Malezja położona w Azji Południowo-Wschodniej przez co jest idealnym pomysłem na egzotyczne wakacje w Azji . Zajmuje obszar południowej części Półwyspu Malajskiego oraz północną część Borneo - tzw. Malezja Wschodnia, obejmująca stany Sabah i Sarawak. Na lądzie graniczy z Tajlandią, na wyspie z Indonezją, co może ułatwić połączenie wypoczynku w Malezji z wakacjami w Tajlandii czy Indonezji.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Językiem obowiązującym jest Malajski (zwany bahasa). W wielu miejscach możemy swobodnie porozmawiać w języku angielskim. Część mieszkańców używa także takich języków jak: chiński, tamilski i ibański.
Położenie
Malezja położona w Azji Południowo-Wschodniej przez co jest idealnym pomysłem na egzotyczne wakacje w Azji . Zajmuje obszar południowej części Półwyspu Malajskiego oraz północną część Borneo - tzw. Malezja Wschodnia, obejmująca stany Sabah i Sarawak. Na lądzie graniczy z Tajlandią, na wyspie z Indonezją, co może ułatwić połączenie wypoczynku w Malezji z wakacjami w Tajlandii czy Indonezji.
Warunki naturalne
Cały obszar Malezji leży w pasie klimatu równikowego, gdzie cyrkulacja monsunowa ma istotny wpływ na pogodę w tej części świata. Stałym elementem pogody w Malezji jest wysoka wilgotność, wysokie, prawie nie zmieniające się w ciągu roku temperatury, oraz częste burze.
Religia
Klimat
Kuchnia
Malezja znajduje się pod wpływem klimatu równikowego monsunowego, charakteryzującego się nie tylko wysoką temperaturą, ale również dużą wilgotnością powietrza.
Średnia temperatur i opadówdla Kuala Lumpur to: w styczniu 28oC i 79 mm oraz 28oC i 191 mm w lipcu.
Kiedy jechać?
Za stosunkowo najlepszy czas na wyjazd na wycieczkę do Malezji uważa się sierpień i wrzesień, to na ten termin warto rozejrzeć się na przykład za wakacjami lastminute w Malezji. Bez wątpienia należy wziąć pod uwagę pogodę w Malezji i obowiązujące pory roku, ponieważ zdecydowanie nie poleca się wyjazdów do tego kraju w marcu, kwietniu i w październiku. Wówczas trzeba liczyć się wtedy z mocnymi opadami i bezwietrzną pogodą , która potęguje odczuwalność upałów i wysokiej wilgotności powietrza. Właśnie dzięki przynoszącym ulgę wiatrom malezyjski klimat jest łatwiejszy do zniesienia.
Klimat
W Malezji dominującą religią jest islam, jednak wielokulturowe społeczeństwo cechuje się odmiennymi wyznaniami:
islam – 63,7%
buddyzm – 17,7%
chrześcijaństwo – 9,4%
katolicyzm – 4,7%
hinduizm – 6,0%
tradycyjne religie plemienne – 2,3%
brak religii – 0,7%
inne religie – 0,2%
Kuchnia
Kuchnia malajska jest zbliżona do indonezyjskiej - bogata w przyprawy i mleko kokosowe.
Większość potraw składa się z ryżu z warzywami z dodatkiem ryb, kurcząt i innych mięs (z wyjątkiem wieprzowiny)
Warunki wyjazdowe, wiza
Paszport
Warunki celne
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy NIE
Dowód osobisty NIE
Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.
WIZA
W przypadku pobytu nie dłuższego niż 90 dni , w ciągu 180 dni, nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki.
Dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu
Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Paszport
Turyści planujący podróż do Malezji muszą przede wszystkim posiadać ważny paszport (co najmniej 6 miesięcy od momentu przekroczenia malezyjskiej granicy)
Warunki celne
W Malezji bez ograniczeń można wwozić i wywozić waluty, za to zabronione jest przywożenie filmów i wydawnictw o tematyce pornograficznej, to samo dotyczy broni, materiałów wybuchowych w tym fajerwerków oraz wszelkich materiałów niezgodnych z międzynarodowym prawem autorskim, czyli pirackich płyt itp.
Bezcłowo dopuszczalne jest wwiezienie 1 litra wina bądź wódki, do 200 sztuk papierosów oraz perfumy o wartości do 200 RM. W Malezji obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia lub pośredniczenia w sprzedaży narkotyków – grozi za to kara śmierci.
