Liban to państwo na Bliskim Wschodzie, położone nad Morzem Śródziemnym, pomiędzy Izraelem i Syrią. W 1918 roku Francja otrzymała Syrię jako terytorium mandatowe, które zdobyła w Turcji. W roku 1920 wyodrębniła z niej Liban. Francja przyznała Libanowi niepodległość w 1943. 15-letnia wojna domowa w znacznym stopniu wyniszczyła kraj, jednak Liban poczynił spore postępy w odbudowie swych instytucji politycznych. Wycieczkę do Libanu warto polecić wszystkim miłośnikom Bliskiego Wschodu i jego najnowszej historii, ale także pasjonatom historii starożytnej, poszukiwaczom źródeł chrześcijaństwa i poznawania nowych kultur. Możemy tu spędzić urlop wypoczywając nad morzem i w górach lub ruszyć w pielgrzymkę po wielu miejscach upamiętniających świętych i męczenników. Jedno jest pewne, wczasy w Libanie będą niezapomniane.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Arabski, francuski, angielski, ormiański
Położenie
Liban to górzyste państwo o powierzchni 10,452 km2. Jego zachodnia część to pasmo nizinne ciągnące się wzdłuż mającej ponad 200 km linii brzegowej. Kraj graniczy z Syrią i Israelem.
Warunki naturalne
Liban to atrakcyjny, górzysty kraj pozwalający atrakcyjnie spędzić urlop. W zachodniej części znajdują się góry Liban (Kurnat as-Sauda, 3083 m), na wschodzie zaś niższe góry Antyliban z masywem Dżabal asz-Szajch (2814 m); w środkowej części między pasmami Libanu i Antylibanu jest głęboka dolina Bekaa (dł. ok. 150 km); wzdłuż wybrzeża, na długości 220 km jest wąska nizina nadmorska. Kraj nawiedzają częste trzęsienia ziemi. Klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, zmienia się wraz z wysokością; na wybrzeżu średnia temperatura w styczniu wnosi 13°C, zaś w lipcu 28°C, w górach, na wysokości ok. 1000 m odpowiednio 6°C i 22°C; średnia roczna suma opadów zaczyna się od 400 mm w dolinach śródgórskich, dochodząc do 1000 mm i więcej w górach. Główną rzeką jest Litani, która płynie doliną Bekaa, przebija się przez góry Libanu i uchodzi do Morza Śródziemnego. W północnej części doliny Bekaa swój początek ma rzeka Asi, w masywie Dżabal asz-Szajch — rzeka Jordan. Większość lasów jest typu śródziemnomorskiego. Lasy zajmują 6% powierzchni, a najważniejsze są cedry libańskie, które są chronione. Zachowały się one głównie na zachodnich stokach gór Libanu. W wyższych piętrach gór znajdziemy drzewiaste jałowce. W kotlinach górskich występuje roślinność stepowa. Najbardziej żyzne gleby znajdują się na nizinie nadmorskiej i w dolinie Bekaa. Na północy znajduje się jedyny w kraju rezerwat Doliny Świętych Cedrów, będący ważnym celem podczas wyjazdu do Libanu.
Religia
Kuchnia
Atrakcje
Liban jest krajem wielokulturowym, którego mieszkańcy praktykują wiele religii. Zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie dzielą się na liczne sekty. Naturalne więc, że to kraj tolerancyjny. Spędzając urlop w Bejrucie w wielu dzielnicach, gdzie mieszkają chrześcijanie i druzowie można odnieść wrażenie, że to kraj świecki i nowoczesny. W dzielnicach muzułmańskich przeważają bardziej konserwatywne zwyczaje. Przestrzeganie lokalnych ograniczeń, zarówno w stroju, jak i w zachowaniu, ułatwi bezproblemowe wakacje. Spora część społeczeństwa jest dobrze wykształcona, ma kosmopolityczne spojrzenie na świat i mówi poza arabskim, także po francusku oraz angielsku. Libańczycy są znani ze swej gościnności. Przy powitaniu mężczyźni podają sobie rękę, lubią zbierać się na dyskusje na bazarach czy na ulicy. Maniery (np. podczas posiłku) są ważne i wynikają z etykiety wprowadzonej niegdyś przez Francuzów. Kobiety ubierają się dość swobodnie w miastach, na prowincji bardziej konserwatywnie. Zwiedzając meczety turystki powinny mieć zakryte nogi, ramiona i głowę przykrytą chustą. Obowiązuje zdjęcie obuwia. Szorty (u kobiet i mężczyzn), minispódniczki nie są mile widziane ani w dzielnicach chrześcijańskich, ani w kościołach. Jeśli chodzi o picie alkoholu nie ma specjalnych ograniczeń, chociaż zaleca się picie go tylko w restauracjach i barach. Podczas ramadanu palenie papierosów, jedzenie i picie poza lokalami przed zachodem słońca jest obraźliwe dla muzułmanów. Fotografowanie powinno być ograniczone do zwiedzanych obiektów. Zabronione jest robienie zdjęć obiektów militarnych.
