Kanada
Kanada to drugie co do wielkości państwo na świecie. Zwiedzanie Kanady wymaga czasu i przemierzania dużych odległości, ale warto podjąć ten trud i zachwycić się bogactwem przyrodniczym i architektonicznym Kanady podziwiając jej: - budzącą respekt dziką i nieskażoną przyrodę, - majestatyczne góry, zarówno nad oceanami, jak i w głębi kraju, - prerie, gdzie klimat Dzikiego Zachodu jest ciągle żywy, - bezkresne lasy, - malownicze jeziora, których jest w Kanadzie prawie 2 miliony, - królestwo lodów i wody na północy, - bogactwo świata zwierzęcego, - nowoczesne miasta i małe miasteczka, - mozaikę etniczną i kulturową - kanadyjski tygiel kulturowy. W tym ogromnym kraju jest naprawdę wiele do zobaczenia, dlatego warto poszukać wycieczek objazdowych, które zapewnią możliwość zwiedzenia wielu atrakcji turystycznych Kanady, m.in. pięknie położonych miast oraz niesamowitych parków narodowych. W Kanadzie spodoba się osobom poszukującym spokojnego wypoczynku z dala od zgiełku miasta. Kraj ten na pewno przypadnie do gustu amatorom aktywnego wypoczynku – pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych i turystyki narciarskiej – uwielbiającym przebywać na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody. Kanada ma wiele do zaoferowania i każdy znajdzie w niej coś dla siebie!
W Kanadzie językiem urzędowym jest język Francuski i Angielski
Kanada to państwo o powierzchni 10 mln km2 położone w północnej części Ameryki Północnej (2/5 kontynentu północnoamerykańskiego) nad oceanami: Spokojnym, Atlantyckim i Arktycznym. Kanada graniczy od południa ze Stanami Zjednoczonymi (od północnego-zachodu ze stanem Alaska) i często jest odwiedzana przez turystów w trakcie wycieczek objazdowych, których programy obejmują zwiedzanie Kanady i USA.
Ukształtowanie powierzchni Kanady, podobnie jak całej Ameryki Północnej, charakteryzuje się południkowym układem wielkich krain fizycznogeograficznych. Na wschodzie, wzdłuż Oceanu Atlantyckiego aż po Nową Fundlandię, ciągnie się kanadyjska część Appalachów. Wschodnią i środkową część Kanady zajmuje prekambryjska tarcza kanadyjska o zrównanej, miejscami falistej powierzchni tworzącej rozległy płaskowyż. Wschodnią krawędź tarczy tworzą pasma gór Torngat (maks. 1676 m n.p.m.) na Półwyspie Labrador i pasmo górskie Ziemi Baffina (maks. 2591 m n.p.m.). We wnętrzu kraju tarcza tworzy nieckowate zagłębienie z Niziną Hudsońską i Zatoką Hudsona. Na południe od tarczy leży kraina Wielkich Jezior z doliną Rzeki Świętego Wawrzyńca. Na zachód od tarczy kanadyjskiej ciągnie się południkowo szeroki pas Wielkich Równin (prerii) o wysokości 500-1500 m n.p.m. oraz dolina rzeki Mackenzie, a dalej - w zachodniej części kraju - Kordyliery. Kordyliery składają się z kilku łańcuchów górskich wchodzących w skład systemu Gór Nadbrzeżnych i Gór Skalistych. Najwyższy szczyt Kanady - Logan (6050 m n.p.m.) znajduje się w odosobnionym masywie Gór Świętego Eliasza na pograniczu z Alaską. Góry i wyżyny stanowią prawie 75% powierzchni kraju umożliwiając uprawianie w Kanadzie różnorodnych form aktywnego wypoczynku, m.in. turystyki górskiej i narciarstwa (np. w miejscowościach turystycznych Gór Skalistych oferujących doskonale przygotowaną infrastrukturę do uprawiania sportów zimowych).
