Korea Północna jest jednym z najbardziej niedostępnych i tajemniczych krajów świata, gdzie ustrój polityczny skutecznie ogranicza ruch turystyczny. To jedyne już w tej chwili miejsce na Ziemi, gdzie komunistyczny ustrój zachował się w swojej najbardziej ortodoksyjnej formule, a przekroczenie granicy przy wjeździe jest jakby przekroczeniem granicy dwóch światów. Od 2009 roku ze wszystkich oficjalnych dokumentów, od konstytucji poczynając, usuwane są wszelkie wzmianki i odniesienia sugerujące komunistycznyc ustrój kraju. Jest to jeden z ostatnich krajów na świecie, gdzie funkcjonuje jeszcze kult jednostki, a Kim Dzong Un, czyli obecny prezydent Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, przyrównywany jest Bogu.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Położenie
Korea Północna zajmuje północną część półwyspu Koreańskiego leżącego w Azji Wschodniej. Od północy Korea graniczy z innym azjatyckim komunistycznym państwem, czyli Chińską Republiką Ludową, wzdłuż rzeki Yalu Jiang oraz z Rosją wzdłuż rzeki Tumen. Na południu sąsiadem jest Korea Południowa, a granica przebiega wzdłuż równoleżnika 38°, tworzącego Koreańską Strefą Zdemilitaryzowaną. Na wschodzie i na zachodzie granicę wyznaczają otaczające półwysep Morze Żółte oraz Morze Japońskie.
Warunki naturalne
KRLD zlokalizowana jest w obrębie Masywu Chińsko-Koreańskiego obejmującego północno-wschodnią część platformy chińskiej. Wysokogórska rzeźba terenu została znacznie odmłodzona podczas silnych ruchów górotwórczych orogenezy alpejskiej. W tym czasie powastał także rozbudowanany system pasm górskich o charakterze zrębowym. Obecnie przeważają tereny wyżynno–górskie. Na północy kraju rozciągają się Góry Północnokoreańskie, zaś na południu i zachodzie góry przechodzą w płaskowyże. Wzdłuż wschodniego wybrzeża przebiegają Góry Wschodniokoreańskie, które wraz z najwyższym pasmem granitowym, zwanym Górami Diamentowymi, na zachodzie opadają łagodnie i stopniowo przechodzą w pas nizin nadbrzeżnych leżących wzdłuż Morza Żółtego.
Religia
Klimat
Kuchnia
Niemalże połowa Koreańczyków przyznaje się do ateizmu, zaś dwie najpopularniejsze religie to katolicyzm oraz buddyzm. Wyznawcy pozostałych religii występują tu tylko sporadycznie.
Klimat
Klimat jest umiarkowany z występującą tu latem porą deszczową, zaś późną wiosną występują susze, które często poprzedzane są przez powodzie spowodowane topnieniem śniegu. Natomiast wczesną jesienią występują czasem tajfuny. W związku ze zmiennością pogody warto odpowiednio przygotować się na wyjazd do Korei i dopasować swoją garderobę do panujących warunków.
Korea Północna posiada klimat kontynentalny z wyodrębnionymi czterema porami roku, gdzie zimy są długie i chłodne, a przy wiatrach północnych wiejących z Syberii występują burze śnieżne. Średnia temperatura zimą wynosi około -8 °C, a latem około 25 °C. Lato jest krótkie, gorące i deszczowe, przyczyna tego stanu są monsuny, które przynoszą wilgotne powietrze znad Oceanu Spokojnego. Natomiast wiosna i jesień to pory przejściowe z łagodnymi temperaturami i przyjemną pogodą.