Kuchnia
Najczęściej serwuje się świeże warzywa pod różnymi postaciami z dodatkiem przypraw takich jak: kolendra, pietruszka i mięta. Podczas urlopu w Libanie warto spróbować tradycyjnych potraw. Potrawy kończą się zawsze owocami, wśród których są: melony, jabłka, pomarańcze, śliwki daktylowe, mandarynki, owoce kaktusa, grejpfruty i figi. Narodowymi specjałami są: kebbeh – baranina starta na pastę, często uformowana w kulki i usmażona; mezza - ok. 40 potraw serwowanych w małych porcjach, podawanych przed głównym daniem z arakiem; tabouli – sałatka z rozgniecioną pszenicą, cytryną, miętą i pomidorami; mtabbal – gęsty sos z pieczonych bakłażanów z czosnkiem. Słony jogurt to dodatek do wielu potraw. Na deser podaje się zazwyczaj bakławę – libańska wersja tego przekładańca z ciasta francuskiego jest nadziewana orzechami pistacjowymi i syropem z owoców róży. W czasie wakacji w Libanie należy pamiętać, że spożycie alkoholu nie jest zabronione. Do najczęściej spożywanych należy arak (5-10-letni) z nasionami anyżku. Kawę podaje się mocną, gęstą i lekko posłodzoną; często zaprawioną kardamonem.
Atrakcje
• Bejrut – stolica państwa, otoczona górami z dostępem do morza, stanowi główną atrakcję Libanu i wspaniałe miejsce do urlopu nad morzem,
• Annaja – wioska położona 14km od Byblos, miejsce kultu św. Szarbela Machlufa, stanowiące cel wielu pielgrzymek,
• Sydon – bardzo atrakcyjne miasto ze starym portem z czasów Fenicjan i Morskim Zamkiem z XIII wieku,
• Byblos – miasto z historycznym portem morskim, pełne chrześcijańskich kościołów i muzułmańskich meczetów oraz z pamiętającymi czasy Imperium Rzymskiego świątyniami,
• Wadi Kadisza – nazywana „Świętą Doliną”, porośnięta Lasem Bożych Cedrów jest celem pielgrzymek, ze względu na fakt, że jest duchowym centrum kościoła maronickiego.
Warunki wyjazdowe, wiza
Paszport
Warunki celne
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport: TAK
Paszport tymczasowy: TAK
Dowód osobisty: NIE
Wymagana minimalna ważność dokumentu podróży przynajmniej pół roku, bez stempli wjazdowych do Izraela.
Wiza
• Obywatele polscy udający się do Libanu w celach turystycznych otrzymują na granicy 1-miesięczną wizę pobytową, którą można bez problemu przedłużyć na okres do 3 miesięcy.
• Istnieje możliwość otrzymania wizy zbiorowej dla grupy powyżej 8 osób (grupy turystyczne, sportowcy).
• Przy składaniu aplikacji wizowej w Ambasadzie Libanu w Warszawie należy przedstawić rezerwację hotelową lub zaproszenie od obywatela Libanu.
• Przy wjeździe turyści wypełniają karty przekroczenia granicy z danymi osobowymi.
• Szczególnie ważne jest, aby podany adres pobytu w Libanie był zgodny z rzeczywistym, w przypadku zmiany miejsca pobytu należy niezwłocznie powiadomić o tym Dyrekcję Generalną Urzędu Bezpieczeństwa. W przeciwnym razie służby graniczne mają prawo do deportacji lub zatrzymania do wyjaśnienia.
Wymagane dokumenty do wizy do Libanu:
• Paszport ważny przynajmniej pół roku, bez stempli wjazdowych do Izraela.
• Wypełniony wniosek wizowy w języku angielskim (czytelnie, najlepiej drukowanymi literami). Szczegóły wyjazdu powinny być wyraźnie wymienione. Prosimy nie zapomnieć o podpisaniu wniosku. Dla nieletnich: wniosek o wizę musi być podpisany i złożony przez obojga rodziców wraz z oryginalnym aktem urodzenia dziecka do wglądu. W innym przypadku, wymagane jest notarialnie potwierdzone pozwolenie rodziców na wyjazd dziecka.
• Jedno zdjęcie kolorowe do wniosku.
• Zaświadczenie o zatrudnieniu lub nauce.
• Zaproszenie z Libanu zawierające szczegóły pobytu w Libanie (daty przylotu i wylotu, cel wyjazdu osoby zaproszonej, dokładny adres i numer telefonu osoby zapraszającej wraz z kopią jej libańskiego dokumentu tożsamości) lub potwierdzona rezerwacja w hotelu w Libanie.
• Bilet powrotny
Rodzaje i cena wiz do Libanu
• Wiza jednokrotnego wjazdu – 35 USD
• Wiza dwukrotnego wjazdu – 50 USD
• Wiza wielokrotnego wjazdu – 70 USD
• Koszt pośrednictwa: 150 zł / 1 os.– pośrednictwo wizowe
UWAGA !!!