Kanada ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć rzeczną. Najdłuższymi rzekami są w obrębie zlewiska:
- arktycznego: Mackenzie - najdłuższa rzeka Kanady(4240 km) uchodząca do M. Beauforta,
- atlantyckiego: Rzeka Św. Wawrzyńca (łącząca Wielkie Jeziora z O. Atlantyckim) oraz Nelson z Saskatchewan, Churchill i Albany wpadające do Zatoki Hudsona,
- pacyficznego: Jukon, Fraser i Kolumbia uchodzące do Oceanu Spokojnego.
Na ogromnej powierzchni Kanady licznie występują jeziora (głównie polodowcowe). Do największych należą: Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, Wielkie Jezioro Niewolnicze, Winnipeg i Athabaska oraz Wielkie Jeziora na granicy ze Stanami Zjednoczonymi - Górne, Huron, Ontario i Erie.
Północną część Archipelagu Arktycznego zajmują lodowce oraz bezleśna tundra, która poprzez lasotundrę przechodzi ku południowi w szeroki pas (miejscami do 1500 km) tajgi kanadyjskiej porośniętej głównie drzewami iglastymi (amerykańskie świerki, jodły balsamiczne, sosny, modrzewie i cedry), a w południowej części dodatkowo drzewami liściastymi (klony, buki, dęby, jesiony). Południowo-wschodnią część Kanady porastają lasy mieszane i liściaste (klon cukrowy, buk amerykański, dęby, choina kanadyjska). Wielkie Równiny to obszar prerii porośniętych kiedyś przez roślinność stepową, a obecnie w znacznym stopniu zajęty przez pola uprawne. Niższe partie Kordylierów zajmują bujne lasy iglaste, a obszary wyżej położone roślinność alpejska oraz wieczne śniegi. W Kanadzie żyją m.in. niedźwiedzie, bizony, łosie, renifery amerykańskie (karibu), jelenie wapiti, wilki i rosomaki oraz liczne gatunki ptaków.
Blisko 5% powierzchni Kanady znajduje się pod ochroną licznych parków narodowych (m.in. PN Wood Buffalo oraz PN Jasper i PN Banff w Górach Skalistych) i rezerwatów przyrody. Na turystów udających się na wakacje do Kanady czeka ponad 40 parków narodowych. Warto wybrać się do najpiękniejszych parków Gór Skalistych - Banff i Jasper. Większość spotykanych w albumach i folderach zdjęć kanadyjskich Gór Skalistych przedstawiających lśniące jeziora, rzeki wijące się w bagnistych dolinach, schodzące z gór jęzory lodowców została zrobiona właśnie w tych parkach. Dużą atrakcją jest również zwiedzanie niezwykłego PN Cape Breton Highlands, gdzie można zobaczyć głębokie wąwozy i wysokie wodospady.
Przyroda to jedno z największych bogactw naturalnych Kanady - ogromna różnorodność krajobrazów, zapierające dech w piersiach pejzaże, zróżnicowanie świata roślin i zwierząt oraz czystość środowiska naturalnego co roku przyciągają na wakacje do Kanady rzesze turystów.
Olbrzymia powierzchnia Kanady wpływa na duże zróżnicowanie klimatu Kanady. Kraj leży w strefie klimatów:
polarnego i subpolarnego na północy,
kontynentalnego chłodnego we wnętrzu kraju,
umiarkowanego ciepłego na południu.
W Kordylierach panuje klimat górski.
Wybrzeża wschodnie ochładzane są przez zimny Prąd Labradorski, natomiast zachodnie ogrzewane przez ciepły Prąd Alaski.
Średnia temperatura stycznia wynosi 1-4'C na zachodnim wybrzeżu, od -5 do -10'C na południowym wschodzie, -20'C w części centralnej i -35'C na północy kraju. Średnia temperatura lipca waha się od 3-5'C na północy do 21'C na południu Kanady.
Roczne sumy opadów na wybrzeżach przekraczają 1000 mm, a na zachodnich stokach Kordylierów dochodzą nawet do 6000 mm. Najmniejsze opady występują w centralnej części kraju (300-500 mm rocznie). Charakterystyczną cechą klimatu Kanady są obfite opady śnieżne na znacznych obszarach kraju oraz długi czas zalegania pokrywy śnieżnej.
KIEDY JECHAĆ DO KANADY?
