu dnia odpłatne (np. w godz. 6.00 - 17.00). W dużych miastach opłaty obowiązują także w godzinach nocnych i w weekendy. Służby kontrolujące są bardzo sprawne: po stwierdzeniu braku opłaty nakładają na koło samochodu blokadę, którą zdejmują po zapłaceniu mandatu gotówką. Nie można uzyskać odroczenia terminu płatności mandatu na okres dłuższy niż 24 godziny. Po tym terminie służby porządkowe odholowują pojazd na parking policyjny. Aby go odebrać, należy zapłacić mandat oraz dodatkowo pokryć koszty holowania (ok. 240 EUR w zależności od miejscowych przepisów ustalanych przez gminy) i parkowania (wysokość opłaty zależy od czasu parkowania).

Należy pamiętać, że spanie w samochodzie zaparkowanym na ulicy w mieście lub na parkingu przy autostradzie jest niedozwolone i podlega karze.

Przed wjazdem do Holandii nowo nabytym pojazdem należy bezwzględnie dopełnić obowiązku jego przerejestrowania w kraju. Niezgodność danych i niemożliwość ustalenia właściciela pojazdu prowadzi do odholowania auta i wiąże się z wysokimi kosztami. Umowa kupna-sprzedaży jest dalece niewystarczająca, a kierowca i pasażerowie pozostawiani są wraz z bagażami w najbliższym bezpiecznym miejscu.

Bezpieczeństwo

W ostatnim czasie obserwuje się w Holandii problemy z imigrantami, którzy próbują nielegalnie przedostać się do innych państw UE, w tym przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, ukryci w samochodach ciężarowych. Uczulamy firmy transportowe i kierowców ciężarówek, aby odpowiednio zabezpieczali pojazdy wjeżdżające na teren Holandii przed wtargnięciem osób nieuprawnionych. Dobrą praktyką jest stosowanie urządzeń zabezpieczających (np. profesjonalnych kłódek, uszczelek i kabli przy plandekach). Po załadunku czy dłuższym odpoczynku/noclegu kierowca powinien dokładnie sprawdzić urządzenia zabezpieczające i pojazd. W sytuacji, gdy kierowca podejrzewa, że w jego pojeździe ktoś się ukrywa, powinien skontaktować się z policją w kraju, w którym się znajduje lub zawiadomić służby graniczne.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Królestwa Niderlandów
ul. Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
tel. 559 12 00;
WWW poland-pl.nlembassy.org

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP
Ambasador: Marcin Czepelak
Haga, Alexanderstraat 25, 2514 JM
Telefon dyżurny: +31 70 70 11 036
Tel: +3170 7990 100
Tel: +3170 7990 110
Fax: +3170 7990 137
Email: haga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: https://www.haga.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00