Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga JaponiiJaponia

Japonia stanowi obecnie jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów na świecie, a każdego roku przybywają do niej tysiące turystów. Japonia zachwyca przede wszystkim setkami świątyń i ogrodów oraz wspaniałą kulturą, tak odmienną od europejskiej. Osoby przyjeżdżające na wycieczkę do Japonii, ze zdumienia szeroko otwierają oczy, gdy po raz pierwszy trafiają do Kraju Kwitnącej Wiśni. Turyści zaintrygowani są niecodziennymi zwyczajami życia codziennego japończyków. Japończycy witają się przez ukłon, zdejmują buty przed wejściem do restauracji, głośno siorbią podczas jedzenia jeśli danie im smakuje – jest to oznaka szacunku i pochwała dla kucharza. Ponadto myją się przed kąpielą, co dla europejczyków moż być nieco dziwne, a kiedy che się przejechać metrem, na stacji łatwo spotkać upychaczy, kórzy upychają stłoczonych ludzi w metrze i dbają o to aby każdy bezpiecznie odjechał. Japończycy są bardzo dumni ze swojej ojczyzny, kultury i bezwzględnie przestrzegają swoich zasad i wartości. Do ich języka nie wkrada się angielszczyzna, bardzo dbają aby ich język był czysty i poprawny. Co ciekawe serwisy informacyjne często zaczynają się od podania wiadomości dotyczących terminu zakwitania wiśni, gdyż jest to niezwykle ważna wiadomość dla wszystkich japończyków. Technologia japońska stanowi symbol najwyższej jakości, co nie dziwi biorąc pod uwagę, że od wieków panuje tu kult pracy. W miastach nowoczesność miesza się z tradycją, a olbrzymie szklane wieżowce sąsiadują ze świątyniami oraz zamkami i choć miasta wypełniają się zabudowaniami handlowymi i przemysłowymi, to Japonia nadal jest krajem pełnym zadbanych, często grabionych ogródków z ustawionymi tu i ówdzie kamieniami, fontannami, mostkami oraz rzeźbami, z subtelnymi konturami świątynnych dachów i współczesnymi gejszami. Japonia zaskakuje, fascynuje i oszałamia na każdym kroku, oferując wszystko o czym tylko możemy zamarzyć i przytlaczając mnogością świateł, neonów i wyborów, których trzeba dokonać.

°C
Stolica
Tokio
Strefa czasowa
UTC +
JPY
waluta
jen japoński
kod telefoniczny
+ 81
napięcie elektryczne
50Hz/60Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: japoński
inne języki: angielski

Położenie

Japonia to państwo wyspiarskie o powierzchni 377 750 km2 położone w Azji Wschodniej. Leży na czterech głównych wyspach: Honsiu, Kiusiu, Sikoku i Hokkaido oraz blisko 7 tysiącach mniejszych wysp, noszących wspólną nazwę Wysp Japońskich, na Oceanie Spokojnym. Od kontynentu azjatyckiego Japonię oddziela Morze Japońskie, Cieśnina Koreańska i Morze Wschodniochińskie.