Aby urlop w Kanadzie był naprawdę udany, wybór terminu wycieczki należy uzależnić przede wszystkim od typu preferowanego odpoczynku oraz regionu, jaki chcecie Państwo odwiedzić.
Po Kanadzie najlepiej jest podróżować latem, kiedy jest tam ciepło i dni są długie. Południe kraju można zwiedzać od maja do września, natomiast na północ Kanady lepiej jechać w okresie od czerwca do sierpnia, aby mieć pewność uniknięcia śniegu.
Ze względu na najlepsze warunku pogodowe (optymalne temperatury i rzadkie opady deszczu) najlepszą porą na górskie wędrówki i wycieczki rowerowe są lipiec i sierpień.
Z kolei dla amatorów białego szaleństwa optymalny okres na wyjazd do ośrodków narciarskich w Górach Skalistych to miesiące od grudnia to kwietnia.
Turyści zainteresowani podziwianiem zorzy polarnej w Manitoba powinni udać się w podróż do Kanady w zimie (od listopada do marca).
Polscy turyści odbywający podróż do Kanady powinni szanować tradycje i obyczaje miejscowej ludności.
Prawie 40% ogółu ludności Kanady stanowią katolicy i grekokatolicy, ok. 30% - protestanci, a niecałe 2% - prawosławni. Ponad 8% populacji stanowią Żydzi oraz wyznawcy islamu, hinduizmu i buddyzmu. Ponad 20% kanadyjskiego społeczeństwa deklaruje brak przynależności religijnej.
Kanada jest krajem szanującym swą wieloetniczność i wielokulturowość, w którym ogromną wagę przywiązuje się do poprawności politycznej. Stosowanie określeń wskazujących na dyskryminowanie z powodu pochodzenia lub przynależności jest tam niedopuszczalne. W trakcie pobytu w Kanadzie turyści nie powinni używać określeń Indianie i Eskimosi, ponieważ uważane są one za obraźliwe (Indianie określani są członkami pierwszych narodów, natomiast Eskimosów nazywa się Inuitami). Bardzo ogólnikowo należy wypowiadać się na temat mniejszości seksualnych i etnicznych.
Kanada to kraj wielokulturowy, dlatego kuchnia kanadyjska stanowi mieszankę smaków z różnych stron świata. W kuchni anglojęzycznej części Kanady wyraźne są wpływy amerykańskie i brytyjskie. Kuchnia francuskojęzycznej prowincji Québec ewoluowała z kuchni francuskiej i dziś jada się tam np. ślimaki z czosnkiem, stek mignon, zupę z zielonego groszku, kaczkę, czy tradycyjne francuskie croissants. Zachodnie prowincje Kanady są pod dużym wpływem kuchni polskiej, ukraińskiej, niemieckiej i skandynawskiej, dlatego też w tamtejszych domach i restauracjach serwuje się m.in. polskie pierogi i gołąbki z kapusty, ukraiński barszcz, czy wegetariańską potrawę rosyjskiego pochodzenia doukhobors. Imigranci wywierają ogromny wpływ na kuchnię Kanady i w kanadyjskich miastach na każdym kroku znaleźć można restauracje: włoskie, greckie, chińskie, niemieckie, tajskie, hinduskie, ukraińskie, afrykańskie, a w Québec piekarnie z francuskimi ciastami i bagietkami. W Kanadzie nie brak też lokali gastronomicznych oferujących dania fast food, również w „miejscowej” kanadyjskiej wersji np. przekąskę poutine składającą się z frytek z roztopionym serem i sosem mięsnym lub cebulowym. Turyści przybywający na wakacje do Kanady są zachwyceni niezliczonymi restauracjami, barami, kawiarniami, ponieważ każdy może tam znaleźć coś dla siebie.
