Islandia
Islandia nazywana "krainą ognia, lodu i wody" to kraj, którego nie można pominąć podczas planowania kolejnych podróży. Dlaczego? Powodów jest wiele: księżycowy krajobraz tworzony przez dziesiątki wulkanów, liczne lodowce, majestatyczne góry, malownicze fiordy, relaksacyjne gorące źródła i fascynujące gejzery, zapierająca dech w piersiach Błękitna Laguna, wyciszający szum setek wodospadów, krystalicznie czyste rzeki pełne ryb, raj dla miłośników zwierząt: wieloryby, orki, delfiny, maskonury, głuptaki i inne, obserwacja zorzy polarnej w bezchmurne zimowe wieczory, najczystsze powietrze w Europie. Bogactwo ciekawostek przyrodniczych Islandii sprawia, że jest to idealny kierunek wakacyjny dla miłośników nieskażonej przyrody spragnionych spokojnego wypoczynku na łonie natury, z dala od zgiełku miasta i tłumów turystów. Surowe piękno przyrody Islandii najlepiej odkrywać podczas wycieczek objazdowych, które dają niezwykłą okazję poznania wielu atrakcji turystycznych Islandii w stosunkowo krótkim czasie. Dla osób ceniących sobie samodzielność i niezależność dobrym sposobem na zwiedzanie Islandii będzie wybór wycieczki fly&drive i przemierzanie kraju wynajętym samochodem.Na Islandii niewiele jest miejsc, których nie można określić przymiotnikami "piękny" lub "niesamowity", dlatego warto wybrać się na wycieczkę do tego kraju, by nacieszyć oczy cudownymi widokami.
język urzędowy: islandzki
inne języki: angielski, duński
Znajomość języka angielskiego na terenie Islandii jest powszechna, dlatego turyści spędzający tam urlop nie powinni mieć problemów w porozumiewaniem się po angielsku np. z obsługą hoteli, restauracji i sklepów.
Islandia jest państwem wyspiarskim położonym w Europie Północnej, w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Państwo zlokalizowane jest na południe od północnego koła podbiegunowego, a wycieczki poza koło podbiegunowe - wyspę Grímsey - są jedną z atrakcji podczas pobytu na Islandii. Kraj jest tworzony przez dużą wyspę Islandia oraz szereg mniejszych wysepek (m.in. Vestmannaeyjar, Vigur, Alsey, Bjarnarey, Brakarey, Eldey, Grímsey, Kobeinsey).
Islandia to kraj wyżynno-górski. Większość powierzchni Islandii zajmuje rozległy płaskowyż o średniej wysokości 700-1000 m n.p.m. (Hvannadalshnúkur– 2119 m n.p.m., najwyższy szczyt kraju) opadający stromo ku wybrzeżom. Około 12% powierzchni pokrywają lodowce (m.in. Vatnajökull – 8300 km², największy w Europie). Islandia jest terenem aktywnej działalności wulkanicznej (26 czynnych wulkanów, m.in. Hekla – 1491 m n.p.m.), z którą związane są liczne gejzery (najbardziej znany Wielki Gejzer) oraz częste trzęsienia ziemi. Główną rzeką jest Pjórsá (237 km długości), a najwyższym wodospadem -Glymur w Botnsa (190 m).Z licznych jezior polodowcowych największą powierzchnię ma Thingvallavatn (120km²). Większą część obszaru wyspy pokrywa tundra, przechodząca na południu kraju w półkrzewiaste lasy. Północne i zachodnie wybrzeża są silnie rozczłonkowane (fiordy). Bogactwo przyrodnicze Islandii - lodowce, gejzery, wodospady, wulkany i Błękitna Laguna - to magnes przyciągający turystów do spędzenia urlopu na Islandii.
Islandia leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego wybitnie morskiego (na południu) i subpolarnego morskiego (na północy). Choć nazwa "Islandia" znaczy "kraina lodu", klimat tego kraju nie jest wcale tak surowy, jak można by sądzić, biorąc pod uwagę jego położenie tuż przy północnym kole podbiegunowym. Klimat Islandii charakteryzują małe roczne amplitudy temperatur, chłodne i wilgotne lato oraz łagodna i wietrzna zima. Średnie temperatury najcieplejszego miesiąca (lipiec) wynoszą ok. 11°C, a najchłodniejszego (luty) –ok. 0°C.