Warunki naturalne

Wyspy Japońskie leżą w zachodniej części Oceany Spokojnego w obrębie aktywnej sejsmicznie strefy okołopacyficznej. Wyspy stanowią położoną ponad wodą część potężnego łańcucha górskiego wznoszącego się z dna oceanu. W pobliżu podwodnego łańcucha występują wielkie głębie oceaniczne, w tym Rów Japoński o głębokości 8412 m p.p.m. Przeważającą część powierzchni kraju (ok. 80%) zajmują średniowysokie i niskie góry oraz wyżyny, gdyż ponad połowa powierzchni leży powyżej 500 m n.p.m. Pasma górskie mają przeważnie południkowy przebieg i rozdzielone są kotlinami tektonicznymi wypełnionymi popiołami i lawami wulkanicznymi. Najwyższe góry Japonii znajdują się w środkowej części wyspy Honsiu w obrębie wielkiego rowu tektonicznego zwanego Fossa Magna. Z rowu wznosi się najwyższa góra Japonii - wulkan Fudżi, wysoki na 3776 m n.p.m. Na wschód od Mt. Fuji znajdują się góry Kantō i Mikuni, a na zachodzie leżą góry Hida, Kiso i Akaishi nazywane często Alpami Japońskimi. Obszary nizinne stanowią około 10% powierzchni kraju. Japonia należy do najbardziej ektywnych sejsmicznie i wulkanicznie obszarów na Ziemi. Każdego roku występuje tu od tysiąca do trzech tysięcy trzęsień ziemi o różnej skali i sile, w tym kilka razy w roku trzęsienia odczuwalne przez mieszkańców, a trzęsienia niezwykle silne, niosące za sobą katastrofy zdarzają się raz na kilka lat. Podmorskie trzęsienia ziemi są przyczyną powstawania fal tsunami o wysokości do 30 m, powodujących ogromne zniszczenia i powodzie. Głównym epicentrum trzęsień jest północno-wschodnie wybrzeżem Honsiu oraz głębia Rowu Japońskiego, nizinna Kantō i Zatoka Tokijska. Na terytorium Japonii istnieje około 160 wulkanów, z czego ponad 50 jest czynnych. Najaktywniejsze wulkany to Asama-yama i Bandai-san na Honsiu, Tokachi-dake na Hokkaido oraz Sakura-jima, Kirishima-yama i Aso-san na Kiusiu. Na obszarach wulkanicznych występują liczne źródła mineralne, głównie gejzery, które przeważnie wykorzystywane są do celów balneologicznych, czyli uzdrowiskowych. Ponad dwie trzecie powierzchni kraju pokrywają lasy. Na północy Hokkaido występują lasy borealne, w północnym Honsiu lasy zrzucające liście na zimę, na południu Honsiu, na Sikoku i Kiusiu wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe, a na archipelagu Riukiu lasy zwrotnikowe.

Religia Klimat Kuchnia

Dwie najważniejsze religie Japonii to shintoizm, który uznawany jest za religię narodową i wyznawany przez 40% mieszkańców Japonii oraz buddyzm, który wyznaje ponad jedna trzecia Japończyków. Wyznawcy chrześcijaństwa, głównie katolicy i protestanci, stanowią zaledwie niewielki procent populacji kraju.
Podróżując po wyspach japońskich należy pamiętać, że w Japonii obowiązują odmienne niż w Europie zasady obyczajowe. Aby uniknąć niezręcznych sytuacji, należy respektować najważniejsze zwyczaje miejscowe i pamiętać o zasadach japońskiej etykiety. Najistotniejsze obyczaje, do których należy się stosować wymienione zostały poniżej:
• Należy zdjąć obuwie przed wejściem do domu lub świątyni.
• Należy lekko kłaniać się na powitanie i pożegnanie.
• Należy ustawiać się w kolejce osób oczekujących podczas wsiadania do metra czy autobusu, nie akceptuje się przepychania.
• Nieuprzejmie jest coś jeść lub pić, kiedy idzie się ulicą.
• Nie należy niecierpliwić się oczekując na posiłek, ani jeść go zbyt łapczywie.
• Posługując się pałeczkami należy pamiętać, aby nie wbijać ich w miskę pełną ryżu, gdyż jest to symbol śmierci.
• W tradycyjnych japońskich restauracjach należy pamiętać o zdjęciu obuwia i chodzeniu wewnątrz w skarpetkach. Korzystając w restauracji z toalety należy założyć czekające przed wejściem do niej kapcie i pamiętać o ich zdjęciu po jej opuszczeniu.
• W Japonii normą jest płacenie rachunków w kasie przy wyjściu z restauracji, a nie u kelnera.
• Nieuprzejme jest przeliczać wydaną resztę w sklepie lub restauracji.
• W Japonii nie ma zwyczaju dawania napiwków.
• Na ulicy należy unikać kontaktu wzrokowego.
• Na ulicy nie wypada wskazywać kogoś palcem. Jeśli jest to konieczne, lepiej użyć całej dłoni.
• Należy wystrzegać się wycierania nosa w miejscach publicznych,
• W Japonii nie ma takiego zwyczaju jak "pierwszeństwo dla kobiet".
• Nie wypada się spóźniać na umówione na konkretną godzinę spotkanie.
• Dla Japończyków milczenie jest często bardziej wymowne od słów.
• Wizytówki są niezbędne w kontaktach biznesowych - powinno się je podawać za pomocą obu dłoni skierowane właściwą stroną do odbiorcy. Wizytówkę również odbiera się obiema dłońmi, najpierw należy ją obejrzeć i przeczytać nazwę firmy, natomiast nigdy nie należy chować wizytówki do spodni i na niej siadać.

