Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga HiszpaniiHiszpania

Bogactwo hiszpańskiej natury i architektury sprawia, że kraj ten zachwyca pięknem i różnorodnością krajobrazów. W Hiszpanii tak silnie, jak nigdzie indziej w Europie, mieszały się wpływy kulturowe różnych części Starego Kontynentu, Afryki i Ameryki. Hiszpania to baskijskie miasteczka przycupnięte na wzgórzach, białe wioski Andaluzji, wiatraki na horyzoncie, labirynty muzułmańskich warowni, renesansowe centra sztuki, nowoczesne metropolie, ale i pustkowia Pirenejów naznaczone szałasami pasterzy, dzikie plaże, gaje palmowe... Hiszpania jest krajem urzekającym i bez wątpienia wartym uwagi. Hiszpanię można odkrywać zarówno podczas wycieczek objazdowych umożliwiających zwiedzanie wielu największych atrakcji turystycznych kraju, jak i w ramach mniej aktywnych wczasów na piaszczystym wybrzeżu Morza Śródziemnego w Katalonii i Andaluzji (Costa del Sol, Costa Brava, Costa de la Luz) lub na hiszpańskich wyspach Balearach i Wyspach Kanaryjskich, gdzie słoneczna pogoda sprzyja błogiemu wypoczynkowi i relaksowi. Hiszpania ma wiele do zaoferowania. Kto raz odwiedzi Hiszpanię i poczuje jej smak, na pewno będzie chciał tam wrócić.

°C
Stolica
Madryt
Strefa czasowa
UTC +
EUR
waluta
Euro
kod telefoniczny
+34
napięcie elektryczne
220V / 50hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: kastylijski (hiszpański), a w poszczególnych regionach dodatkowo – kataloński (Katalonia, Walencja i Baleary), galicyjski (Galicja) oraz baskijski (Kraj Basków i północ Nawarry)
inne języki: angielski, portugalski

Położenie

Hiszpania to państwo o powierzchni 506 tys. km2 położone w południowo-zachodniej Europie, na Półwyspie Iberyjskim, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Hiszpania graniczy z: Portugalią, Francją, Andorą, terytorium brytyjskim - Gibraltarem, a eksklawy hiszpańskie Ceuta i Melilla sąsiadują z Marokiem. Hiszpania odwiedzana jest często przez turystów w trakcie wycieczek objazdowych, których programy obejmują zwiedzanie Hiszpanii i sąsiadujących z nią krajów, głównie Portugalii lub Francji.

Warunki naturalne

Zajmująca 85% Półwyspu Iberyjskiego Hiszpania jest krajem wyżynno-górzystym i składa się z 4 podstawowych jednostek morfo strukturalnych: Mesety, górskich obrzeży mesety, łańcuchów górskich typu alpejskiego i nizin. Centralną część półwyspu (2/3 jego powierzchni) zajmuje Meseta Iberyjska wzniesiona średnio do 600 m n.p.m. Przez środek Mesety ciągną się pasma Gór Kastylijskich, które dzielą Mesetę na Wyżynę Starej Kastylii i Wyżynę Nowej Kastylii. Meseta z trzech stron otoczona jest górami: od północy - Kantabryjskimi, od wschodu - Iberyjskimi, a od południa - Sierra Morena. Na krańcach półwyspu ciągną się łańcuchy młodych gór typu alpejskiego: na północo-wschodzie Pireneje (Aneto, 3404 m n.p.m.) i Góry Katalońskie, a na południu Góry Betyckie (Mulhacén, 3478 m n.p.m.). Rozległe niziny, zwane obniżeniami, leżą na zewnątrz gór okalających Mesetę i są związane z dolinami dwóch wielkich rzek. Są to Nizina Andaluzyjska odwadniana przez rzekę Gwadalkiwir oraz Kotlina Aragońska odwadniana przez rzekę Ebro. Do Hiszpanii należą położone na Morzu Śródziemnym Baleary oraz rozrzucone na Oceanie Atlantyckim Wyspy Kanaryjskie, które cieszą się ogromną popularnością wśród turystów wybierających Hiszpanię jako cel wyjazdu wakacyjnego. Powierzchnia Balearów jest przeważnie wyżynna, a Wysp Kanaryjskich - górzysta (najwyższym szczytem Hiszpanii jest wulkan Pico de Teide na wyspie Teneryfa, 3718 m n.p.m.). Długa linia brzegowa oraz liczne wyspy wchodzące w skład Hiszpanii sprawiają, że kraj ten może się poszczycić ogromną ilością i różnorodnością plaż. Turyści udający się na wczasy do Hiszpanii mają do wyboru plaże piaszczyste, żwirkowo-kamieniste i skaliste, z piaskiem białym, żółtym lub czarnym, wąskie i szerokie, kameralne i zatłoczone - wybór jest duży, więc każdy turysta znajdzie coś dla siebie.
Najdłuższe rzeki Hiszpanii to: Ebro, Duero, Tag, Gwadalkiwir i Gwadiana. Rzeki hiszpańskie odznaczają się silnymi spadkami, licznymi wodospadami i zwężeniami (głębokie jary).
Lasy zajmują ok. 30% powierzchni Hiszpanii. Największą lesistością odznaczają się prowincje północnej, wilgotnej części Hiszpanii, gdzie przeważają lasy liściaste i mieszane oraz południowy-zachód kraju, gdzie dominują lasy dębowe z dębem korkowym. W przeciwieństwie do tych dość znacznie zalesionych obszarów, na te4renie Mesety (centrum) oraz Andaluzji (południe) niewiele jest kompleksów leśnych. Naturalna szata roślinna Hiszpanii została w dużej mierze zniszczona, m.in. w efekcie wypasu owiec.
Na terenie Hiszpanii znajduje się 14 parków narodowych, a obszary chronione zajmują prawie 8% powierzchni kraju. Hiszpańskie parki narodowe charakteryzuje ogromna różnorodność oraz imponujące bogactwo ekologiczne. Parki chronią plaże i lasy, stawy i wulkany, góry i mokradła - entuzjaści nieskażonej przyrody powinni odwiedzić w trakcie wakacji w Hiszpanii przynajmniej wybrane parki narodowe.

