Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
 • Polecane:
 • POLSKA
 • MAURITIUS
 • KARAIBY
 • MALEDIWY
 • MEKSYK
 • CHORWACJA
 • WŁOCHY
 • SRI LANKA
 • USA
 • IZRAEL
Przewodnik

flaga namibiiNamibia

Namibia to wspaniałe krajobrazy, bliski kontakt z naturą i duże, otwarte przestrzenie. To też spotkania z ludźmi i fascynującymi kulturami Buszmenów, Kavango i Himba. Wycieczka do Namibii to znakomita propozycja dla poszukiwaczy przygód, dla tych którzy chcą spędzać noc pod gwiazdami gdzieś w Afrykańskim buszu, przemierzać bezkresne pustynie autem z napędem na cztery koła. Na wielbicieli Afrykańskich safari czeka wspaniała przyroda i bliski kontakt z dzikimi zwierzętami. Wycieczka do Namibii to gwarancja niezapomnianych przeżyć.

°C
Stolica
Windhoek
Strefa czasowa
UTC +
NAD
waluta
Dolar namibijski
kod telefoniczny
+264
napięcie elektryczne
220V / 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Angielski (urzędowy), afrykanerski, niemiecki

Położenie

Namibia to państwo leżące nad Oceanem Atlantyckim w południowo-zachodniej Afryce. Graniczy ona z Angolą, Botswaną, RPA, Zambią oraz Zimbabwe. Do roku 1968 Namibia funkcjonowała pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia.

Warunki naturalne

Powierzchnia Namibii to w większości rozległy płaskowyż położony na wysokości ok. 700 m n.p.m. Na zachodzie wzdłuż nabrzeża znajduje się nizina, która przechodzi w pustynię. Najwyższym szczytem jest mająca 2574 m n.p.m. góra Brandberg. Sieć rzeczna kraju jest bardzo uboga. Wyróżniają się jedynie rzeki graniczne Oranje i Okawango.

Religia Klimat Kuchnia

Religią dominującą jest Protestantyzm.

Klimat

Namibia znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego. Na wybrzeżu opady nie przekraczają 50 mm. W głębi lądu poziom wzrasta i dochodzi do 500 mm we wschodniej części kraju. Klimat przez prawie cały rok jest wybitnie suchy, a pora deszczowa zaczyna się od końca listopada i trwa do marca. Największe opady notuje się w styczniu. Deszcze zamieniają wyschnięte koryta rzek w rwące strumienie, które potrafią swoim nurtem zrobić wyrwę w drodze. Co ciekawe, dość szybko po takim deszczu koryto jest suche. Wszystko wokoło się zazielenia.

