Wakacje na Kubie to wspaniały pomysł dla osób pragnących przeżyć niesamowitą przygodę. Na ulicach wyczuć można puls zmysłowych kubańskich tańców. Gorące rytmy wprawią w wyśmienity nastrój podczas wypoczynku na Kubie. Niepowtarzalny klimat, uśmiechnięci ludzie i unoszący się w powietrzu zapach rumu i cygar. Kuba jest jedynym w swoim rodzaju miejscem, gdzie ślady przeszłości mieszają się z teraźniejszością. Zobaczyć można nowoczesne hotele w Varadero, tętniące życiem miasta, jak również małe, klimatyczne hoteliki i senne, kołyszące się w rytm salsy miasteczka. Bogactwa, jakie oferuje Kuba są prawdziwą ucztą dla ciała i ducha. Zasmakują tu Państwo przepysznych dań kuchni regionalnej, wypoczną na białych, rozgrzanych kubańskim słońcem plażach, ujrzą prawdziwe perły architektury z czasów kolonialnych oraz zachwycą egzotyczną kulturą i otwartością ludności lokalnej. Wyspa jest tak czarująca i zaskakująca, iż będą chcieli Państwo spędzać każde swoje wczasy na Kubie.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Językiem urzędowym na Kubie jest hiszpański
Położenie
Republika Kuby jest Państwem wyspiarskim należącym do archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim. W skład Republiki wchodzi wyspa o nazwie Kuba oraz około 1600 mniejszych wysp i raf koralowych.
Warunki naturalne
Kuba jest wyspą o charakterze nizinnym. Na południowym zachodzie kraju leżą góry Sierra de los Organos, zaś na południu góry Sierra Maestra, których najwyższy szczyt (Turquino) znajduje się na wysokości 2005 m n.p.m.
Roślinność na wyspie stanowią głównie sawanny, lasy z domieszką palm i sosen kubańskich. Na wschodzie Kuby znajdują się wiecznie zielone lasy. Na wyspie znajduje się 65 obszarów ochrony przyrody. Dwa z nich figurują na liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.
Religia
Klimat
Kuchnia
Ponad połowę obywateli Republiki Kuby (ok 55%) stanowią osoby, które nie wyznają żadnej religii. Niemal 40% stanowią katolicy, natomiast resztę populacji stanowią prawie w całości protestanci.
Klimat
Na terenie Republiki Kuby panuje klimat równikowy wilgotny. Dzienne temperatury powietrza przekraczają 20oC. W ciągu roku jest tu aż 330 dni słonecznych. W styczniu temperatury wynoszą około 22oC, natomiast w sierpniu około 28oC. Miesiące od maja do października przypadają na porę deszczową, natomiast od listopada do kwietnia panuje pora sucha. W miesiącach jesiennych występować mogą cyklony, które niekiedy bywają silne.
Kuchnia
W kuchni kubańskiej odnaleźć można wpływy hiszpańskie, francuskie, afrykańskie czy też kreolskie. Dania tej kuchni bogate są w mięso wieprzowe, ryby oraz owoce morza. Często używanymi warzywami są kukurydza oraz fasola. W kuchni kubańskiej popularne są: wieprzowina z ryżem i czarna fasolą, sycące, gęste zupy, a także dania, gdzie prym wiodą świeże krewetki. Jako dodatek do dań podaje się tu podsmażane plátanos (rodzaj bananów). Kuba słynie także z przepysznego, znanego na całym świecie mojito. Jest to orzeźwiający drink na bazie mięty, rumu, cukru, limonki, wody sodowej oraz lodu.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Paszport
HAVANA – stolica Kuby, położona w północno-zachodniej części wyspy, nad Zatoką Meksykańską, prawdziwy skarb dziedzictwa kulturowego. Założona w XVI w., jest dziś największym miastem oraz portem na wyspie oraz w całych Karaibach. Hawana stanowi główny ośrodek przemysłowy kraju, a jednocześnie jest ośrodkiem życia kulturalnego i politycznego Kuby. Zachęcamy do zwiedzania słynnej starówki, gdzie można poznać kolonialną przeszłość i architekturę miasta. Hawana była ulubionym miejscem Ernesta Hemingwaya, który spędził tu 20 lat swojego życia. W Hawanie znajdują się liczne zabytki architektury kolonialnej. Z tego powodu stare miasto La Habana Vieja zostało w 1982 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Varadero – to popularna miejscowość wypoczynkowa. Jest idealnym miejscem na spędzenie miesiąca miodowego lub na pobyt z rodziną.Słynie z ciągnących się kilometrami pięknych plaż, pokrytych białym, delikatnym piaskiem. Spragnieni wypoczynku turyści znajdą tu wszystko, czego zapragną: restauracje, bary, kawiarenki, kluby nocne, dyskoteki, sklepiki, szkoły nurkowania i możliwości uprawiania wielu sportów wodnych. Życie miasteczka tętni w rytmie salsy!