KIEDY JECHAĆ DO ISLANDII?
Najlepszym okresem na odbycie wycieczki do Islandii jest sezon letni, trwający od początku czerwca do połowy września.Turyści spędzający w tym czasie urlop na Islandii mogą podziwiać tutejsze głębokie fiordy, iskrzące się lodowce, bezkresne połacie lawy i zielone doliny. Podczas trwających niemal całą dobę dni (od końca maja do końca lipca) turyści na wakacjach w Islandii mogą się poczuć jak w innym świecie. Nawet w środku lata niebo jest tu często zachmurzone, a słońce nie świeci w ciągu dnia na tyle długo, by odczuwalnie ogrzać powietrze. Zawsze jest chłodno, a "nocą" zimno. Pierwsza połowa czerwca to najlepszy okres na obserwację wędrownych ptaków, które na początku lata wręcz okupują ten obszar.
Od jesieni aż do wiosny na Islandii jest zimno, wietrznie i ciemno, dlatego zdecydowanie odradzamy podróż na wyspy Islandii w tym okresie.
Wybierając się na wycieczkę do Islandii warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi religii, obyczajów i mentalności mieszkańców wyspy.
Religią państwową w Islandii jest luteranizm. Prawie 85% mieszkańców kraju należy do państwowego kościoła ewangelicko-luterańskiego. Inni protestanci stanowią ok. 3 %, a katolicy ok. 1% społeczeństwa. Na Islandii obecne są też niewielkie wspólnoty wyznaniowe innych religii. Pomimo tych danych, Islandia uważana jest za jeden z najbardziej ateistycznych krajów w Europie.
Znający Islandię ostrzegają osoby wybierające się tam na wakacje: „uważajcie, nie dostaniecie tam ani gulaszu, ani kotletów schabowych, ale dostaniecie dania ze zgniłego rekina”.
Żart żartem, ale tamtejsza kuchnia bardzo się różni od polskiej. Kuchnia islandzka to typowa kuchnia północy - prosta i treściwa - bazująca na składnikach, jakie od zawsze były w tym rejonie podstawowym źródłem wyżywienia: rybach, jagnięcinie, zbożach oraz produktach mleczarskich. W surowych iniesprzyjających warunkach powstawały potrawy smaczne i zaskakujące, ale też takie, które wielu może uznać za niejadalne, np. słynne sfermentowane mięso rekina zwane hákarl albo selshreifar, czyli kwaszone płetwy foki. Chętni i odważni turyści koniecznie powinni spróbować tych niebanalnych przysmaków w trakcie wakacji w Islandii!
Współczesna kuchnia Islandii oparta jest na tradycyjnych smakach i świeżych składnikach, z których restauracyjni kucharze potrafią wyczarowaćprzepyszne kulinarne rarytasy.Głównymi składnikami w kuchni islandzkiej są ryby i owoce morza. Do najbardziej popularnych ryb zalicza się pstrągi, dorsze, łososie, łupacze, płastugi i halibuty. Islandczycy jedzą ryby kilka razy w tygodniu. Do dań rybnych często dodają skorupiaki, np. langustynki i krewetki. Popularną przyprawą dopotraw są sproszkowanealgi morskie. W Islandii już od stuleci praktykowane jest suszenie ryb. Ryby suszone na powietrzu to harðfiskur, a do suszenia wykorzystuje się dorsze, śledzie lub łupacze.
Jeśli chodzi o mięso, to w kuchni Islandii dominujejagnięcina i baranina. Baranina i jagnięcina wykorzystywane są zarówno w tradycyjnych potrawach regionalnych, jak i w kuchni współczesnej. Do tradycyjnych potraw zaliczyć można np. hangikjöt – wędzoną lub gotowaną jagnięcinę albo baraninę podawaną z młodymi ziemniakami, grochem i sosem (danie doceniane również przez turystów przebywających w Islandii na wakacjach), svið- gotowane głowy owcze lub baranie albo lifrarpylsa - pudding z wątroby owczej z dodatkiem mąki żytniej i płatków owsianych. Islandia to raj dla ptaków i w ubiegłych stuleciach, gdy w Islandii panował głód, ptaki m.in. żyjące na północy nieduże maskonury przypominające papugi, stanowiły podstawowe pożywienie dla mieszkańców wyspy. Obecnie rzadko spotyka się je w tutejszej kuchni, a jeśli już, to jest to dość kosztowny rarytas, którego turyści spędzający urlop w Islandii mogą posmakować jedynie w wykwintnych restauracjach.
