Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga MaltyMalta

Malta potrafi zachwycić turystów błękitną wodą, bogatym życiem nocnym i lokalnym winem, słońcem oraz cudownymi miasteczkami i świątyniami pamiętającymi tysiące lat historii. Krótki przelot, śródziemnomorski klimat, który sprawia, że Maltę można odwiedzić o każdej porze roku, fantastyczna kuchnia, mieszkańcy bardzo pozytywnie nastawieni w stosunku do zwiedzających, to wszystko sprawia, że Wyspa jest coraz chętniej odwiedzana przez turystów. Spędzając wakacje na Malcie można również udać się w podróż na dwie wyspy położone nieopodal Malty: Gozo i Comino. Gozo sielska wysepka położona na północ od Malty gdzie życie płynie powoli, piękne krajobrazy i spokojne wsie. Comino to jeszcze mniejsza wysepka położona w połowie drogi między Maltą a Gozo. Wysepka słynie głównie z Błękitnej Laguny która sprawia niesamowitą radość wszystkim amatorom pływania i snorklingu. Na Malcie i Gozo możemy również znaleźć pozostałości megalitycznych świątyń, których przeznaczenia i pochodzenia nie udało się do końca wyjaśnić. Poza snooorklingiem Malta również słynie ze wspaniałych miejsc do nurkowania oraz windsurfingu. Dzięki tym wszystkim atutom oraz bardzo przystępnej cenie wyspa jest coraz chętniej wybierana przez turystów. Malta- niewielki kraj, a tak wiele możliwości.

°C
Stolica
Valletta
Strefa czasowa
UTC +
waluta
Euro
kod telefoniczny
+356
napięcie elektryczne
240V / 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Mieszkańcy posługują się językiem Maltańskim oraz angielskim

Położenie

Republika Malty jest państwem wyspiarskim, które zajmuje powierzchnię 316 km2 w południowej części kontynentu Europejskiego na Morzy Śródziemnym. Na północ od niej znajduje się włoska wyspa - Sycylia. Archipelag Wysp Maltańskich tworzy siedem wysp: Malta, Gozo, Comino oraz Cominotto, która jest niezamieszkała, a takżeWyspy Św. Pawła (dwie niewielkie wysepki leżące w bliskim sąsiedztwie) oraz kolejna niezamieszkała Filfla - są one wierzchołkami masywu wapiennego, poprzecinanego głębokimizatokami i dolinami.

Warunki naturalne

Kraj leżący pomiędzy Afryką Północną, a Sycylią spełnia doskonale wszelkie oczekiwania turystów. Malta jest gwarancją słonecznej pogody, krystalicznie czystych morskich wód i niezwykle urozmaiconej linii brzegowej, która robi niesamowite wrażenie. Ponadto wyspa daje możliwość obcowania z najdawniejszą historią poprzez konstrukcje, które przetrwały do czasów współczesnych. Wizytówką Malty jest bez wątpienia gościnność jej mieszkańców, wspaniałe hotele i kurorty, czy wszechstronna oferta sportów wodnych. Właśnie dlatego wycieczki na Maltę cieszą się taką popularnością, ponadto nie trudno wyszukać ofertę taniej wycieczki last minute na Malcie.
Jeśli chodzi o tutejsze plaże, najczęściej są one skaliste, a zejścia są raczej strome, ale rozmieszczone drabinki ułatwiają wejście do wody. Plaże mogą być nieco kłopotliwe dla dzieci ze względu na brak rozległych płycizn i strome, raczej kamieniste zejścia do wody. Z kolei piaszczyste plaże można znaleźć na północy wyspy - Cirkewwa i Mellieha.

Religia Klimat Kuchnia

Dominującą religią na Malcie jest katolicyzm. Konstytucja Malty ustanowiła katolicyzm jako religię państwową i to znajduje odzwierciedlenie w różnych elementach kultury maltańskiej.