Religia Klimat Kuchnia

Religią zdecydowanie dominującą w Hiszpanii jest katolicyzm. Katolicy stanowią 95% społeczeństwa. Inne religie, które posiadają miejsca praktykowania swego kultu na terenie Hiszpanii to islam, judaizm, protestantyzm i hinduizm.

Klimat

Klimat Hiszpanii jest przestrzennie zróżnicowany: od umiarkowanie chłodnego i wilgotnego na północnym zachodzie po umiarkowanie gorący i suchy na równinach Andaluzji. Latem w całym kraju, z wyjątkiem północnego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, jest gorąco i słonecznie. Przez pozostałą część roku pogoda jest bardziej zmienna, ale wszystkie miesiące są słoneczne.
Najchłodniejszym miesiącem na terenie całego kraju jest styczeń, a najcieplejszym - w zależności od położenia - lipiec lub sierpień. Średnia temperatura w styczniu wynosi: od poniżej 0°C w Pirenejach, przez 3-7°C na obszarze Mesety w centrum kraju, do 10-12°C na wybrzeżach Morza Śródziemnego i Balearach oraz 18°C na Wyspach Kanaryjskich, natomiast średnia temperatura lipca: od poniżej 15°C w Pirenejach i 18-20°C na wybrzeżach północnych, przez 24-27°C w większej części kraju, do 29°C na Nizinie Andaluzyjskiej.
Na Półwyspie Iberyjskim występują bardzo duże kontrasty w ilości i rozmieszczeniu opadów. Na obszarze Mesety i prowincjach południowo-wschodnich roczne opady wynoszą ok. 300-500 mm, na północy i północo-zachodzie opady roczne przekraczają 1000 mm, a w górach nawet 2000 mm.

KIEDY JECHAĆ DO HISZPANII?
Hiszpania to kraj oferujący tak wiele różnorodnych atrakcji, że można go odwiedzić o każdej porze roku. Aby urlop w Hiszpanii był naprawdę udany, wybór terminu wycieczki należy uzależnić przede wszystkim od typu preferowanego odpoczynku oraz regionu, jaki chcecie Państwo odwiedzić.
Najlepsze okresy na przemierzanie Hiszpanii wzdłuż i wszerz przypadają od połowy kwietnia do połowy czerwca oraz od początku września do połowy października.
Najwłaściwszym czasem na pobyt nad Morzem Śródziemnym są miesiące letnie – od czerwca do końca września, kiedy to wybrzeże tonie w słońcu i błękicie nieba.
Z kolei dla amatorów białego szaleństwa optymalny okres na wyjazd do hiszpańskich ośrodków narciarskich w Pirenejach to miesiące od grudnia to kwietnia.

Kuchnia

Kuchnia hiszpańska zadziwia bogactwem i naturalnością. Jej sekret leży w zróżnicowaniu geograficznym i klimatycznym kraju. Z jednej strony dostęp do morza pozwala rozwinąć rybołówstwo i połów owoców morza. Z drugiej strony równinne rejony z żyzną ziemią pozwalają na uprawę cytrusów, winorośli, drzewek oliwnych, bakłażanów, cukinii i pomidorów, a także na hodowlę bydła i owiec. Hiszpańscy hodowcy mogą poszczycić się najwyższą jakością wytwarzanych produktów regionalnych, takich jak mięso i sery. Do takich produktów należy zaliczyć surową szynkę jamon iberico oraz wszelkie sery kozie i owcze, jak choćby owczy ser manchego. Wiele dań występujących niemal w całej Hiszpanii rozpoznawalnych jest jako typowe potrawy hiszpańskie na świecie. Do nich zaliczyć należy ryżową paellę, chłodnik gazpacho, ziemniaczaną tortillę (tortilla de patats) i krem kataloński. Jednak każdy z 19 regionów Hiszpanii może poszczycić się własnymi, spotykanymi tylko na danym obszarze specjałami. Do najsłynniejszych lokalnych kuchni oraz potraw i produktów, których koniecznie trzeba posmakować będąc na wakacjach w Hiszpanii, należą:
1. galicyjska (północny zachód Hiszpanii)
- pulpo a feira - smażona ośmiornica posypana ostrą mieloną papryką pimento i serwowana w oliwie,
- pimientos del padro - nadziewane serem smażone papryki serwowane jako przystawka,
- empaniady - pierogi z farszem, np. z tuńczyka lub z kurczaka,
- tarta de Santiago - ciasto przygotowane z masy jajecznej, migdałów i cytryn;
2. katalońska (północny wschód Hiszpanii)
- pa amb tomaquet - smażony chleb w panierce z przetartych świeżych pomidorów, czosnku i oliwy,
- escudella - gulasz z mięsa z dodatkiem ryżu i warzyw,
- krem kataloński (crema catalana) - krem przypominający creme brulee;
3. kastylijska (centrum Hiszpanii)
- queso manchego - ser owczy będący regionalną dumą Hiszpanii,
- migas - potrawa z okruszków chleba, kiełbasy chorizo, sera manchega i czosnku wzbogacone smażonym jajkiem lub innymi dodatkami,
- szafran - królowa przypraw dodawana do wielu dań hiszpańskich np. do paelli;
4. andaluzyjska (południe Hiszpanii)
- jamon iberico - szynka wytwarzana z rasy czarnych świń iberyjskich,
- kiełbasa chorizo - wieprzowa kiełbasa z dodatkiem pieczonej i wysuszonej papryki,
- kaszanka morcilla,
- paella - w wersji andaluzyjskiej potrawa z mięsa królika oraz ślimaków i ryżu,
- gazpacho - aromatyczny i pikantny chłodnik przygotowany z papryki, pomidorów, ogórka, czerstwego pieczywa, oliwy oraz octu,
- salmorejo - odmiana gazpacho z dodatkiem szynki jamon iberico.
Turyści spędzający wakacje w Hiszpanii mogą skorzystać z szerokiej oferty lokali gastronomicznych, które Hiszpanie dzielą na kilka rodzajów, m.in. restaurantes, marisquerias, comedores, mesones i cafeterias. Do wyższego przedziału cenowego należą restaurantes, a także marisquerias serwujące wyłącznie ryby i owoce morza. Restauracje, tak samo jak hotele, dzielą się na pięć kategorii (oznaczone symbolami widelców). Zróżnicowanie restauracji w Hiszpanii jest ogromne, od zupełnie zwyczajnych lokali w których można zjeść posiłek za przystępną cenę po niemal doskonałe restauracje, w których wysokie ceny potraw dorównują ich jakości. Mesones to gospody z typową dla takich miejsc ofertą. Comedores to najtańsze lokale, oferujące posiłki proste i obfite. W comedores otrzymuje się zwykle trzydaniowy posiłek menu del dia za ok. 6-7 EUR. Niestety comedores w zasadzie zanikają i turystom podróżującym po Hiszpanii coraz trudniej jest je znaleźć. Oferta cafeterias obejmuje głównie lekkie posiłki (sałatki, czasami menu del dia) oraz tapas.
Hiszpanie jedzą zazwyczaj lekkie śniadania przed wyjściem do pracy, a następnie, podczas przedpołudniowej przerwy, pozwalają sobie na ciasto, churros (krążki ciasta smażone w tłuszczu) albo pincho de tortilla (kawałek ziemniaczanego omletu podawanego z chrupiącym pieczywem). Pierwsza po południu to pora aperitivo, kiedy na ladach barów pojawia się wielki wybór tapas. Głównym posiłkiem w ciągu dnia jest zazwyczaj porządny, trzydaniowy obiad podawany od 14.00 do 16.00. Posiłek wieczorny, spożywany najczęściej po 21.30 jest lekkostrawny.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Największe atrakcje turystyczne Hiszpanii, które niezmiennie cieszą się największą popularnością wśród turystów zagranicznych przebywających na wakacjach w Hiszpanii to:
miasta:
• Barcelona - fiesta architektury,
• Madryt - kosmopolityczne serce kraju,
• Saragossa - zadbane miasto z majestatyczną bazyliką Nuestra Señora del Pilar na brzegu rzeki Ebro,
• Toledo - kraina wiatraków i miasto mistrza El Greco
• Segowia - miasto przy akwedukcie,
• Salamanka - mały Rzym
• Santiago de Compostela – cel jednej z najdłuższych i najbardziej znanych pielgrzymek chrześcijańskich "Camino de Santiago"
• Walencja - miasto kontrastów, w którym historia i nowoczesność stanowią niezwykłe połączenie,
• Kordoba - meczet La Mezquita,
• Sewilla - kolorowe miasto o orientalnym charakterze
• Grenada - Alhambra i piękne ogrody Generalife.
• Malaga - położone nad morzem miasto Picassa i Banderasa.
dziedzictwo kulturowe:
• Corrida de Toros - teatr życia i śmierci, czyli pojedynki ludzi z bykami
• Pampeluna - wyścig byków w lipcu
• flamenco i gitara klasyczna - muzyczne gawędy taneczne
• Madryt - największy europejski pchli targ El Rastro
• Sewilla - huczne obchody Wielkiego Tygodnia i tygodniowy Feria de Abril w maju
• Burgos - miasto na szlaku św. Jakuba z ogromną liczbą muszki na ulicach,
• Walencja - inscenizacja bitwy między Maurami a chrześcijanami w kwietniu,
• Walencja - spektakularna fiesta fallas - Święto Ognia - w marcu,
natura:
• Pico de Europa - szczyty i najgłębsze jaskinie,
• Donana - ziemia należąca do ptaków,
• Las Medulas - opuszczone rzymskie Eldorado,
• Ordesa u stóp Monte Perdido - najpiękniejsza stolica Pirenejów,
• Wulkany La Garrotxa - labirynt kraterów i lawy,
• krajobrazy prastarych winnic - ziemia winem płynąca,
• Costa del Sol - plaże skąpane w słońcu,
• szlaki Sierra Nevada - gdzie ziemia spotyka się z niebem,
• Desierto de Tabernas - pustynne klimaty Andaluzji,
• Baleary - niebiański archipelag,
• Wyspy Kanaryjskie - hiszpańskie okruchy Afryki.
Najlepszym sposobem na poznanie najważniejszych atrakcji przyrodniczych i kulturowych oraz zabytków Hiszpanii jest udział w wycieczkach objazdowych, których program zwiedzania biura podróży układają w taki sposób, aby pokazać turystom zainteresowanym poznaniem Hiszpanii miejsca najbardziej godne uwagi. Turyści, którzy chcieliby połączyć wypoczynek w hotelu przy plaży Morza Śródziemnego ze zwiedzaniem, mogą odkrywać Hiszpanię korzystając z oferty wycieczek fakultatywnych zakupionych u rezydenta w hotelu lub w miejscowym biurze podróży.

Warunki wyjazdowe, wiza

Wjazd na terytorium jest możliwy bez żadnych ograniczeń.
Nie ma potrzeby okazywania certyfikatu szczepienia lub ozdrowieńca, ani wykonywania testów na COVID-19.

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport - TAK
Paszport tymczasowy - TAK
Dowód osobisty - TAK

Brak wymaganej minimalnej ważności dokumentu podróży dla obywateli RP.
Brak wymogu posiadania wiz dla obywateli RP.

Obywatele polscy udający się na urlop do Hiszpanii korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Unii Europejskiej oraz Schengen. Dokumentem uprawniającym polskich turystów do wjazdu i pobytu na terenie Hiszpanii jest dowód osobisty lub paszport.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Do przekroczenia granicy Hiszpanii przez polskich turystów wymagany jest dowód osobisty lub paszport ważny minimum 3 miesiące od daty zakończenia podróży do Hiszpanii, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem do Hiszpanii sprawdzić stan i ważność dokumentu tożsamości, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport lub ewentualnie dowód osobisty.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Przepisy celne obowiązujące w Hiszpanii (z wyj. Ceuta, Melilla i Wysp Kanaryjskich) są zgodne z normą unijną. Zgodnie z przepisami UE turyści podróżujący do Hiszpanii mogą tam wwieźć jedynie towary do osobistego użytku i nie podlegające sprzedaży.
Warto wiedzieć, że hiszpańskie wspólnoty autonomiczne - Ceuta i Melilla - nie należą do Unii Celnej i w związku z tym posiadają odrębne przepisy celne. Za zakupione tam towary nie płaci się podatku VAT. Podobnie sytuacja wygląda na Wyspach Kanaryjskich, które wprawdzie należą do Unii Celnej, ale nie podlegają ustawodawstwu Unii Europejskiej i na których również nie płaci się VAT-u.

