Gruzja
Legenda głosi, że gdy Pan Bóg stwarzał świat zebrał narody, by podzielić między nimi ziemię. Wszystkie narody świata kłóciły się i walczyły o lepsze miejsce pod słońcem, a Gruzini w tym czasie, znużeni czekaniem, rozłożyli kobierce, z koszy wyjęli chleby, owoce, wino i rozpoczęli biesiadę. Nie zauważyli nawet, że zapadł zmrok i podział krain został zakończony. W tym czasie ujrzał rozśpiewanych Gruzinów strudzony pracą Bóg i przemówił do nich: „Kiedy inni kłócili się i walczyli ze sobą o ziemię, Wy wesoło ucztowaliście. Podzieliłem już cały świat… Został mi tylko mały, ale najpiękniejszy zakątek. Są tam malownicze góry, piękne łąki i urodzajne równiny. Chciałem zostawić to miejsce dla siebie, ale spodobaliście mi się i Wam go oddaję”. Tak oto Gruzini stali się mieszkańcami najpiękniejszej na świecie krainy, którą dziś charakteryzują: egzotyczna i barwna przyroda, dzikie i pociągające góry, ciepłe morze, liczne zabytki, skalne miasta, prastara kultura, oryginalny folklor, fantastyczna kuchnia oraz otwarci i gościnni mieszkańcy. Na wakacjach w Gruzji żaden turysta się będzie się nudził. Miłośnicy architektury poczują się jak w raju odkrywając zabytki Gruzji liczące czasem więcej, niż tysiąc lat i zwiedzając muzea skrywające bezcenne kolekcje archeologiczne. Spragnieni słońca i ciepłej wody będą mogli cieszyć wypoczynkiem na plaży w Batumi, a amatorzy aktywnego wypoczynku szusować po zaśnieżonych stokach Kaukazu w miejscowości Gudauri lub wybrać na wycieczkę trekkingową kaukaskimi szlakami, która w sposób bezpośredni pozwoli doświadczyć piękna otaczającej przyrody. Gruzja ma wiele do zaoferowania. Śpieszmy się więc odwiedzić Gruzję, dopóki jeszcze pozostaje ona nieodkryta i tajemnicza!
język urzędowy: gruziński
inne języki: rosyjski, angielski, niemiecki
W Gruzji większość napisów na ulicach, czy środkach komunikacji jest alfabetem gruzińskim sprawiającym turystom zagranicznym podróżującym po Gruzji trudność w odczytywaniu, ale każdy obcokrajowiec może liczyć na troskliwość i dbałość miejscowych o Gości, dlatego nawet bariera językowa nie stanowi w Gruzji problemu.
Gruzja jest niewielkim państwem (69 700 km²) położonym w Azji, na Zakaukaziu. Na północy oraz wschodzie graniczy z Rosją, na południowym wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią oraz Turcją i często jest odwiedzana przez turystów uczestniczących w wycieczkach objazdowych, których programy obejmują zwiedzanie Gruzji oraz sąsiednich krajów (np. Gruzja-Turcja, Gruzja-Armenia, Gruzja-Armenia-Azerbejdżan). Gruzja przyciąga również turystów zainteresowanych biernym wypoczynkiem, gdyż na zachodzie granicę kraju wyznacza Morze Czarne.
Mimo niewielkiej powierzchni Gruzja posiada bardzo zróżnicowane środowisko przyrodnicze, dzięki czemu stanowi atrakcyjny kierunek wakacyjnych wyjazdów. Ponad 75% obszaru tego państwa zajmują góry. Gruzini żartują, że gdyby wyprasować maleńką Gruzję miałaby ona rozmiary 9-krotnie większej Francji, a tymczasem można ją porównać do 1/4 terytorium Polski. W północnych regionach Gruzji dominują pasma Kaukazu Wielkiego, zaś na południu ciągnie się Mały Kaukaz. Oba systemy górskie łączy grzbiet Gór Suramskich (Lichawskich), który dzieli Gruzję na część zachodnią i wschodnią. Najwyższymi szczytami Gruzji są Szchara (5068 m n.p.m.) i Kazbek (5033 m n.p.m.), a największym obniżeniem jest nadmorska Nizina Kolchidzka.