Klimat

Japonia leży w strefie klimatów umiarkowanych ciepłych na północy, podzwrotnikowych w centralnej części kraju i zwrotnikowych na południu. Na całym terytorium Japonii występuje klimat monsunowy z monsunem zimowym. Średnia temperatura w styczniu wynosi około -8°C na Hokkaido, -2°C na Honsiu, 6°C na Kiusiu i 16°C na Riukiu. W okresie monsunu letniego wiejącego z południowego wschodu różnice temperatur między Hokkaido i Riukiu są znacznie mniejsze. Średnia temperatura w lipcu to od 18°C na północy do 28°C na południu. Średnia roczna suma opadów wzrasta ku południu od około 1000 mm na Hokkaido do nawet 3000 mm na Riukiu. Najwięcej opadów, z wyjątkiem zachodniego Hokkaido i północno-zachodniego Honsiu, występuje w miesiącach letnich, a we wrześniu i październiku do wybrzeży Japonii docierają silne tajfuny połączone z gwałtownymi ulewami i powodziami, które powodują wielkie zniszczenia.

Kuchnia

Tradycyjne dania japońskie oparte są na ryżuw połączeniu ze wszystkim, co da się uzyskać z morza: rybach, ośmiornicach, krewetkach, a nawet glonach. Daniem narodowym, z którego Japonia znana jest na całym świecie jest sushi. Głównym składnikiem sushi są przede wszystkim surowe ryby, jednakże niektóre jego rodzaje to kompilacja ryżu, ryb, czerwonych mięs, warzyw i owoców morza, które zwykle już podczas jedzenia moczy się w sosie sojowym wymieszanym ztradycyjnym japońskim, zielonym chrzanem, zwanym wasabi. W osobnych miseczkach zawsze podawane są do sushi plasterki marynowanego imbiru.
W Japonii główny posiłek składa się z zupy i trzech okazu, czyli dania, które w swej formule przypomina nasze drugie danie. Dzieli się je w zależności od rodzaju przyrządzenia. Potrawy mogą być surowe, grillowane, gotowane w wodzie lub na parze bądź smażone. Niezwykle popularne są też dania jednogarnkowe. Zarówno tradycyjne szaszłyki z grillowanych kurczaków yakitori, jak i sushi są doskonałą zakąską do wina ryżowego sake, z którego Japonia słynie na całym świecie. Ważnym składnikiem japońskiej diety są tofu oraz miso, czyli proodukty oparte na zdrowej i niezwykle, w Kraju Kwitnącej Wiśni, popularnej soi. W kuchni japońskiej króluje dbałość o czysty niczym nie skażony smak potraw. Nie miesza się smaków, ani nie przyprawia potraw zbyt mocno, tak aby nie zmienić specyfiki podstawowego smaku.
Podróżując po Japonii warto choć raz wybrać się do klasycznej restauracji japońskiej. Większość turystów korzysta jednak z oferty tańszych restauracji i jadłodajni, gdzie jedzenie jest równie smaczne i bezpieczne, jak w drogich restauracjach, a wiele tańsze. Najpopularniejszą japońską zupą znaną na całym świecie jest ramen, czyli japoński rosół z makaronem, podawany z jajkiem lub plasterkami wołowiny oraz kawałkami ryby lub owocami morza. Dodatki i makaron należy jeść pałeczkami, a na koniec rosół wypić bezpośrednio z miski. Tradycyjnym daniem mięsnym jest tonkatsu, czyli kotlet wieprzowy smażony na głębokim oleju. Niezwykle popularne są także owoce morza zanurzone w tempurze, czyli cieście naleśnikowym smażone na głębokim oleju.
Po złożeniu zamówienia obsługa kładzie na rogu stolika tekturkę lub druczek w okładce zapisany japońskimi znakami, który jest naszym zamówieniem, a po skończonym posiłku należy udać się z tym druczkiem do kasy, która z reguły znajduje się przy wyjściu.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

