Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga IndiiIndie

Indie to kraj, który potrafi oszołomić swoim ogromem i różnorodnością. Pozwala on na zagłębianie się w jego fascynującą kulturę. To inny, kolorowy i niezwykły świat, który różni się znacząco od tego co możemy zobaczyć w Europie. Dodatkowo region Goa pozwala odpocząć na pięknych plażach nad Morzem Arabskim. To znakomity kierunek dla wszystkich, od podróżników po wielbicieli odpoczynku w niezwykłych miejscach. Od lat wycieczki do Indii nie tracą na popularności.

°C
Stolica
Delhi
Strefa czasowa
UTC +
INR
waluta
rupia indyjska
kod telefoniczny
+91
napięcie elektryczne
230-240V, 50 HZ
Język Położenie Warunki naturalne

hindi i angielski oraz 21 języków uznanych za oficjalne w poszczególnych stanach

Położenie

Państwo w Azji Południowej, znajdujące się nad Morzem Arabskim i Zatoką Bengalską, sąsiaduje z Birmą i Pakistanem.

Warunki naturalne

Południową i centralną część kraju zajmuje wyżynny płaskowyż Dekanu, wzdłuż Gangesu płaska nizina, pustynie na zachodzie, a na północy znajdują się Himalaje.
Najwyższy punkt Kangchenjunga: 8 598 m

Religia Klimat Kuchnia

Hinduiści – 79,5%, muzułmanie – 14,4%, chrześcijanie – 2,5%, buddyści – 0,8%, animiści – 0,5%, inne religie – 2,3% (głównie: sikhizm, a także: dżinizm, bahaizm, parsowie i Żydzi), bez religii – 0,07%

Klimat

Klimat na południu przechodzi od równikowego, monsunowego do umiarkowanego na północy. Średnie temperatury w stolicy kraju New Delhi wynoszą od 16OC w styczniu, do ponad 30OC w czerwcu.

Kuchnia

Mimo, że Indie to kraj bardzo zróżnicowany kulturowo i religijnie (funkcjonuje tu 700 języków), to kuchnia nie jest tak różnorodna. Podstawą wielu dań jest ryż (znanych jest prawie 30 sposobów jego gotowania). Ponieważ powszechny jest tu wegetarianizm, dania często komponuje się z fasoli, grochu, soczewicy i owoców. Ziemniaki, jako warzywo luksusowe, jest drogie i rzadko stosowane. W skład potraw mięsnych wchodzi drób, ryby, baranina, jagnięcia i mięso kozie. Hindusi z powodów religijnych nie jedzą wołowiny.
Kuchnię można podzielić na 4 regiony: na północy w New Delhi - kuchnia muzułmańska z widocznym tu wpływem krajów granicznych Nepalu i Pakistanu, na południu w Bangalore i Sri Lance – wyróżnia się kuchnia madraska, na zachodzie w miastach Ahmadabad, Bombaj - kuchnia bombajska i w Goa oraz na wschodzie w Kalkucie - kuchnia bengalska.

Hindusi bardzo specyficznie podchodzą do spraw żywienia, uważając że żywność jest darem niebios i dlatego przygotowanie i spożywanie posiłków wymaga szacunku, powagi, szczególnej uwagi i skupienia. Przed przygotowaniem dania należy wysprzątać kuchnie, starannie umyć naczynia i wszystkie produkty. Kucharz jest zawsze schludnie ubrany i nigdy nie próbuje potraw podczas gotowania. W całych Indiach hołduje się tradycji przygotowywania 2, a nawet 3 dań, które często składają się z soczewicy, ryżu, marynat i jogurtów. Posiłek podaje się zazwyczaj na okrągłych tacach, na których ustawia się okrągłe miseczki z daniami z mięs. W domu zawsze je się palcami. Na deser podaje się orzechy, owoce i nasiona, a na koniec posiłku podaje się napój z korzeni.

