Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga JordaniiJordania

Jordania to niezwykły kraj: - miast rodem z Biblii, - fortec krzyżowców, - pustynnych pałaców, - skał w kolorze ceglastej czerwieni, - bizantyjskich dzieł sztuki, - największego SPA pod gołym niebem, - nadzwyczajnej serdeczności ludzi, - dumnych i niezależnych Beduinów, - śladów wielbłądów na piaskach pustyni, - zagrożonego wyginięciem arabskiego oryksa, - pysznej chałwy z pistacjami i kawy parzonej w tygielku z kardamonem. Jordanię warto odkrywać zarówno podczas wycieczek objazdowych umożliwiających zwiedzanie największych atrakcji turystycznych Jordanii, jak i w ramach mniej aktywnych wczasów nad Morzem Martwym lub Morzem Czerwonym dających możliwość błogiego wypoczynku i relaksu.

°C
Stolica
Amman
Strefa czasowa
UTC +
JOD
waluta
dinar jordański
kod telefoniczny
+962
napięcie elektryczne
230V, 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: arabski
inne języki: angielski

Położenie

Jordania to państwo o powierzchni 92 300 km² w Azji Południowo-Zachodniej, położone częściowo na Półwyspie Arabskim, w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego (bez dostępu do tego morza), z niewielkim dostępem (26 km) do Morza Czerwonego przez zatokę Akaba. Jordania graniczy z: Izraelem, Autonomią Palestyńską, Syrią, Irakiem oraz Arabią Saudyjską i najczęściej jest odwiedzana przez turystów w trakcie wycieczek objazdowych, których programy obejmują zwiedzanie Jordanii i Izraela.

Warunki naturalne

Większość powierzchni Jordanii stanowi pustynny płaskowyż, obniżający się z zachodu na wschód (od ok. 1300 m do poniżej 600 m) o maksymalnej wysokości 1734 m n.p.m. - Dżabal Ramm w masywie Dżabal asz-Szara. W północno-wschodniej części kraju znajduje się kamienista Pustynia Syryjska, a na zachodzie, częściowo na granicy z Izraelem - tektoniczny Rów Jordanu z rzeką Jordan, suchą doliną Wadi al-Araba i Morzem Martwym, którego właściwości zdrowotne przyciągają do Jordanii turystów zainteresowanych wczasami leczniczymi. Sieć rzeczna Jordanii jest uboga i ogranicza się głównie do rzeki Jordan (w granicach Jordanii - 134 km) z dopływami. We wschodniej części kraju liczne są suche doliny (wadi). W Jordanii dominuje roślinność pustynna i półpustynna, na północnym zachodzie kraju występują pozostałości wiecznie zielonych lasów (poniżej 1% powierzchni Jordanii) z dębem i sosną alpejską oraz zarośla typu makii.

Religia Klimat Kuchnia

Klimat Jordanii jest zróżnicowany i zależny od wysokości danego obszaru.
Północno-zachodnia część kraju leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego, a centralna - kontynentalnego. Na pozostałym obszarze występuje klimat zwrotnikowy wybitnie suchy.
Średnia temperatura w lipcu wynosi 26-33°C (maksymalnie nawet do 50°C), a w styczniu od 7 do 15°C.
Średnia roczna suma opadów to 600-800 mm w zachodniej części kraju oraz do 100 mm i mniej w części wschodniej i południowej. Opady występują głównie w zimie.

KIEDY JECHAĆ DO JORDANII?
Ze względu na najbardziej korzystne warunki pogodowe najodpowiedniejszym okresem na zwiedzanie zabytków Jordanii jest wiosna (kwiecień-maj) i jesień (wrzesień-listopad).
Wypoczynek nad Morzem Martwym oraz w Akabie nad Morzem Czerwonym możliwy jest przez okrągły rok, ale najprzyjemniejsze okresy na pobyt to marzec i kwiecień oraz październik i listopad.
Osoby obawiające się upałów nie powinny planować nadmorskiego wypoczynku w Jordanii i zwiedzania tego kraju w sezonie letnim (zwłaszcza w miesiącach czerwiec-sierpień).