• Tokio – miasto „naj”, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością
• Osaka – miasto tysiąca mostów z zamkiem Osaka-jo
• Kioto – industrialna dżungla i jednocześnie stolica spokoju i ciszy z pełnymi subtelnego uroku japońskimi ogrodami, czarem różowych płatków kwitnących wiśni, lekkością wygiętych w niebo pagód i atmosferą przepełnioną duchowością
• Nagoya – historia Japonii w pigułce
• Hiroszima z budynkiem Genbaku Domu, który jako jedyny przetrwał eksplozję bomby jądrowej
• Miyajima ze świątynią Itsukushima i prowadzącą do niej słynną torii - cynobrowymi wrotami Japonii stanowiącymi najczęściej fotografowany zabytek Japonii
• Nara ze świątyniami Todai-ji i Horyu-ji
• Nikko z kompleksem świątynnym Tosho-gu
• Sikoku – wyspa 88 świątyń stanowiących od stuleci cel pielgrzymek buddystów
• Góry Kii z setkami świątyń buddyjskich i shinoistycznych, do których przybywają miliony pielgrzymów
• Fudżi – święta góra Japonii

Warunki wyjazdowe, wiza

WARUNKI WJAZDOWE:
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
• Paszport TAK
• Paszport tymczasowy TAK
• Dowód osobisty NIE
• Dokument paszportowy musi być ważny – jednakże nie ma wymaganego minimalnego okresu ważności.

WIZA
Wiza nie jest wymagana. Od 11 października 2022 r. ruch bezwizowy z Polski do Japonii został przywrócony.
W celu uzyskania dodatkowych informacji odnośnie możliwości wjazdu na teren Japonii sugerujemy kontakt z Wydziałem Konsularnym Ambasady Japonii w Warszawie