Hindusi stosują wiele przypraw, takich jak przyprawy korzenne, zioła i aromatyczne warzywa. Tradycyjną, bardzo specyficzną przyprawą jest Garam Masala (czarodziejska przyprawa). Nie ma ona określonego przepisu, każdy przygotowuje ją indywidualnie, a jej sposób przyrządzania stanowi najbardziej strzeżoną tajemnicę domu.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Indie to nie tylko wspaniałe plaże, ciepłe wody Oceanu Indyjskiego i majestatyczne góry, to także fascynujące i niezwykłe zabytki, z których znaczna część wpisana jest na listę UNESCO. Drugim co do wielkości miastem Indii, jest dawna stolica kraju, na obszarze, której znajduje się obecna stolica – New Delhi. Delhi to niezwykle ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny kraju. Znajduje się tu wiele muzeów, galerii sztuk i uniwersytetów. Nad miastem wznosi się zbudowany z czerwonego piaskowca Kutb Minar o wysokości 73 m. Kolejnym zabytkiem z listy UNESCO jest pochodzący z XVI w. Grobowiec Humajuna. Wielkie wrażenie robi Meczet Piątkowy (Dżami Masdżid) – największa świątynia muzułmańska w Indiach. Kolejną wielką atrakcją jest znajdujący się na terenie New Delhi Czerwony Fort. Inna budowla warta uwagi to Czerwony Fort, wybudowana w XVI w. twierdza stanowiła siedzibę władców z dynastii mongolskiej. Uwagę turystów przyciąga m.in. Wieża Jaśminowa. Przyjezdni odwiedzają w Agrze także Mauzoleum Akbara, Itmad – Ud – Daulah (grobowiec perskiego mirzy), oraz Wielki Meczet. Największym miastem w Indiach i jedną z największych aglomeracji na świecie jest Bombaj. To wielki ośrodek finansowy i przemysłowy. Do najbardziej znanych zabytków tego miasta należy Brama Indii wzniesiona na początku XX w. Wielką atrakcją miasta jest Dworzec Wiktorii (obecnie Chhatrapati Shivaji Terminus). Bombaj może się także poszczycić licznymi świątyniami (hinduistyczne Mahalaxmi i Mumba Devi Mandir, rzymskokatolicki kościół Mount Mary i muzułmański meczet Haji Ali Dargah). Pozostałością po obecności Brytyjczyków jest Fort Williams, który do dziś pełni rolę militarną. Obok fortu znajdują się bardzo rozległe tereny zielone. Wspaniałe muzeum Victoria Memorial przypomina o epoce rządów brytyjskich. Samo muzeum zawiera bogatą kolekcje eksponatów przedstawiających przecinające się losy Hindusów i Brytyjczyków.
Jednym z najważniejszych zabytków Amritsaru jest położona na wysepce Złota Świątynia Sikhów – Sikhowie to grupa religijna mająca 25 mln wyznawców, których wiara opiera się na skompilowanych założeniach islamu i hinduizmu. Zbudowana pod koniec XVI w. świątynia była wielokrotnie plądrowana i niszczona, a obecny kształt nadano jej na początku XIX w. Świątynia ozdobiona jest marmurem, a jej kopuła pokryta jest czystym złotem. Wewnątrz przechowywana jest święta księga Sikhów – Sri Guru Granth Sahib. Świątynia prezentuje się pięknie o wschodzie słońca. Przed wejściem należy pamiętać aby zdjąć obuwie i nakrycie głowy.
Kolejnym wartym zobaczenia podczas wycieczki do Indii miastem jest stolica Radżasthanu, licząca sobie prawie 300 lat. Jaipur nazywany jest często „Różowym Miastem” za względu na kolor na jaki pomalowane są stare budowle. Do największych atrakcji miasta należy m.in. Pałac Wiatrów, który posiada prawie tysiąc okien. Ta pięciokondygnacyjna budowla została wzniesiona przez maharadżę Sawai Pratap Singha dla dam dworu, które z wysokości obserwowały codzienne życie miasta. Kolejną atrakcją jest Pałac Miejski, który jest kompleksem składającym się z dziedzińców, ogrodów i budynków pałacowych. Mieści się tu muzeum, które znajduje się w części nazwanej Pałacem Powitań. Duże wrażenie na turystach robi usytuowane przy wejściu do kompleksu pałacowego Jantar –ogromne obserwatorium astronomiczne Mantar z początków XVIII w.
Miejscami, które należy odwiedzić podczas wycieczki objazdowej po Indiach, będąc w Jaipur są dwa forty usytuowane nieopodal miasta – Fort Tygrysi i Fort Amber, ze względu na ich położenie na zboczach wzgórza podziwiać można piękną panoramę okolicy.
Kolejnym wartym zobaczenia miastem jest wybudowane na pustyni Thar w Radżasthanie, które emanuje przeszłością. Zwiedzając je można odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się wstecz o kilka stuleci. Jedną z największych atrakcji jest fort, który do dziś jest zamieszkany. Na jego terenie podziwiać można pałac królewski i świątynie dżinizmu. Symbolem dżinizmu jest swastyka, która jest symbolem szczęścia, jednak dziś kojarzy się z nazizmem mimo iż religia ta prastara religia propaguje szacunek dla wszystkich żywych istot. Warte uwagi są również rezydencje bogatych kupców i arystokracji zwane haveli.
Co roku miasto odwiedzają miliony pielgrzymów chcących odbyć rytualną kąpiel w świętej rzece Ganges, by zmyć swe grzechy.
Bardzo ważna rolę odgrywają w mieście Ghaty – schody prowadzące do rzeki. To na nich zbierają się wierni przed kąpielą, by pomodlić się i pomedytować. Na Ghaty przybywają także kondukty pogrzebowe w celu kremacji zwłok bliskich.
Bardzo ważnym miejscem w mieście jest Złota Świątynia, która poświęcona jest bogini Śiwie. Nazwa świątyni wzięła się od złota, które pokrywa wieże i waży ok. 800 kg. Niestety na teren świątyni wejść mogą jedynie wyznawcy hinduizmu.