Efektem szybko zmieniającej się na obszarze Gruzji rzeźby terenu jest niebywałe bogactwo krajobrazów. W zachodnich regionach kraju panują subtropikalne wręcz warunki - gorące lato przyciągające na czarnomorskie plaże wszystkich spragnionych wypoczynku, łagodna zima, bujne lasy podzwrotnikowe z zimozielonym podszyciem i mnóstwem reliktowych gatunków, palmy, pola herbaciane, gaje mandarynek i cytryn. Z rozpalonej czarnomorskiej plaży można jednak dostrzec ośnieżone pasma górskie, które gdzieniegdzie dochodzą do samego morza. W północnych regionach kraju naliczono ponad 600 lodowców spływających z wyższych partii Kaukazu Wielkiego.
Głównymi rzekami Gruzji są Kura z Alazani i Iori, Rioni, Enguri i Kodori. Niemal cała Gruzja, a szczególnie południowe regiony, są wyjątkowo bogate w źródła mineralne, w tym również termalne (np. Wardzia i Tbilisi). Gruzińskie "pojezierze" to Płaskowyż Dżawachecki, gdzie jest sporo niewielkich jezior powulkanicznych. Największe gruzińskie jezioro to Parawani (37 km2), a najgłębsze - Rica (116 m).
Zróżnicowane warunki naturalne stwarzają siedliska do bytowania bogactwa gatunków flory i fauny. W Gruzji dobrze czują się zarówno żółwie, jak i kozice górskie oraz orły. Obecnie w Gruzji istnieje kilkanaście różnej powierzchni parków narodowych powołanych głównie dla ochrony rzadkich gatunków oraz unikalnych ekosystemów.
Polscy turyści odbywający podróż do Gruzji powinni szanować tradycje i obyczaje miejscowej ludności. Gruzja to kraj wielonarodowościowy i zarazem wielowyznaniowy. Oficjalną religią Gruzji i jednocześnie najliczniej wyznawaną jest prawosławie (65%). Kolejne duże grupy stanowią muzułmanie (11%, głównie w Adżarii i na terenach zamieszkanych przez Azerów), wierni kościoła ormiańskiego (8%, głównie w pasie przygranicznym z Turcją i Armenią) oraz wyznawcy judaizmu. Katolicy to zdecydowana mniejszość. W większości cerkwi dostępnych dla turystów spędzających wakacje w Gruzji, od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, długiej spódnicy lub spodni, mile widziana jest też chusta na głowie. Spódnice oraz chusty są często do wypożyczenia na miejscu.
Poniżej kilka informacji i wskazówek dotyczących gruzińskich zwyczajów i etykiety:
• Gruzini są niesamowicie gościnni i pomocni;
• nie należy się dziwić, gdy Gruzin całuje Gruzina na powitanie lub pożegnanie - jest to zwyczaj, który symbolizuje przyjaźń;
• mężczyźni są w Gruzji bardziej poważani niż kobiety, dlatego w niektórych sytuacjach mężczyźni będą faworyzowani przez Gruzinów;
• nie jest wskazane okazywanie sobie uczuć w zbyt widoczny sposób - Gruzja to kraj konserwatywny, w którym jest to źle odbierane;
• przy stole należy jeść dużo i długo, nie powinno się od niego obchodzić zbyt szybko;
• Gruzini są chętni do uregulowania rachunku za nasze posiłki, jednak nie należy zbyt często korzystać z ich życzliwości pamiętając, że Gruzja to kraj biedniejszy od Polski;
• przyjęte jest zostawianie drobnych sum jako napiwków, które często są jedynym źródłem dochodu dla całej rodziny.
Gruzja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, ale ze względu na ukształtowanie terenu oraz oddalenie od Morza Czarnego warunki pogodowe w Gruzji są bardzo zróżnicowane przestrzennie. Zarówno zimą, jak i latem wystarczy przejechać kilkanaście kilometrów, aby przenieść się z tropików w polarne chłody lub z wilgotnego lasu na suchą półpustynię.
Na zachodnich nizinach nadmorskich zima jest ciepła i wilgotna, zaś lato upalne i parne. W zachodniej części kraju najwięcej pada w drugiej połowie lata, a opady w lecie mają przeważnie postać krótkotrwałych, przelotnych ulew.
Na wschodzie kraju i w położonym w centralnej części kraju Tbilisi zima przechodzi bez większych mrozów, zaś lato jest skwarne i z małą liczbą dni z deszczem. W tej części kraju roczna suma opadów jest niewielka, a najbardziej deszczową porą roku jest wiosna.