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Do przekroczenia granicy Japonii przez obywateli Polski wymagany jest paszport ważny minimum 3 miesiące od daty wyjazdu z Japonii przy wyjazdach bezwizowych do 90 dni. W przypadku wjazdu na podstawie wizy, ważność paszportu powinna być dłuższa, aby umożliwiała powrót do kraju jeszcze w okresie ważności paszportu.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Do Japonii można wwieźć dowolną ilość pieniędzy, ale kwotę przekraczającą 1 mln JPY należy zadeklarować. Zadeklarować należy także złoto w sztabkach.
Z cła zwolnione są ubrania, artykuły toaletowe, przedmioty osobistego użytku oraz przedmioty potrzebne do wykonywania zawodu podczas pobytu w Japonii i wszelkiego rodzaju prezenty, ale tylko w ilości nie wskazującej na to, że przeznaczone są na handel, a których wartość nie przekracza 200 tys. JPY. Alkohol i wyroby tytoniowe mogą być przewożone tylko przez osoby dorosłe, które ukończyły 20 rok życia, w następujących ilościach: 3 butelki alkoholu - jedna butelka = około 0,75 l, cygara (100 szt.), papierosy (400 szt.), inny rodzaj tytoniu (500 g), perfumy – do 56 g.
Do Japonii można wwieźć zapas leków na własny użytek na okres 2 miesięcy oraz 24 szt. paraleków do stosowana zewnętrznego. W przypadku przekroczenia tych limitów należy skontaktować się z regionalnymi biurami do spraw zdrowia i opieki lekarskiej na lotniskach.
Zwierzęta można wwieźć na wyspy japońskie pod warunkiem posiadania ich świadectwa zdrowia. Przy przekraczaniu granicy muszą być zbadane przez urzędników decydujących o konieczności kwarantanny trwającej 2 tygodnie, na koszt właściciela. Koty i psy muszą mieć zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Obowiązuje zakaz wwożenia do Japonii żywności pochodzenia zwierzęcego, nawet zakupionej na lotniskach europejskich bądź w sklepach bezcłowych, kwiatów, owoców, roślin, nasion, narkotyków, stymulantów takich jak amfetamina czy met-amfetamina, substancji psychotropowych, przedmiotów imitujących monety, papierowe banknoty, książek, rysunków i innych przedmiotów o treści pornograficznej, przedmiotów chronionych prawem patentowym, wobec których są zastrzeżone prawa autorskie np. projektów, broni oraz amunicji.
Na pokładzie samolotu podróżni otrzymują do wypełnienia deklarację towarów do oclenia, którą należy wypełnić tylko w przypadku posiadania takich towarów. Nie ma ograniczeń w przywozie do Japonii walut obcych lub jenów, ale przy wyjeździe z Japonii można wywieźć maksymalnie 5 mln jenów.

Co zabrać

Osoby wybierające się na wakacje do Japonii i planujące zwiedzanie tego kraju powinny zabrać ze sobą:
- paszport ważny minimum 3 miesiące od daty wyjazdu z Japonii oraz ewentualnie kserokopię dokumentu tożsamości – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi
- wygodne obuwie, które łatwo daje się zdjąć – zwłaszcza przy wchodzeniu do świątyń, ryokanów i niektórych restauracji
- ubrania dostosowane do trasy i terminu wyjazdu: lekką i aktywnie oddychającą odzież (najlepiej bawełnianą) z krótkim i długim rękawem, lekką kurtkę lub polar na chłodniejsze wieczory oraz pobyty w klimatyzowanych obiektach (np. w pociągu, autobusie, hotelach i restauracjach), dłuższe spodenki i spódnice oraz szal (w niektórych obiektach trzeba mieć zakryte ramiona i kolana), okrycie przeciwdeszczowe, nakrycie głowy dla ochrony przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne
- adapter (przejściówkę) i ewentualnie konwerter przetwarzający napięcie
- aparat fotograficzny z zapasem kart pamięci lub kamerę