Warunki wyjazdowe, wiza

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy NIE
Dowód osobisty NIE

Paszport powinien być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Indii.

WIZA
• Przy wjeździe do Indii konieczna jest wiza.
• Nie można jej otrzymać na lądowych przejściach granicznych.
• Czas oczekiwania to ponad 10 dni roboczych/ok. 2 tygodni.
• Wymagany jest 12-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty uzyskania wizy).
• Przyznana wiza jest ważna od dnia wydania, a nie od momentu przekroczenia granicy Indii.
• W przypadku wizy tranzytowej wymagane jest okazanie biletu na dalszą podróż lub powrotnego do kraju.
• Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie. Uwaga!
• Polska znajduje się na liście krajów, które mają e-wizę do Indii.
• E- Tourist Visa honorowana jest w 16 wyznaczonych lotniskach - Ahmedabad, Amritsar, Bengaluru, Chennai, Cochin, Delhi, Gaya, Goa, Hyderabad, Jaipur, Kolkata, Lucknow, Mumbai, Tiruchirapalli, Trivandrum & Varanasi.
• Wiza przyznawana jest dla osób, które chcą lecieć w celach turystycznych, w celu odwiedzin rodziny lub przyjaciół, gdy jest to krótka wizyta w celach zdrowotnych lub biznesowych.