Ale Gruzja to przede wszystkim góry, gdzie pogoda zmienia się często i gwałtowanie. Zimy są mroźne, natomiast lata słoneczne. Tereny górskie i płaskowyże cechują się silną piętrowością, tzn. im wyżej tym jest chłodniej i większe są opady.
KIEDY JECHAĆ DO GRUZJI?
Gruzja jest atrakcyjna turystycznie przez cały rok, ale zastanawiając się nad najlepszą dla nas porą odwiedzin Gruzji należy dokładnie określić cel podróży i charakter aktywności.
Najprzyjemniej jest podróżować po Gruzji późną wiosną (maj, czerwiec) oraz wczesną jesienią (wrzesień, październik). Temperatura powietrza powinna wtedy wahać się pomiędzy 20°C a 30°C. Jest to idealny czas, aby aktywnie zwiedzać kraj. Wiosną, stepy wschodniej części kraju oraz zachodnie wybrzeże pokrywają się wielobarwnym kobiercem kwiatów. Również niższe partie gór zaczynają się zielenić, a na halach widoczne są pierwsze kwiaty. Jesienią warto wybrać się na zwiedzanie Kachetii, ponieważ wtedy rozpoczynają się w tym regionie zbiory winogron i produkcja wysokiej jakości win. Towarzyszą temu liczne festiwale oraz obfite degustacje.
Dla lubiących słońce, plaże i ciepłe morze, najlepszymi miesiącami, aby wypocząć nad Morzem Czarnym są czerwiec, lipiec i sierpień.
Miłośnicy wysokogórskich wędrówek powinni odwiedzić Gruzję szczególnie latem (lipiec, sierpień), ponieważ tylko wtedy otwarte są szlaki w najwyższych partiach gór.
Należy również pamiętać, że Gruzja jest prawdziwym rajem dla miłośników zimowego szaleństwa. Sezon narciarski trwa tu od listopada do końca marca, a najbardziej znanymi gruzińskim kurortami zimowymi są Gudauri i Bakuriani.
Kuchnia zajmuje wyjątkowe miejsce w gruzińskiej tradycji i jest częścią tożsamości dzisiejszych Gruzinów. Łagodny i zróżnicowany klimat zapewnia obfitość i różnorodność płodów rolnych, w tym wielu aromatycznych przypraw. W ciepłym słońcu dojrzewają soczyste pomidory, dorodne bakłażany, arbuzy, melony, winogrona, a także karalioki (szaron). Z kolei górskie hale dostarczają baraniny oraz setek gatunków sera. Dzięki temu narodowa kuchnia Gruzji szczyci się bogactwem potraw i smaków, o czym na pewno przekona się każdy turysta przebywający w Gruzji na urlopie.
POSIŁKI
W Gruzji bardzo popularne są przekąski. W lecie podstawą jest sałatka z pomidorów i świeżej bazylii, którą we wrześniu wzbogaca się wyciskanym na miejscu olejem ze słoneczników. Przed głównym daniem pojawiają się pyszne sery, np. delikatny sulguni, a we wschodniej Gruzji także długo dojrzewający pleśniowy ser dambali chaczo. Przyprawy takie jak kolendra, natka pietruszki, czy koper podaje się bez uprzedniego siekania. Wiele potraw przyrządza się na bazie bakłażanów – badridżani. Są to zarówno nadziewane bakłażany, jak i duszone z warzywami adżapsandali. Przekąską może też być kurczak na zimno w sosie orzechowym, czyli saciwi. W tej części ucztowania gospodynie podają również lobio (przetarta fasola) i najczęściej kojarzony z Gruzją placek z cienkiego ciasta z nadzieniem z solonego sera – chaczapuri.
Jeżeli chodzi o zupy, to w Gruzji najczęściej przygotowuje się zupę gulaszową charczo na bazie z cielęciny. Na gruzińskim stole zupy goszczą jednak dość rzadko.
Daniem głównym jest najczęściej chinkali. Jest to rodzaj pieroga, który faszeruje się mięsem. Chinkali posiadają swój oryginalny kształt a podawane na gorąco zawierają wewnątrz aromatyczny rosół. Jedzenie chinkali należy rozpocząć od nadgryzienia ciasta, co umożliwi wypicie zawartości. Chinkali to obowiązkowa pozycja w każdej gruzińskiej restauracji, dlatego turyści udający się na wakacje do Gruzji będą mieć wiele możliwości posmakowania tego narodowego dania gruzińskiego. W Gruzji jada się dużo mięsa w różnych postaciach: duszone, wędzone, pieczone. Gruzińska kuchnia to między innymi różnego rodzaju szaszłyki, np. mcwadi posypane przyprawami, które na jesieni przyprawia się dodatkowo ziarenkami granatów oraz dolma, czyli gołąbki z baraniną w liściach winogrono. Popularne są w Gruzji również dania z ryb, np. sum w occie.