W kuchni islandzkiej odnajdą się miłośnicy pieczywa. Lokalny chleb rúgbrauði jest żytni, brunatny, a nawet czarny i słodszy niż polskie pieczywo.Islandczycy wypiekają też żytnie naleśniki podawane czasem ze zsiadłym mlekiem. Do innych produktów mlecznych powstających z mleka tutejszych owiec i kóz należą sery. Bardzo smacznym i często jadanym na śniadanie miękkim serem o konsystencji jogurtu jest skyr - chyba najlepiej rozpoznawalny wyrób serowarski Islandii, który – zależnie od gustu – serwowany jest z solą, cukrem, owocami, bitą śmietaną.
Ze względu na położenie geograficzne Islandii, warzywa i owoce nie są tam bardzo popularne, lecz dzięki energii geotermalnej wykorzystywanej do ocieplania szklarń Islandczycy i turyści podróżujący po Islandii mogą przez cały rok cieszyć się wyśmienitym smakiem warzyw, np. pomidorów, a nawet owoców egzotycznych, np. bananów.
Na turystów czekają w Islandii unikalne atrakcje turystyczne, które sprawią, że spędzony tam urlop będzie niezapomniany i wyjątkowy, m.in.
• Reykjavik -stolica Islandii, w której można zwiedzić:największy na wyspie kościół Hallgrímskirkja, Stare Miasto, stary port, Muzeum Narodowe ze zbiorami z czasów Wikingów, Muzeum Sztuki, Muzeum Historii Naturalnej, pasaż handlowy Laugavegur, kompleks Perlanwzniesiony na ogromnych zbiornikach z gorącą wodą z restauracją i tarasem z widokiem na cały Reykjavik;
• gejzery- gejzery to z pewnością jedna z pierwszych rzeczy, która kojarzy się wszystkim z Islandią. Chociaż największy z nich, "ojciec wszystkich gejzerów" - Geisir - jest już od lat nieaktywny, to znajdujący się tuż obok Strokkur jest wciąż wielką atrakcją, wyrzucając co 7 minut 20-metrowy słup gorącej wody;
• wodospady- Islandia jest krajem obfitującym w piękne wodospady. Będąc na wakacjach w Islandii warto zobaczyć: najpotężniejszy wodospad Europy Dettifoss, wielopoziomowe "złote wodospady" Gullfoss, rozległy "wodospad bogów" Godafoss, wodospad Seljalandfoss pozwalający przejść wzdłuż skał poza lustro spadającej z wysokości ponad 60 metrów wody i podziwiać ogromną ścianę wody z niecodziennej perspektywy, czy wodospad Svartifoss, którego kaskada mieści się pośród czarnych, sześciokątnych, bazaltowych kolumn przypominających potężne organy;
• laguny
- Błękitna Laguna- geotermalne SPA pozwalające na kąpiel w słonej, naturalnie gorącej wodzie pochodzącej z głębokości 2 000 m o temperaturze dochodzącej do 40oC, jedno z najpopularniejszych miejsc wśród turystów zwiedzających Islandię.Intensywnie błękitna barwa wody silnie kontrastuje z polami lawy,
- Jokulsarlon-laguna wypełniona górami lodowymi odłamującymi się od Vatnajökull - największego lodowca Europy. Jest to najczęściej fotografowany cud natury Islandii;
• lodowce- największe w Europie lodowce: Vatnajökull, Hofsökull i Langjökull;
• wulkany- m.in. Hekla i Laki;
• Landmannalaugar- wielkie pole geotermalne otoczone wielobarwnymi górami. Odwiedzając Landmannalaugar można nie tylko cieszyć się pieszymi wycieczkami wśród skał i podziwiać fantastyczne widoki, ale również zrelaksować się w naturalnych gorących źródłach;
• Vik- pokryte czarnym piaskiem wybrzeże, niezwykłe formy skalne wyrastające z oceanu i góry otaczające całą okolicę powodują, że warto się tam zatrzymać w trakcie podróży po południowej Islandii;
• Húsavík- centrum wypraw na morskie obserwacje wielorybów i delfinów, Muzeum Wielorybów oraz Islandzkie Muzeum Fallologiczne(jedyne tego typu na świecie);
• Akureyri- malownicze miasto z ogrodem botanicznym (dzięki Prądowi Zatokowemu Golfstrom rosną tam rośliny charakterystyczne dla ciepłych i tropikalnych stref klimatycznych).
