Wycieczki do Indonezji nie tracą na popularności. To miejsce do którego wraca się niejednokrotnie dla wspaniałej przyrody, gwarantowanej pogody i wysokiej klasy hoteli. Indonezja, a szczególnie Bali wybierana jest na miejsce zawarcia ślubu i spędzenia podróży poślubnej. Urlop w Indonezji, podróż last minute, niezależnie od wyboru, to na pewno będą niezapomniane wakacje.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Położenie
Archipelag indonezyjski zajmuje ponad 5000 kilometrów wzdłuż równika i tworzy pomost między Azją, a Australią. Z południa na północ rozpościera się na długości 1750 kilometrów. Otoczony jest przez Ocean Spokojny i Indyjski. Indonezję tworzą tysiące wysp. Najciekawsze z nich to: Bali, Jawa, Lombok, Sulavesi, Sumba i Papua. Indonezja jest jednym z najludniejszych państw świata, ponad 120 mln ludzi mieszka na Jawie i Bali, które stanowią tylko 7% powierzchni kraju. Dysproporcje w rozmieszczeniu ludności są bardzo duże.
Warunki naturalne
Indonezja składa się z ok. 13 tysięcy wysp. Największe są Sumatra, Kalimantan (indonezyjska część Borneo), Celebes, Jawa i zachodnia część Nowej Gwinei. Największe wyspy, znajdują się na szelfie kontynentalnym; Celebes, Małe Wyspy Sundajskie (Bali, Sumbawa, Flores, Sumba) i Moluki. Wszystkie wznoszą się na wysokość ponad 3000 m. Najwyższymi szczytami są Kerinci, mający 3805 m i Jaya, mająca 5030 m n.p.m. Na Sumatrze i Kalimantanie części nizinne są bagniste. Wyspy Archipelagu Malajskiego należą do pacyficznego systemu alpidów azjatyckich. Ruchy górotwórcze trwają tu do czasów obecnych, o czym świadczą Liczne trzęsienia ziemi i działalność wulkaniczna to efekt ruchów górotwórczych, które trwają tu do czasów obecnych. W Indonezji jest ok. 400 wulkanów, a ponad 100 z nich jest czynna
Religia
Klimat
Kuchnia
Główną religią w Indonezji jest Islam. Pozostałe religie to: Protestantyzm, Katolicyzm, Hinduizm, Buddyzm i Konfucjanizm. Najważniejszym świętem narodowym Indonezji jest Dzień Niepodległości, które obchodzi się 17 sierpnia. W czasie świąt czynne są centra handlowe (z wyjątkiem pierwszego dnia świąt Idul Fitri, kiedy są czynne od południa).
Klimat
Indonezja znajduje się w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego. Jedynie centralna część Kalimantanu i Małych Wysp Sundajskich ma klimat podrównikowy wilgotny. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi 25-31°C. Nocą temperatura nieznacznie spada. Pobyt na Bali najlepiej zaplanować w porze od kwietnia do listopada, gdzie warunki pogodowe są bardzo sprzyjające. Pobyt w pozostałych miesiącach jest równie przyjemny, jednak mogą pojawić się krótkie opady deszczu.
Kuchnia
Kuchnia Indonezji jest bardzo urozmaicona, to mieszanka zapachów i smaków, która ma w sobie elementy wielu kultur. Podstawowym składnikiem wszelakich dań jest ryż. Popularne są: tahu, tempe - rodzaje serów z tofu, nasi goreng - różne wersje smażonego ryżu z jajkiem sadzonym i chrupkami krewetkowymi, ikan bakar - ryba z grilla, nasi campur- biały ryż z kurczakiem, czasem z wołowiną, warzywami, jajkiem, pastel - nadziewane różnym farszem pierożki. Na Bali przeważają potrawy z wieprzowiny. Z indonezyjskich przypraw najpopularniejszy jest czosnek, papryczki chilli, imbir, sos sojowy słodki i słony, trawa cytrynowa oraz powszechnie tu używane mleko kokosowe.