Gdy uczta zmierza ku końcowi na stole pojawiają się desery - słodkie konfitury, suszone i świeże owoce (np. figi, karalioki, arbuzy, melony, mandarynki, winogrona, jabłka, pomarańcze). Nie brakuje też słodyczy. Jedną z bardziej oryginalnych słodkości jest czurczchela, przypominająca długie sople. Są to nawleczone na nitkę orzechy laskowe zatopione w cieście powstającym z gęstego soku winogron i wysuszone w słońcu.
W Gruzji jest wiele lokali gastronomicznych oferujących zróżnicowane menu. Wszechobecne są przydrożne bary i restauracje, w których turyści spędzający wakacje w Gruzji mogą zjeść dobrze i tanio. Lokale serwujące lokalne specjały są równie popularne, jak zachodnie bary typu fast food i kebab oraz knajpki serwujące dania kuchni europejskiej i azjatyckiej.
NAPOJE
Gruzja jest krajem, w którym wytworzono pierwsze na świecie wina i z którego wywodzi się jego nazwa (po gruzińsku jest to gwino). Gama gatunków i smaków wina jest w Gruzji niezliczona, co na pewno nie umknie uwadze turystów będących tam na wycieczce. Do najbardziej znanych zaliczyć należy wino Saperavi (czerwone wytrawne, pochodzące z Kachetii) oraz wysoko cenione Kolejnym wysoko cenione kachetyjskie wino Mukuzani (czerwone wytrawne). Do win białych zasługujących na szczególną uwagę należy na pewno zaliczyć Mtsvane (półwytrawne) oraz Tsinandali (wytrawne, pochodzące z mikroregionu Telavi). Podróżując po Gruzji koniecznie trzeba spróbować miejscowych wód mineralnych: Natachtari i Bordżomi, oranżady o smaku kremowym (creme) i estragonowym (terragona) oraz miejscowego bimbru - czacza.
Gruzja przyciąga turystów wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi, dzięki którym spędzone tam wakacje są wyjątkowe i niezapomniane. Są to m.in.
• Tbilisi - gruzińskie miasto kontrastów;
• Mccheta i monastyr Dżwari - kolebka gruzińskiej wiary;
• Kutaisi z katedrą Bagrati i pobliski monastyr Gelati;
• Gori - rodzinne miasto Stalina z muzeum Wodza;
• Wardzia, Upliscyche, Dawid Garedża - skalne miasta Gruzji;
• Gruzińska Droga Wojenna z twierdzą Ananuri i położonym u stóp góry Kazbek; kościołem Cminda Sameba;
• Swanetia z górującymi nad wioskami wieżami mieszkalno-obronnymi;
• Kachetia - kraina winem płynąca;
• Morze Czarne i kurort Batumi otoczony polami herbacianymi.
Najlepszym sposobem na poznanie najważniejszych atrakcji przyrodniczych i zabytków Gruzji jest udział w wycieczkach objazdowych, które biura podróży planują w taki sposób, aby pokazać turystom nie znającym jeszcze tego zakaukaskiego kraju miejsca najbardziej godne uwagi.
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy TAK
Dowód osobisty TAK
Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Do ostatniego dnia terminu ważności paszportu lub dowodu osobistego.
WIZA
Bez względu na cel podróży możesz wjechać do Gruzji w ruchu bezwizowym oraz przebywać do 365 dni.
Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Wjazd do Gruzji na dowodzie osobistym dotyczy wyłącznie lotu bezpośredniego z Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Do przekroczenia granicy Gruzji przez obywateli Polski i innych państw członkowskich UE wymagany jest paszport lub dowód osobisty. Dokument tożsamości powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Gruzji, tj. wyjazdu z tego kraju. Gruzja jest jedynym kaukaskim krajem, który umożliwił turystom z UE wjazd na podstawie dowodu osobistego. Paszport należy jednak zabrać, jeśli przy okazji wyjazdu do Gruzji planowana jest także wizyta w Abchazji lub zwiedzanie Armenii lub Azerbejdżanu. Po przylocie ma miejsce kontrola dokumentów i podstemplowanie paszportu. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem do Gruzji sprawdzić stan oraz ważność dowodu osobistego lub paszportu, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport lub ewentualnie dowód osobisty.