Zakupy, pamiątki

Japonia jest dość drogim krajem w porównaniu do cen w Polsce.
W Japonii istnieje wiele sieci domów towarowych, w większych miastach tworzących niejednokrotnie całe dzielnice handlowe. Obsługa w japońskich sklepach jest wzorowa, a przy każdym stoisku można znaleźć personel służący pomocą na każde wezwanie klienta. Windy w domach towarowych obsługują piękne hostessy, a towary prezentowane są z najwyższą dbałością o estetykę, wiele uwagi poświęca się także odpowiedniemu zapakowaniu zakupionych towarów. Każdy dom towarowy jest czynny sześć dni w tygodniu, wybranego dnia centra handlowe sa zamknięte, natomiast w weekendy i święta sklepy zawsze są otwarte.
Supermarkety w Japonii są bardzo podobne do zachodnich i oferują taki sam asortyment, jedyna różnica polega na pakowaniu żywności w mniejsze porcje. W supermarketach ceny towarów są podane cyframi arabskimi, a nazwy niektórych towarów tłumaczone są na język angielski. Pracownicy supermarketu mogą udzielić informacji w języku angielskim. W Japonii jest wiele sieci sklepów całodobowych. Są to sklepy samoobsługowe, więc nie ma problemów komunikacyjnych z personelem. W sklepach takich zazwyczaj można kupić parę potraw na gorąco i gotowe kanapki. W sieci 7eleven znajdują się bankomaty akceptujące europejskie karty płatnicze.
Napoje można kupić w licznych automatach. Ceny w nich są zbliżone do cen sklepowych. Napój najlepiej wypić przy automacie i tam pozbyć się opakowania, gdyż kosze na śmieci nie są występują zbyt często w innych miejscach.
W okolicach zabytków lub miejsc odwiedzanych przez turystów można kupić na straganach lokalne pamiątki. W przypadku wielkogabarytowych rękodzieł (np. rzeźby w drewnie) można sklepowi zlecić wysyłkę do Polski. Będąc w Kioto zakupić można japońskie kimona (także te jedwabne) oraz inne wyroby lokalnego przemysłu włókienniczego. Turyści często przywożą z Japonii świetne tradycyjne sake. W Japonii można kupić w atrakcyjnych cenach sprzęt elektroniczny, z którego Japonia słynie na całym świecie. Należy jednak sprawdzić, czy będzie on działał w Polsce, czy ma menu w języku angielskim oraz czy posiada gwarancję światową.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

bary automatowe i bary szybkiej obsługi na mieście
- kanapka, słodka bułka: 400-600 jenów
- porcja ryżu z mięsem, porcja makaronu w bulionie, pierożki gyoza: 700-1000 jenów
- kolacja: 700-1000 jenów
- słodkie desery, naleśniki z nadzieniem : 500-1000 jenów
- piwo (0,5 l): 500-1000 jenów
restauracje hotelowe
- ceny wyższe o 40-50%
sklepy
- chleb tostowy (mały): 100-300 jenów
- serek Philadelphia: 400 jenów
- mleko (1 l): 200-400 jenów
- ryż (1 kg): 500 jenów
- ziemniaki (0,5 kg): 300 jenów
- jabłko (1 sztuka): 150 jenów
- banany (kiść): 100 jenów
- słodycze, chipsy: 200-300 jenów
- piwo: 200-300 jenów

Ubezpieczenie

Obcokrajowcy nie mogą liczyć w Japonii na bezpłatną służbę zdrowia, dlatego przed wyjazdem na wakacje należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne i dobrze zapoznać się z zakresem usług objętych polisą ubezpieczeniową.

Szczepienia

Wyjeżdżających na wycieczkę do Japonii nie obowiązują żadne szczepienia. Przed wyjazdem można się jednak zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz błonicy i tężcowi. Osoby stale zażywające leki, powinny zabrać ze sobą zapas na cały okres pobytu w Japonii oraz list od lekarza w języku angielskim, który może być potrzebny w razie kontroli celnej. Osoby chore na serce, choroby układu krążenia bądź nadciśnienie muszą pamiętać, że w Japonii występują częste zmiany ciśnień (nawet o kilkadziesiąt jednostek w ciągu dnia). Również alergicy powinni mieć na uwadze duże stężenie alergenów przez cały rok, w powietrzu unoszą się drobinki pleśni i grzybów, a wiosną pyłki kwitnących roślin.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

W Japonii jest duża konkurencja w zakresie usług medycznych. Ceny są różne, a standardowa cena wizyty lekarskiej w Tokio waha się od 8-25 tysięcy JPY, doba szpitalna to koszt około 10-30 tysięcy JPY, wyrobienie karty pacjenta to około 5 tysięcy JPY, ekstrakcja zęba kosztuje od 5 do 15 tysięcy JPY. Przy dłuższym pobycie, warto opłacić Międzynarodowe Ubezpieczenie Lekarskie.
Porozumieć się z lekarzem zwykle można tylko w języku japońskim, jednak niektórzy lekarze obsługują także język angielski.