Atrakcje
Regiony
Warunki wyjazdowe, wiza
Lista głównych atrakcji jest bardzo długa, ale można wyodrębnić kilka:
- Wyspa Bali wspaniałe miejsce przyciągające turystów wybierających się na wycieczkę do Indonezji
- Dżakarta - stolica Indonezji, atrakcyjne i piękne miasto
- Wyspy Gili
- Wyspa Lombok
- Wyspa Komodo, na której żyją warany - największe gady nazywane smokiem z Komodo, które zafascynują każdego wielbiciela przyrody
Regiony
Wyspa Bali jest wyspą o niezwykłych korzeniach kulturowych, która oferuje przygodę i atrakcje, jakie trudno znaleźć w nowoczesnym świecie. Porośnięta wspaniałą roślinnością, z bujnymi lasami tropikalnymi, pokryta górami i wulkanami wznoszącymi się ponad chmury, a do tego błękitne morze oraz rozległe plaże, to gwarancja spełnienia marzeń o wakacjach życia. Będąc na wyspach trzeba zobaczyć krater wulkaniczny Bedugul, położony na północnym wybrzeżu oraz Jezioro Gunung Batul, gdzie podziwiać można południowe stoki Gunung Agung. Będąc na Bali trzeba odwiedzić przynajmniej jedną z wielu świątyń. To dzięki nim Bali zawdzięcza określenie Wyspa Bogów.
Jawa to piękna wyspa będąca sercem Indonezji. Zaliczana jest do największych wysp świata i skupia aż 50% ludności całego kraju. Znaleźć na niej można 30 czynnych wulkanów, dzięki którym jawajskie gleby są wyjątkowo żyzne, tereny niezamieszkałe porośnięte są gęstą dżunglą. Mieszkańcy wyspy szczycą się niezwykłą kulturą i tradycją, która wykształciła się przez wieki od hinduistycznego królestwa Majapahit, aż do kolonizacji holenderskiej i czasów współczesnych. Chodź zagraniczne kultury maja duży wpływ na rozwój wyspy, Jawajczycy, to dumna grupa etniczna, która broni swej opartej na języku indonezyjskim kultury, pełnej wspaniałych obyczajów.
Główną metropolią wyspy jest stolica kraju, Dżakarta. To 15-milionowe miasto pełne nowoczesnych wieżowców ze stali i szkła, z wielopasmowymi ulicami pełnymi aut. Jednak i w tak wielkiej metropolii znaleźć można zakątki, które zastygły w czasie. Jednym z tych miejsc jest Stare Miasto, z placem Fatahillaha, przy którym znajdują się budynki w stylu kolonialnym: muzeum historyczne Sejarah Jakarta, Muzeum Wayang oraz muzeum sztuki Seni Rupa.
Sumatra to porośnięta bujnym lasem deszczowym wyspa, obfitująca w egzotyczne gatunki roślin i zwierząt, w tym tygrysa sumatrzańskiego. Wyspa jest bogata w surowce mineralne takie jak ropa naftowa i gaz ziemny oraz inne cenne skarby natury: drewno, gumę naturalną, olej palmowy, cukier oraz kawę. Wyspę zamieszkuje wiele różnorodnych grup etnicznych i wyznaniowych. Można tu spotkać wyznających islam Aiczinów i chrześcijańskich Bataków. Jednak przede wszystkim Sumatra przyciąga wspaniałym środowiskiem naturalnym, szerokimi plażami, bogactwem flory i fauny, a także imponującą architekturą.
Największym miastem północnej części wyspy jest Medan, którego największymi atrakcjami są budynki z czasów kolonialnych, Wielki Meczet, którego ciemna kopuła i błękitno-białe ściany są charakterystycznym punktem w mieście, oraz położone w południowej części miasta zoo. W okolicach miasta znajduje się Park Narodowy Gunung Leuser chroniący dżunglę oraz zamieszkujące ją endemiczne gatunki zwierząt. W 2004 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na skraju parku działa słynny Ośrodek Rehabilitacyjny Orangutanów Bohorok będący celem wielu wycieczek do Indonezji.
Borneo to trzecia co do wielkości wyspa świata. Jej obszar dzielą między sobą trzy państwa: Indonezja, Malezja i Sułtanat Brunei. Mimo iż indonezyjska część wyspy stanowi aż 30% powierzchni kraju, to zamieszkiwana jest jedynie przez 3 % ludności. Centrum wyspy stanowią góry dochodzące do wysokości 1500 m, z których spływają liczne rzeki, będące z reguły szlakami komunikacyjnymi łączącymi wybrzeża wyspy z interiorem. Gospodarka Borneo opiera się przede wszystkim na wydobyciu surowców mineralnych takich jak ropa naftowa, gaz ziemny i diamenty. Na wyspie znajdują się też takie bogactwa naturalne jak węgiel, złoto oraz złoża uranu. Miasto Balikpapan jest punktem wypadowym dla wypraw w górę rzeki Mahakam.