Kuchnia
Tradycje kulinarne typowe dla mieszkańców Półwyspu Koreańskiego podobne są kuchniom innych krajów Dalekiego Wschodu. Koreańska kuchnia także opiera się głównie na ryżu i makaronie z dodatkiem warzyw, mięsa oraz soi w różnych postaciach. Narodowym daniem Korei Północnej jest kim-chi, czyli pikantna potrawa z kiszonej kapusty lub innych warzyw, która stanowi podstawowy posiłek. Na Zachodzie silne kontrowersje budzi kwestia jedzenia psów w Korei, jednak spożywanie psiego mięsa wydaje się być ograniczone do stosunkowo wąskiego grona mężczyzn cierpiących na impotencję liczących na lecznicze właściwości psiego mięsa. Typowym mięsnym daniem kuchni koreańskiej są Bulgogi, czyli marynowane w sosie sojowym z dodatkiem soli, czosnku, cebuli, cukru, oleju sezamowego i sezamu paski wołowiny, pieczone na grillu. Typowym koreańskim gulaszem jest Jeongol. Jest to potrawa jednogarnkowa, której głównymi składnikami są: wołowina lub owoce morza, warzywa oraz grzyby orientalnie przyprawione, podsmażone, a następnie uduszone w bulionie. Bibimbap jest jednym z najprostszych dań kuchni koreańskiej, gdyż jest to ryż z warzywami, wołowiną i jajkiem, doprawiony do smaku pastą chilli. Z kolei najpopularniejszą przystawką jest Gejang, czyli solone, sfermentowane owoce morza zamarynowane w sosie sojowym.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Warunki celne
Najważniejszym miejscem jakie należy zwiedzić w Korei Północnej jest Pjongjang, czyli stolica kraju. Jednym z obowiązkowych punktów w Pjongjangu jest Wieża Idei Dżucze, zwana także Płomieniem Idei Dżucze. Jest to wysoki na 170 m monument postawiony ku czci Kim Ir Sena i wymyślonej przez niego Ideii Dżucze, czyli filozofii łączącej autarkię, izolacjonizm oraz leninizm z koreańskim tradycjonalizmem. Kolejnym obiektem jest Pałac Kŭmsusan, zwany także Mauzoleum Kim Ir Sena – załozyciela i pierwszego prezydenta Korei Północnej. Nieopodal na wodach rzeki Botong znajduje się amerykański statek wywiadowczy USS Pueblo, przejęty przez armię koreańską w 1968 roku. Warto zobaczyć także most nad rzeką Yalu łączący Chiny i Koreę Północną, którego oficjalna nazwa brzmi Most Przyjaźni Chińsko-Koreańskiej.
Poza stolicą warto zobaczyć okazałe grobowce koreańskich królów. Najbardziej znanymi są grobowce króla Kongmina oraz króla Tongmyonga. Najciekawszą atrakcją przyrodniczą Korei Północnej jest Pektu-san, czyli szczyt wulkaniczny w pasmie Gór Wschodniomandżurskich. Jest to najwyższy szczyt w kraju, w którego kraterze znajduje się Jezioro Niebiańskie. Góry Wschodniomandżurskie jako całość, ze względu na swoje walory krajobrazowe także warte są uwagi.
Warunki wyjazdowe, wiza
Szczepienie
• Podróżni są zobowiązani do przedstawienia ważnego międzynarodowego zaświadczenia o pełnym szczepieniu przeciwko COVID-19 przy użyciu zatwierdzonej szczepionki.
• Ostatnia dawka musi być podana co najmniej 14 dni przed wyjazdem.
Test po przylocie
• Test PCR zostanie przeprowadzony po przyjeździe, a podróżni muszą poddać się kwarantannie przez 48 godzin lub do momentu potwierdzenia negatywnego wyniku w hotelu zatwierdzonym przez rząd.
• W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku podróżni muszą postępować zgodnie z instrukcjami urzędników służby zdrowia.
• Wymagany jest dowód negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin, musi zostać dostarczony po przybyciu.
• Wszyscy pasażerowie poddawani są kontroli zdrowia po przylocie, takiej jak kontrola temperatury i ocena wizualna.
• W przypadku osób wykazujących objawy COVID-19 mogą być wymagane dalsze badania zdrowotne.
Dokumenty
• Zagraniczni podróżni muszą zarejestrować się w celu uzyskania kodu QR za pośrednictwem platformy „Lao Green Pass”, pobrać aplikację „LaoKYC” i nosić nadgarstek w celu śledzenia kontaktów.
Wiza
• Obywatele RP zamierzający spędzić wakacje na terytorium Korei Północnej objęci są obowiązkiem wizowym.
• Wiza jest płatna, wydawana jest przez Ambasadę KRLD w Warszawie, a przeciętny czas oczekiwania wynosi zwykle około 4 tygodni.
• Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy, a wymagany okres ważności paszportu przy ubieganiu się o wizę to co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego przekroczenia granicy.
• Przy wjeździe do KRLD nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Nie są wymagane ubezpieczenia, zaleca się jednak ich wykupienie.
• Cudzoziemcy objęci są obowiązkiem meldunkowym.