TRINIDAD – miasto w środkowej Kubie, kolonialny klejnot, położony w prowincji Sancti Spíritus, na wzgórzach w pobliżu Morza Karaibskiego. Stanowi trzecią najstarszą osadę na Kubie. Odwiedzający zafascynowani są kolonialną starówką wpisaną w całości na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Santiago de Cuba - to drugie co do wielkości miasto w kraju. Znajduje nad zatoką Morza Karaibskiego. Santiago de Cuba jest jednym z głównych ośrodków życia gospodarczego, kulturalnego i politycznego kraju. Znajdują się tu cenne zabytki pamiętające czasy kolonialne. Zaliczamy do nich m.in.: twierdzę Castillo de San Pedro de la Roca, która figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Warunki wyjazdowe, wiza
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy TAK
Dowód osobisty NIE
Wymagana minimalna ważność dokumentu podróży trzy miesiące.
WIZA
Przy wylotach na Kubę, konieczna jest wiza - karta turysty (załatwiana przed wylotem) przy pomocy pośrednictwa Konsorcjum Polskich Biur Podróży.
Wymagane dokumenty do karty turysty na Kubę
• rezerwacja biletu
• skan paszportu
Czas oczekiwania 1 dzień. Cena karty turysty łącznie z kosztami pośrednictwa 190 zł / os. Koszt wysyłki karty turysty kurierem 30 zł / przesyłkę (niezależnie od liczby kart)
Odbiór osobisty w biurze w Warszawie bezpłatnie
Wymagane dokumenty prześlij e-mailem na adres wizowanie@konsorcjum.com.pl
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Paszport
Wybierając się na Kubę należy posiadać paszport ważny minimum 3 miesiące od daty powrotu.
Warunki celne
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Na Kubie obowiązuje zakaz wwozu owoców, warzyw, sadzonek, nasion i pokarmów dla zwierząt. Tyczy się to także serów, wędlin, mięs i ich przetworów. Pamiętać również trzeba, iż należy zadeklarować wwożenie gotówki powyżej 5.000 USD.
Obowiązuje także kategoryczny zakaz wywozu zwierząt: morskich, lądowych oraz chronionych. Nie wolno także wywozić z kraju skór oraz muszli powyżej 3 sztuk.
Istnieją duże zastrzeżenia dotyczące wwozu sprzętu elektronicznego do kraju.
Ponadto określona została maksymalna wartość towarów niestanowiących rzeczy przeznaczonych do użytku osobistego (do 25 kg) na kwotę 1.000 USD. Towary powyżej tej wartości mogą zostać zarekwirowane.
Jeżeli zamierzają Państwo zakupić antyki lub dzieła sztuki bądź większe ilości złota lub srebra, muszą pamiętać Państwo, że należy uzyskać zezwolenie na ich wywóz.
Na Kubie istnieje także zakaz wywozu miejscowych walut w kwotach powyżej 100 CUP i 200 CUC.
Co zabrać
Lekkie, bawełniane ubranie, nakrycie głowy, krem z filtrem UV, a także środki chroniące przed ukąszeniami owadów.
Zakupy, pamiątki
Spędzając urlop na Kubie można wybrać się na zakupy. Kupić tu można oczywiście legendarne już kubańskie cygara czy też rum. W sklepikach licznie piętrzą się różnego typu przedmioty z podobiznami Fidela Castro oraz Che Guevary.
Ponadto wyjątkowym prezentem były by płyty z lokalną muzyką czy też ręcznie wykonane wyroby garncarskie. Wartymi uwagi przedmiotami, które można kupić są również: wyroby z kokosa, drewniane rzeźby, obraz wykonane przez miejscowych artystów.
Wybierając się na zakupy warto mieć przy sobie peso kubańskie wymienialne, gdyż wiele towarów nabywać można tylko w sklepach dewizowych, gdzie zapłacić można tylko w CUC.
Przykładowe ceny
Ubezpieczenie
Szczepienia
Chleb – 3 CUC
Napój w puszcze – 1 CUC
Rum butelka 0,5 – od 4 CUC
Posiłek w knajpce – 5 – 10 CUC
Kawa- 1-3 CUC
Piwo puszka: 1 CUC
woda mineralna 1,5 l – 1 CUC
lody na ulicy: 1-3 CUP
Ubezpieczenie
Wybierając się na Kubę należy pamiętać, iż obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczeniowa od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. W przypadku nie wykupienia takiej polisy ubezpieczeniowej, możemy nie zostać wpuszczeni na Kubę.
Należy mieć na względzie to, aby firma ubezpieczeniowa posiadała swojego przedstawiciela, który jest uprawny do działania na obszarze Ameryki Łacińskiej.
Szczepienia
Od turystów przyjeżdżających na Kubę nie są wymaga się żadnych szczepienia ochronnych. Trzeba jednak mieć na względzie, iż w kraju zdarzają się przypadki zakażenia bakteria cholery. Z tego względu warto jest rozważyć ewentualne szczepienie przeciwko cholerze.