Wymagane dokumenty do wizy turystycznej do Indii
• 1 wypełniony wniosek wizowy (do pobrania ze strony wizowanie.com)
• 1 zdjęcie paszportowe (na wprost)
• rezerwacja lotnicza
• plan podróży / rezerwacja hotelu
• paszport ważny min. 1 rok od daty złożenia wniosku z dwiema pustymi stronami na wizę

Cena wizy turystycznej
• 537,50 PLN/os. – wiza turystyczna jednokrotna i wielokrotna ważna 1 rok

Koszt pośrednictwa
• 110 PLN/os. – pośrednictwo wizowe
• 20 PLN - przesyłka kurierska

Czas oczekiwania
• 5 - 10 dni roboczych / ok. 2 tygodni – procedura może trwać nawet dłużej
Uwagi
• Przyznana wiza jest ważna od dnia wydania, a nie od momentu przekroczenia granicy Indii.
• Proszę sprawdzić czy w paszporcie znajduje się minimum 2 wolne strony (obok siebie) na wklejenie wizy.
• Osoby, które pracują w instytucjach takich jak żołnierze, policjant, straż miejska i zostanie to wypełnione na wniosku muszą dołączyć dodatkowe pismo.

Wymagane dokumenty do e-Tourist Visa do Indii
• 1 wypełniony wniosek wizowy
• 1 zdjęcie paszportowe (na wprost) w formie JPG (patrz - Uwagi)
• skan z pierwszej strony paszportu, który jest ważny min. pół roku od daty przylotu do Indii (patrz - Uwagi)

Łączny koszt pośrednictwa i wizy e-Tourist
• 280 PLN/os.– pośrednictwo wizowe

Czas oczekiwania
• ok. 5 dni roboczych

Uwagi:
• Zdjęcie musi być paszportowe z jasnym tłem i bez ramek, w formie JPG - w rozmiarze min. 10 KB/max 1 MB, wysokość i szerokość zdjęcia musi być równa (musi być w formie kwadratu). UWAGA! minimalne rozmiary zdjęcia to 350 pixeli na 350 pixeli
• Uwagi do paszportu - skan musi być strony ze zdjęciem (tylko strona ze zdjęciem) w formie PDF w rozmiarze 10 KB - 300 KB.
• Paszport musi być ważny 6 miesięcy od momenty przylotu do Indii i musi mieć 2 wolne strony (obok siebie) na pieczątki.
• Przyznana wiza jest ważna od momentu przekroczenia granicy Indii przez 30 dni. Wydruk e-Tourist
• Visa musi być wydrukowana, aplikant zaś musi mieć dokument przy sobie podczas całej podróży.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewożonych pieniędzy. Należy jednak zgłosić kwoty przewyższające 10 tys. USD, warto jednak zgłosić nawet niższe sumy. Obowiązujące przepisy celne mieszczą się w granicach ogólnie przyjętych. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Wwożenie aparatów fo¬to¬graficznych, komputerów, sprzętu audiowizualnego i telefonów komórkowych jest odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku.

Co zabrać

Przed wycieczką do Indii należy spakować okulary przeciwsłoneczne, kremach z wysokim filtrem UV, a także nakryciu głowy. Należy zabrać odpowiednią odzież, warto sprawdzić aktualne temperatury, które mogą się różnić w zależności od odwiedzanego terytorium. Warto zabrać ze sobą 2 ciepłe swetry, odpowiednie buty i płaszcz przeciwdeszczowy. Należy pamiętać o różnego typu kremach i aerozolach owadobójczych, które zmniejszają ryzyko zachorowania na malarię. Ze względu na częste przerwy w dostawach prądu dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą latarki.