Informacje dla kierowców

Wydane w Polsce międzynarodowe prawo jazdy oficjalnie nie jest honorowane przez władze japońskie. Procedura ubiegania się o japońskie prawo jazdy uniemożliwia wypożyczenie i prowadzenie pojazdu podczas krótkiego pobytu turystycznego w tym kraju. Przy dłuższym pobycie, jeżeli osoba zainteresowana ma kartę pobytu, aby uzyskać japońskie prawo jazdy trzeba polskie prawo jazdy przetłumaczyć na język japoński u tłumacza lub w ambasadzie i udać się do japońskiego urzędu komunikacyjnego. Trzeba tam przejść badanie wzroku i poddać się uproszczonemu testowi sprawdzającemu umiejętność jazdy. Dopiero wówczas wydane zostanie japońskie prawo jazdy.
W Japonii obowiązuje ruch lewostronny. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu oraz w okresie powrotu z weekendu tworzą się gigantyczne korki. System oznakowania autostrad jest czytelny, ale na drogowskazach zazwyczaj pokazywane jest tylko najbliższe miasto. W miastach nie wolno parkować samochodów na ulicy, a jedynie na płatnych parkingach. Powszechny jest zwyczaj przejeżdżania na tzw. późnym żółtym lub wczesnym czerwonym, jednakże Japończycy prowadzą bardzo kulturalnie, a wypadki należą do rzadkości.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością w Japonii jest znikome. Ulice w Tokio należą do najbezpieczniejszych na świecie, ale w dzielnicach rozrywki i w mało uczęszczanych miejscach nocą należy zachować ostrożność. Prosimy zawsze pilnować dokumentów oraz pieniędzy, a młode i atrakcyjne kobiety muszą być szczególnie wyczulone na proponowaną pracę hostessy, ponieważ z reguły tzw. „pracodawcy" oczekują bardzo rozszerzonego zakresu usług, który nie zawsze pokrywaja się z wyobrażeniem o tym zawodzie.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Polskie telefony komórkowe często nie działają w Japonii. Sieć GSM jest nie dostępna w Japonii, a telefonia 2G realizowana jest w innych technologiach. W Japonii popularne są sieci WCDMA czyli 3G i UMTS. Zasięg sieci jest przyzwoity, a jedynie podczas przejazdu pomiędzy miastami mogą być przejściowe kłopoty z zasięgiem.
• Wykupienie subskrypcji na telefon komórkowy nie jest możliwe dla obcokrajowców nie posiadających odpowiedniej karty pobytu czasowego.
• W większości hoteli dostęp do internetu dla posiadaczy własnego notebooka jest bezpłatny. O szczegóły należy pytać w recepcji.
• Fotografowanie dozwolone jest bez ograniczeń. Filmowanie i fotografowanie w strefach archeologicznych i muzeach jest możliwe za pozwoleniem i uiszczeniem specjalnej opłaty.
• W całej Japonii woda z kranu nadaje się do picia.
• W Japonii nie ma zwyczaju targowania się.
• W Tokio ulice nie mają nazw, lecz są numerowane.
• Wielu mieszkańców Tokio zna język angielski i w tym języku można się z nimi porozumiewać.
• Przydatne telefony : policja - 110, pogotowie ratunkowe - 119, straż pożarna - 119.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Japonii w Polsce
ul. Szwoleżerów 8, 00-464 Warszawa
tel. 22 696 50 00, 696 50 05,
fax 22 696 5006
e-mail: info-cul@wr.mofa.go.jp
strona internetowa: www.pl.emb-japan.go.jp

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Polski w Tokio
2-13-5 Mita, Meguro-ku, 153-0062, Tokio
tel. +813 57947020, +813 57947040, tel. dyżurny: +81 08046107020
fax +813 57947024
e-mail: tokio.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.tokio.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00