Kuchnia

Kuchnia w Namibii jest bardzo zdrowa. Potrawy przygotowuje się za świeżych składników. Najpopularniejsze są dania z grilla, kiełbasa Boereworst i szaszłyki. Ze względu na dostęp do oceanu, na stołach pojawia się wiele ryb i owoców morza, popularne są krewetki, kraby, homary i ośmiornice. Na południu popularną potrawą jest biltong – suszone mięso z wołowiny, które często podaje się z piwem. Popularne są też potrawy z krokodyla czy strusia. Tradycyjnymi potrawami regionalnymi są też gąsieniczki w pikantnym sosie czy tzw. offshrima- roślina, która wraz z tutejszym szpinakiem tworzy sycące danie, które w czasach Apartheidu pozwalało przetrwać głód. W sklepach można kupić wiele rodzajów owoców importowanych z RPA oraz tamtejsze popularne wina.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Głównymi atrakcjami Namibii są parki narodowe, oraz kilkukilometrowe jaskinie. Warty zobaczenia jest meteoryt Hoba znajdujący się w okolicy miasta Grootfontein oraz skamieniały las Kunene mający ponad 200 mln lat, zaś na farmie w Otjihaenamaparero odkryto ślady dinozaurów. Wielbiciele off-road będą mogli wybrać się na pustynie Namib i Kalahari, by poczuć przygodę lub doświadczyć ciszy, która czasem zostaje przerwana przez cichy trzepot skrzydeł przelatującego ptaka lub odgłos spadającego kamienia, który odbija się od skał. Wybierając się na południe trzeba odwiedzić Kolmanskop, opuszczone miasteczko górnicze, w którym mieszkali górnicy wydobywający diamenty w pobliskiej kopalni. W latach 1911 – 1914 Niemcy w czasach swego pobytu w Namibi, wydobyli tu i wywieźli ponad 5 milionów karatów drogocennych kamieni. Stworzyli oni również linię kolejową, która powstała w 3 miesiące, a która prowadzi do portowego miasta Lüderitz. Nad Atlantykiem warto przybyć na Wybrzeże Szkieletów, które jest istnym cmentarzyskiem statków. Silne prądy morskie i liczne mielizny powodowały, że wiele łodzi nie dopływało do brzegu, ci którzy dopłynęli często umierali próbując przejść przez pustynię. Dziś na tych pokrytych wydmami terenach pojeździć można quadami, motocyklami lub samochodami terenowymi. Wielbiciele surfingu powinni wybrać się do Walvis Bay, słynącego ze wspaniałych fal.

Warunki wyjazdowe, wiza

Wszystkie restrykcje COVID-owe dla podróżujących do Namibii zostały zniesione.

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport - TAK
Paszport tymczasowy - TAK
Dowód osobisty - NIE

Ważność paszportu musi być o 6 miesięcy dłuższa niż termin ważności wizy. Przekraczając granicę w porcie lotniczym, trzeba okazać bilet powrotny.
obywatele polscy udający się do Namibii muszą posiadać wizę pobytową w paszporcie. Można się o nią ubiegać w przedstawicielstwach Namibii w Londynie, lub Berlinie lub na lotnisku (tzw. „visa on arrival”).

Polacy wybierający się na wycieczkę do Namibii muszą posiadać wizę. Należy pamiętać, że paszport musi być ważny jeszcze 6 miesięcy od daty wjazdu do Namibii. Przekraczając granicę należy okazać bilet powrotny. Nie wydaje się wizy na przejściach granicznych.

Wymagane dokumenty do wizy
• 2 fotografie paszportowe (podpisane na odwrocie - imię i nazwisko)
• 2 wypełnione wnioski wizowe (do pobrania ze strony wizowanie.com)
• 2 x rezerwacja biletu lotniczego
• plan podróży (w j. angielskim)
• paszport ważny min. 6 miesięcy dłużej niż planowana data wyjazdu
• ubezpieczenie na czas podróży

Koszt wizy
• 80 EUR/os. - wiza turystyczna jednokrotna
• 130 EUR/os.- wiza turystyczna dwukrotna

Koszt pośrednictwa
• 620 PLN/os.
• 290 PLN/os. - za każdą dodatkową osobę w wizowaniu
• 20 PLN - przesyłka kurierska

Czas oczekiwania
• ok. 2 - 3 tygodnie – tryb zwykły
• brak trybu expresowego

UWAGI!
• Aplikację składa się najwcześniej 90 dni przed wylotem, najpóźniej 45 dni przed wylotem
• Wizy wydawane są na konkretne daty wpisane we wniosku (aczkolwiek ostateczna decyzja należy do urzędnika konsularnego).
• W przypadku wizy dwukrotnej, która rzadko jest wydawana, trzeba udokumentować powód wyjazdu, np. wycieczka, która obejmuje wyjazd i powtórny wjazd do Namibii.

Wymagane dokumenty prześlij na adres
ul. Koszykowa 53
00-659 Warszawa
+48 22 622 82 96
+48 22 622 51 95
wizowanie@konsorcjum.com.pl

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Opuszczając Namibię można wywieźć kwotę nie wyższą niż ilość, którą zadeklarowało się przy wjeździe. Posiadanie lub próba transportu narkotyków jest karane.