• Po przyjeździe należy złożyć paszport w dzielnicowej komendzie milicji. Zwracany jest po kilku dniach. W przypadku dłuższych pobytów pieczęć meldunkową należy uzyskać po upływie każdego kolejnego miesiąca. Osoby zatrzymujące się w hotelu muszą złożyć swoje paszporty w recepcji.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Warunki celne
Istnieje obowiązek zgłoszenia przywożonej waluty. Przy wjeździe do KRLD i przy wyjeździe cały bagaż, w tym podręczny, jest dokładnie prześwietlany i sprawdzany. Przy wjeździe należy zadeklarować posiadany sprzęt foto-wideo oraz nośniki informatyczne. Tele¬fony komórkowe oraz urządzenia GPS są odbierane do depozytu na przejściach granicznych i zwracane przy wyjeździe. Posiadanie takich urządzeń przez obcokrajowców na terytorium KRLD jest surowo zabronione i próba ich przemytu może zakończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami.
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Przykładowe ceny
Na wakacje w Korei Północnej warto jest zabrać ciepłe ubrania, gdyż jest to dośc chłodny kraj.
Zakupy, pamiątki
Najpopularniejszymi pamiątkami z wycieczki do Korei Północnej są t-shirty, znaczki pocztowe, płyty CD oraz DVD, książki, lokalne piwo oraz różnego rodzaju materiały propagandowe.
Przykładowe ceny
Cudzoziemcy zobowiązani są do dokonywania płatności w euro. Można płacić także w japońskich jenach, chińskich juanach oraz w niektórych miejscach w dolarach amerykańskich. Możliwości korzystania z waluty miejscowej, w tym dokonywania płatności na miejscu, są bardzo ograniczone.
Ubezpieczenie
Szczepienia
Opieka medyczna
Polisy polskich i międzynarodowych to¬wa¬rzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane przez koreańskie placówki opieki zdrowotnej (w ramach usługi bezgotówkowej). Niemniej, warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne umożliwiające późniejszą refundację kosztów ewentualnego leczenia.
Szczepienia
Szczepienia nie są obowiązkowe, zaleca się jednak przyjęcie dawek przypominających niektórych szczepionek. Wskazane jest szczepienie przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A oraz B.
Opieka medyczna
Przy wjeździe do KRLD należy wypełnić deklarację zdrowotną potwierdzającą brak symptomów chorobowych (kaszel, pod¬wyż¬szona temperatura itp.). Istnieje znaczne ryzyko dolegliwości gastrycznych związanych z zanieczyszczeniem wody, warzyw i owoców. Warto zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy, zwłaszcza środki przeciw zatruciom pokar¬mowym, środki przeciwbólowe oraz inne specjalistyczne lekarstwa w zależności od indywidualnych potrzeb. Opie¬ka lekarska oferuje usługi wyłącznie na podstawowym poziomie, a możliwości leczenia nie odpowiadają światowym standardom. Dotyczy to również nagłych przypadków. Skomplikowane zabiegi i operacje wymagają natychmiastowego przewiezienia do szpitala za granicę, jednakże możliwe jest skorzystanie ze specjalnego transportu medycznego.
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Warto wiedzieć
Międzynarodowe oraz polskie prawo jazdy nie są honorowane, należy wymienić je na koreańskie po zapoznaniu się z miejscowymi przepisami ruchu drogowego (opłata 35 EUR, można tego dokonać w komisariacie milicji drogowej – wyłącznie w środy, czas oczekiwania na wydanie – mini-mum 2 tygodnie). Benzyna i olej napędowy dostępne są tylko w większych miastach, jakość bardzo zła, wskazane jest zaopatrzenie się przed wyjazdem poza stolicę w zapas benzyny w kanistrach. Poziom usług serwisowych jest bardzo niski, brakuje części zamiennych i wiedzy specjalistycznej. Oznakowanie dróg i nazwy miejscowości wyłącznie w języku koreańskim. Mapy dla kierowców są praktycznie niedostępne na miejscowym rynku.