Celebes to wyspa na której można spotkać kilka interesujących grup etnicznych. Sama wyspa jest bardzo różnorodna. Jej powierzchnie pokrywają głębokie wąwozy, wartkie rzeki, bujne lasy deszczowe, sawanny, białe piaszczyste plaże otoczone rafami koralowymi i góry o stromych stokach. To miejsce zachwyci każdego podróżującego po Indonezji. Mieszkańcy, którzy posługują się ponad 40 językami, utrzymuje się głównie z wydobycia żelaza.
Lombok to wyspa położona na wschód od Bali. W jej krajobrazie dominuje łańcuch 13 szczytów górskich. Najbardziej liczną grupą etniczną są Sasakowie. W części południowej i wschodniej występuje klimat suchy, jednak część zachodnia jest gęściej porośnięta roślinnością.
Komodo to niewielka wyspa, na której zlokalizowano Park Narodowy Komodo. Największą atrakcją parku, a jednocześnie jej najważniejszym mieszkańcem jest waran z Komodo, jeden z najstarszych istniejących dziś gatunków zwierząt. Park obejmuje oprócz Komodo jeszcze kilka innych wysp w tym wyspy Rinca i Padar. Został wpisany w 1986 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na wyspie znajduje się tylko jedna wioska, którą zamieszkuje około 1000 osób, którzy w większości przenieśli się tu po wyznaczeniu granic parku narodowego. Większość mieszkańców wyspy trudni się rybołówstwem oraz rzeźbieniem figurek waranów.
Warunki wyjazdowe, wiza
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport: TAK
Paszport tymczasowy: NIE
Dowód osobisty: NIE
Minimalna ważność dokumentu podróży to 6 miesięcy w momencie wjazdu do Indonezji.
Pamiętaj: dokument paszportowy musi być ważny minimum 6 miesięcy również przy wyjeździe z Indonezji.
WIZA
Wymagane dokumenty do wizy turystycznej - długoterminowej do Indonezji
• 2 wypełnione i podpisane formularze aplikacyjne
• 2 zdjęcia paszportowe
• Paszport lub dokument podróży (ważny co najmniej 6 miesięcy licząc od planowanego wjazdu do Indonezji)
• Kserokopia biletu lotniczego
• Opłata wizowa w wysokości 50 USD (w przypadku wiz dyplomatycznych i służbowych opłata nie jest pobierana
*Opłaty za wizę można dokonać gotówką w ambasadzie (w dolarach amerykańskich) lub przelewem na numer konta walutowego (USD).
Koszt wizy
• 50 USD - wiza wjazdowa jednokrotna na 60 dni
Koszt pośrednictwa
• 110 PLN/os.
• 25 PLN - przesyłka kurierska
Uwaga!
Wiza powinna być wykorzystana w ciągu 90 dni od momentu jej wystawienia.
Warunkiem wjazdu od 30.08.2024 r. jest wypełnienie formularza Health Pass, dostępnego na stronie https://sshp.kemkes.go.id/. Kod QR uzyskiwany jest po wypełnieniu dokumentu.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Warunki celne
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
W Indonezji obowiązuje limit wwozu i wywozu obcych środków płatniczych stanowiących ekwiwalent 100 mln IDR. W przypadku wwozu większej kwoty należy wypełnić deklaracje celną, a przy wywozie uzyskać zgodę Centralnego Banku Indonezyjskiego. Nie wolno wwozić, wywozić ani posiadać narkotyków - grożą za to surowe kary, łącznie z karą śmierci. Obowiązują ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory. Wątpliwości służb celnych może wzbudzić większa ilość lekarstw, jeśli nie mają one nazw międzynarodowych. Przy wyjeździe z Indonezji nie ma możliwości otrzymania zwrotu podatku VAT.
Co zabrać
Przed wycieczką do Indonezji zaleca się zabranie lekkiego ubioru, gdyż panuje tam klimat tropikalny. Należy pamiętać o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych oraz kremach do opalania z filtrem UV. Przy zwiedzaniu świątyń, nie wolno mieć krótkich spodenek lub spódnic, kobiety dodatkowo muszą mieć zakrytą głowę i ramiona. Przed wejściem należy zdjąć buty.
Zakupy, pamiątki
W Indonezji warto kupić rękodzieła regionalne m.in. drewniane rzeźby i tradycyjne indonezyjskie figury. Można również kupić wyroby skórzane takie jak buty i torebki. Dodatkową pamiątką jest kopi luwak - najdroższa kawa świata.