Klimat

Dominującą religią w Jordanii jest islam, który wyznaje 93% społeczeństwa (głównie sunnici). Chrześcijanie stanowią ok. 6% mieszkańców Jordanii.
W Jordanii coraz swobodniej podchodzi się do tradycyjnych nakazów i zakazów islamu, a mieszkańcy tego kraju mają wiele wyrozumiałości dla turystów. Turyści podróżujący po Jordanii powinni mieć jednak na uwadze, że jest to kraj muzułmański i przestrzegać zasad islamu oraz szanować lokalne zwyczaje i ludzi, do których przyjechali w gościnę.
Samotnie podróżujące turystki powinny mieć na palcu obrączkę, nawet jeśli nie są zamężne i nie wychodzić na ulicę w krótkiej spódnicy albo z odkrytymi ramionami. Wskazane jest noszenie skromnych i luźnych strojów odpowiednio zakrywających ciało (ramiona, dekolt i kolana). Strój ma też szczególne znaczenie, gdy turysta spędzający wakacje w Jordanii chce wejść do meczetu. W meczecie należy mieć zakryte ramiona i nogi, a kobiety muszą zasłonić także włosy. Wchodząc do świętego miejsca należy zdjąć buty. Mężczyzna nie powinien uporczywie wpatrywać się w kobietę, zaczepiać kobietę i robić jej zdjęcia. Wyznawcy islamu nie aprobują okazywania sobie uczuć i całowania się w miejscach publicznych, szczególnie jeśli para nie jest małżeństwem. W krajach muzułmańskich należy jeść zawsze prawą ręką. Lewa ręka uważana jest w tamtejszej tradycji za nieczystą, bo służy do celów higienicznych. Lewą ręką nie powinno się również niczego podawać ani brać. Podczas rozmowy nie należy wskazywać na kogoś palcem lub długopisem, ponieważ jest to odbierane jako wyzwanie i zagrożenie. W islamie zakazane jest picie alkoholu. Choć aktualnie alkohol jest w Jordanii legalnie dostępny, nie tylko w hotelach, ale także barach i klubach nocnych, to w dalszym ciągu należy uważać z piciem go w miejscach publicznych.
Jordańczycy, jak wszyscy wyznawcy islamu, obchodzą ramadan, czyli 30-dniowy post. Modlitwy do Allaha odbywają się 5-6 razy dziennie począwszy od pierwszego nawoływania muezina o godzinie 4 rano. Podczas trwania ramadanu od świtu do zmierzchu (około 15 minut po zachodzie słońca) muzułmaninowi powyżej 10 roku życia nie wolno spożywać żadnych pokarmów i pić żadnych napojów, nawet wody, co naprawdę trudno wytrzymać w panujących w Jordanii upałach. W czasie ramadanu, zazwyczaj uprzejmi i uśmiechnięci ludzie stają się rozdrażnieni, roztargnieni i niegrzeczni. Ciężko jest wówczas cokolwiek załatwić, ponieważ mieszkańcy Jordanii modlą się albo odpoczywają. Podróżowanie po Jordanii w czasie świętego miesiąca postu jest kłopotliwe, dlatego odradzamy wyjazd do Jordanii podczas ramadanu.
Terminy ramadanu w najbliższych latach:
2015: 18 czerwca - 16 lipca
2016: 7 czerwca - 6 lipca
2017: 27 maja - 25 czerwca
2018: 16 maja - 14 czerwca
2019: 6 maja - 4 czerwca
2020: 24 kwietnia - 23 maja
2021: 2 kwietnia - 12 maja
2022: 2 kwietnia - 1 maja
2023: 22 marca - 20 kwietnia