• Wszystkie dokumenty powinny być wypełnione w języku angielskim.
Granica:
• Obywatele RP muszą posiadać wizę.
• WAŻNE! Do Libanu nie zostaną wpuszczone osoby:
- posiadające w paszportach stemple graniczne lub wizę izraelską.
- posiadające w paszportach stemple graniczne jordańskie lub egipskie z przejść granicznych z Izraelem (nawet przy braku stempli izraelskich).
- posiadające w paszportach jedynie stemple wjazdowe lub wyjazdowe jordańskie lub egipskie - ale niemające dowodu na to, że ich wjazd lub wyjazd w trakcie danego pobytu nie odbywał się przez Izrael (potrzebne stemple egipskie lub jordańskie w obie strony - wjazd i wyjazd). Odmowa wjazdu do Libanu lub Syrii, która wydana jest przez urzędników granicznych jest ostateczna i nie podlega odwołaniu. Kontrola paszportowa jest bardzo rygorystyczna i nie stosuje się żadnych wyjątków. W takiej sytuacji turysta zostanie zawrócony z przejścia granicznego. Obowiązkiem uczestnika jest zatem dokładne sprawdzenie paszportu przed wycieczką do Libanu.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Paszport
Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy.
Warunki celne
Do Libanu można przywieźć bez cła: 800 sztuk papierosów, 2 litry szampana, whisky lub koniaku oraz 4L innego alkoholu, 1L wody kolońskiej i 100 g perfum oraz lekarstwa przepisane na receptę. Nie wolno przywozić broni, amunicji, narkotyków, niemoralnych publikacji i nagrań. Nie wolno wywozić waluty miejscowej, fragmentów np. skał z wykopalisk archeologicznych i antyków.
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Przykładowe ceny
Osoby planujące zwiedzanie Libanu lub chcące spędzić urlop powinny zabrać ze sobą:
• paszport (ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu do Libanu) oraz ewentualnie kserokopię dokumentu tożsamości – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
• wygodne obuwie, lekką odzież (najlepiej bawełnianą) z krótkim i długim rękawem, lekką kurtkę lub polar, okrycie przeciwdeszczowe (późną jesienią i wczesną wiosną), nakrycie głowy, oraz okulary przeciwsłoneczne,
• plecak, który odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia,
• osobistą apteczkę, krem z filtrem UV,
• latarkę (miasta nie są oświetlone nocą)
Zakupy, pamiątki
W każdej miejscowości znajdują się rozległe, kryte dachem tradycyjne bazary nazywane „suk”. Warto wybrać się na bazar, na którym można zakupić lokalne pamiątki. Stragany oferują ręcznie wykonane przedmioty artystyczne: ceramikę i szkło wykonane metodami tradycyjnymi, noże zrobione z hartowanej stali lub miedzi z rękojeścią w kształcie głowy ptaka zrobioną z kości bawoła lub barana. Poza tym można kupić atrakcyjnie dekorowane i grawerowane naczynia z miedzi lub mosiądzu, różnorakie czary, miski, dzbanki i popielniczki oraz miecze. Kupić można także odzież, jedwabne i wełniane kaftany, długie, haftowane koszule i serwety. W wielu miastach znajdują się także sklepy ze srebrną i złotą biżuterią.
Przykładowe ceny
• butelka wody 1,5 l – 1500 LBP,
• kebab 3000 LBP,
• melon 1200 LBP,
Opieka medyczna
Informacje dla kierowców
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Podczas wyjazdu do Libanu nie są sprawdzane żadne szczepienia. Nie występują również specjalne zagrożenia egzotycznymi chorobami. Poziom opieki zdrowotnej jest wysoki, ale trzeba za nią zapłacić. Ogólna sytuacja pod względem higieny jest dobra. Apteki można znaleźć w większości miast. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 40 do 50 USD. W dobrze wyposażonych, prywatnych szpitalach, personel mówi po francusku i angielsku. Dzień opieki to koszt ok. 200 USD. W publicznych szpitalach poziom opieki jest niski.
Informacje dla kierowców
Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, polskie prawo jazdy jest ważne przez 3 miesiące od przyjazdu do Libanu. Istnieje obowiązek ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, jednak należy zachować szczególną ostrożność. Zaleca się podróżowanie głównymi drogami, najlepiej w zorganizowanych grupach lub pod opieką miejscowego przewodnika.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Ambasada Republiki Libańskiej
ul. Starościńska 1 B m.10
02-516 Warszawa
tel.: (0-22) 844 50 65; 646 35 46
fax: (0-22) 646 00 30
embassy@lebanon.com.pl
www.lebanon.com.pl
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada RP w Bejrucie
Avenue President Suleiman Frangieh, 52
Raymond Khalife Bldg, P.O. Box 40-215
Baabda
tel.: (00-9615) 924 881, 468 152
fax: (00-9615) 924 882
e-mail: bejrut.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.polambeirut.org