Przykładowe ceny
Ubezpieczenie
Szczepienia
Orientacyjne ceny:
• piwo (0,7 l) w sklepie ok. 1,5 USD, w restauracji ok. 4-6 USD
• woda (1,5 l) w sklepie ok. 0,5 USD, w restauracji ok. 1-2 USD
• kawa (filiżanka) w sklepie ok. 1,3 USD
• lunch (w formie bufetu) ok. 6 USD
• jedno danie w restauracji od ok. 5 USD wzwyż
• kolacja ok. 8-9 USD/ osoba
Ubezpieczenie
Przed rozpoczęciem podróży, każdy turysta powinien wykupić ubezpieczenie, ponieważ w Indonezji koszt usług medycznych jest bardzo wysoki. Warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia pokrywającego koszty transportu medycznego w przypadku skomplikowanych urazów lub chorób.
Szczepienia
Przy wyjazdach do Indonezji nie wymaga się szczepień. Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. U dzieci nadal poważny problem stanowi polio i odra. Podróżując poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych oraz zabezpieczanie się przeciw komarom.
Opieka medyczna
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Opieka medyczna jest płatna, tak państwowa jak i prywatna. Poziom usług jest niski zwłaszcza w szpitalach państwowych, lepiej jest w klinikach prywatnych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi przeciętnie od 20 do 50 USD. Przeciętny koszt pobytu w szpitalu wynosi 150 USD dziennie, nie licząc opłat za usługi medyczne, badania laboratoryjne i lekarstwa.
Informacje dla kierowców
W Indonezji obowiązuje ruch lewostronny. Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Samochód można wypożyczyć w prywatnych wypożyczalniach na dowolny okres; orientacyjna cena wynosi ok. 30-40 USD dziennie. Najbezpieczniej jest wynająć samochód z miejscowym kierowcą. Wszelkich płatności należy dokonywać w walucie miejscowej.
Bezpieczeństwo
Najkorzystniej wymieniać gotówkę w kantorach zlokalizowanych w dużych centrach handlowych lub dobrych hotelach. Należy dokładnie przeliczyć kwotę wydaną przez kasjera walutowego. W Indonezji pewne trudności może przysporzyć wymiana dolarów amerykańskich, gdyż większość kantorów akceptuje tylko banknoty nowe i niezniszczone. Nie ma zbyt dużego zagrożenia przestępczością w dużych miastach. Gorzej wygląda sytuacja na prowincji (kradzieże i rozboje). W przypadku utracenia paszportu, paszport tymczasowy może wystawić wyłącznie konsul RP w Dżakarcie. Aby móc opuścić Indonezję na podstawie nowo wydanego paszportu tymczasowego, należy uzyskać w Urzędzie ds. Cudzoziemców (Emmigration Office) pieczątkę zezwalającą na wyjazd. W przeciwnym wypadku straż graniczna na lotnisku odmówi dokonania odprawy paszportowej uniemożliwiając wyjazd. Należy pamiętać o szczególnej ostrożności przy poruszaniu się autobusami i autokarami. Hazard jest nielegalny, jednak często turyści zostają wciągnięci w zakłady i padają ofiarami gangów. W prowincji Aceh wprowadzono prawo szariackie (islamskie) dlatego przed udaniem się do tej prowincji należy dokładnie sprawdzić obowiązujące regulacje.
Warto wiedzieć
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Z uwagi na dominujący w Indonezji islam, niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, a szczególnie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu. Wchodząc do meczetów, należy pamiętać o zdejmowaniu butów, natomiast kobiety powinny okryć głowy chustą. Na wyspie Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych należy nałożyć sarong; udostępniany jest na miejscu, najczęściej bezpłatnie.
Podróżując po Indonezji, nie należy spożywać posiłków w tanich restauracjach, bądź małych przydrożnych straganach. Grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Ambasada Republiki Indonezji w Warszawie
Indonesian Embassy in Warsaw
BIURO / OFFICE
ul. Estońska 3/5, 03-903 Warszawa, Poland
Tel: +48 (22) 617 51 08
Fax: +48 (22) 617 44 55
E-mails:
comwar@indonesianembassy.pl
info@indonesianembassy.pl (for local correspondence)
Websites:
http://www.indonesianembassy.pl
http://www.kemlu.go.id/warsaw
Godziny pracy / Office Hours : 08:30 - 16:30
Przerwa / Lunch break : 12:30 - 13:30
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dżakarcie
H.R. Jl. Rasuna Said Kav.X Blok IV/3
12950 Jakarta, Indonesia
telefon: (+ 62 21) 25 25 938-40
fax (+62 21) 25 25 958
Telefon alarmowy
(0062) 855 78 00 231
AMBASADA - [poniedziałek - piątek] w godz.:8.30-16.30
SEKCJA KONSULARNA
po uzgodnieniu spotkania mailowo lub telefonicznie
- wtorek w godz. 12.00 - 15.00
- czwartek, piątek w godz.:9.00-12.00