Wszystkie osoby podróżujące nie potrzebują testu ani certyfikatu szczepienia.
Przepisy sanitarne:
Maseczki są wymagane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zachowania jednego metra dystansu.
Nie ma obowiązku okazywania certyfikatu Covid-19 w celu wstępu do obiektów użyteczności publicznej lub gastronomii oraz zakupu dodatkowego ubezpieczenia od zachorowania na Covid-19.
Obywatele polscy udający się na urlop do Islandii korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Unii Europejskiej oraz Schengen. Dokumentem podróży uprawniającym polskich turystów do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Islandii (do 90 dni) jest ważny dowód osobisty lub paszport. Podjęcie pracy lub przedłużenie pobytu wiąże się z obowiązkiem dokonania rejestracji w Narodowym Rejestrze (www.skra.is).
Do przekroczenia granicy Islandii przez polskich turystów wymagany jest dowód osobisty lub paszport ważny minimum 3 miesiące od daty zakończenia podróży do Islandii, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem do Islandii sprawdzić stan i ważność dokumentu tożsamości, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport lub ewentualnie dowód osobisty.
Planując wakacje w Islandii warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami celnymi, aby uniknąć problemów podczas przekraczania granicy.
Islandia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego obowiązują w niej inne niż w Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów.
W Islandii brak jest ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy, jeżeli wwożąca lub wywożąca je osoba jest prawowitym właścicielem pieniędzy i w razie wątpliwości ze strony służb celnych może udowodnić tytuł własności. Osoba wjeżdżająca do Islandii lub opuszczająca ten kraj ma obowiązek zgłoszenia służbom celnym posiadanie środków finansowych w gotówce przekraczających równowartość 15 000 EUR.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami celnymi turyści podróżujący do Islandii mogą wwieźć bez oclenia i innych podatków rzeczy osobiste niezbędne w czasie podróży oraz towary o następujących limitach:
• żywność (do 3 kg o wartości nie przekraczającej 13 000 ISK, z wyjątkiem produktów surowych),
• alkohol: 1 l mocnego alkoholu (o zawartości alkoholu powyżej 22%) i 1 l wina lub 1 l mocnego alkoholu i 6 l piwa lub 1 l wina i 6 l piwa lub 2,25 l wina (napoje alkoholowe mogą wwozić osoby powyżej 20 roku życia),
• papierosy: do 200 sztuk papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych(papierosy i wyroby tytoniowe mogą wwozićosoby powyżej 18 roku życia).
Zakazany jest wwóz do Islandii bez specjalnego zezwolenia następujących przedmiotów:
• telefonów i innego wyposażenia telekomunikacyjnego (nie dotyczy to jednego używanego telefonu komórkowego GSM),
• sprzętu wędkarskiego,
• sprzętu oraz odzieży do jazdy konnej (jeśli przedmioty te były używane poza terenem Islandii, można je wwieźć pod warunkiem przedstawienia organom celnym zaświadczenia upoważnionych służb weterynaryjnych innych państw o wykonanej dezynfekcji; przedmioty te można poddać dezynfekcji przy wjeździe do Islandii na koszt właściciela),
• lekarstw (dozwolona jest niewielka ilość lekarstw niezbędnych na czas pobytu na okres maksymalnie 100 dni, funkcjonariusz służby celnej ma prawo zażądać okazania świadectwa lekarskiego),
• zwierząt (wwóz jest możliwy na podstawie zezwolenia wydanego przez Ministerstwo Rolnictwa Republiki Islandii pod warunkiem odbycia kwarantanny),
• kwiatów, nasion i innych roślin (bez zezwolenia można wwieźć np. bukiet zawierający maksimum 25 sztuk kwiatów),
• broni i amunicji (o ile samo wwożenie tego typu przedmiotów jest dozwolone, to podlega zgodzie komendanta policji). Posiadacz europejskiego pozwolenia na broń może jednak bez odrębnego pozwolenia wwieźć broń wyszczególnioną w posiadanym dokumencie w sytuacji, gdy planowany pobyt w Islandii nie przekracza 3 miesięcy).