Kuchnia

Każdy turysta, który chociaż raz był na wycieczce na Bliskim Wschodzie dostrzeże w kuchni jordańskiej wpływy arabskie połączone z kuchnią turecką. Jedzenie sprowadza się tam nie tylko do potrzeby spożywania pokarmów, ale także do pewnego rytuału urozmaicającego dzień, a najważniejszy w ciągu dnia posiłek wygląda zwykle tak:
PRZEKĄSKI
Tradycyjny jordański posiłek rozpoczyna się, zgodnie z bliskowschodnią tradycją, od zestawu ciepłych i zimnych przystawek nazywanych na całym Bliskim Wschodzie mezze i różnego rodzaju chleba. Mieszkańcy Jordanii są smakoszami chleba, którego zjadają wielkie ilości i to do każdego posiłku. Do wyboru mają: turecki chleb pita, arabski ajsz wypiekany w postaci płaskich bochenków i ajsz bi zaatar - chleb z ziołami i tymiankiem.
Najpopularniejszymi przystawkami, których koniecznie trzeba spróbować będąc na uropie w Jordanii są:
 humus - pasta z ciecierzycy wymieszanej z czosnkiem i cytryną,
 pasztecik z mielonej baraniny i pszenicy smażony na głębokim oleju,
 wątróbka smażona z cytryną i czosnkiem.
DANIE GŁÓWNE
Po przekąskach przechodzi się do dania głównego, np.
 kubba naja - mielona baranina podawana na surowo z grubo tartą pszenicą,
 kofta - grillowane kiełbaski z mielonego, dobrze przyprawionego mięsa,
 kebab - kawałki jagnięcego mięsa podawane z różnymi dodatkami,
 maqlubba - ryż gotowany na parze z kawałkami podsmażonego mięsa i pomidora oraz dodatkiem nasion sosny,
 mahshi - warzywa nadziewane mięsem i ryżem,
 mansaf - jagnię pieczone z ziołami, podawane z migdałami, ryżem, nasionami sosny i orzechami.
DESER
Po daniu głównym trzeba koniecznie posmakować jordańskich deserów. Tamtejsze słodycze oparte są przede wszystkim na miodzie, orzechach i syropie. Kwintesencją jordańskich deserów jest słodka baklawa (ciasto z orzechami i miodem), którą obowiązkowo powinien spróbować każdy turysta, która zawita na wakacje do Jordanii. Przepyszne jest również ciasto polane syropem, tzn. mushabak.
NAPOJE
Do deseru idealnie pasują aromatyczna kawa i herbata. Picie kawy i herbaty to istny rytuał. Kawa jest zwykle bardzo mocna i gorzka, często z dodatkiem kardamonu, zaś tradycyjna herbata podawana w malutkich szklaneczkach jest bardzo słodka i miętowa, chociaż można zamówić wersję półsłodką wassat sukar lub pozbawioną cukru bidon sukar. Turyści zmęczeni zwiedzaniem w trakcie wakacji w Jordanii, w upalne dni szczególnie chętnie zamawiają przynoszący namiastkę ukojenia koktajl bananowy zmiksowany z mlekiem i miodem, a także sok z moreli mish-mish, czy napój ze słodkich pomarańczy burtuqal.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Na turystów czekają w Jordanii unikalne atrakcje turystyczne, które sprawiają, że spędzony tam urlop będzie niezapomniany i wyjątkowy, m.in.
• Amman - piękna i nowoczesna stolica Jordanii;
• Petra - skalne miasto;
• Dżerasz - ruiny jednego z najlepiej z zachowanych na świecie rzymskich miast z okresu starożytności;
• Adżlun i Kerak - zadziwiające swą potęgą zamki krzyżowców;
• Madaba - „mozaikowa mapa z Madaby”;
• Góra Nebo - miejsce, z którego Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną;
• Wadi Rum - pustynia z Siedmioma Filarami Mądrości;
• Morze Martwe - najniżej położone i największe naturalne SPA na świecie;
• Akaba - kurort nad Morzem Czerwonym dla osób kochających słońce i kąpiele morskie.
Najlepszym sposobem na poznanie najważniejszych atrakcji przyrodniczych i zabytków Jordanii jest udział w wycieczkach objazdowych, których programy obejmują zazwyczaj zwiedzanie Jordanii i Izraela. Turyści, którzy chcieliby połączyć wypoczynek w hotelu przy plaży Morza Martwego lub Morza Czerwonego ze zwiedzaniem, mogą odkrywać Jordanię korzystając z oferty wycieczek fakultatywnych zakupionych u rezydenta w hotelu lub w miejscowym biurze podróży.