Klimat

Malta położona jest w zasięgu oddziaływania klimatu śródziemnomorskiego. Jeśli chodzi o pogodę na Malcie nie występują tu ostre wiatry, śnieg,mgły, czy mróz. Nasłonecznienie średnio wynosi 6 godzin 46 minut w zimie oraz 10 godzin 11 minut latem. Średnia temperatur wahają się od 12 do 14 °C zimą, kiedy styczeń jest najchłodniejszym miesiącem oraz od 26 do nawet 32 °C latem, które rozpoczyna się już w maju, a kończy dopiero w październiku, później pogoda przypomina ze względu na aurę polski kwiecień lub październik. Letnie temperatury w ciągu dnia przekraczają 30 °C, czasem osiągając nawet 40 °C pod wpływem suchego i gorącego wiatru z Północnej Afryki.Opady deszczu w tym klimacie występują zimą przede wszystkim od listopada do stycznia, roczna suma opadów to zaledwie 578 mm.
Najlepsza pogoda na Malcie, kiedy jest ciepło i sucho,przypada na maj, czerwiec i pierwszą połowę października - nie ma już wtedy upałów, a morze w dalszym ciągu zachęca do kąpieli.

Kuchnia

W maltańskiej kuchni odcisnęły się wyraźnie obce wpływy. Po pierwsze sąsiedztwo Włoch spowodowało na Malcie rozpowszechnienie potraw z makaronu, z kolei po Brytyjczykach przyjęły sięsteki, smażona ryba z frytkami i szarlotka. Autentyczne potrawy maltańskie można zaliczyć do kuchni śródziemnomorskiej.
Maltańczycy szczycą się własną kuchnią narodową, ale najwyraźniejsze w potrawach maltańskich są wpływy z niedalekiej Sycylii i Włoch kontynentalnych, można dostrzec także echa Afryki.
Do popularnych dań zaliczają się pasty (czyli włoskie makarony), duszony, smażony lub pieczony królik (danie narodowe), wszelkiego rodzaju ryby oraz owoce morza, a także ciasta.
W dni świąteczne, restauracje, zwłaszcza te nastawione na miejscowych, oferują specjalny zestaw w menu - zwany fenkata ( czyli uczta z królika).
W ciągu dnia na Malcie jada się tzw.pastizzi,czyli smakowite pierogi nadziewane serem ricotta ze szpinakiem albo z samym szpinakiem. Zamiast tego polecamy spróbować pizelli–pod tą nazwą kryje się duży, żółty, mięciutki groch. Smak Malty kojarzy się wielu turystom z wiejskim tzw hobz biz-zejt, czyli podłużną bułką (ftira), polaną oliwą i natartą pomidorami, z dodatkiem sałaty i tuńczykiem w środku, dodatkowo udekorowaną oliwkami i kaparami.

Marsovin i Delicata to Najbardziej znane marki krajowego wina. Obie produkują wyśmienite, przy czym nietanie wina. Delicata chwalona jest w prasie zagranicznej i warto też spróbować jej nagrodzonego wina Grand Vin de Hautville. Wyspa Gozo znana jest z wysokoalkoholowych, niezwykle aromatycznych czerwonych win. Ze względu na wpływy Brytyjskie na Malcie pozostało upodobanie do piwa na przykład: hop leaf pale oraz Farsons bitter shandy. Wszyscy piwosze piją też miejscowe - jasne pełne piwo o nazwie cisk (czyt. czisk). Jego odmiana - piwo Cisk export ma głębszy smak i jest mocniejsze. Jeśli chodzi o napoje bezalkoholowe, bardzo orzeźwiająco działa kinnie, który jest podobny do popularnej coca-coli, ale wyróżnia go intensywny posmakiem gorzkich ziół.

Śniadania serwowane w hotelach są zdecydowanie brytyjskie, tzn: pieczywo, kiełbaski, jajka (gotowane, sadzone lub jajecznica), grillowane pomidory, smażone ziemniaki, fasola w sosie pomidorowym, wędlina,sery,warzywa i owoce sezonowe,jogurt.

Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne Co zabrać

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy TAK
Dowód osobisty TAK
Brak minimalnej ważności dokumentu podróży.

WIZA
Nie trzeba wyrabiać wizy.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej.
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Malty jest ważny paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem z Polski należy upewnić się, czy dokument jest ważny, w dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia).


Warunki celne

Jeśli chodzi o ilość produktów, jaką można kupić i wywieźć ze sobą – nie ma ograniczeń, pod warunkiem, że są przeznaczone jedynie na własny użytek.

Co zabrać

Zaleca się noszenie lekkich, bawełnianych ubrań, warto wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne i pamiętać o filtrach ochronnych i nakryciach głowy ze względu na intensywne słońce.

Zakupy, pamiątki Opieka medyczna Informacje dla kierowców

Pamiątki jakie bez problemu można nabyć na Malcie to:
• lokalne rękodzieło – koronki, wyroby z ceramiki,szkła, biżuteria (krzyżyki maltańskie, srebrne filigrany)
• przetwory spożywcze domowej roboty z Gozo i Malty (konfitury, dżemy, pasty warzywne suszone pomidory)
• sery oliwa,, wino, likiery,nalewki,
Można bez problemu wysyłać listy i paczki, urzędy pocztowe łatwo jest zlokalizować, pracują one zwykle od 9:00 – 17:30, ale należy pamiętać, że po południu pracownicy mają przerwę między 12:00, a 14:00. Karty pocztowe do Polski i innych krajów najlepiej wysyłać w kopertach, ponieważ listy są dostarczane szybciej niż kartki widokowe, na terenie Europy zajmuje to około 3 do 5 dni, a pocztówki nawet około 10 dni.
Sklepy zwykle otwarte są w godzinach 9:00 - 13:00 oraz 16:00 - 19:00. W niedziele
i święta przeważnie są zamknięte, podobnie jak w pierwszy dzień po tzw. feście w danej miejscowości.W Sliemiei StJuliansmożna znaleźć supermarket. Pieniądze można wymieniać w automatach, które znajdziemy np. w Valletcie.

Opieka medyczna

Na Malcie nie ma żadnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Od 1 stycznia 2006 r. można korzystać z opieki medycznej we wszystkich krajach członkowskich dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego tzw. EKUZ. Należy zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowiażeby ją otrzymać. EKUZ uprawnia jedynie do podstawowych usług medycznych, dlatego zaleca się wyjeżdżającym za granicę wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które w razie konieczności będzie pokrywało koszty poniesione w przypadku leczenia w szerszym zakresie, a także koszty opieki medycznej w przypadku leczenia w prywatnych szpitalach i klinikach. Warto jest wykupić indywidualny pakiet ubezpieczeniowyobejmujący następstwa nieszczęśliwych wypadków i koszty leczenia (poza EKUZ). Dokładne informacje o EKUZ znajdują się na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.

Transport medycznyna Malcie jest bezpłatny w przypadku publicznego szpitala lub ośrodka zdrowia. Nr pogotowia - 112.

