Ze względu na wymarzone położenie geograficzne, ogrom różnorodnych krajobrazów i kultur oraz gościnność mieszkańców, Kolumbia to znakomity kierunek wycieczkowy. Kolumbia posiada dostęp zarówno do Oceanu Spokojnego jak i Atlantyckiego, dodatkowo każde z wybrzeży różni się od siebie. Na północy nad Morzem Karaibskim znajdziemy rajskie plaże i turkusową wodę, a nad Pacyfikiem można obserwować wieloryby, odpoczywając od zgiełku miast i cywilizacji. W drugiej części Kolumbii znajduje się Amazonia, która pozwala na podziwianie dzikiej przyrody, pełnej różnorodnych gatunków roślin, zwierząt, ptaków i owadów. Podczas wycieczki do Kolumbii będzie okazja przyjrzeć się z bliska życiu Indian zamieszkujących różne regiony. Warto wybrać Kolumbie jako kierunek wycieczki, niezależnie czy chcemy wypoczywać czy aktywnie spędzać czas, Kolumbia zachwyci każdego.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Położenie
Kolumbia to państwo leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym w Ameryce Południowej.
Warunki naturalne
W zachodniej części kraju z południa na północ rozciągają się Andy, które dzielą się na trzy pasma: Kordylierę Zachodnią, Środkową i Wschodnią. Dzielą je rzeki Magdalena i Cauca. Najwyższym szczytem kraju jest Cristobal Colon mający 5775 m n.p.m. Na wschodzie kraju znajduje się Nizina Orinoko z bezkresnymi trawiastymi nizinami zwanymi llanos, zaś na południowym wschodzie znajduje się Nizina Amazonki. Obszar Andów do dziś jest aktywny sejsmicznie.
Religia
Klimat
Kuchnia
Występuje tu klimat wilgotny, podrównikowy, na południu zaś równikowy. Na nizinach wybrzeża Morza Karaibskiego występują dwie pory deszczowe. Tereny te często nawiedzają huragany. Wybrzeże Oceanu Spokojnego i Amazonia to rejony, w których występują najwyższe opady.
Klimat
Katolicy 82,3%, protestanci 10%, mormoni 0,4%, brak religii 6,6%, religie plemienne 0,8%, Świadkowie Jehowy 0,34%
Kuchnia
Kolumbia to kraj o dużej różnorodności kulturowej, dlatego kuchnia składa się z elementów kuchni europejskiej, lokalnej tradycji i kuchni afrykańskiej. Nie da się też wyróżnić potraw, które można by było uznać za narodowe. Podstawą są ziemniaki, ryż i kukurydza. Kuchnia kolumbijska to duża ilość kolorowych warzyw i roślin strączkowych. Ogromną popularnością cieszą się dania z grilla. W całym kraju organizowane są festyny i święta grilla. Kolumbijski grill odróżnia się swoją budową od powszechnie znanego paleniska, pionowym ułożeniem rusztu. Często piecze się wołowinę, kurczaka, wieprzowinę, nogi wieprzowe, udziec jagnięcy, żeberka oraz różnego rodzaju kiełbasy, takie jak morcilla (kaszanka). Oryginalną kuchnią może poszczycić się obszar zlokalizowany wzdłuż wybrzeża karaibskiego. Tutaj oprócz typowych mięs można skosztować takich rarytasów jak wątroba wieloryba, ryż kokosowy czy Suero, który jest czymś pomiędzy jogurtem, a kwaśną śmietaną.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Paszport
Wybierając się na wycieczkę na Kolumbię należy upewnić się, że w programie znajdują się największe miasta: Medellin, Cartagenie, Santa Marta. Warto też wybrać się do Parku Narodowego Tayrona i Amacayacu oraz Parku Kawy i Solnej Katedry w Zipaquira.
Warunki wyjazdowe, wiza
Osoby zaszczepione - nie ma wymogu przedstawienia testu dla osób w pełni zaszczepionych.
Osoby niezaszczepione - nie ma wymogu wykonania testu.
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport-TAK
Paszport tymczasowy-TAK
Dowód osobisty-NIE
Nie ma wymaganej minimalnej ważności dokumentu podróży. Paszport bądź paszport tymczasowy muszą być ważne w dniu wylotu z Kolumbii.
Obywatele RP mogą przebywać na terenie Kolumbii bez wiz. Okres bezwizowego przebywania na terytorium Republiki Kolumbii zależy od charakteru pobytu i wynosi odpowiednio-
dla turystów - do 90 dni (z możliwością odpłatnego przedłużenia o kolejny okres, do 90 dni). Maksymalna długość pobytu w roku kalendarzowym wynosi 180 dni.
Polscy obywatele podróżujący do Kolumbii nie mają obowiązku posiadania wizy.
Okres pobytu bezwizowego zależy od charakteru pobytu. W celach turystycznych wynosi – 90 dni (z możliwością przedłużenia o dalsze 90 dni).
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Paszport
paszport powinien być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Kolumbii
Warunki celne
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Podróżujący do Kolumbii mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD. Przy wyjeździe z Kolumbii nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.
Co zabrać
Na wycieczkę do Kolumbii należy zabrać lekkie, bawełniane ubranie, wygodne buty do zwiedzania, nakrycie głowy, krem z filtrem UV, a także środki chroniące przed ukąszeniami owadów. Dodatkowo dobrze będzie zabrać okrycie przeciwdeszczowe.