Choć w dzisiejszej Kanadzie można zjeść potrawy rodem ze wszystkich stron świata, to trzeba pamiętać, że tradycyjna kuchnia kanadyjska bazowała na rybach i owocach morza oraz dziczyźnie. Otaczające Kanadę z trzech stron oceany oraz jej liczne jeziora dostarczają owoców morza i wielu gatunków ryb. Podstawą kuchni regionu Nowej Fundlandii są morszczuk, halibut, dorsz i łosoś. Do najoryginalniejszych potraw, których warto posmakować będąc na wakacjach w Kanadzie, należą tam: wędzony lub peklowany gromadnik, cod tongues - płetwy foki w cieście oraz pasztet z foczej płetwy. Z kolei w prowincjach nadatlantyckich popularnością cieszą się kraby (gotowane lub z rusztu), a także mięczaki, małże, ostrygi i śledzie. Nowa Szkocja słynie z marynowanego łososia, a w Ontario serwuje się przede wszystkim dania z pstrąga i szczupaka. Bardzo popularna kiedyś w Kanadzie dziczyzna pochodząca z północnych stanów (mięso królików, łosi, piżmowołów, karibu i bizonów) pojawia się dziś tylko w kartach dań najlepszych restauracji. Jeżeli chodzi o mięsa, to typowo kanadyjską potrawą jest Calgary beef bash, czyli peklowana wołowina podawana z duszoną fasolką i frytkami. Chlubą Kanady jest syrop klonowy, który dodaje się przede wszystkim do deserów. Turyści, którzy podczas pobytu w Kanadzie chcieliby spróbować prawdziwej kanadyjskiej kuchni, powinni koniecznie sięgnąć po naleśniki z syropem klonowym.
W Kanadzie jest wiele lokalnych gatunków piwa (np. Molson Canadian, Labatt Blue, piwo z browaru Jukon w Whitehorse). Coraz popularniejsze są kanadyjskie wina (np. z Wysp Zatokowych i Doliny Okanagan) oraz whisky produkowana przeważnie z kukurydzy albo ze zboża.
Kanada to ogromny kraj bogaty w atrakcje przyrodnicze. Aby ukierunkować Państwa podróż, poniżej zamieszczono listę atrakcji, które cieszą się największą popularnością wśród turystów zagranicznych spędzających wakacje w Kanadzie:
miasta:
Québec - najbogatsze w zabytki miasto Kanady,
Montreal - jedno z największych miast Kanady oraz symbol francuskiej kultury i tradycji na kontynencie północnoamerykańskim,
Ottawa - stolica Kanady i kulturalne centrum kraju,
Toronto - mała ojczyzna wielu narodów,
Vancouver - miasto kontrastów otoczone przez góry, gęste lasy, wody i rzeki,
natura:
Wodospad Niagara,
Park Narodowy Jasper - jeden z największych parków narodowych w Górach Skalistych,
Wyspa Vancouver - las deszczowy z gigantycznymi sekwojami i podziwianie wielorybów z łodzi,
Canadian Wilderness - dziewicze tereny Kanady, z dala od wielkich miast, pokrywające ogromną część kraju,
góry lodowe na Oceanie Arktycznym,
Churchill - „światowa stolica niedźwiedzi polarnych”,
obserwacja ptaków w Nowej Funlandii,
zorza polarna w północnej części Kanady,
dziedzictwo kulturowe:
Wyspa Księcia Edwarda z domem Ani z Zielonego Wzgórza,
Calgary Stampade - coroczny festiwal kowbojski organizowany każdego roku już od 100 lat.
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
paszport – TAK
paszport tymczasowy – TAK
dowód osobisty – NIE
Czy trzeba wyrobić wizę?
Nie, jeśli podróż ma charakter biznesowy lub turystyczny, a Twój planowany pobyt potrwa maksymalnie do 6 miesięcy. Potrzebujesz natomiast ważną Elektroniczną Autoryzację Podróży (eTA), która jest wymagana od obywateli Polski przy przyjeździe do Kanady drogą lotniczą lub przy podróżowaniu tranzytem przez kanadyjskie lotnisko.
Wymagane dokumenty do eTa Kanada:
• wypełniony wniosek (do pobrania ze strony wizowanie.com)
• skan paszportu
Łączny koszt pośrednictwa i eTA:
• 130 PLN/os.
Ważność wizy:
• ważna maksymalnie do 5 lat
Wymagane dokumenty prześlij e-mailem na adres:
wizowanie@konsorcjum.com.pl
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Do przekroczenia granicy Kanady przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Kanady, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem do Kanady sprawdzić stan i ważność paszportu. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport.
Planując wycieczkę do Kanady warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami celnymi, aby uniknąć problemów podczas przekraczania granicy.
Kanadyjskie służby celne są bardzo restrykcyjne. Na granicy bagaże mogą być prześwietlane i sprawdzane. Celnicy zastrzegają sobie prawo do przeglądania zawartości bagażu, a kontrola bagażu prowadzona jest zwykle wyrywkowo.
W Kanadzie brak jest ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy, ale służby celne mogą zażądać okazania dokumentu bankowego potwierdzającego źródło pochodzenia pieniędzy. Osoba wjeżdżająca do Kanady ma obowiązek zgłoszenia służbom celnym posiadanie środków finansowych w gotówce przekraczających 10 000 CAD.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami celnymi turyści podróżujący do Kanady mogą wwieźć bez oclenia rzeczy osobiste niezbędne w czasie podróży oraz towary o następujących limitach:
- alkohol: 1,14 l wina lub innego alkoholu albo 24 x 355 ml piwa (napoje alkoholowe mogą wwozić osoby powyżej 19 roku życia),
- papierosy: do 200 sztuk papierosów lub 50 sztuk cygar lub 200 g tytoniu (papierosy i wyroby tytoniowe mogą wwozić osoby powyżej 19 roku życia),
- prezenty dla mieszkańców Kanady o jednostkowej wartości nie przekraczającej 60 CAD (z wyjątkiem alkoholu, papierosów i próbek reklamowych).
Ścisłej kontroli sanitarnej i celnej podlegają wwożone rośliny i zwierzęta domowe. Zakazany jest wwóz zwierząt chronionych, a także wykonanych z nich rzeczy. Wwożenie żywności podlega dużym ograniczeniom (np. wędlin) lub jest całkowicie zakazane (np. świeże owoce). Istnieje obowiązek zgłoszenia wymienionych produktów do kontroli celnej. Zatajenie przewozu produktów żywnościowych wiąże się z karą grzywny lub skierowaniem sprawy do sądu kryminalnego.
W Kanadzie do większości towarów (wyj. żywność) i usług doliczany jest podatek federalny GST w wysokości 5% oraz podatek prowincjonalny PST (w Prowincjach Atlantyckich stosowany jest podatek HST), którego wysokość jest różna w poszczególnych prowincjach. Zachowanie rachunków za hotele i dokonane w Kanadzie zakupy (z pominięciem posiłków i drobnych zakupów do 50 CAD) daje możliwość do ubiegania się o częściowy zwrot podatku w urzędzie podatkowym (Canada Revenue Agency). Na lotniskach, w agendach urzędów federalnych i na stronie internetowej www.cra-arc.gc.ca dostępne są informatory i formularze, które należy wypełnić przy wyjeździe z Kanady pamiętając o dołączeniu do nich oryginałów rachunków.
Wybierając się na wakacje do Kanady należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
- paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Kanady),
- pieniędzy i kart płatniczych,
- wygodnego obuwia (sportowego lub trekkingowego, klapków pod prysznic) oraz lekkiej i ciepłej odzieży, m.in. bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul, swetrów lub polaru, kurki, krótkich i długich spodni, okrycia przeciwdeszczowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
- małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczkach objazdowych i wycieczkach fakultatywnych oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych zabytków Kanady,
- osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia) oraz krem z filtrem UV, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu w Kanadzie.
Turyści na wakacjach w Kanadzie mogą robić zakupy w centrach handlowych, sklepach sieciowych i specjalistycznych, butikach oraz na bazarach. Najpopularniejsze w Kanadzie sieci supermarketów to: CO-OP, Food Basics, Walmart, No Frills, Safeway i Freshco. Wiele osób korzysta z tanich sklepów typu 99 Cent i Dollar Tree.
Robiąc zakupy podczas pobytu w Kanadzie należy pamiętać, że większość cen prezentowana jest bez podatku w wysokości 5-15,5% (wielkość podatku jest różna w poszczególnych prowincjach). Do ceny praktycznie wszystkich towarów i usług należy doliczyć podatek: GST (Good Sales Tax) ustalany przez rząd Kanady i mający stałą wartość 5% oraz PST (Provincional Sales Tax) ustalany przez rządy prowincji. W Prowincjach Atlantyckich stosowany jest podatek HST (Harmonised Sales Tax) łączący GST i PST:
- Alberta: 5%,
- Saskatchewan: 10%,
- British Columbia, Manitoba: 12%,
- Quebec: 12,875%,
- New Brunswick, Newfoundland and Labrador, Nova Scotia, Ontario: 13%,
- Prince Edward Island: 15,5%.
Przykładowo robiąc w Toronto (Ontario) zakupy za 100 CAD przy kasie zapłacimy kwotę powiększoną o podatek, tj. 113 CAD.
Warto zachować rachunki za hotele i dokonane w Kanadzie zakupy (z pominięciem posiłków i drobnych zakupów do 50 CAD), ponieważ na ich podstawie przy wyjeździe z Kanady można się ubiegać o częściowy zwrot podatku w urzędzie podatkowym (Canada Revenue Agency). W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na lotniskach, w agendach urzędów federalnych i na stronie internetowej www.cra-arc.gc.ca i dołączyć do niego oryginalne rachunki.
PAMIĄTKI Z KANADY
Pamiątki najczęściej przywożone przez turystów z wycieczki do Kanady to: syrop klonowy, syrop z brzozy (szczególnie z Jukonu), wino lodowe (np. Cave Springs Riesling Icewine CDN), masło orzechowe, liść klonowy (np. w drewnie), T-shirt z klonowym liściem lub z niedźwiedziem grizzly. Do bardziej oryginalnych pamiątek z wakacji w Kanadzie należy sztuka i rękodzieło rdzennej ludności amerykańskiej, jak np. rzeźby Indian z zachodniego wybrzeża, czy malarstwo i tkaniny wykonane przez Eskimosów (Inuitów). Przy zakupach trzeba pamiętać, że podana na produktach cena jest podstawowa i w trakcie płacenia doliczane są do niej podatki.
Chcąc dobrze przygotować się do wyjazdu do Kanady warto wcześniej zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności w Kanadzie [2014 r.]:
- obiad
- w lokalu sieci fast food: ok. 7-10 CAD,
- w lepszej restauracji: ok. 20-30 CAD,
supermarket (ceny bez podatku):
- woda niegazowana Nestle (1,5l): 0,7-1CAD,
- Coca Cola (2l): 2-3 CAD,
- sok jabłkowy (1l): 1,5-3 CAD,
- chleb: 2-3 CAD,
- chleb tostowy (500g): 2 CAD,
- bułki do hot-dogów (8 szt.):2 CAD,
- parówki (12 szt.): 1 CAD,
- wędliny i sery (1kg): 10-20 CAD,
- masło: 2-5 CAD,
- mleko w kartonie 2% (1l): 1,5-2 CAD,
- jogurty (różne smaki, 16x100g): 8 CAD,
- pomidory (1kg): 3,5 CAD,
- papryka (1kg): 4 CAD,
- banany (1kg): 1,5 CAD,
- jabłka zielone (1kg): 3,5 CAD,
- chipsy Selection (tania marka, 200g): 1,7-2 CAD,
- ciastka (300g): 10-12 CAD,
- wafelki (200g): 1-1,2 CAD.
Posiadanie ubezpieczenia przez turystów spędzających wakacje w Kanadzie teoretycznie nie jest obowiązkowe, ale osobom podróżującym do Kanady zaleca się wykupienie ubezpieczenia, tym bardziej, że miały miejsce takie sytuacje, że brak ubezpieczenia na czas pobytu w Kanadzie, był powodem odmowy wjazdu na teren tego kraju.
Wybierając się w podróż do Kanady warto więc wykupić w prywatnej firmie ubezpieczeniowej polisę ubezpieczeniową obejmującą m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści decydujący się na wycieczkę do Kanady zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.
W Kanadzie nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, dlatego turystów wybierających się na wycieczkę do Kanady nie obowiązują żadne szczepienia. Przed podróżą do Kanady warto jednak wykonać szczepienia profilaktyczne, a zalecane szczepienia to: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec, polio i dur brzuszny.
Służba zdrowia w Kanadzie jest na wysokim poziomie i jest ona ogólnie dostępna w pełnym zakresie usług. Turyści planujący spędzenie urlopu w Kanadzie powinni przed wyjazdem wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne, ponieważ koszty leczenia w Kanadzie są wysokie. Obcokrajowcom nie przysługują żadne bezpłatne świadczenia, a w niektórych prowincjach zdarza się, że na obcokrajowców nałożone są dodatkowe opłaty. Cena standardowej wizyty u lekarza wynosi od 40 do 100 CAD. Opłaty za wizytę u stomatologa są następujące: założenie plomby lub usunięcie zęba - 100-170 CAD, natomiast leczenie kanałowe i inne - od 500 CAD. Koszt doby spędzonej w szpitalu obejmujący opiekę medyczną wynosi średnio ok. 1500-2000 CAD (cena ta nie uwzględnia operacji i innych zabiegów). Transport chorego karetką pogotowia i zabieg na pogotowiu kosztują ok. 500 CAD.
Planując podróżowanie po Kanadzie autem należy zapoznać się z podstawowymi zasadami panującymi na kanadyjskich drogach i najważniejszymi przepisami ruchu drogowego w tym kraju.
Polscy turyści chcący podróżować po Kanadzie samochodem mogą posługiwać się polskim prawem jazdy przy pobycie turystycznym przez maksymalnie 3 miesiące. Po tym okresie wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy lub uzyskanie miejscowego prawa jazdy. W Kanadzie obowiązuje ruch prawostronny. Drogi w Kanadzie są dobrej jakości, ale ze względu na ogromną powierzchnię kraju i małe zaludnienie, sieć drogowa jest słabo rozwinięta. Przepisy ruchu drogowego różnią się w poszczególnych prowincjach. Bardzo surowe kary i wysokie mandaty grożą za przekraczanie dozwolonej prędkości oraz jazdę pod wpływem alkoholu. Podczas jazdy samochodem nie można mieć w samochodzie otwartych napojów alkoholowych. Dozwolony limit alkoholu we krwi to 0,08% (w niektórych prowincjach 0,05%). Obcokrajowcy złapani podczas wakacji w Kanadzie na prowadzeniu pojazdu z przekroczonym limitem alkoholu we krwi mogą być nawet deportowani. Kanadyjczycy, w odróżnieniu od Amerykanów, używają systemu miar SI, tzn. odległości podawane są w kilometrach. Planując jazdę samochodem w prowincji Quebec należy mieć na uwadze, że w zasadzie wszystkie znaki drogowe są tam w języku francuskim. Na skrzyżowaniach ze światłami można skręcać w prawo na czerwonym świetle po uprzednim zatrzymaniu się (ta zasada nie obowiązuje w Montrealu). Na skrzyżowaniu bez świateł i znaków pierwszeństwa stosowana jest zasada FIFO (first in first out), czyli samochód dojeżdżający jako pierwszy do skrzyżowania, pierwszy opuszcza skrzyżowanie. Jeśli dwa samochody dojadą do skrzyżowania w tym samym czasie, to pierwszeństwo ma samochód z prawej strony. W większych miastach znajdują się specjalne pasy, tzw. Diamond Lines, których mogą używać autobusy i/lub taksówki. Ze względu na wysokie kary lepiej unikać korzystania z tych pasów.
Turyści na wakacjach w Kanadzie mogą bez problemu wynająć na miejscu samochód. Kierowca musi mieć ukończone 25 lat. Koszt wynajęcia auta jest stosunkowo niski, zwłaszcza gdy podróżujemy w kilka osób. Ceny paliwa w Kanadzie są wyższe niż w USA, ale zdecydowanie niższe niż w Europie (0,9-1,5 CAD/litr benzyny). Zdecydowana większość wypożyczanych w Kanadzie samochodów posiada automatyczną skrzynię biegów. Pracownicy firm wynajmujących auta mogą udzielić informacji, jak jej używać.