Warunki wyjazdowe, wiza

Od 1 marca 2022 r. osoby przylatujące z Polski do Jordanii nie muszą wykonywać testów.
Dotyczy to zarówno osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych.

Dokumenty
• Podróżni odwiedzający Jordanię zobowiązani są do rejestracji na stronie: www.visitjordan.gov.jo i wygenerowania kodu QR w celu okazania przy wejściu na pokład samolotu oraz po przekroczeniu granicy.
• Rejestracja nie dotyczy dzieci poniżej 5 lat.
• Wymagane jest również posiadanie dowodu ubezpieczenia medycznego pokrywającego leczenie Covid-19.
• Podpisując deklarację, podróżni zobowiązują się do samodzielnego wykonania testu na koronawirusa w przypadku pojawienia się symptomów choroby, a przy pozytywnym wyniku podejmą się samoizolacji przez okres 5 dni

Zasady bezpieczeństwa na wakacjach w Jordanii
• Na terenie Jordanii obowiązuje noszenie masek w zamkniętej przestrzeni publicznej – m.in. w restauracjach, hotelach, obiektach użyteczności publicznej, itp.
• Wstęp do budynków administracji państwowej, instytucji państwowych oraz prywatnych, jak również sklepów, punktów usługowych, rozrywkowych, gastronomicznych i hoteli wymaga okazania certyfikatu szczepienia w języku angielskim lub arabskim.
• W przypadku szczepionki składającej się z dwóch dawek, certyfikat jest ważny po min. 14 dniach od drugiego szczepienia.

WIZA
• Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu. Wizy pobytowe uprawniające do jednokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii obywatele polscy mogą otrzymać na międzynarodowych przejściach granicznych (koszt 40 JOD). Wizy te wydawane są na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy na dowolnym posterunku policji.

PASZPORTY
• Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
• Wymaganym dokumentem podróży jest paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 6 miesięcy, licząc od daty planowanego powrotu z Jordanii.

Paszport

Do przekroczenia granicy Jordanii przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Jordanii, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem do Jordanii sprawdzić ważność paszportu, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Wwóz i wywóz pieniędzy odbywa się na ogólnych zasadach. W Jordanii obowiązuje zakaz wwozu gumowych pontonów, poza tym nie ma jakichś szczególnych restrykcji. Sprzęt elektroniczny (np. kamera, aparat cyfrowy) nie podlega rejestracji i opłatom. Turyści udający się na wakacje do Jordanii mogą wwieźć na jej teren zwierzęta, ale w skrajnych przypadkach konieczne może się okazać okazanie świadectwa zdrowia i potwierdzenie szczepień.

Co zabrać

Turyści wybierający się w podróż do Jordanii i planujący zwiedzanie tego kraju, np. w trakcie wycieczki objazdowej, powinny pamiętać o zabraniu ze sobą:
• paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Jordanii) oraz ewentualnie kserokopii paszportu - strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
• pieniędzy i kart płatniczych,
• wygodnego obuwia (sportowego, sandałów oraz klapków pod prysznic), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, szala do osłonięcia ramion i dekoltu podczas zwiedzania meczetów, swetra lub polaru, kurki i okrycia przeciwdeszczowego w przypadku wyjazdu do Jordanii w miesiącach zimowych, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki objazdowe i wycieczki fakultatywne oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych zabytków Jordanii,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), kremu z filtrem UV, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu w Jordanii.

