Kenia to idealny kierunek dla tych, którzy chcą przeżyć afrykańską przygodę. Zróżnicowany krajobraz, dzikie zwierzęta i niespotykana nigdzie indziej roślinność pozwalają wczuć się w klimat i atmosferę Czarnej Afryki. Safari w Afryce to znakomita okazja do obserwowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, to też okazja do spotkania z Masajami i poznania ich życia i kultury. Znajdzie się też wiele okazji dla wielbicieli wypoczynku, którzy będą mogli spędzić urlop kąpiąc się w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego. Nawet amatorzy sportów wodnych i nurkowania będą zadowoleni. Wycieczka do Kenii to gwarancja znakomicie spędzonych wakacji.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Położenie
Kenia znajduje się we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Zaliczana jest do jednego z 15 krajów, przez które przebiega równik.
Warunki naturalne
Kenia posiada zróżnicowane ukształtowanie powierzchni. Największą część stanowi płaskowyż, którego zachodnią część rozcina Wielki Rów Wschodni, który jest częścią systemu Wielkich Rowów Afryki. Na zachodzie znajduje się kotlina Jeziora Wiktorii. Linia brzegowa wybrzeża jest mało urozmaicona i ciągnie się w wzdłuż niej nizina nadmorska.
Religia
Klimat
Kuchnia
chrześcijaństwo – 84,8%, islam – 9,7%, niereligijni – 2,5%, tradycyjne religie plemienne – 1,7%, inne religie – 1,2%, hinduizm – 0,1%
Klimat
Kenia posiada klimat równikowy ze stosunkowo równym przebiegiem temperatur. Klimat w górach i na wybrzeżu jest wilgotny, a na pozostałym obszarze suchy. Średnia roczna suma opadów wynosi od 150 do 1000 mm, w południowej części wybrzeża wielkość opadów sięga 1200 mm rocznie, zaś w wyższych piętrach gór nawet do 1500 mm. Na wschodzie występuje tylko jedna pora deszczowa. Średnia temperatura miesięczna wynosi od 25-28°C, a na wybrzeżu do 15-19°C.
Kuchnia
Kuchnia Kenii słynie z wysokiej jakości dań i jest uważana za raj dla smakoszy. Często zawiera w sobie owoce morza, jak i owoce takie jak banan, papaja czy truskawka. Kuchnia ma też sporą rozpiętość i zawiera dania brytyjskie, suahilijskie i hinduskie. Jednym z najpopularniejszych kenijskich dań jest Ugali - gęste danie z płatków kukurydzianych podawanych z gulaszem lub sosem warzywnym. Wartym polecenia daniem jest Nyama choma – to pieczeń z koziego mięsa, przygotowywana na otwartym ogniu.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Paszport
Kenia przede wszystkim zachęca wyprawami przyrodniczymi. Safari w Kenii pozwala poznać dziką przyrodę Afryki. W pobliżu stolicy kraju znajduje się wspaniały Park Narodowy Nairobi, pełen lwów, żyraf i hipopotamów. Zaś w rezerwacie Masai Mara można nie tylko zobaczyć dzikie zwierzęta, ale i spotkać Masajów. Ich tradycyjne wioski są jednymi z najwspanialszych atrakcji w Kenii, a turyści mogą w nich liczyć na gościnność gospodarzy. Warto też zobaczyć Park Narodowy Amboseli, w którym znajduje się góra Kilimandżaro. Sam park zamieszkiwany jest m.in. przez słonie, bawoły i antylopy.
Warunki wyjazdowe, wiza
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy NIE
Dowód osobisty NIE
Wymagana minimalna ważność dokumentu podróży 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu.
WIZY
Od 1 stycznia 2024 r. Kenia planuje znieść obowiązek wizowy dla wszystkich odwiedzających. Wiza zostanie zastąpiona przez elektroniczne zezwolenie na podróż (eTA), o które wszyscy podróżni będą musieli zawnioskować za pośrednictwem adresu www.etakenya.go.ke (aktualnie strona jest jeszcze w fazie testów i na dzień wysłania niniejszego komunikatu nie należy składać wniosków za jej pośrednictwem).
Poniżej podajemy posiadane przez nas aktualnie informacje na temat planowanych zmian:
* System eTA ma być półautomatycznym systemem sprawdzającym, czy turyści kwalifikują się do odbycia podróży do Kenii. Wniosek o uzyskanie autoryzacji będzie mógł być złożony w dowolnym momencie przed podróżą (najlepiej od razu po dokonaniu rezerwacji), a standardowy czas jego przetworzenia ma zająć ok. 3 dni.
* Uzyskanie zgody na wjazd ma być obowiązkowe dla wszystkich Gości zagranicznych (w tym dzieci w wieku poniżej 16. roku życia oraz niemowląt), z wyjątkiem obywateli Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej.
* Wysłanie wniosku nie ma być równoznaczne z uzyskaniem zgody na wjazd. Informacja potwierdzająca uzyskanie zgody lub odrzucenie wniosku ma być przesyłana w osobnej wiadomości e-mail po jego przetworzeniu.
* Podróż do Kenii jest możliwa dopiero po zatwierdzeniu wniosku przez rząd Kenii.
* Okazanie wydruku potwierdzającego otrzymanie zgody ma być obowiązkowe przed wejściem na pokład samolotu.
* Zgoda na wjazd ma być ważna jednorazowo i wygasać po opuszczeniu terytorium Kenii. Przed kolejną podróżą należy ponownie zawnioskować o eTA.
* O zgodę na wjazd będzie można ubiegać się dopiero po zarezerwowaniu podróży.