COVID-19
Osoby zaszczepione
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
Przygotuj zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką jedno- lub dwudawkową). Przedstaw zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim.
Również jest uznawane zaświadczenie o przyjęciu dawki przypominającej.
Wystarczy okazanie wydrukowanego Unijnego Certyfikatu COVID.
Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia możesz od razu wjechać do Gruzji.
Władze gruzińskie nie określiły terminu ważności certyfikatów.
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
Sprawdź informacje dla osób niezaszczepionych.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
Nie.
Testy po przyjeździe
Nie.
Kwarantanna
Nie.
Formularz lokalizacyjny
Nie.
Osoby niezaszczepione
Testy przed przyjazdem
Przygotuj zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem (metodą RT-PCR). Przedstaw zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim.
Testy po przyjeździe
Nie.
Kwarantanna
Nie.
Formularz lokalizacyjny
Nie.
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia
Turyści wybierający się w podróż do Gruzji i planujący zwiedzanie tego kraju, np. w trakcie wycieczki objazdowej, powinny pamiętać o zabraniu ze sobą:
• paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Gruzji) oraz ewentualnie kserokopii paszportu - strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
• pieniędzy i kart płatniczych,
• wygodnego obuwia (sportowego lub trekkingowego oraz klapków pod prysznic),
o lekkiej odzieży (najlepiej bawełnianej) z krótkim i długim rękawem, swetra lub polaru, kurki, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, parasola albo okrycia przeciwdeszczowego (ponieważ pogoda w Gruzji bywa zmienna, zwłaszcza w okresie zimowo-wiosennym),
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki objazdowe i wycieczki fakultatywne oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia najpiękniejszych zakątków Gruzji,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), krem z filtrem UV, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu w Gruzji.
Ceny w Gruzji są zbliżone do cen w Polsce. Sklepy spożywcze są wszechobecne i otwarte często do późnych godzin wieczornych. W sieciowych supermarketach istnieje zwykle możliwość płatności kartą, ale najlepiej jest mieć przy sobie gotówkę (lari). Turyści spędzający wakacje w Gruzji koniecznie powinni się wybrać się na miejscowy targ, gdzie ogromne wrażenie robią stanowiska uginające się od worków przypraw oraz warzyw i owoców, np. piramid arbuzów.
PAMIĄTKI Z GRUZJI
Przebywając w Gruzji na wakacjach na pewno będziecie Państwo oczarowani różnorodnością i niezwykłością oferowanych pamiątek. Głęboko zakorzenione w sercach Gruzinów przywiązanie do kultury i tradycji przejawia się w niemal w każdym produkcie, który „wyszedł” z ich rąk. I tylko od nas Państwa zależy, co wybierzecie.
Gruzja jest ojczyzną wina, dlatego podróżując po tym niezwykłym kraju warto kupić to, z czego Gruzja jest dumna i słynie na cały świat - wino lub czaczę. Gruzja oferuje zarówno wina białe, jak i czerwone, słodkie i wytrawne. Wspaniałą pamiątką z Gruzji będzie zakup wina w oryginalnej glinianej butelce, ręcznie malowanej i przyozdobionej pięknymi roślinnymi motywami, do której idealnym dodatkiem będą gliniane miseczki lub dzbanuszki specjalnie przeznaczone do picia tego trunku. Można również skusić się na zakup rogów z metalowymi elementami dekoracyjnymi, czyli tradycyjnych „naczyń” do picia wina w Gruzji.
Gruzini to jeden z najbardziej muzykalnych narodów na świecie, dlatego będąc na wycieczce w Gruzji warto wybrać się do sklepu muzycznego w poszukiwaniu płyt CD ze znakomitymi wielogłosowymi pieśniami ludowymi, czy sakralnymi. Godny polecenia jest najlepszy i najbardziej utytułowany zespół "Rustavi". Jednak warto również zwrócić uwagę na inne zespoły muzyczne, wykonujące przyjemną muzykę gitarową, łagodne odmiany rocka, czy jazzu. Jeśli wystarczy miejsca w plecaku, warto z podróży do Gruzji przywieźć panduri - gruzińską gitarę trójstrunową.