Przedmioty, których wwóz do Islandii jest kategorycznie zabroniony to:
• narkotyki i środki odurzające,
• snuff (specjalnie przetwarzany tytoń do żucia),
• surowe produkty żywnościowe (np. surowe mięso i wędliny, nie przegotowane mleko, surowe jaja itp., zakaz dotyczy również suszonego, wędzonego, solonego mięsa i innych suszonych produktów żywnościowych),
• różnego rodzaju broń (sztylety o ostrzu przekraczającym długość 12 cm, noże i sztylety sprężynowe, kastety, pałki, kajdanki itp.).
Turyści podróżujący do Islandii muszą obowiązkowo zgłosić służbom celnym przedmioty, których wwóz jest objęty zakazem.
Za zakupione w wyznaczonych sklepach towary przeznaczone do użytku poza granicami Islandii można uzyskać zwrot podatku VAT. Podstawą do ubiegania się o zwrot VAT przy wyjeździe z Islandii są: specjalny druk Taxfree wydany przez sklep, dowód zapłaty za towar, okazanie zakupionych przedmiotów w stanie nienaruszonym w zaplombowanym przez obsługę sklepu opakowaniu oraz dokument podróży.Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie www.tollur.is (w języku angielskim).
Wybierając się na wakacje do Islandii należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
• dowodu osobistego lub paszportu (ważnego minimum 3 miesiące od daty zakończenia podróży do Islandii),
• pieniędzy i kart płatniczych,
• wygodnego obuwia (sportowego lub trekkingowego, klapków pod prysznic) i ciepłej odzieży, m.in. swetrów lub polaru, kurki (najlepiej wiatro- i wodoodpornej), czapki, szalika i rękawiczek, okrycia przeciwdeszczowego, okularów przeciwsłonecznych, kostiumu kąpielowego (poza Błękitną Laguną Islandia oferuje wiele naturalnych gorących źródeł i basenów geotermalnych),
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczkach objazdowych i wycieczkach fakultatywnych oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych zakątków Islandii,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia) oraz krem z filtrem UV, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu w Islandii.
Planując wycieczkę do Islandii warto wiedzieć, że jest to jedno z najdroższych państw Europy, ponieważ niemal wszystkie towary muszą być tam importowane zza morza. Ceny w Islandii są nieporównywalnie wyższe niż w Polsce, dlatego wszystkim udającym się na tam na wakacje sugerujemy dokładne przygotowanie się do wyjazdu również pod względem finansowym.
Ze względu na atrakcyjne ceny, Islandczycy i turyści podróżujący po Islandii chętnie robią zakupy w marketach sieci Bonus (sklepy z charakterystycznym logo – różową świnką-skarbonką na żółtym tle, www.bonus.is). W Reykjaviku sklep Bonus znajduje się przy głównej ulicy Laugavegur. Tanio jest też na targowisku Kolaportið, które mieści się w centrum, niedaleko stacji autobusowej Lækjartorg. Można tam kupić prawie wszystko, ale tylko w soboty i niedziele do godz. 17.00. Naprzeciwko targowiska zlokalizowany jest duży sklep Rammgerðin z pamiątkami islandzkimi, który jest bardzo dobrze zaopatrzony i oferuje najniższe ceny.