Zakupy, pamiątki

Planując urlop w Jordanii warto wiedzieć, że Jordania należy do krajów bliskowschodnich o umiarkowanych cenach. Jest tańsza niż Izrael, ale droższa niż Syria. Sklepy w Jordanii są otwarte od 9.30 do 13.00 i od 15.00 do 18.00, chociaż niektóre są czynne od 8.00 do 20.00 bez przerwy. Większość sklepów jest zamkniętych w piątek (oprócz targu w dolnym Ammanie), tzn. w dzień wolny od pracy dla muzułmanów. Z kolei w niedzielę mogą być zamknięte sklepy prowadzone przez chrześcijan. Przed centrami handlowymi i niektórymi galeriami można się spodziewać patroli wojskowych oraz kontroli wykrywaczem metali, ponieważ wymagają tego jordańskie względy bezpieczeństwa. Typowo handlowe ulice w Ammanie to Emir Mohammed Str., Abu Bakr As Siddeeq (Rainbow) Str., Wasfi Tell (Gardens) Str. i Al-Malek Talal Str. Turyści planujący w trakcie wakacji w Jordanii większe zakupy powinni odwiedzić Akabę, gdzie obowiązuje specjalna strefa ekonomiczna. Bardzo udane zakupy można zrobić w sklepie wolnocłowym na lotnisku. Jeśli chodzi o targowanie się, to niestety powoli odchodzi się od tego zwyczaju. Duże sklepy stosują sztywne ceny, ale będąc na wycieczce w Jordanii koniecznie trzeba się targować robiąc zakupy na bazarach i w małych sklepikach.

PAMIĄTKI Z JORDANII
Z urlopu w Jordanii warto przywieźć do Polski wyroby ceramiczne - barwnie zdobione talerze, miski i kubki, a także artystyczne naczynia wykonane z mosiądzu. Ogromną popularnością cieszą się fajki wodne, które można kupić niemal wszędzie. Jordania znana jest z wyrobów ze złota i srebra. W Ammanie jest nawet wyspecjalizowany Suk Złota, gdzie wybór broszek, łańcuszków, kolczyków itd. jest przeogromny. Na ulicach często napotkać można na stragany obwieszone kolorowymi dywanami, w tym również tymi najbardziej cenionymi - tkanymi przez Beduinów. Znad Morza Martwego turyści spędzający tam urlop przywożą zwykle kosmetyki, z kolei Petra specjalizuje się w piaskowych kompozycjach zamkniętych w butelce. Charakterystycznymi materiałami, z których wytwarza się w Jordanii pamiątki są: drewno oliwne, miedź i masa perłowa. W jordańskich miejscowościach turystycznych jest bardzo dużo perfumerii, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Przed powrotem do Polski z wakacji w Jordanii koniecznie trzeba zaopatrzyć się w jordańskie słodycze oraz bliskowschodnie przyprawy. Miłym wspomnieniem z podróży do Jordanii będą też na pewno jordańska herbata i aromatyczna kawa, którymi można się delektować po powrocie do domu przeglądając inną sympatyczną pamiątkę z wakacji - zdjęcia z Jordanii przedstawiające piękno tego kraju.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chcąc dobrze zaplanować urlop w Jordanii warto zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków, zwłaszcza jeśli nie będziecie Państwo wypoczywać w Jordanii w hotelu z all inclusive.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności w Jordanii [wrzesień 2014]:
• woda (1,5 l): ok. 0,3-0,5 JOD,
• Rani (napój owocowy niegazowany, 0,2 l): ok. 0,25-0,4 JOD,
• Shami (słodki napój lekkogazowany 2,25l): ok. 0,85-1 JOD,
• herbata: ok. 0,3 JOD,
• sok ze świeżych owoców: ok. 0,8 JOD,
• piwo (w restauracji): ok. 1,5-2 JOD,
• kebab: ok. 0,4-0,7 JOD,
• falafel: ok. 0,4-0,6 JOD,
• pieczony kurczak: ok. 1,5 JOD,
• obiad (w restauracji): od 3 JOD,
• chleb: ok. 0,1-0,5 JOD,
• mleko (1 l): ok. 1 JOD,
• banany (1 kg): ok. 0,6-1,5 JOD,
• pomidory (1 kg): ok. 0,3-0,5 JOD,
• czekolada (tabliczka): ok. 1,5-2,5 JOD.