Gruzińska kultura jest ściśle związana z religią prawosławną. Kult świętych jest bardzo żywy, a wnętrza cerkwi pełne są przepięknych ikon oraz malowideł ściennych. Z tego względu jedną z ulubionych pamiątek przywożonych przez polskich turystów z wakacji w Gruzji są ikony, które można kupić w licznych sklepach z dewocjonaliami, np. na ulicy Leselidze w starym Tbilisi lub przy górującym nad miastem kościele Sameba. Gruzińskie ikony to przede wszystkim tzw. ikony repusowane, czyli wytłaczane w metalu. Najczęściej malowana jest jedynie twarz, która otoczona jest złoconymi oprawami wysadzanymi drogimi kamieniami. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie czegoś wyjątkowego, za przystępną cenę i przypominającego prawdziwe dzieła sztuki.
Spacerując po gruzińskich bazarach można się natknąć na niezwykle interesujące kilimy używane do dekoracji ścian, podłóg oraz do przykrywania mebli. Te dekoracyjne tkaniny wykonywane są zwykle na osnowie wełnianej lub lnianej i posiadają głównie wzory geometryczne. W ostatnich latach bardzo popularne stały się w Gruzji wyroby filcowe. Do najpiękniejszych filcowych rękodzieł z całą pewnością należy zaliczyć długie i szerokie szale oraz wykonane z filcu kwiaty, które mogą stanowić ozdobę fryzury, ubrania lub torby. Obok rzeczy filcowych uwagę przykuwają wyroby z włóczki: ciepłe skarpetki w fantastyczne wzory, torebki na szyję, malutkie portfele, czy etui na telefony przyozdobione gruzińskimi motywami. Do niezapomnianych pamiątek z Gruzji należą też oryginalne czapy: chewsurka - wykonana z wlóczki i przyozdobiona gruzińskimi motywami oraz papachi - wielka futrzana czapa.
Popularną pamiątką przywożoną z urlopu w Gruzji są kindżały, czyli długie noże, proste lub zakrzywione, wykonywane przede wszystkim z metalu i drewna, często pięknie zdobione.
Gruzja przepełniona jest antykami, począwszy od niezwykłej biżuterii, poprzez przepiękne samowary, zastawy stołowe, obrazy czy instrumenty muzyczne. Jednak przed zakupem tego typu pamiątek, warto przyjrzeć się dokładnie czy oferowany towar nie jest chińską podróbką wykonaną z kiepskiej jakości materiału. Należy zwrócić uwagę na to, że wywóz z Gruzji kindżałów i antyków jest ograniczony z powodu częstych problemów na granicy. Aby wywieźć z Gruzji tego typu pamiątki należy mieć specjalny dokument wydawany przez sprzedawcę, a czasami nawet przez Ministerstwo Kultury.
Wspaniałą pamiątką z wyjazdu będzie na pewno album ze zdjęciami przedstawiającymi najpiękniejsze zakątki urokliwej Gruzji.
Chcąc dobrze zaplanować urlop w Gruzji warto zorientować się przed rozpoczęciem podróży, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności w Gruzji [wrzesień 2014]:
* chleb - 1-1,20 GEL (1,40-1,65 PLN)
* mleko - 3-4 GEL (4-5,50 PLN)
* bułka - 0,60 GEL (0,85 PLN)
* masło - 3-3,20 GEL (4-4,40 PLN)
* ser żółty - ok. 14 GEL w zależności od rodzaju (średnio 20 PLN)
* jajka - 2,90 GEL za 10 sztuk (4 PLN)
* pomidory - 2-2,50 GEL (2,75-3,50 PLN) za kg
* wędliny w zależności od rodzaju - 11-20 GEL (15-28 PLN) za kg
* jogurt - 1,75-2,05 (2,40-2,85 PLN)
* ziemniaki - 2 GEL (2,85 PLN)
* ryż - 2 GEL (2,85 PLN)
* makaron - 2,20-2,70 GEL (3-3,70 PLN)
* woda mineralna - 1,5 l 1,20 GEL (1,65 PLN)
* sok owocowy 1l. - 5,0 GEL (6,90 PLN)
* kawa ziarna - 3,25-3,50 GEL (3,50-4,85 PLN)
* herbata - 2,75-3,70 GEL (3,70-5,10 PLN)
* cukier 1 kg - 0,60 GEL (0,85 PLN)
* coca – cola 2l. - 2 GEL (2,75 PLN)
* piwo - 1,80 – 2,50 GEL (2,50-3,45 PLN)
* wódka - 12 GEL (16,50 PLN)
* wino - 8 GEL (11 PLN)
* papierosy - 3 GEL (4,15 PLN)
* czekolada - 3 GEL (4,15 PLN)
Turyści spędzający urlop w Gruzji nie muszą posiadać ubezpieczenia, jednak Ambasada RP w Tbilisi stanowczo rekomenduje wszystkim podróżującym do Gruzji wykupienie ubezpieczenia w prywatnej firmie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści decydujący się na wakacje w Gruzji zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.