PAMIĄTKI Z ISLANDII
Najbardziej popularne pamiątki z wakacji w Islandii to oczywiście wyroby z owczej wełny: swetry zdobione skandynawskimi wzorami, czapki, rękawiczki, narzuty. Są one bardzo dobrej jakości, ale niestety nie są tanie. Podróżując po Islandii warto zwrócić uwagę na srebrną biżuterię, a w szczególności na wisiory i kolczyki ze skałami lawowymi. Osoby lubiące ekstrawagancję, na pewno zainteresują się oryginalnymi ozdobami stylizowanymi na staronordyckie wzory: smoki, zwierzęta, rośliny, runy, czy młoty Thora. W sklepach z pamiątkami można też nabyć figurki i maskotki przedstawiające trolle, bohaterów sag, czy starożytnych bogów. Będąc na urlopie w Islandii warto zakupić kolorowy, wspaniale wydany album ze zdjęciami wiernie oddającymi piękno cudów islandzkiej natury. Smaczną, choć niestety, krótkotrwałą pamiątką z wycieczki będą tradycyjne wyroby kulinarne. Z wakacji w Islandii turyści przywożą takie smakołyki jak: skyr (wyrób mleczarski podobny do jogurtu), czekolada, suszone ryby, czy kawior.
Chcąc dobrze przygotować się do wyjazdu do Islandii,warto wcześniej zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności w Islandii [2014 r.]:
• woda mineralna: ok. 200 koron (ok. 6 zł),
• sok w kartonie (1 l): ok. 200-300 koron (ok. 6-9 zł),
• Pepsi (0,5l): ok. 200 koron (ok. 6 zł),
• kawa (w kawiarni): ok. 300-450 koron (ok. 9-13,5 zł),
• piwo (puszka): ok. 250-400 koron (ok. 7,5-12 zł),
• piwo (0.5 l w pubie): ok. 500-1000 koron (ok. 15-30 zł),
• Hot-dog: ok. 300 koron (ok. 9 zł),
• tortilla: ok. 600 koron (ok. 18 zł),
• kebab z frytkami i Colą: ok. 1000-2000 koron (ok. 30-60 zł),
• Domino's Pizza: ok. 1300 koron (ok. 39 zł),
• ciastko (w kawiarni): ok. 250-500 koron (ok. 7,5-15 zł),
• chleb: ok. 150-450 koron (ok. 4,5-13,5 zł),
• mleko: ok. 100-200 koron (ok. 3-6 zł),
• masło: ok. 300 koron (ok. 9 zł),
• ser żółty (1 kg): ok. 1200 koron (ok. 36 zł),
• cukier (1 kg): ok. 200 koron (ok. 6 zł),
• banany (1 kg): ok. 200 koron (ok. 6 zł),
• czekolada Milka (100 g): ok. 200-300 koron (ok. 6-9 zł),
• baton Snickers: ok. 200 koron (ok. 6 zł),
• herbatniki Digestive (paczka): ok. 100-200 koron (ok. 3-6 zł),
• chipsy Lays (duża paczka): ok. 200-300 koron (ok. 6-9 zł).
Turyści spędzający urlop w Islandii nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale ze względu na wysokie ceny usług medycznychw Islandii posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Wybierając się w podróż na wyspy islandzkie warto wykupić w prywatnej firmie ubezpieczeniowej polisę ubezpieczeniową obejmującą m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści decydujący się na wakacje w Islandii zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.
Udając się na wycieczkę do Islandii można zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawniającą do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w sektorze publicznym na terenie Unii Europejskiej. Posiadacze tej karty, w przypadku nagłego zachorowania w trakcie pobytu w Islandii,będą mogli skorzystać ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia. Lekarz ustala, czy dane świadczenie jest niezbędne w konkretnym przypadku, biorąc pod uwagę jego charakter oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w Islandii. Posiadacze karty EKUZ mogą korzystać ze świadczeń jedynie w godzinach przyjęć dla pacjentów leczonych w ramach państwowej opieki zdrowotnej. W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia. Warto mieć na uwadze, że karta EKUZ (w przeciwieństwie do prywatnego ubezpieczenia) nie uprawnia do korzystania w Islandii z prywatnych klinik lub gabinetów lekarskich i nie pokrywa kosztów leczenia stomatologicznego i transportu medycznego do Polski, który może się okazać bardzo wysoki oraz nie stanowi ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej.
W Islandii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, dlatego turystów wybierających się na wycieczkę do Islandii nie obowiązują żadne szczepienia. Przed podróżą na wyspy islandzkie warto jednak wykonać szczepienia profilaktyczne, a zalecane szczepienia to: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec, polio i dur brzuszny.
Służba zdrowia w Islandii jest na wysokim poziomie i jest ona ogólnie dostępna w pełnym zakresie usług. Praktycznie wszyscy lekarze biegle posługują się językiem angielskim. Turyści planujący spędzenie urlopu w Islandii powinni przed wyjazdem wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego NFZ lub wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne, ponieważ koszty leczenia w Islandii są wysokie.
Planując podróż po Islandii autem należy zapoznać się z podstawowymi zasadami panującymi na islandzkich drogach i najważniejszymi przepisami ruchu drogowego w tym kraju.
Polscy turyści chcący podróżować po Islandii samochodem mogą posługiwać się polskim prawem jazdy przy pobycie turystycznym przez maksymalnie 6 miesięcy. W Islandii obowiązuje ruch prawostronny. Dopuszczalna prędkość jazdy na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h, na drogach o utwardzonej nawierzchni poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na drogach asfaltowych poza obszarem zabudowanym - 90 km/h.Wymijając inny pojazd na drodze żużlowej należy zmniejszyć prędkość do maksimum 50km/h. Ze względu na zmieniającą się pogodę należy zawsze pamiętać o konieczności dostosowania prędkości do panujących warunków. Większość mostów na drogach krajowych jest wąska i pozwala na przejazd tylko jednego pojazdu. Jeżeli znaki drogowe nie mówią inaczej, to pierwszeństwo na moście ma ten pojazd, który pierwszy na niego wjechał.Islandzkie prawo zabrania jazdy samochodem poza wyznaczonymi drogami. Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę "off-road" poza wyznaczonymi miejscami. W Islandii obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez cały rok i używanie pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Dzieci (dotyczy to również niemowląt) przewożone są w specjalnych fotelikach. Dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi kierowcy w czasie jazdy to 0,00 promila.
Chcąc podróżować po Islandii samochodem trzeba być wytrawnym kierowcą. Ze względu na surowość islandzkiego klimatu, bardzo duże odległości między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych niezależnie od pory roku zalecana jest daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem w Islandii.
Wszystkie drogi górskie w interiorze, tzn. wewnętrznej, niezamieszkałej części wyspy oraz duża część dróg krajowych i większość dróg lokalnych ma nawierzchnię szutrową, nieutwardzoną. Wiele dróg, szczególnie górskich, jest dostępnych tylko i wyłącznie dla samochodów terenowych z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody). Należypamiętać o tym fakcie planując przyjazd na wyspę i zwiedzanie jej samochodem.
Bezproblemowe podróżowanie po Islandii jest możliwe tylko w ścisłym sezonie letnim. W okresie zimowym bezwzględnie wymagane są opony zimowe, a w szczególnie trudnym terenie konieczne są również łańcuchy. Zimą większość dróg lokalnych jest nieprzejezdnych, a komunikację zapewniają samoloty. Ze względu na często zmieniające się warunki atmosferyczne sugerujemy przed każdą wyprawą sprawdzić warunki pogodowe na trasie planowanej wycieczki. Dokładne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.vedur.is Informację o warunkach drogowych można uzyskać również pod całodobowym numerem telefonu: 00354 563 15 00 oraz w okresie letnim tj. 01.06-31.08 pod numerem 00354 800 63 18 (informacja w języku angielskim).Warto również sprawdzić warunki drogowe panujące na konkretnej trasie.Szczegółowe i aktualne informacje można uzyskać pod numerem informacyjnym Islandzkiej Dyrekcji Drogowej (ICERA) pod numerem telefonu: 00354 522 10 00 albo 1777, ewentualnie znaleźć na stronie www.vegagerdin.is/english.Większość informacji dostępna jest również w Biurze Informacji Turystycznej.
Turyści na wakacjach w Islandii mogą bez problemu wynająć na miejscu samochód. Wypożyczalnie samochodów są bardzo popularne na wyspie. Wynajem samochodu osobowego na jeden dzień to wydatek od około 50 do 90 EUR, natomiast samochodu terenowego - od około 70 do 150 EUR.Wypożyczając samochód warto wykupić dodatkowe kompleksowe ubezpieczenie chroniące od kosztów ewentualnych uszkodzeń pojazdu w trakcie jego eksploatacji.Ponieważ wiele szlaków turystycznych wiedzie drogami gruntowymi, często kamienistymi i żwirowymi, to częstym uszkodzeniem są stłuczone szyby przednie (przez kamienie wyrzucane przez koła samochodów poprzedzających lub nadjeżdżających z przeciwnego kierunku). Kierowcy podróżujący po Islandii samochodami zarejestrowanymi w Polsce powinni posiadać dodatkowe ubezpieczenie międzynarodowe, tzw. Zieloną Kartę.