Paszport
Należy pamiętać aby paszport był ważny min. 6 miesięcy od daty wylotu.
Warunki celne
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Zabroniony jest wywóz oraz wwóz waluty tanzańskiej. Opłacie celnej nie podlega wwóz 200 papierosów, 50 cygar lub 225 gram tabaki, a także 1 l napojów alkoholowych. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej oraz skór dzikich zwierząt.
Co zabrać
Wybierając się na wycieczkę do Kenii należy zabrać cieplejsze ubranie na zimne noce, środek na moskity i zapas potrzebnych lekarstw. Warto wyposażyć się w tabletki do oczyszczania wody
Zakupy, pamiątki
Najlepsze pamiątki to lokalne rękodzieło, różnorodne maski, dzidy i ręcznie robiona biżuteria. Warto też zakupić kolorowe tkaniny oraz wyroby z kamieni.
Przykładowe ceny
Ubezpieczenie
Szczepienia
Obiad dla 2 osób, restauracja średniej klasy – 2265 KSh
Obiad w taniej restauracji – 300 KSh
Posiłek Fast Food – 503 KSh
Piwo krajowe 0,5 l – 158 KSh
Piwo importowane 0,33 l – 200 KSh
Cola/Pepsi 0,33 l – 50 KSh
Kawa cappuccino – 150 KSh
Woda – 50 KSh
Ubezpieczenie
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Ubezpieczenie jest jednak wskazane ze względu na wysokie koszty opieki medycznej.
Szczepienia
Osoby podróżujące z Europy nie muszą szczepić się przeciw żółtej febrze. Może być wymagane okazanie świadectwa szczepień w przypadku podróży z Kenii do innych krajów afrykańskich (np. do Tanzanii). W części zachodniej kraju oraz na wybrzeżu istnieje zagrożenie malarią. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Na zachodzie kraju odnotowuje się przypadki zachorowań na cholerę. W większych miastach usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnodostępne i płatne. Koszt pobytu w szpitalu jest wysoki, dlatego też przed przyjazdem do Kenii warto wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zaleca się picie wody butelkowanej. Dużym problemem w całym kraju jest HIV/AIDS.
Opieka medyczna
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Opieka medyczna w mniejszych miastach jest słaba. Zazwyczaj w dużych miastach nie ma problemu z dostępem do leków oraz usług medycznych.
Informacje dla kierowców
Prawo jazdy wydane w Polsce jest honorowane jedynie przez okres 3 miesięcy. Nie jest akceptowane międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce.
W Kenii obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są w bardzo złym stanie. Zaleca się sprawdzenie lokalizacji stacji benzynowych na trasach oddalonych od głównych miast. W porze deszczowej lokalne drogi są przejezdne tylko dla samochodów z napędem na cztery koła.
Bezpieczeństwo
Lepiej jest unikać demonstracji ulicznych i wieców politycznych, mogą one mieć nieprzewidywalny przebieg. Nie powinno się podróżować w strefie granicy z Sudanem i Somalią. Rekomenduje się zwiedzanie parków narodowych w zorganizowanych grupach lub w towarzystwie uzbrojonego strażnika, który za niewielką opłatą służy jednocześnie za przewodnika. Mieszkańcy północnych obszarów nie są tak życzliwi jak w innych częściach. W dużych miastach powszechne są kradzieże kieszonkowe, wyrywanie toreb, łańcuszków, kolczyków, plecaków, aparatów fotograficznych i kamer wideo, a także kradzieże samochodów. Zaleca się pozostawianie kosztowności, dokumentów i biletów lotniczych w sejfach hotelowych i posługiwanie się kopiami dokumentów tożsamości.
Warto wiedzieć
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
• Wymiana walut zachodnich na miejscową i odwrotnie to nie problem. Kursy kantorowe niewiele odbiegają od bankowych; w bankach pobierana jest prowizja. Nie ma też problemów z realizacją czeków bankowych, a płatności kartami kredytowymi są już dość rozpowszechnione.
• Opłaty, zwłaszcza w hotelach, są wysokie. Nieźle rozwinięta jest sieć kawiarenek internetowych.
• Należy wystrzegać się tanich jadłodajni ze względu na ryzyko zatrucia pokarmowego. Bez problemów można zaopatrywać się w artykuły spożywcze w marketach sieci Uchumi i Nakumatt.
• Najlepszą porą do podróżowania po Kenii są miesiące grudzień–marzec. Pora deszczowa występuje dwukrotnie: tzw. krótka – od połowy października do połowy grudnia, oraz długa – od marca do maja. Najzimniejsze miesiące to lipiec i sierpień, najcieplej jest w grudniu i styczniu. Występują duże różnice temperatur i wilgotności, zwłaszcza między położonym wyżej centrum kraju a wybrzeżem.
• W kilku miejscowościach Kenii pracują polscy misjonarze i siostry zakonne, chętnie udzielający pomocy polskim turystom.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Brak placówki - Polskę obsługuje Ambasada Republiki Kenii w Rzymie (Włochy).
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii
58 Red Hill Road (off Limuru Road)
dzielnica Gigiri
Nairobi, Kenia
Adres pocztowy:
P.O. Box 30086,
00100 NAIROBI
Kenya
Telefony:
+254 20 7120019
+254 20 7120020
+254 20 7120021
Faks: +254 20 7120106
Dyżurny telefon Ambasady: +254 713 816 166
(czynny poza godzinami urzędowania)
E-mail:
nairobi.secretary@msz.gov.pl (w sprawach ogólnych)
nairobi.amb.wk@msz.gov.pl (w sprawach konsularnych)