Turystom planującym wycieczki górskie zaleca się posiadanie szczególnego typu ubezpieczenia pokrywającego koszty akcji ratunkowych w górach.
Chcąc podróżować po Gruzji samochodem lub innym pojazdem należy posiadać ubezpieczenie OC środka transportu.
W Gruzji nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, dlatego turystów wybierających się na wycieczkę do Gruzji nie obowiązują żadne szczepienia. Przed podróżą do Gruzji warto jednak wykonać szczepienia profilaktyczne, a zalecane szczepienia to: żółtaczka typu A i B, błonica, tężec i polio. W Gruzji występuje większe niż w Polsce ryzyko zarażenia żółtaczką pokarmową i cholerą, dlatego turyści spędzający urlop w gruzińskich miastach powinni zawsze przegotowywać bieżącą wodę i z dużą ostrożnością kupować żywność na bazarach.
Publiczna służba zdrowia jest w Gruzji na niskim poziomie. Państwowe przychodnie są słabo wyposażone i brakuje specjalistów. Opieka medyczna dla turystów spędzających w Gruzji wakacje jest odpłatna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie. Apteki są ogólnie dostępne i wiele leków można w nich kupić bez recepty (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, a nawet niektóre antybiotyki).
Planując podróż po Gruzji autem należy zapoznać się z podstawowymi zasadami panującymi na gruzińskich drogach i najważniejszymi przepisami ruchu drogowego w tym kraju.
Polscy turyści chcący podróżować po Gruzji samochodem nie muszą wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy, gdyż polskie prawo jazdy jest tam w pełni honorowane. W Gruzji obowiązuje ruch prawostronny. W terenie zabudowanym dozwolona prędkość jazdy wynosi 60 km/h, zaś w terenie niezabudowanym - 90 km/h.
Gruzińskie drogi są niestety w bardzo złym stanie. Kilka głównych dróg to asfalt, reszta to dziura na dziurze, kamienie, piasek, a czasami błoto. Oznakowanie dróg jest bardzo ograniczone, tzn. znaków pionowych i poziomych jest tam znacznie mniej, niż w krajach europejskich. Bardzo popularne w dużych miastach są natomiast wyraźne sekundniki na skrzyżowaniach, które odmierzają czas do zielonego i czerwonego światła. Turyści planujący podróżowanie po Gruzji samochodem powinni wiedzieć, że w miastach, zwłaszcza w Tbilisi, większość ulic (zarówno głównych, jak i osiedlowych) jest jednokierunkowych. Chcąc podróżować po Gruzji i innych państwach Zakaukazia samochodem trzeba być wytrawnym kierowcą. Z powodu górzystego ukształtowania terenu drogi w Gruzji bywają strome. Choć z roku na rok poprawia się kultura jazdy na gruzińskich drogach, to miejscowi kierowcy nadal znacznie częściej łamią przepisy drogowe niż Polacy i jeżdżą mniej ostrożnie. Niestety dość często zdarza się, że kierujący nie sygnalizują swoich zamiarów (przy skrętach, zmianie pasa ruchu itd.). "Kaukaski" styl jazdy miejscowych kierowców to również jazda pod prąd i wyprzedzanie na trzeciego przed zakrętem. Prowadząc auto na wakacjach w Gruzji należy zachować szczególnie wzmożoną czujność podczas jazdy miejskiej (gwałtowne manewry innych uczestników, wtargnięcia na jezdnię pieszych, którzy przechodzą przez ulicę w miejscach niedozwolonych itd.) oraz jazdy po zmroku na obszarach wiejskich (brak lub złe oświetlenie ulic, poruszanie się nieoświetlonych pojazdów rolniczych, poruszające się po drogach zwierzęta hodowlane, np. krowy, barany, świnie itp.). W Gruzji ubywa nietrzeźwych kierowców, choć na terenach wiejskich dzieje się to niestety bardzo wolno.