Ubezpieczenie

Turyści spędzający urlop w Jordanii nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Wybierając się na wycieczkę do Jordanii warto wykupić ubezpieczenie w prywatnej firmie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści decydujący się na wakacje w Jordanii zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.

Szczepienia

W Jordanii nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, dlatego turystów wybierających się tam na wycieczkę nie obowiązują żadne szczepienia. Przed podróżą do Jordanii warto jednak wykonać szczepienia profilaktyczne, a zalecane szczepienia to: żółtaczka typu A i B, błonica, tężec, polio i dur brzuszny. W Jordanii istnieje ryzyko zatruć pokarmowych, dlatego turyści spędzający wakacje w tym kraju powinni dokładnie myć owoce i warzywa oraz unikać spożywania posiłków w restauracjach i barach o wątpliwym standardzie. Zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV oraz picie dużej ilości płynów, aby nie narażać się na odwodnienie organizmu i poważne problemy zdrowotne.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Jordańska służba zdrowia charakteryzuje się wysokim poziomem usług, zwłaszcza w Ammanie. Szpitali jest wiele i są ogólnie dostępne. Lekarze świetnie mówią po angielsku, więc w przypadku problemów zdrowotnych turyści spędzający wakacje w Jordanii nie powinni mieć problemu z komunikacją językową. Osoby planujące urlop w Jordanii powinny mieć na uwadze, że opieka medyczna w Jordanii jest płatna, również w nagłych przypadkach. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 JOD, a pobytu w szpitalu - od 8 do 60 JOD dziennie. Opłaty za wszystkie usługi medyczne i stosowane leki naliczane są oddzielnie. Jeśli jesteście Państwo ubezpieczeni, to po powrocie z wakacji do Polski, na podstawie wystawionego zaświadczenia ubezpieczyciel zwróci koszty leczenia.

Informacje dla kierowców

Planując podróż po Jordanii autem należy zapoznać się z podstawowymi zasadami panującymi na jordańskich drogach i najważniejszymi przepisami ruchu drogowego w tym kraju.
W Jordanii wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale przy pobytach krótkotermi¬nowych akceptowane jest również polskie prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny. Oznakowanie dróg jest dość dobre, znaki są w języku arabskim i angielskim. Główne szosy są zwykle przyzwoicie utrzymane, ale boczne często bywają nieutwardzone. Nawet międzynarodowe drogi są na ogół wąskie i zatłoczone. Limit prędkości w terenie zabudowanym to 50 km/godz., w otwartym - 90 km/godz., a na drodze przez pustynię - 110 km/godz. Kodeks drogowy istnieje w Jordanii niestety tylko w teorii. Z uwagi na nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez miejsco¬wych kierowców (przekraczanie limitów prędkości, niewłączanie kierunkowskazów, nagłe zajeżdżanie z drogi) i zły stan techniczny pojazdów (np. brak sprawnych świateł pozycyjnych i stopu) oraz nie najlepszy stan lokalnych dróg, turyści którzy zdecydują się na podróżowanie po Jordanii autem muszą prowadzić samochód z zachowaniem należytej ostrożności. Jordański styl jazdy i wszechobecny w Jordanii odgłos klaksonu używanego przy byle okazji to coś, co na trwałe zapada w pamięć każdego obcokrajowca. Zgodnie z miejscowym prawem kierowca jest zawsze winny w przypadku kolizji z pieszym: grozi mu więzienie, obciążany jest kosztami leczenia poszkodowanego oraz płaci mu rekompensatę za doznane szkody.
Turyści spędzający urlop w Jordanii mogą po wpłaceniu kaucji ok. 200 JOD wypożyczyć samochód na minimum 2 dni. Koszt wynajmu samochodu liczony jest wówczas za każdy dzień użytkowania i uzależniony od rodzaju i marki samochodu.

Bezpieczeństwo

Jordania to kraj bezpieczny i przyjazny dla turystów spędzających w nim wakacje. Ryzyko kradzieży jest niewielkie, jeśli tylko turyści zachowują podstawowe środki ostrożności: cenne przedmioty noszą przy sobie dobrze zabezpieczone lub przechowują je w sejfie. Miejscem, w którym może dochodzić do drobnych kradzieży i napadów (wyrywanie torebek) jest centrum Ammanu (Old City). Właściwie w każdym mieście, nie wyłączając stolicy, turyści przebywający na urlopie w Jordanii mogą bez obaw spacerować po różnych zaułkach o każdej porze dnia i nocy. Należy pamiętać o tym, aby w okolicach meczetów – szczególnie podczas zgromadzeń na piątkową modlitwę – nie zachowywać się w sposób wyzywający. Turystyki podróżujące po Jordanii powinny pamiętać o skromnym stroju, aby ograniczyć zaczepki Arabów. Bliski Wschód kojarzy się Polakom z chaosem politycznym, zamieszkami, przemocą, terroryzmem i islamskim fundamentalizmem, ale w rzeczywistości jest tam znacznie spokojniej i bezpieczniej, niż w niejednej europejskiej metropolii. Władzom Jordanii zależy na bezpieczeństwie i dobrym samopoczuciu, zarówno mieszkańców, jak i turystów przybywających na wycieczkę do ich kraju. Jordańczycy wolą zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, dlatego turystów nie powinna dziwić obecność wojska na ulicach oraz gęsto rozsiane punkty kontrolne na drogach, w centrach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej. Obecne na ulicach Jordanii wojsko zachowuje się dyskretnie, a cudzoziemcom podróżującym po Jordanii rzadko zdarza się zetknąć z czymś innym niż uczciwość, sympatia i gościnność mieszkańców tego kraju.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Aby jordańskie wakacje były naprawdę udane, warto jak najlepiej przygotować się do wyjazdu do Jordanii zapoznając z dostępnymi informacjami dotyczącymi tego kraju. Przykładowo warto wiedzieć, że:
• Internet: Turyści na wakacjach w Jordanii mogą korzystać z Internetu w kafejkach internetowych istniejących w większych miastach. Koszt korzystania z Internetu przez 30 minut to 0,3-0,5 JOD.
• Telefon: W Jordanii dwaj operatorzy – JPP i Alo – oferują karty telefoniczne (od 1 do 15 JOD), za pomocą których turyści spędzający urlop w Jordanii mogą w wybranych budkach wykonywać rozmowy lokalne, jak i międzynarodowe. Cenę połączeń w roamingu polskich sieci komórkowych należy sprawdzić przed wyjazdem na wakacje u operatora.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego Jordanii. Najbliższa placówka jordańska, w której Polacy planujący podróż do Jordanii mogą uzyskać wszelkie informacje, znajduje się Berlinie (Niemcy).

Ambasada Jordanii w Berlinie
He¬er¬stras¬se 201, D-13595 Ber¬lin
tel. (0-0 49 30) 36 99 60-0
fax (0-0 49 30) 36 99 60-11
e-ma¬il: jordan@jordanembassy.de
strona internetowa: www.jordanembassy.de

Placówki Polskie zagranicą

W Ambasadzie Polski w Ammanie turyści spędzający urlop w Jordanii mogą uzyskać pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji w Jordanii.

Ambasada RP w Ammanie
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Jordanii
No 3 , Mahmoud Seif Al-Din Al-Irani St.
P.O.Box 942050, Amman 11194
tel. (+962 6) 551 25 93 , 51 25 94, 551 25 96
fax (+962 6) 551 25 95, 553 26 81
e-mail:amman.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.amman.polemb.net

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00