Islandia to kraj bezpieczny dla turystów, w którym nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Sporadyczne kradzieże i włamania to w zasadzie jedyny aspekt mogący mieć wpływ na obraz bezpieczeństwa w kraju.
Ważnym elementem bezpieczeństwa jest kwestia zagrożeń naturalnych występujących na wyspie. Islandia jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie krajów świata, dlatego planując wakacje w Islandii należy zdawać sobie sprawę z możliwości wystąpienia trzęsienia ziemi oraz erupcji wulkanów, których na wyspie jest około130, z czego 18 uznawanych za czynne.W przypadku wystąpienia aktywności sejsmicznej w czasie pobytu na terytorium Islandii, należy ściśle stosować się do zaleceń służb Islandzkiej Obrony Cywilnej oraz unikać przebywania w miejscach oznaczonych jako teren zagrożony. Szczegółowych informacji można szukać na stronie: www.almannavarnir.is
Turyści wybierający się na urlop do Islandii powinni wiedzieć, że:
• Komunikacja: W Reykjaviku bilet autobusowy można kupić u kierowcy lub na stacjach autobusowych. Bilet lub odliczone pieniądze wrzuca się wsiadając do autobusu do specjalnego pudełka obok kierowcy. Każdy podróżny ma prawo do jednej przesiadki – musi wówczas poprosić kierowcę o bilet przesiadkowy, a następnie podać go kierowcy w drugim autobusie. Przy zakupie 10 biletów cena jest niższa.
• W Islandii działa zintegrowany system alarmowy policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej - numer telefonu 112.
• Aktualne informacje o warunkach życia na Islandii w języku polskim można znaleźć na stronie www.mcc.is
• Miasto Reykjavik prowadzi stronę internetową w języku polskim, którą można otworzyć klikając na stronie www.reykjavik.is na znaczek w polskich barwach narodowych.Turyści planujący podróż do Islandii znajdą na stronie przydatne informacje dotyczące życia na Islandii oraz wiadomości o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w stolicy Islandii.
• W islandzkich kawiarniach panuje zwyczaj dolewania sobie kawy. Kawę można nalać sobie samemu z termosu lub poprosić o to kelnerkę. Dolewki są wliczone w cenę (200-300 ISK). Niestety część kawiarni wycofuje się z tego zwyczaju, ale zawsze warto zapytać o tę możliwość lub poobserwować innych gości.
• Islandia jest krajem o niezwykle czystej wodzie. Na wakacjach w Islandii nie trzeba kupować wody butelkowanej, ponieważ można pić wodę z kranu bez przegotowania.
Polacy planujący wyjazd do Islandii mogą uzyskać wszelkie informacje w konsulacie w Warszawie oraz w Ambasadzie Islandii w Berlinie.
AmbasadaIslandii w Berlinie
Rauchstrsse 1, D-10787 Berlin
tel. (0-0 49 30) 50 50 4000
fax (0-0 49 30) 50 50 4300
e-mail: icemb.berlin@utn.stjr.is
stronainternetowa: www.botschaft-island.de
Konsulat Islandii w Warszawie
ul. Parkowa 13/17 m. 123,00-759 Warszawa
tel. (+48 22) 840-89-20
fax (+48 22) 840-89-22
e-mail: szemioth@ihc.waw.pl
W ambasadzie Polski w Reykjaviku,polscy turyści spędzający urlop w Islandii mogą uzyskać pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji w Islandii.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku
Reykjavik, Þórunnartún 2, 105
tel. (+354) 520 50 50,
Po godzinach urzędowania, w nagłych przypadkach losowych należy korzystać z telefonu dyżurnego: (+354) 520 50 50
fax (+354) 511 11 20
e-mail: reykjavik.info@msz.gov.pl
strona internetowa: www.reykjavik.msz.gov.pl