Informacje dla kierowców

Prowadząc pojazdy można posługiwać się polskim prawem jazdy. Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. W związku z ubezpieczeniami samochodowymi czy wypadkowymi nie ma żadnych szczególnych wymagań.
• Dla Polaków kłopotliwa może być jazda lewostronna. Wcześniej warto być przygotowanym na jazdę bardzo wąskimi uliczkami.
• Mieszkańcy wyspy prowadzą dość ryzykownie, należy uważać na skrzyżowania o ruchu okrężnym, gdzie nie trudno o wypadki.
• Malta nie posiada autostrad czy dróg szybkiego ruchu.
• Na teranie zabudowanym ograniczenie prędkości to 50 km/h, poza tym terenem zabudowanym można jechać z prędkością do 80 km/h. Drogi są kontrolowane przez liczne patrole policyjne oraz radary, więc wszelkie przekroczenia prędkości będą wyłapywane.
• W wielu przypadkach jeździ się "na słuch", czyli trzeba trąbić kiedy w pobliżu skrzyżowań ograniczone jest pole widzenia przez budynki czy mury.
• Występują również drogi wyglądające jak nasze polne drogi (ubity piach).
• Benzyna jest wyjątkowo droga, nawet około 30 % - 40 % droższa niż w Polsce.
• Na wyspie jest dużo firm wypożyczających samochody lub skutery. UWAGA: zdecydowanie odradzamy wypożyczanie pojazdów od osób prywatnych, najlepiej robić to w dużych, znanych firmach jak Europcar, SIXT, Hertz. Unika się w ten sposób ryzyka finansowego, ponieważ podczas wypadku często naliczana jest duża dopłata, a ponadto zdarza się, że pojazdy nie są w dobrym stanie technicznym.

Bezpieczeństwo Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce

Przestępczość nie stanowi zagrożenia, na całej wyspie bez obawmożna spokojnie podróżować, nawet nocą. Duża liczba policjantów sprawia, że czujemy się bezpiecznie.

Warto wiedzieć

Najbardziej polecanym środkiem transportu są klimatyzowane, nowoczesne autobusy firmy Arriva Malta, poza regularnymi przestankami stają też na żądanie. Przejazdy nie są drogie, ale jazda może zabrać trochę czasu nawet ok. 60 minut.2-godzinny przejazd kosztuje 1,30 EUR, a najbardziej opłacalne są bilety jednodniowe w cenie1,50 EUR albo kilkudniowe, bilet 7-dniowy kosztuje 6,50 EUR. Dzieci do 3 roku nie płacą za przejazdy komunikacją publiczną. Bilety kupuje się w automatach zlokalizowanych na niektórych przystankach, u kierowcy, w niektórych sklepach oraz na lotnisku. Główne linie autobusów rozpoczynają trasę z dworca pod murami Valletty, dlatego tam najlepiej się dostać nawet jeśli cel podróży jest w przeciwnym kierunku. Ponadto można skorzystać z linii bezpośrednich linii ekspresowe na lotnisko (X1, X2, X3iX4) oraz linii nocnych. Na Gozo autobusy nie jeżdżą tak często jak na Malcie i obowiązują inne bilety. Mapa ze strefami i trasami autobusów dziennych i nocnych jest dostępna w Valetcie w centrum informacji lub na stronie internetowej www.publictransport.com.mt

Promy Malta - Gozo kursują codziennie, a podróż trwa do 20 minut, cena przeprawy promem na trasie Cirkewwa-Mgarr-Cirkewwaw obie strony to 5 EURO/osoba – opłata pobierana w Gozo na terminalu promowym w drodze powrotnej. Dzięki przystępnej cenie wycieczki na Gozo cieszą się dużą popularnością. Możliwa jest również wyprawa na Comino - najmniejszą z trzech głównych wysp – tam zabierze nas prom United Comino Ferries/Ebsons Comino Ferries lub niewielkie łodzie, odpływające z hoteli zlokalizowanych w północnej części Malty.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Siedziba:
ul. Wiśniowa 40/4, 02-520 Warszawa
Telefon: (22) 646 46 39
Fax: (22) 646 46 85
E-mail: maltaembassy.warsaw@gov.mt


Placówki Polskie zagranicą

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej.

Republika Malty podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rzymie (Włochy).
Ambasada RP w Rzymie
Via P.P. Rubens 20
Monti Parioli 00197, Roma
Tel. (0-03906) 322 4455, 321 6073, fax. (0-03906) 322 3990

W Valletta rezyduje konsul honorowy RP.
Konsulat RP w Valletta
Konsulat RP w La Valletta
60, SouthStreet
Valetta VLT 11, Malta
tel.: (00-35-62) 12-44-306
fax: (00-35-62) 12-33-093

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00