Zakupy, pamiątki
Najlepszymi pamiątkami z wakacji w Kolumbii są wszelkie rodzaju tradycyjne wyroby miejscowych artystów. Dobrym wyborem będzie biżuteria przypominająca starodawne ozdoby indiańskie. Oryginalnymi pamiątkami z Kolumbii będą kolorowe tkaniny, akcesoria i ozdoby stylizowane na kolonijne oraz z czasów prekolumbijskich i produkty garncarskie. Często turyści kupują różnego rodzaju rzeźby i dzieła sztuki, a także kawę, cygara, przyprawy i aromatyczne przyprawy.
Przykładowe ceny
Ubezpieczenie
Szczepienia
bułka mała – 200 pesos, duża – 500 pesos
woda mineralna 5 litrów w worku – ok. 2000 pesos
banany – od ok. 100 pesos za sztukę (kupowane na straganach w małych wioskach)
ananas – 1000-2000 pesos
ser – 2500 pesos
ciastka 2000 – 3000 pesos
sok z lodem 1000 pesos/kubek
kurczak z rożna ok.16000 pesos
jogurt 1000 – 2500 pesos
kawa 500 pesos/kubek
Ubezpieczenie
Władze Kolumbii nie wymagają od podróżnych posiadania ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków, jednak zaleca się posiadanie takowego. Ważne są ubezpieczenia wynikające z posiadania niektórych kart kredytowych, często nieakceptowane są ubezpieczenia Polskich ubezpieczycieli. Przed wyjazdem należy sprawdzić ważność i zakres ubezpieczenia w swoim banku. Będąc w Kolumbii można wykupić polisę, np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polecane są Suramericana de Seguros lub Colseguros. Koszt ubezpieczenia wynosi ok. 30 USD miesięcznie.
Szczepienia
Turystów podróżujących do Kolumbii nie obowiązują szczepienia ochronne. Obowiązują jednak szczepienia przeciw żółtej febrze, która występuje w Amazonii i w niektórych rejonach Pacyfiku. Zachorowania na żółtą febrę odnotowuje się w okresie zimowym w departamentach: Magdalena, Guajira, Cesar, Atlántico, Santander i Norte Santander. Na większości lotnisk istnieje możliwość zaszczepienia się, jednak należy pamiętać, że szczepionka jest skuteczna dopiero po 10 dniach.
Opieka medyczna
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Usługi medyczne są na dość wysokim poziomie, a koszty nie są wysokie. Na terenach oddalonych od dużych aglomeracji miejskich można jednak mieć trudności z dostępem do pomocy lekarskiej. Leki można kupować zarówno w aptekach.
Informacje dla kierowców
Samochód wypożyczyć można posługując się międzynarodowym prawem jazdy. Wypożyczalnie znajdują się głównie na międzynarodowych lotniskach oraz w hotelach. Przepisy ruchu drogowego są zbliżone do polskich. Należy uważać gdyż Kolumbijscy kierowcy nie stosują przepisów ruchu drogowego. Często nie używają kierunkowskazów i nie przestrzegają zasady pierwszeństwa przejazdu – nawet na skrzyżowaniach ze znakami STOP. Należy uważać na nieprzewidywalne manewry taksówek i autobusów w dużych miastach.
Bezpieczeństwo
Wewnętrzny konflikt, który trwał ponad 40 lat powoli wygasa dzięki staraniom rządu. Nadal jednak istnieją zagrożenia w rejonach Antioquia, Norte de Santander, Putumayo, Magdalena Medio, Arauca, Vichada, Vaupés, Chocó i rejon Sierra Nevada de Santa Marta. Na szlakach komunikacyjnych kraju zdarzają się porwania. Należy korzystać z pewnych i godnych zaufania środków transportu. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest wysokie. Należy uważać w środkach komunikacji miejskiej oraz w taksówkach. Zdarzają się przypadki okradania turystów przez osoby podające się za służby mundurowe. Nie powinno się nosić przy sobie znacznych kwot pieniędzy, paszportu, drogich aparatów fotograficznych ani biżuterii.
Warto wiedzieć
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Baza kempingowa praktycznie nie istnieje. Nie ma problemu z zakupami nawet w dni wolne od pracy. Centra handlowe czynne są długo i nawet 24 godziny w dni poprzedzające święta.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Ambasada Republiki Kolumbii
ul. Zwycięzców 29
03-936 Warszawa
tel. (0-22) 617 09 73, fax. (0-22) 617 66 84
E-mail: evarsovia@cancilleria.gov.co
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada RP
Santa Fe de Bogota, D.C.
Adres: Carrera 21 bis No 104A-15
tel. (0-0571)21 40 400, 21 40 143,
fax. (0-0571) 21 40 854,
tlx. (35) 44591 DHAN CO
e-mail: epolonia@col1.telecom.com.co
Konsulat RP w Cartagena de Indias
Carrera 3 nr 8 - 129 apto. 1501 Cartagena de Indias
tel. (00575) 6652980, 6652990
fax.(00575) 6652986
e-mail: benjamin@eurosistemas.co
Konsulat RP w Medellin
Konsul Honorowy: Gabriel Maria Restrepo Santamaria
Parcelacion Hacienda Los Arrayanes, Lote 19
Envigado, Antioquia, Colombia
Adres:Calle 29 No. 41-105 oficina 1206, Edificio Soho
Miasto: Medellin
Telefon: +57 604 3205310
fax: (00-574) 386-07-46
e-mail: grestrepo@interpla.net.co
Konsulat RP w Barranquilli
Carrera 57 nr 72-44 Barranquilla,
tel. (00575) 3452630, 3459361, 3688058
fax. (00575) 3562734
e-mail: lacosta@edt.net.co