Bezpieczeństwo
Nie odnotowuje się zagrożeń dla cudzo¬ziemców o charakterze kryminalnym ani terrorystycznym, choć sporadycznie zdarzały się przypadki drobnych kradzieży. Zachowanie cudzoziemców jest stale monitorowane i kontrolowane. Dotyczy to w szczególności kontaktów z miejscową ludnością, fotografowania obiektów i scenek ulicznych itp. Jakiekolwiek działania wykraczające poza ramy ustalone przez władze mogą narazić cudzoziemca na nieprzyjemności. Zdarzały się incydenty z udziałem polskich i innych obywateli z powodu wykonywania przez nich zdjęć określanych przez miejscowe władze jako ukazujące kraj w złym świetle. W takich przypadkach cudzoziemcy są zatrzymywani (czasami spontanicznie przez przypadkowych przechodniów) i doprowadzani na posterunek policji, gdzie są przesłuchiwani, a zdjęcia kasowane (w przypadku uznania fotografii za „szpiegowskie” konsekwencją może być kara więzienia). W razie niepewności, wskazane jest zapytanie miejscowego opiekuna o możliwość zrobienia zdjęcia w danym miejscu. W przypadku udziału w zorganizowanej wycieczce należy unikać wdawania się dyskusje o charakterze polityczno-ideologicznym z przewodnikami w muzeach, jak również zadawania „trudnych” pytań. Może to zostać bardzo źle odebrane i uznane za postawę wrogą wobec istniejącego porządku.
Warto wiedzieć
Większość sklepów dostępna jest tylko dla Koreańczyków, a ceny za artykuły spożywcze należą do najwyższych na świecie.
W Korei znaleźć można wiele restauracji na przyzwoitym poziomie, zaś ceny dań zróżnicowane są w zależności od standardu obiektu. Potrafia być bardzo wysokie. W przypadku stołowania się w tanich lokalach należy liczyć się z za¬tru¬ciami pokarmowymi z powodu braku higieny w składowaniu i przetwarzaniu żywności oraz ze względu na odmienną florę bakteryjną. W restaura¬cjach przeznaczonych dla cudzoziemców ryzyko zatrucia jest raczej niewielkie.
Woda z kranu jest niezdatna do picia, należy korzystać tylko z butelkowanej wody mineralnej (również do gotowania i płukania jamy ustnej). W restauracjach należy unikać dodawania do napojów lodu – zwykle robiony jest z nieprzegotowanej wody z kranu.
Należy liczyć się z tym, że ciepła woda dostępna będzie tylko w określonych godzinach wieczornych (np. między 19.00 a 20.00), może szwankować ogrzewanie lub nastąpią wyłączenia prądu.
Bilety na widowiska Arirang kosztują około 100 EUR od osoby.
Znajomość języków obcych wśród mieszkańców jest bardzo słaba, również w hotelach i restauracjach.
Na granicy zabierane są do depozytu wwożone przez obcokrajowców telefony komórkowe. Obcokrajowcy rezydujący mają możliwość zakupu telefonów komórkowych sieci „Koryolink”, która operuje w stolicy oraz na większości terytorium kraju. Istnieje możliwość wykonywania połączeń międzynarodowych z tych telefonów, a koszt połączenia to około 7 EUR za minutę do Polski.
Telefony stacjonarne i telefaksy są dość zawodne, a opłaty za połączenia zagraniczne należą do najwyższych na świecie (1 minuta połączenia z Polską kosztuje ok. 5 EUR). Z ulicznych, publicznych aparatów telefonicznych nie można prowadzić rozmów mię¬dzy¬miasto¬wych ani międzynarodowych – zamawia się je na poczcie międzynarodowej lub w hotelach. Nie ma ogólnie dostępnych połączeń internetowych.
Klimat, mimo podobnej do Polski szerokości geograficznej jest o wiele bardziej uciążliwy. Zimy są słoneczne i suche, ale bardzo mroźne i wietrzne. Latem, temperatura dochodzi do 40 °C przy wilgotności 90%. Najlepszą porą na przyjazd jest kwiecień, maj oraz wrzesień.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Republiki Korei
Siedziba: ul. Bobrowiecka 1 A, 00-728 Warszawa Telefon: (22) 840 58 13
Fax: (22) 840 57 10 E-mail: korembpl@yahoo.com
Wydział Konsularny:
tel. (0-22) 559 29 00
(0-22) 559 29 00
fax (0-22) 559 29 05
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada RP w Seulu
70 Sagan-dong, Jongno-Gu
110-190 Seoul
Republika Korei
telefon: (00-82 2) 723 96 81 (00-82 2) 723 96 81
faks: (00-82 2) 723 96 80
e-mail: embassy@polandseoul.org
www: www.polandseoul.org
Wydział Ekonomiczno-Handlowy
e-mail: polska@shinbiro.com
Konsulat Honorowy RP w Daegu
Konsul honorowy Ilhi Synn (języki: angielski, koreański)
Biuro Prezydenta Emeryta (Prezydenta Honorowego) na Uniwersytecie Keimyung
2134 Daemyung-dong
Daegu
Korea 705-701
telefon: 82 53 580 6000
82 53 580 6000
faks: 82 53 580 6005