Co zabrać

Wybierając się na wakacje do Hiszpanii, niezależnie od tego, czy planujecie Państwo spędzić swój urlop nad Morzem Śródziemnym w wygodnym hotelu przy plaży, czy zwiedzanie Hiszpanii w trakcie wycieczki objazdowej, należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
• dowodu osobistego lub paszportu (ważnego minimum 3 miesiące od daty zakończenia podróży do Hiszpanii),
• pieniędzy i kart płatniczych,
• wygodnego obuwia (sportowego, sandałów, klapków pod prysznic), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, swetrów lub polaru, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, w przypadku wyjazdu wypoczynkowego - kostiumu kąpielowego,
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczkach objazdowych i wycieczkach fakultatywnych oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych zabytków Hiszpanii,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia) oraz krem z filtrem UV, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu w Hiszpanii.

Zakupy, pamiątki

Planując urlop w Hiszpanii warto mieć na uwadze, że ceny usług i towarów (w tym artykułów spożywczych) w centrach dużych miast oraz w hiszpańskich miejscowościach turystycznych są wyższe niż w Polsce, natomiast ceny w mniejszych miejscowościach oraz marketach, w których na co dzień robią zakupy Hiszpanie, są porównywalne z cenami w Polsce.
Turyści spędzający wakacje w Hiszpanii mogą robić zakupy w sklepach, marketach i supermarketach. W centrach miast dominują mniejsze sklepy i niewielkie markety. Supermarkety zlokalizowane są w Hiszpanii na obrzeżach miast, zwykle w centrach handlowych. Duże supermarkety należą najczęściej do sieci: Carrefour, Condis, Mercadona, El Corte Inglés, Lidl, Día, Alcampo, Fnac. We wszystkich tych sklepach są działy z artykułami chemicznymi, kosmetykami, artykułami gospodarstwa domowego i odzieżą.
Sklepy są zazwyczaj otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach: 09.30-13.30 i 16.30-20.00. Latem wiele sklepów działa do 22.00. Wiele sklepów jest zamkniętych w przez całą niedzielę. W niedzielę nie ma w zasadzie możliwości zrobienia zakupów w mniejszych sklepach, w zależności od regionu autonomicznego sklepy otwarte są np. tylko w pierwszą niedzielę miesiąca. Duże sklepy i główne centra handlowe, takie jak El Corte Inglés, czy Fnac są otwarte przez 6 dni w tygodniu w godzinach 10.00-21.00 (bez sjesty), często również w niedzielę, pomimo protestów właścicieli małych sklepików. Piekarnie są otwarte co rano, również w niedzielę. W Hiszpanii jest bardzo dużo sklepów prowadzonych przez obywateli Chin lub Pakistanu, które czynne są codziennie przez cały rok. Będąc na urlopie w Hiszpanii najlepiej na bieżąco sprawdzić w każdym sklepie z osobna godziny jego otwarcia.

PAMIĄTKI Z HISZPANII
Ciekawymi pamiątkami z wakacji w Hiszpanii będą typowo hiszpańskie wachlarze koronkowe, kastaniety, chusty, kostiumy torreadorów oraz stroje tancerek flamenco. Podróżując po Hiszpanii warto zwrócić uwagę na wyroby skórzane, ponieważ charakteryzują się one wysoką jakością i stosunkowo niską ceną. Hiszpania słynie także z wyrobów jubilerskich, szczególnie ręcznie robionych kolczyków i bransoletek. Godne polecenia są hiszpańskie wyroby ceramiczne. Miłymi pamiątkami z pobytu w Hiszpanii będą na pewno płyty z hiszpańską muzyką oraz kubki, magnesy i koszulki z hiszpańskimi motywami. Turyści przywożą z urlopu na Półwyspie Iberyjskim również produkty spożywcze: dojrzewającą szynkę jamon, kiebłasę chorizo, pyszne sery (manchego, tetilla), oliwki, oliwę z oliwek, ocet balsamiczny i szafran. Dużą popularnością cieszą się też hiszpańskie alkohole, szczególnie wina Sherry i Malaga oraz piwa (Cruzcampo, Mahou, San Miguel). Niepowtarzalną pamiątką z wakacji, na której można uwieńczyć piękne zakątki Hiszpanii oraz wszystkie emocje towarzyszące Państwa wyjazdowi, będą na pewno własnoręcznie zrobione zdjęcia z Hiszpanii.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chcąc dobrze przygotować się do wyjazdu do Hiszpanii warto wcześniej zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków, zwłaszcza jeśli nie planujecie Państwo wypoczynku w hotelu z all inclusive.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności w Hiszpanii [wrzesień 2014]:
• woda: 1 l za ok. 0,3-0,5 EUR i 1,5 l za ok. 0,8-1,5 EUR,
• sok owocowy (1l): 1 EUR,
• napój gazowany (0,33 l): ok. 0,5 EUR,
• piwo: 1-3 EUR w sklepie i 1,5-2,5 EUR w barze,
• kawa: ok. 1,2-2 EUR,
• wino (butelka): 1-2 EUR za wino stołowe i 3 EUR za lepsze wino,
• śniadanie: 2-4 EUR (kanapka i kawa/ tost i kawa/ ciastko, kawa i sok/ bagietka i napój),
• obiad (dwa dania, deser i kawa) w restauracji
- taniej: 7-15 EUR (w opcji menu dnia, tj. menu del dia),
- średniej: 20-40 EUR,
- dobrej: 50-90 EUR,
• chleb (bochenek): 0,7-1 EUR,
• bagietka: 0,5 EUR,
• masło: 1 EUR,
• mleko (1l): 0,7 EUR,
• batonik czekoladowy: 0,5-1 EUR.

Ubezpieczenie

Turyści spędzający urlop w Hiszpanii nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale ze względu na wysokie ceny usług medycznych w Hiszpanii posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Wybierając się w podróż do Hiszpanii warto wykupić w prywatnej firmie ubezpieczeniowej polisę ubezpieczeniową obejmującą m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści decydujący się na wakacje w Hiszpanii zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.
Udając się na wycieczkę do Hiszpanii można zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawniającą do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w sektorze publicznym na terenie Unii Europejskiej. Posiadacze tej karty, w przypadku nagłego zachorowania w trakcie pobytu w Hiszpanii, będą mogli skorzystać ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia. Lekarz hiszpański ustala, czy dane świadczenie jest niezbędne w konkretnym przypadku, biorąc pod uwagę jego charakter oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w Hiszpanii. Posiadacze karty EKUZ mogą korzystać ze świadczeń jedynie w godzinach przyjęć dla pacjentów leczonych w ramach państwowej opieki zdrowotnej. W innym razie wizyta zostanie potraktowana jako prywatna (czyli odpłatna). W przypadku pobytu w szpitalu, należy zażądać umieszczenia na sali wieloosobowej, aby uniknąć opłat. Warto mieć również na uwadze, że karta EKUZ (w przeciwieństwie do prywatnego ubezpieczenia) nie uprawnia do korzystania w Hiszpanii z prywatnych klinik lub gabinetów lekarskich i nie pokrywa kosztów leczenia stomatologicznego i transportu medycznego do Polski, który może się okazać bardzo wysoki oraz nie stanowi ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej.

Szczepienia

W Hiszpanii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, dlatego turystów wybierających się na wycieczkę do Hiszpanii nie obowiązują żadne szczepienia. Przed podróżą do Hiszpanii warto jednak wykonać szczepienia profilaktyczne, a zalecane szczepienia to: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, polio, dur brzuszny i cholera.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Służba zdrowia w Hiszpanii jest na dobrym poziomie i jest ona ogólnie dostępna. Turyści planujący spędzenie urlopu w Hiszpanii powinni mieć jednak na uwadze, że koszty leczenia w Hiszpanii są wysokie, np. koszt wizyty u lekarza ogólnego to ok. 40-100 EUR, a doba pobytu w szpitalu (bez badań) kosztuje ok. 180 EUR.

Informacje dla kierowców

Polacy podróżujący po Hiszpanii samochodem mogą się posługiwać polskim prawem jazdy. W Hiszpanii obowiązuje ruch prawostronny. Policja w Hiszpanii bardzo surowo egzekwuje przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Za wszelkie wykroczenia, szczególnie nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości, grożą bardzo wysokie mandaty, dlatego planując podróżowanie autem po Hiszpanii należy zapoznać się z najważniejszymi przepisami ruchu drogowego w tym kraju.
W Hiszpanii kierowca musi mieć ukończone 18 lat. Wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Obowiązkowym wyposażeniem w samochodzie są: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zapasowy komplet żarówek do świateł przednich oraz tylnych i apteczka. W terenie zabudowanym można jechać samochodem z maksymalną prędkością 50 km/h, poza terenem zabudowanym, w zależności od tego co wskazują znaki, 90 lub 100 km/h, na drogach ekspresowych – 100 km/godz., a na autostradach – 120 km/godz. Istnieje obowiązek używanie w nocy świateł mijania na autostradach i drogach ekspresowych, nawet gdy są dobrze oświetlone. Na pozostałych drogach można używać świateł mijania. Dopuszczalna ilość alkoholu to 0,25 promila w wydychanym powietrzu lub 0,5 grama na litr krwi. W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata, dopuszczalna ilość alkoholu we krwi jest obniżona do 0,15 promila w wydychanym powietrzu lub 0,3 grama na litr krwi. W Hiszpanii często stosowana jest zasada pierwszeństwa dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony. Poruszanie ułatwiają liczne ronda. Hiszpańscy kierowcy rzadko ustępują miejsca/pierwszeństwa pojazdom zmieniającym pas ruchu lub włączającym się do ruchu. Często też używają klaksonu, nawet stojąc w korku.
Całą Hiszpanię równomiernie pokrywa sieć autostrad. Osoby, które zdecydują się na wyjazd na wakacje do Hiszpanii własnym samochodem lub wynajęcie auta na miejscu powinni wiedzieć, że w Hiszpanii korzystanie z autostrad (autopistas) jest najczęściej płatne (ale istnieją dobre drogi alternatywne), natomiast korzystanie z dróg ekspresowych (autovías) - bezpłatne. Wysokość opłat ustalana jest w zależności od odcinka drogi, kategorii pojazdu, a czasami również godziny przejazdu. Równolegle do autostrad biegną drogi via de servicio, które często mają kilka kilometrów i przy których zlokalizowane są stacje benzynowe, restauracje oraz obiekty noclegowe.
Jeżeli chodzi o stacje benzynowe, to dystrybutory paliwa wyposażone są w 3 przyciski - naciśnięcie dolnego pozwala na tankowanie do pełna, natomiast pozostałych przycisków - za określoną kwotę. Orientacyjny koszt paliwa to ok. 1,5 EUR/litr.
Turyści na wakacjach w Hiszpanii mogą bez problemu wynająć na miejscu samochód. Aby wypożyczyć samochód, trzeba mieć ukończone 19 lat i posiadać polskie lub międzynarodowe prawo jazdy. Zwykle za wynajem auta należy zapłacić kartą kredytową. W innych wypadkach konieczne może się okazać zostawienie dużego depozytu. Niezbędne jest również ubezpieczenie.

Bezpieczeństwo

Hiszpania to kraj bezpieczny dla turystów, w którym nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Jak wszędzie na świecie, również w dużych miastach i miejscowościach turystycznych Hiszpanii, turyści narażeni są na kradzież kieszonkową, dlatego podczas wycieczek należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności: pieniądze i dokumenty trzymać zawsze przy sobie, głęboko schowane (najlepiej pod ubraniem) i nie nosić zawieszonego na szyi aparatu fotograficznego. Wskazane jest korzystanie z bezgotówkowych opcji płatniczych i noszenie przy sobie tylko drobnych kwot w gotówce. W hotelowych pokojach nie należy pozostawiać na wierzchu dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów. W Hiszpanii odnotowuje się dużo włamań do samochodów z obcą rejestracją, dlatego osoby udające się tam na urlop nie powinny zostawiać dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w samochodach. Turyści przebywający na wczasach w Hiszpanii powinni także unikać niepotrzebnego ryzyka, jakie nierzadko niesie ze sobą poruszanie się późnym wieczorem po biedniejszych i mniej bezpiecznych dzielnicach.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Internet: W głównych miastach i mniejszych miejscowościach turystycznych Hiszpanii nie ma problemów z dostępem do Internetu. Z Internetu można korzystać w licznych kafejkach internetowych (lokutoria). Na centralnych placach w głównych miastach turyści spędzający urlop w Hiszpanii mogą bezpłatnie połączyć się z Internetem za pomocą sieci WiFi. Bezpłatny dostęp do Internetu bezprzewodowego jest też możliwy w bibliotekach, niektórych kawiarniach oraz hotelach.
• Napiwki: We wszystkich hiszpańskich lokalach usługa jest wliczona w cenę. Planując wakacje w Hiszpanii warto jednak wiedzieć, że w praktyce zwyczajowo daje się napiwek (propina) w restauracjach, barach, hotelach i taksówkach. Wysokość napiwku zależy od uznania oraz hojności klienta i waha się od 5 do 10% całości rachunku. Hiszpanie zostawiają napiwki tylko wtedy, gdy naprawdę są zasłużone.
• W przypadku kradzieży pieniędzy i braku środków finansowych na pobyt lub powrót do Polski turyści spędzający urlop w Hiszpanii mogą zadzwonić na telefon stacjonarny krewnych lub znajomych za pomocą linii Poland Direct (rozmowa na koszt abonenta) na nr 900 990 481. Firmy przekazujące pieniądze, np. Western Union, umożliwiają natychmiastowy przelew pieniędzy, które można pobrać w Hiszpanii w wielu punktach usługowych Western Union, biurach podróży, na poczcie i w bankach na podstawie dokumentu tożsamości i numeru-hasła ustalonego z nadawcą.
• Ceuta i Melilla, dwa miasta stowarzyszone z Hiszpanią i mające status wspólnot autonomicznych, leżą na marokańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego i choć stanowią część terytorium hiszpańskiego, zostały wyłączone ze strefy Schengen. Oznacza to, że o ile wjazd do nich z Półwyspu Iberyjskiego nie stanowi żadnego problemu, to powrót na półwysep zawsze jest związany ze szczegółową kontrolą dokumentów i bagaży. Ceuta i Melilla mają odrębne, korzystne dla turysty przepisy celne, tzn. przy zakupie towarów nie płaci się podatku VAT. Inne przepisy, np. dotyczące pobytu czy opieki zdrowotnej, są takie same jak na pozostałym obszarze Hiszpanii.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

W Warszawie znajduje sie placówka dyplomatyczna Królestwa Hiszpanii, w której Polacy planujący wyjazd do Hiszpanii mogą uzyskać wszelkie informacje.

Ambasada Hiszpanii w Warszawie
ul. Myśliwiecka 4, 00-459 Warszawa
tel. 22 622 42 50, 583 40 00, 583 40 01
fax 22 622 54 08
e-mail: emb.esppl@mail.mae.es; embesp@medianet.pl

Placówki Polskie zagranicą

W ambasadzie Polski w Madrycie oraz w polskich konsulatach w największych miastach Hiszpanii polscy turyści spędzający urlop w Hiszpanii mogą uzyskać pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji w Hiszpanii [dane z września 2014 r.].

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Madrycie
Ambasador: Karina Węgrzynowska
Guisando 23 bis, 28035 Madryt
tel. +34 913 736 605, tel. +34 913 736 606, tel. dyżurny: +34 629 864 508
e-mail: madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Madrycie
Radca-Minister: Justyna Tokarska- Kierownik Wydziału Konsularnego (język konsula polski, hiszpański, angielski)
Goya 15 4°, 28001 Madryt
tel. +34 914 362 632, tel. dyżurny: +34 629 864 508
fax +34 913 736 624
e-mail: madryt.amb.wk@msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Barcelonie
Konsul: Karolina Cemka (język konsula polski, hiszpański, angielski, francuski, rosyjski)
Avda. Diagonal, 593-595, piętro 6, 08014 Barcelona
Telefon: + 34 933 220 542
tel. dyżurny: +34 607 735 740
fax +34 933 222 907
e-mail: barcelona.kg.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Maladze
konsul honorowy: Esther Sánchez Manzano (język konsula hiszpański, angielski)
Adres: Avda. José Ortega y Gasset 112
Kod pocztowy: 29006
Miasto: Malaga
tel. +34 952 003 844
fax +34 951 214 195
consulado.polonia.malaga@gmail.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Pampelunie
konsul honorowy: Angel Tellechea Goyena (język konsula hiszpański, francuski, angielski, włoski, portugalski, rosyjski)
Avda. Pio XII, 1, 4-5 Planta, 31002 Pampeluna
tel. +34 948 221 303
fax + 34 948 227 007
polska-consulado@gimex.es

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Vigo
konsul honorowy: Juan Manuel Vieites Baptista de Sousa (język konsula hiszpański, francuski, angielski, portugalski)
Ctra. Colegio Universitario, 16, 36310 Vigo
Telefon: +34 986 469 301
fax +34 986 469 269
polonia@anfaco.es

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Walencji
konsul honorowy: Ramón Sentis Duran (język konsula hiszpański, kataloński, angielski, włoski)
Av. Cortes Valencianas, 26, esc. Der., planta 2ª, oficina 7, 46015 Walencja
tel. +34 963 580 002
fax +34 963 580 168
consulpolvalencia@gmail.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Palma de Mallorca
konsul honorowy: Sylvia Riera (język konsula hiszpański, angielski, kataloński)
c/ Bartomeu Sureda i Miserol, 4A-2, 07013 Palma de Mallorca
tel. +34 902 455 255
consuladopoloniabaleares@gmail.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Las Palmas de Gran Canaria
konsul honorowy: Bogdan Dziekoński (język konsula polski, hiszpański, angielski, niemiecki, rosyjski)
C/ Triana 104, 5° D, 35002 Las Palmas de Gran Canaria,
tel. +34 928 366 982
fax +34 928 366 982
consul@polonia.nom.es

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00