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Ubezpieczenie
W kwestiach ubioru warto zabrać ubrania bawełniane, ponieważ są lekkie i wygodne. Ponadto wskazana jest ochrona przed słońcem zarówno jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne jak i kremy z filtrem czy nakrycia głowy. W przypadku wypraw na tereny górzyste warto pamiętać o cieplejszym ubraniu.
Zakupy, pamiątki
Malezja jest doskonałym miejscem dla miłośników zakupów. Na turystów uliczne stragany, butiki, nocne markety i wielkie centra handlowe.
Obok wyrobów z ozdobnego srebra i mosiądzu znajdziemy tam też bogato zdobione produkty z malezyjskiego batiku. Wiele z nich można kupować bezpośrednio od rzemieślników.
Dobrze dostępne są też stylowe ubrania i buty, okulary, wysokiej jakości zegarki. Można też tutaj zaopatrzyć się w tani sprzęt elektroniczny. Aparaty fotograficzne, zegarki, perfumy, sprzęt elektroniczny, alkohol i papierosy najlepiej kupować w wolnocłowych portach na wyspach Langkawi i Labuan.
Tu można kupić pamiątki, które później będą zdobić nasze mieszkania: błyskotki z Indii, czajniki z Birmy, obrazki z Chin.
Bardziej eleganckie rejony zakupów to kilka sąsiadujących ulic zwanych Bukit Bintang, dosłownie pokrytych sklepami.
Księgarnie, elektronika, biżuteria, ubrania, rękodzieło, rozpieszczają wyborem.
W większych miastach znajdują się klimatyzowane domy towarowe i centra handlowe, w których towary są oferowane w stałych cenach.
Kupując na straganach ulicznych lub na targu, można się targować.
Ubezpieczenie
Należy posiadać ubezpieczenie turystyczne, pokrywające koszty leczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem. Trzeba sprawdzić czy firma ma przedstawicielstwa w Malezji.
Szczepienia
Opieka medyczna
Informacje dla kierowców
Szczepienia w Malezji nie są wymagane. Zalecane: dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, gruźlica, wścieklizna, polio, tężec. Należy zabezpieczyć się przed malarią.
Opieka medyczna
Publiczna służba zdrowia w Malezji jest na dość niskim poziomie, zdecydowanie lepiej prezentują się prywatne przychodnie i kliniki. Wszędzie jednak opieka zdrowotna jest dla obcokrajowców płatna, dlatego zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pozwoli na uniknięcie kosztownego leczenia. Ubezpieczenie niekoniecznie trzeba wykupić w Polsce, są one także łatwo dostępne w malezyjskich biurach podróży
Informacje dla kierowców
Na terenie całego kraju obowiązuje ruch lewostronny. Prędkość na autostradach ogranicza się do 110 km/h,na głównych drogach do80km/h, a w miastach do50 km/h. Honorowane jestmiędzynarodoweprawo jazdy.
Bezpieczeństwo
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Malezja jest uważana za kraj bezpieczny, a przestępczość jest raczej zjawiskiem marginalnym. Należy jednak pilnować toreb, ponieważ zdarzają się kradzieże, których sprawcami są złodzieje na motocyklach. Nie należy też spuszczać z oka kart kredytowych, aby ktoś ich nie skopiował. Samotnie podróżującym kobietom w stanach Kelantan i Terrenganu,raczej odradza się plażowania w pojedynkę w tamtejszych rejonach. Pewnym zagrożeniem mogą być piraci morscy w rejonach cieśniny Malakka.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Ambasada Malezji: Warszawa, ul. Gruzińska 3, Saska Kępa
(+4822) 617 4413
mwwarsaw@kln.gov.my
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada RP w Kuala Lumpur
No 10, LorongDamai 9, Off JalanDamai, 55000 Kuala Lumpur
P.O. Box 10052, 50704 Kuala Lumpur Malaysia
Tel. 00-603-2161 0805, 2161 0780
kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat RP w Ipoh
Konsul Honorowy: John Francis Bishorek (angielski)
2nd floor, Standard Character Bank Chambers
21-27 Jalan Dato Maharaja Lela, 30000 Ipoh, Perak
Tel. 60-5-2545293 / Fax. 60-5-2534091