Kanada to kraj bezpieczny dla turystów, w którym nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością, a policja działa bardzo dobrze. Jak wszędzie na świecie, również w dużych miastach Kanady, turyści narażeni są na kradzież kieszonkową, dlatego podczas wycieczek należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności. Wskazane jest korzystanie z bezgotówkowych opcji płatniczych i noszenie przy sobie tylko drobnych kwot w gotówce. Turyści przebywający na urlopie w Kanadzie powinni także unikać niepotrzebnego ryzyka, jakie niesie ze sobą poruszanie się późnym wieczorem po mniej bezpiecznych dzielnicach.
W okresie zimowym, na wschodzie i północy kraju, zagrożeniem są burze śnieżne i obfite opady śniegu. Turyści, którzy planują podróżowanie po Kanadzie samochodem zimą, powinni być na to odpowiednio przygotowani.
Turyści wybierający się na wycieczkę do Kanady powinni wiedzieć, że:
- Internet: Internet w Kanadzie jest powszechny i tani.
- Telefony: Główni dostawcy telefonii komórkowej w Kanadzie to: Bell, Rogers, Fido i Telus. W górach i na prowincji jest duży problem z zasięgiem. W Kanadzie płaci się zarówno za rozmowy wychodzące, jak i przychodzące. Koszt połączeń w roamingu polskich sieci komórkowych jest wysoki i należy go sprawdzić przed rozpoczęciem podróży do Kanady u operatora. Warto zabrać telefon bez blokady SIMLOCK i po przyjeździe kupić lokalną kartę SIM.
- Napiwki: Przyjęło się, że napiwek dla obsługi powinien wynieść ok. 15% sumy rachunku.
- Wyroby alkoholowe i tytoniowe sprzedawane są osobom, które ukończyły 19 lat (wyj. prowincja Quebec - 18 lat). Do lokali, w których podawane są napoje alkoholowe mogą wchodzić osoby powyżej 19. roku życia (wyj. prowincja Quebec - od 18 lat). Zakazane jest spożywanie alkoholu na otwartej przestrzeni (wyj. posesje prywatne) oraz w miejscach publicznych. W większości prowincji nie wolno palić tytoniu w miejscach publicznych.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE W POLSCE
W Warszawie znajduje się placówka dyplomatyczna Kanady, w której Polacy planujący wyjazd do Kanady mogą uzyskać wszelkie informacje.
Ambasada Kanady w Polsce
ul. Jana Matejki 1/5, 00-481 Warszawa
tel. (+48 22) 584 31 00
fax (+48 22) 584 31 92
e-mail: wsaw@international.gc.ca
strona internetowa: www.canada.pl
W ambasadzie Polski w Ottawie oraz w polskich konsulatach w największych miastach Kanady polscy turyści spędzający urlop w Kanadzie mogą uzyskać pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji w Kanadzie:
Ambasada RP w Ottawie
Ambasador: Andrzej Kurnicki
Kanada, Ottawa, 443 Daly Avenue, K1N 6H3
tel. +1 613 7890468, tel. dyżurny: +1 613 8662015
fax +1 613 7891218
e-mail: ottawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Montrealu
Konsul Generalny: Dariusz Wiśniewski
Adres: 3501, Avenue du Musée
Kod pocztowy: H3G 2C8 Montreal
Miasto: Montreal
Telefon: +1 514 840 6081
Telefon dyżurny: +1 438 395 2708
fax +1 514 937 7271
e-mail: montreal.info@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Toronto
Konsul Generalny: Krzysztof Grzelczyk
Kanada, Toronto, 2603 Lakeshore Blvd. W., M8V 1G5
tel. +1 416 2524171, tel. dyżurny: +1 416 4645405
e-mail: toronto.info@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Vancouver
Konsul Generalny: Andrzej Mańkowski
Kanada, Vancouver, 1600 - 1177 West Hastings Street, Vancouver, BC, V6E 2K3
tel. +1 604 688 4730, +1 604 688 3530, tel. dyżurny: +1 778 968 5187; + 1 778 968 5184
fax +1 604 688 3537
e-mail: vancouver.info@msz.gov.pl