Co zabrać

Na wycieczkę do Namibii warto zabrać ze sobą leki na malarię, a także inne potrzebne leki. Należy również zabrać środki przeciw komarom, ponieważ to one odpowiedzialne są za roznoszenie malarii i innych tropikalnych chorób. Przydać się też mogą środki przeciwbiegunkowe. Przyda się też nakrycie głowy, okulary przeciw słoneczne oraz krem z filtrem.

Zakupy, pamiątki

Znakomitymi pamiątkami z wakacji w Namibii będą wszelkie wyroby miejscowej ludności. Są to zazwyczaj piękne ręcznie malowane poszewki na poduszki, tkaniny, zabawki, świeczki, łyżki, biżuteria ze skorupek jajek strusi, ceramika, figurki zwierząt i koszulki. Wiele drewnianych i ceramicznych przedmiotów wykonanych jest starannie. Warto negocjować cenę, ponieważ da się utargować naprawdę duże zniżki. Nie warto jednak oszczędzać gdy przedmiot niewiele kosztuje, bo te kilka dolarów może mieć wielkie znaczenie dla sprzedawcy, dla którego jedynie turyści są szansą na zarobek. Czasem zdarza się, że handlarz może zaproponować handel wymienny, dlatego warto mieć jakieś przedmioty czy ubrania na wymianę.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Litr mleka – 12.02 N$
Bochenek chleba – 7.51 N$
Ryż 1 kg – 12.00 N$
Jajka 12 sztuk – 18.52 N$
Kilogram sera – 88.48 N$
Jabłka (1kg) – 25.00 N$
Pomarańcze (1kg) – 09.00 N$
Pomidory (1kg) – 15.00 N$
Ziemniaki (1kg) – 15.00 N$
Woda (1.5 litra) – 12.00 N$
Piwo – 12.00 N$
Papierosy – 30 N$
Posiłek w taniej restauracji – 50 N$

Ubezpieczenie

Warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które pozwoli na zwrot kosztów leczenie w przypadku zachorowania. Polskie ubezpieczenia osobowe nie są honorowane, należy posiadać ubezpieczenie międzynarodowe.

Szczepienia

Przed wyprawą należy w odpowiednim terminie zaszczepić się od chorób występujących na terenach, które odwiedzimy podczas wycieczki do Namibii. Warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B, dur brzuszny, wściekliznę, błonicę, tężec, odrę, różyczkę. Ważne jest aby zaszczepić się przeciwko żółtej gorączce. Wszelkie szczepienia należy mieć udokumentowane w książeczce zdrowia. Ze względu na ryzyko zachorowania na malarię leki należy brać przed przyjazdem, w trakcie oraz kilka tygodni po powrocie

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Poziom służby zdrowia w stolicy Namibii jest na dość dobrym poziomie. Niestety w innych rejonach poziom jest niski i trudno o specjalistyczne kliniki. Niestety w razie wypadku nie można liczyć na przyjazd karetki. Wizyta u lekarza lub w szpitalu zawsze jest płatna. Polskie ubezpieczenia nie są honorowane. Należy posiadać ubezpieczenie międzynarodowe.

Informacje dla kierowców

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, jednak często policja uznaje również polskie. Należy jednak posiadać tłumaczenie dokumentu na język angielski poświadczone przez urząd. Na granicy należy też wykupić pozwolenie na użytkowanie dróg (road permit).

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest stosunkowo duże (jednak znacznie niższe niż w RPA). Zdarzają się napady rabunkowe na drogach i kradzieże.

Warto wiedzieć Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Republiki Namibii
Wichmannstrasse 5, D-10787 Berlin
tel. (0-0 49 30) 25 40 95
fax (0-0 49 30) 25 40 95 55

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki) akredytowany jest również w Republice Namibii.

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00