Zakupy, pamiątki

Godna polecenia jest ozdobna biżuteria. Wspaniałą pamiątką są indyjskie wyroby rzemieślnicze, wykonane z drewna, metalu, czy skóry. Piękne misy, obrazy z jedwabiu, szkatułki na biżuterię. Indie to kraj słynący ze wspaniałej herbaty i przypraw o niezwykle wyrazistym aromacie. Intensywny zapach cechuje również indyjskie perfumy i kadzidła. Popularne są figurki hinduskich bóstw i słonie wyrabiane z przeróżnych materiałów. Warto też kupić wielobarwne, wzorzyste tkaniny różnych gatunków.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

-1 l wody - od 10 rupii
-obiad w knajpie - od kilkudziesięciu do kilkuset rupii
-kawa w barze - 20 - 30 rupii
-piwo w barze od kilkudziesięciu do ponad stu rupii

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem do Indii należy zaopatrzyć się w tzw. carnet de passage. Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Należy też wykupić indywidualny pakiet ubezpieczeniowy, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

Szczepienia

Na terenie Indii nie występują zagrożenia epidemiami, jednak dość często zdażają się przypadki zachorowań na malarię i dengę w okresie bezpośrednio po monsunie. Chodź żadne szczepienia nie są wymagane, zaleca się jednak szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W niektórych rejonach, np. Mumbaju, uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Zaleca się przestrzeganie higieny osobistej, picie wyłącznie wody przegotowanej lub napojów zamkniętych fabrycznie.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Dostęp do opieki medycznej uzależniony jest od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są odpowiednio niższe.

Informacje dla kierowców

Turyści zmotoryzowani muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Ruch jest lewostronny. W Indiach często zdarzają się wypadki drogowe na trasach między miastami. Powodem jest zły stan dróg, zły stan techniczny samochodów (szczególnie ciężarowych i autobusów) oraz łamanie przepisów przez kierowców. W razie wypadku drogowego, zwłaszcza gdy poszkodowanym jest człowiek lub krowa, może dojść do konfliktu z miejscową ludnością.

Bezpieczeństwo

Należy uważać na kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwie¬dza¬nych przez turystów. Problemem są też nieuczciwi sprze¬dawcy, rikszarze i taksówkarze, szczególnie na lotniskach. Szczególną uwagę trzeba zachować w rejonach Dżammu, Kaszmir i Asam oraz w pozostałych stanach północno-wschodniej części Indii. Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych, szczególnie w stanach Gudżarat i Uttar Pradeś.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upo¬waż¬nionych bankach i u uprawnionych dealerów.
Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uro¬czysto¬ściach religijnych. Należy jednak pamiętać, że dostęp do nie¬któ¬rych świątyń może być ograniczony.
W miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Republiki Indii
ul. Rejtana 15 m. 2-7
02-516 Warszawa
tel.: 849 58 00, 849 62 57, 849 68 50
fax: 849 67 05, 849 85 05
goi@indem.it.pl
hoc.warsaw@mea.gov.in
www.indembassy.pl

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w New Delhi
Ambasador: Adam Burakowski
Chanakyapuri
50-M Shantipath
New Delhi 110 021
tel.: (00-91 11) 414 96 900
Telefon dyżurny: +91 9910 999 477
fax: (00-91 11) 268 71 914
e-mail: polemb@airtelbroadband.in
www.newdelhi.polemb.net

Wydział Ekonomiczno-Handlowy
fax: (00-91 11) 414 96 952 lub (00 91 11) 268 71 914
e-mail: polemb@airtelbroadband.in

Konsulat RP w Mumbaju
Konsul Generalny: Damian Irzyk
Adres: Nirmal Building, 11A, 11th Floor, 241/242 Backbay Reclamation, Nariman Point
Kod pocztowy: 400021
Miasto: Mumbaj
Telefon: +91 22 22 85 26 31
Telefon dyżurny: +91 98 21 99 55 95
fax: (00-9122) 236 33 376
e-mail: mumbaj.kg.info@msz.gov.pl
www.polishconsulate.com

Konsulat Honorowy RP w Kalkucie
Konsul Honorowy: Mohan Goenka (języki: hindi, angielski)
687 Anandapur, EM Bypass
Kolkata-700 001, West Bengal, India
Telefon: +91 33 6613 6828
fax: (00-9133) 6613 6800 lub 6613 6400
e-mail: pol_con_kol@emamigroup.com

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00