Istnieje ewentualność występowania chorób tj.: ameboza, denga, denga krwotoczna, wirusowe zapalenie spojówek. Jednak najczęściej spotykane są zatrucia pokarmowe, zwłaszcza po spożyciu owoców morza.
Wypoczywając na Kubie, bardzo ważne jest, aby dbać o higienę. Należy pić wodę butelkowaną, warzywa i owoce bardzo dokładnie myć wodą z chlorem przed ich spożyciem, powstrzymywać się przed spożywaniem surowych owoców morza.
W przypadku zauważenia u siebie pewnych objawów (ostra biegunka, wymioty), należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc do punktów służby medycznej.
Opieka medyczna
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
W stolicy Kuby, Hawanie opieka medyczna stoi na dość dobrym poziomie.
Znaleźć tu można także międzynarodowe apteki, jednak ich asortyment jest ograniczony, a ceny dość wysokie. Koszt pobytu w szpitalu obejmujący wyżywienie jednak bez lekarstw i zabiegów wynosi 130 CUC. Każdy kolejny dzień to koszt 90 CUC.W przypadku wizyty lekarskiej, jej koszt to około 30-50 CUC. Placówki medyczne honorują karty kredytowe, z wyjątkiem tych, które wydane zostały przez amerykańskie banki. Za usługi wystawiane są rachunki, które mogą stanowić podstawę do ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów leczenia. Placówki służby zdrowia obsługujące cudzoziemców znajdują się w każdym większym mieście.
W niektórych hotelach przyjmują lekarze pierwszego kontaktu. Koszt takiej wizyty wynosi około 30 CUC.
Informacje dla kierowców
Na Kubie obowiązuje ruch prawostronny. Ciekawostką jest to, że sygnalizacje świetlne umieszczana są za skrzyżowaniem. Na rondzie pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony. Polskie prawo jazdy jest honorowane przez okres 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy, zaleca się jednak posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.
Bezpieczeństwo
W ostatnich latach na Kubie nasiliła się przestępczość pospolita, głównie ze względu na zubożenie społeczeństwa. Coraz częściej zdarzają się kradzieże w pokojach hotelowych. Wzrasta liczba włamań do samochodów, kradzieży torebek damskich, biżuterii, sprzętu fotograficznego i telefonów komórkowych. Nie należy liczyć na ogół na pomoc policjantów, patrolujących przez całą dobę najważniejsze punkty w atrakcyjnych turystycznie miastach. Zdarzają się natomiast przypadki wyłudzania drobnych kwot przez policjantów, którzy zatrzymują pojazdy z wypożyczalni (na rejestracji turystycznej) pod pretekstem wykroczeń komunikacyjnych. W stolicy należy unikać poruszania się, zwłaszcza po zachodzie słońca, po takich dzielnicach jak Centro Habana (okolice dawnego barrio Colón, ulice Amistad i Monte), Habana Vieja (ulice Sol, Jesus Maria, Aguacate), a także Lavton, Cerro, 10 de Octubre, San Miguel del Padron, Arroyo Naranjo. Należy w sposób szczególny zadbać o zabezpieczenie przed kradzieżą paszportów, kart kredytowych, dokumentów podróży itd.
Warto wiedzieć
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Banki, urzędy, instytucje użyteczności publicznej i punkty handlowo-usługowe nie honorują kart kredytowych VISA, CABAL, MasterCard, VISA Electron ani czeków, w tym czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego.
Dolar amerykański w obrocie gotówkowym został obciążony dodatkowym podatkiem w wysokości 10%, co w praktyce spowodowało wycofanie tej waluty z obrotu gotówkowego na terytorium Republiki Kuby. W rozliczeniach gotówkowych, na wewnętrznym rynku dewizowym, USD został zastąpiony przez CUC, kubańskie peso wymienialne - peso convertible. W porównaniu z Polską ceny na Kubie są średnio trzykrotnie wyższe. Cudzoziemcy są zobligowani do zaopatrywania się w produkty w sklepach należących do sieci handlowych Tiendas Panamericanas, Palco, gdzie płatności dokonuje się w walucie wymienialnej CUC. Owoce, warzywa i mięso wieprzowe można kupować za peso nacional CUP na bazarach i w kioskach z warzywami.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Ambasada Republiki Kuby
Siedziba:
ul. Domaniewska 48 , 00-672 Warszawa
Telefon: (22) 848 17 15, (22) 848 22 31
Fax: (22) 848 22 31
E-mail: embacuba@embacuba.pl
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kuby
Ambasador: Michał Faryś
Kuba, Hawana, calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400
Tel.: +53 7 8332440 Tel.: +53 7 8332439 Tel. dyżurny: +53 52805770
hawana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.hawana.msz.gov.pl