W miastach oraz na głównych trasach zauważyć można sporo patroli policyjnych. Radiowozy są doskonale widoczne, ponieważ ciągle używają sygnałów świetlnych. Policja drogowa w Gruzji, w przeciwieństwie do pozostałych państw byłego ZSRR (z wyjątkiem krajów nadbałtyckich), została w ostatnich latach całkowicie zreformowana. Gruzińscy policjanci nie wymuszają i nie biorą łapówek, są bardzo życzliwi wobec turystów spędzających w ich kraju wakacje, również tych zmotoryzowanych (łagodniej traktują popełnianie wykroczeń przez obcokrajowców).
W Gruzji nie ma podwyższonego ryzyka związanego z przestępczością. Gruzja jest krajem bezpiecznym i przyjaznym turystom. Po 2006 r. władzom udało się przywrócić porządek w kraju i od tego czasu zagrożenie napadami rabunkowymi jest tam niewielkie. Turyści spędzający wakacje w Gruzji powinni oczywiście zachować zdrowy rozsądek i pilnować swoich cennych rzeczy. Podróżowanie po Gruzji jest bezpieczne, jednak należy zachować ostrożność na obszarach sąsiadujących z Abchazją i Osetią Płd. Ze względów bezpieczeństwa MSZ odradza podróżowanie do separatystycznych republik Abchazji i Osetii Płd., a także rejonu Akhalgori i okolic Perevi.
• Internet: Turyści na wakacjach w Gruzji mogą korzystać z Internetu w kafejkach internetowych w większych miastach. Ceny korzystania z Internetu w kafejkach są bardzo niskie, niestety jakość połączeń jest słaba (zwłaszcza poza Tbilisi). Możliwości bezpłatnego połączenia się z Internetem za pomocą sieci WiFi są bardzo ograniczone.
• Telefon: Najpopularniejsze sieci komórkowe w Gruzji to Geocel i Magti. Zasięg telefoniczny jest praktycznie wszędzie, nawet w górach. Koszt połączeń w roamingu polskich sieci komórkowych należy sprawdzić przed rozpoczęciem podróży do Gruzji u operatora. Warto zabrać telefon bez blokady SIMLOCK i po przyjeździe kupić lokalną kartę SIM. Turyści spędzający wakacje w Gruzji mogą praktycznie w każdym większym sklepie kupić starter (5-10 GEL) i doładować kartę (3-5 GEL).
• Komunikacja: W Gruzji najpopularniejszym środkiem transportu między miastami, z którego korzystają również turyści przebywający tam na urlopie, są prywatne minibusy, tzw. marszrutki, które można złapać praktycznie wszędzie (na dowolnej drodze, placu, czy gdzieś na środku drogi szybkiego ruchu w samym sercu Gruzji) i które zazwyczaj wypełnione są po brzegi ludźmi i bagażami. Planując pobyt w Tbilisi warto wiedzieć, że w stolicy Gruzji są aż dwie linie metra, a przejazdy metrem są bardzo tanie.
• Lot bezpośredni na trasie: Polska - Gruzja trwa ok. 3,5 godz.
• Przechodząc przez ulicę należy zachować szczególną ostrożność, nawet na zielonym świetle - trzeba obserwować, jak robią to miejscowi i postępować tak samo;
W Warszawie znajduje się placówka dyplomatyczna Gruzji, w której Polacy planujący wyjazd do Gruzji mogą uzyskać wszelkie informacje.
Ambasada Gruzji w Warszawie
Ambasador: Nikoloz Nikolozishvili
ul. Berneńska 6, 03-976 Warszawa
tel. (+48 22) 616-62-21/22/25
fax (+48 22) 499-77- 52
e-mail: warsaw.emb@mfa.gov.ge
strona internetowa: www.poland.mfa.gov.ge
W ambasadzie Polski w Tbilisi polscy turyści spędzający urlop w Gruzji mogą uzyskać pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji na Zakaukaziu.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tbilisi
Ambasador: Mariusz Maszkiewicz
Adres: Oniashvili 24
Kod pocztowy: 0160
tel. (+995 322) 92-03-98,
Po godzinach urzędowania, w nagłych przypadkach losowych należy korzystać z telefonu dyżurnego: (+ 995) 599-701-279
fax (+ 995 322) 92-03-97
e-mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.tbilisi.msz.gov.pl
Wydział Konsularny:
ul. Zubalaszwili 19, 0108 Tbilisi
tel. (+995 32) 93-62-36
fax (+995 32) 93-62-31
e-mail: tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl