Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga GambiiGambia

Turystów przyciągają do Gambii: rajskie wybrzeże - biały piasek i niebieski odcień oceanu, majestatyczna i dzika przyroda, rezerwaty ptactwa nad rzeką Gambia z setkami gatunków ptaków, bogactwo siedlisk, których nie ma w Europie - las deszczowy, sawanna, busz bambusowy oraz szereg środowisk wodnych i podmokłych, ruiny fortów, pozostałości obozów niewolniczych. Gambię warto odkrywać zarówno podczas wycieczek objazdowych umożliwiających zwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych tego kraju, jak i w ramach leniwych wczasów nad Oceanem Atlantyckim dających możliwość błogiego wypoczynku i relaksu.

°C
Stolica
Bandżul
Strefa czasowa
UTC +
GMD
waluta
dalasi gambijskie
kod telefoniczny
+ 220
napięcie elektryczne
220-240V, 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: angielski,
inne języki: francuski (ze względu na bliskość Senegalu),języki afrykańskie (w obrębie grup etnicznych), m.in. mandinka (40% Gambijczyków), fula (19%), wolof (15%) i inne

Położenie

Gambia to zachodnioafrykańskie państwo otoczone z trzech stron przez Senegal i z jednej stronyoblewane wodami Oceanu Atlantyckiego. Ze względu na swoje położenie Gambia jest odwiedzana przez turystów zainteresowanych wypoczynkiem nad Atlantykiem oraz osoby biorące udział w wycieczkach objazdowych, których programy obejmują zazwyczaj również zwiedzanie Senegalu. Licząca zaledwie 11 300 km2Gambia jest najmniejszym państwem kontynentu afrykańskiego (ok. 4% powierzchni Polski). Gambia wcina się w Senegal wąskim klinem - w najszerszym miejscu liczy 50 km i ciągnie się 345 km wzdłuż rzeki Gambia, od której kraj wziął nazwę.

Warunki naturalne

Powierzchnię Gambii stanowi aluwialna nizina o maksymalnej wysokości53 m. Przez całe państwo przepływa rzeka Gambia, która uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. Rzeka wyznacza centrum aktywności i decyduje o położeniu miast i wiosek.Dla turystów spędzających urlop w Gambii ciekawym przeżyciem jest rejs statkiem po rzece Gambia. Naturalną szatę roślinną kraju tworzą sawanny z trawami banto faros, w dolinie rzeki Gambii miejscami występują lasy galeriowe, na wybrzeżu - namorzyny (lasy mangrowe).W Gambii żyje ponad 500 gatunków egzotycznych ptaków, co stanowi atrakcję na skalę światową i przyciąga na wakacje do Gambii zapalonych ornitologów. Obszary chronione zajmują 10% powierzchni kraju.

Religia Klimat Kuchnia

Polscy turyści odbywający podróż do Gambii powinni szanować tradycje i obyczaje miejscowej ludności.
Gambia to mozaika etniczna, językowa oraz religijna i jednocześnieprawdziwa oaza spokoju na targanym konfliktami kontynencie afrykańskim. Na równinie wzdłuż rzeki Gambia zgodnie żyje obok siebie kilka plemion, które posługują się różnymi językami i wyznają różne religie. Prawie 80% około 1,5-milionowej ludności Gambii stanowią muzułmanie, ok. 7% wyznawcy tradycyjnych wierzeń animistycznych, a ok. 3% chrześcijanie.
W kontaktach z miejscową ludnością należy pamiętać, że zdecydowana większość mieszkańców Gambii wyznaje islam i przestrzegać norm obyczajowych przyjętych w krajach muzułmańskich.Zgodnie z Koranem mężczyzna może mieć do czterech żon, które dzielą się między sobą obowiązkami domowymi. Kobiety są traktowane bardzo tradycjonalnie, większość z nich to niestety analfabetki, ponieważ celem życia każdej muzułmanki ma być rodzina, a nie nauka. Rodziny mieszkają często razem, a dzieci kilku żon wychowują się wspólnie.Islam w Gambii nie jest tak radykalny, jak w krajach arabskich. Turyści spędzający wakacje w Afryce Zachodniej rzadko mogą spotkać kobietę ubraną w czador lubhidżab typowy dla krajów arabskich. Tutejsze kobiety noszą długie sukienki i spódnice, nie zakrywają głowy, szyi, rąk i stóp. Gambijskie kobiety często noszą na głowach kolorowe chusty dobrane wzorem do sukienek. Chusty spełniają funkcję religijną, ale są one także ochroną przed gorącym słońcem Afryki.Gambijczycy, jak wszyscy wyznawcy islamu, obchodzą ramadan, czyli 30-dniowy post. Modlitwy do Allaha odbywają się 5-6 razy dziennie począwszy od pierwszego nawoływania muezina o godzinie 4 rano. Podczas trwania ramadanu od świtu do zmierzchu (około 15 minut po zachodzie słońca) muzułmaninowi powyżej 10 roku życia nie wolno spożywać żadnych pokarmów i pić żadnych napojów,nawet wody, co naprawdę trudno wytrzymać w panujących w Gambii upałach. W czasie ramadanu, zazwyczaj uprzejmi i uśmiechnięci ludzie stają się rozdrażnieni, roztargnieni i niegrzeczni. Ciężko jest wówczas cokolwiek załatwić, ponieważ mieszkańcy Gambii modlą się albo odpoczywają. Urzędy i banki są czynne krócej, wiele lokali i sklepów jest zamkniętych. Podróżowanie po Gambii w czasie świętego miesiąca postu bywa kłopotliwe, dlatego odradzamy wyjazd do Gambii podczas ramadanu.
Terminy ramadanu w najbliższych latach:
2015: 18 czerwca - 16 lipca
2016: 7 czerwca - 6 lipca
2017: 27 maja - 25 czerwca
2018: 16 maja - 14 czerwca
2019: 6 maja - 4 czerwca
2020: 24 kwietnia - 23 maja
Społeczność chrześcijańska w Gambii należy do zdecydowanej mniejszości, jednak jest widoczna i tolerowana. W mieście Bandżul, w centrum którego znajduje się kościół św. Marii, spotkać można siostry zakonne i misjonarzy. Chrześcijanie żyją zazwyczaj z dala od wyznawców islamu. Zajmują się produkcją alkoholu i hodowlą świń.
Gambia to także animizm, czyli szamanizm. Są to tradycyjne wierzenia wywodzące się z przypisywania boskich cech naturze, zwierzętom, roślinom, minerałom.
Poniżej zamieszczono dodatkowe informacje i wskazówki dla turystów,dotyczące zwyczajów panujących w Gambii:
• w Gambii przyjęty jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę, kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, napiwki najlepiej dawać w lokalnej walucie;
• fotografowanie dozwolone jest bez ograniczeń, ale czasami wymagana jest drobna opłata, kategorycznie zabronione jest tylko fotografowanie obiektów wojskowych, policyjnych, a także budynków administracji państwowej.

Klimat

Gambia leży w strefie klimatu subtropikalnego. Klimat Gambii jest dość stały i przewidywalny.
Najlepszym okresem na pobyt w Gambii jest pora sucha, od listopada do maja. Jest wtedy mnóstwo słońca, bryza oceaniczna wiejąca znad Atlantyku łagodzi upał na wybrzeżu (Bandżul), a noce są przyjemne. Średnia temperatur wynosi wówczas ok. 32oC w dzień i 19oC w nocy. Ocean jest zazwyczaj spokojny, a burze praktycznie nie występują, co sprzyja wypoczynkowi na plaży. Średnia temperatura wody w oceanie zimą to 22oC.W głębi kraju jest znacznie goręcej, temperatura osiąga często 40oC, ale noce są równie przyjemne, jak na wybrzeżu. Nasza zima to zatem najlepszy czas na odbycie wycieczki do Gambii.
Pora deszczowa, trwająca od czerwca do października, to gambijskie lato. Deszcze są wówczas obfite, zwłaszcza na wybrzeżu. Choć temperatura trochę spada, nadal jest dokuczliwa z powodu dużej wilgotności powietrza. Ta wysoka wilgotność powietrza, trudny do zniesienia upał, błoto powstające po burzach, nieprzejezdne drogi i doskonałe warunki do wylęgania owadów (głównie komarów) sprawiają, że ruch turystyczny w tym czasie zamiera. Podróży do Gambii należy unikać przede wszystkim od połowy lipca do połowy września. W czerwcu i w październiku często występują dłuższe okresy słoneczne. Temperatury powietrza latem oscylują w granicach 32oC w ciągu dnia i 23oC w nocy. W lecie temperatura wody u wybrzeży Gambii zależy od przypływów i odpływów oceanu, średnio wynosi około 27oC.

Kuchnia

W kuchni Gambii można odnaleźć wpływy francuskie, portugalskie, a także północnoafrykańskie. Podstawą gambijskiej kuchni są:
• ryby
Kuchnia gambijska pełna jest ryb - świeżych, suszonych, marynowanych, czy zmiksowanych z mięsem. W niepozornych gambijskich jadłodajniach,turyści spędzający urlop w Gambii, za niewielkie pieniądze mogą zjeść prawdziwe rarytasytakie jak: barrakuda, butterfish, owoce morza, np. ostrygi w marynacie.
• orzeszki ziemne
Gambia jest określana „orzeszkową republiką” (50% eksportu Gambii stanowią orzeszki ziemne). Popularna jest zupa przyrządzana z orzeszków ziemnych, które najpierw się praży, a następnie ugniata na masło orzechowe. Gambijscy kucharze dodają do zupy mięso, ryby, warzywa (m.in. garden egg, które przypominają dorodne jaja). Potrawy smaży się zazwyczaj na oleju arachidowym, a orzeszki ziemne (zmielone lub sproszkowane) są składnikiem wielu potraw.
• ryż
Potrawy z ryżu występują w Gambii w dziesiątkach odmian. Najpopularniejsze potrawy z ryżem to: bannachine (prażony ryż, ryba lub mięso, warzywa, przyprawy), mbachal (gotowany ryż, suszona ryba, zmielone orzeszki ziemne), domoda (gotowany ryż, mięso, często wołowina lub ryby, bardzo dużo warzyw). Do każdej z potraw dodaje się Maggie w kostkach - ta przyprawa w Gambii zrobiła furorę i Gambijczykom trudno jest dziś wyobrazić sobie jakiekolwiek danie bez niej.
• owoce
Najbardziej popularne w Gambii owoce to: banany, papaje, mango, awokado, daktyle i kokosy.
Podróżując po Gambii koniecznie trzeba spróbować tych potraw:
- namada- zupa z ryżem, suszoną rybą, suszonymi i sproszkowanymi liśćmi baobabu, utłuczonymi orzeszkami ziemnymi i pikantnymi przyprawami,
- yassa- kurczak lub ryba w sosieyassa (musztarda, sos chili, sok z cytryny, cebula, czosnek, sól, pieprz)podane z ryżem,
- pepeh-gęsta zupa gulaszowa z wołowiny lub ryb, warzyw i przypraw,
- nyombehnyebbeh- typowo afrykańska potrawa składająca się z prostych i łatwo dostępnych składników: ryby, manioku, fasoli, cebuli i dużej ilości przypraw,
- garigari - pączki z ciasta wyrabianego z tapioki (mączki skrobiowej) i smażone na głębokim tłuszczu.
Turyści spędzający wakacje w Gambii mogą zakupić w przydrożnych budkach gotowane jajka na sztuki, kanapki z jajkiem, fasolą i podsmażaną cebulką, czy też bagietkę z omletem i popić taki posiłek kolorowymi napojami typu Cocktail Fruit i Vimto lub kawą osłodzoną skondensowanym mlekiem.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Największe atrakcje turystyczne Gambii, które warto zobaczyć spędzając wakacje w tym zachodnioafrykańskim kraju to:
• Bandżul - stolica Gambii i czwarte pod względem wielkości miasto kraju (50 tys. mieszkańców), którego nazwa w tłumaczeniu oznacza "bambus". Miasto charakteryzuje spokojne tempo życia. Stara część miasta pełna jest wąskich uliczek i urokliwych, ale niestety zrujnowanych starych domów. Najbardziej charakterystyczną budowlą w Bandżul jest nowoczesny łuk triumfalny Arch 22 stanowiący bramę do miasta;
• Serekunda - największe miasto Gambii, którego centrum stanowi labirynt targów ulicznych z ponad 700 stoiskami;
• Senegambia - zespół sakralny utworzony z ponad 1000 kamiennych bloków (każdy ma 2 metry wysokości i waży 7 ton) ułożonych w kręgi o średnicy od 4 do 6 metrów;
• Wyspa James i Alberda - ruiny fortów wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO;
• „Śladami KuntaKine...”- rejs po rzece Gambia do portowego miasta Alberda, punktu handlowego z epoki niewolnictwa, wycieczka na James Island - wyspę niewolników oraz przeprawa do wioski Juffereh, skąd pochodził KuntaKine, główny bohater serialu "Korzenie";
• rzeka Gambia - rzeka i jej brzegi są siedliskiem licznych gatunków zwierząt, spotyka się tu m.in. hipopotamy i krokodyle, a w przybrzeżnych lasach różne gatunki małp. Rejs statkiem po rzece Gambia to obowiązkowy punkt pobytu w Gambii;
• Rezerwat Abuko i Wyspa Baboon - niezwykła różnorodność roślin i zwierząt, zwłaszcza ptaków;
• BijiloMonkey Park - królestwo małp;
• Fatalah Park - fascynujący świat zwierząt, m.in. zebry, nosorożce, małpy i żyrafy w ich naturalnym środowisku.

Warunki wyjazdowe, wiza

Szczepienia i podróże osób zaszczepionych
• Podróżni, którzy przedstawią ważne międzynarodowe zaświadczenie o pełnym szczepieniu przeciwko COVID-19 za pomocą zatwierdzonej szczepionki, są zwolnieni z wymogu przeprowadzenia badań przed wyjazdem.
• Ostatnia dawka musi być podana co najmniej 14 dni przed wyjazdem.

Wymagany wynik testu/świadectwo medyczne
• Nieszczepieni podróżni muszą przedstawić dowód negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin, po przybyciu.

Test po przylocie
• Nieszczepieni podróżni zostaną poddani szybkiemu testowi diagnostycznemu w dniu przyjazdu, podczas gdy zaszczepieni podróżni zostaną poddani randomizowanym szybkim testom diagnostycznym.
• W przypadku otrzymania wyniku pozytywnego podróżni muszą na własny koszt poddać kwarantannie w placówce zatwierdzonej przez rząd do czasu potwierdzenia wyniku negatywnego.

Inne środki medyczne
• Wszyscy pasażerowie poddawani są kontroli zdrowia po przylocie, takiej jak kontrola temperatury i ocena wizualna.
• W przypadku osób wykazujących objawy COVID-19 mogą być wymagane dalsze badania zdrowotne.

Inne ograniczenia
• Przy wjeździe i wyjeździe z kraju należy uiścić „opłatę za ochronę lotniska”.
• Opłata wynosi 20 USD i jest płatna kartą kredytową Visa.
• Dodatkowo przy wyjeździe z kraju należy uiścić „opłatę za rozwój lotniska”.
• Opłata wynosi 20 EUR i jest płatna kartą kredytową Visa.

Turystów polskich uprawnia do wjazdu i pobytu na terenie Gambii paszport.
Obywatele Polski odbywający podróż do Gambii w celach turystycznych nie muszą posiadać wizy. W lipcu 2013 r. władze Gambii zniosły obowiązek wizowy m.in. wobec obywateli polskich podróżujących do Gambii turystycznie.
Obowiązkowe jest posiadanie dowodu ważnego szczepienia przeciwko żółtej febrze w międzynarodowej książeczce szczepień (International Certificate of VaccinationorProphylaxis).

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Do przekroczenia granicy Gambii przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Gambii, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem do Gambii sprawdzić ważność i stan paszportu, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji lastminute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

W Gambii obowiązują międzynarodowe przepisy celne dotyczące turystyki. W praktyce służby celne, graniczne i wszel¬kie inne służby mundurowe oczekują od turystów przybywających na wczasy do Gambii opłat (bakszyszu) w wysokości od 2 do 5 USD, za które nie należy się spodziewać pokwitowania.

Co zabrać

Turyści wybierający się w podróż do Gambii i planujący zwiedzanie tego kraju w trakcie wycieczki objazdowej lub wypoczynek w hotelu przy plaży Oceanu Atlantyckiego, powinni pamiętać o zabraniu ze sobą:
• paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Gambii) oraz „żółtej książeczki” (z dowodem szczepienia przeciwko żółtej febrze), ewentualnie kserokopii paszportu – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
• pieniędzy i kart płatniczych (nawet jeśli macie Państwo wykupione wczasy w hotelu z wyżywieniem all inclusive),
• wygodnego obuwia (sportowego lub sandałów, klapków pod prysznic), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, swetra na chłodniejsze wieczory, okrycia przeciwdeszczowego, kostiumu kąpielowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki fakultatywne oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia najpiękniejszych zakątków Gambii,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), krem z filtrem UV oraz środki przeciw komarom, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu w Gambii.

Zakupy, pamiątki

Wszystkie produkty pochodzenia gambijskiego, czyli np. orzeszki ziemne i owoce są bardzo tanie. Drogie są rzeczy importowane, np. batoniki Mars i inne europejskie oraz amerykańskie dobra, które raz na miesiąc przypływają do portu w Bandżul (np. kosmetyki).

PAMIĄTKI Z GAMBII
Wspaniałą pamiątką z wakacji w Gambii mogą być drewniane rzeźby, srebrna i złota biżuteria, tkaniny oraz wyroby skórzane.
Turyści spędzający urlop w Gambii powinni wybrać się na zakupy pamiątek na lokalne bazary. Można na nich kupić wiele ciekawych przedmiotów, które zostały wykonane ręcznie. Warto się targować, ponieważ ceny podawane przez sprzedawców są dużo wyższe od tych, za które są oni w stanie sprzedać te przedmioty. Dzięki targowaniu można zbić cenę nawet dwukrotnie.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chcąc dobrze zaplanować urlop w Gambii warto zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków, zwłaszcza jeśli nie będziecie Państwo wypoczywać na wyspie w hotelu z all inclusive.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności w Gambii [wrzesień 2014]:
• obiad: 100-300 dalasi,
• talerz ostryg w marynacie: 120-200 dalasi,
• bagietka z omletem + słodka kawa: 30-80 dalasi,
• jajka gotowane (sztuka): 6 dalasi,
• woda
o - mała butelka: 15-25 dalasi,
o - duża butelka: 25-50 dalasi,
• napójVimto lubFruit Cocktail(mała butelka): 25 dalasi,
• Coca Cola (mała butelka): 15-25 dalasi,
• piwo w sklepie: 25-30 dalasi,
• orzeszki ziemne lub nerkowce
o - mała paczka: 25 dalasi,
o - duża paczka: 50 dalasi,
• czekolada do smarowania chleba (1 łyżeczka): 2 dalasi,
• serek Filadelfia: 200dalasi,
• bagietka w sklepie: 6-10 dalasi,
• banany (kiść): 40 dalasi.

Ubezpieczenie

Turyści spędzający urlop w Gambii nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale posiadanie ubezpieczenia jest zalecane.Wybierając się na wycieczkę do Gambii warto wykupić ubezpieczenie w prywatnej firmie ubezpieczeniowej.Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści decydujący się na wycieczkę do Gambii zorganizowaną przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.

Szczepienia

W Gambii obowiązkowa jest szczepionka na żółtą febrę. Szczepienie jest ważne 10 lat i rejestrowane w "żółtej książeczce", którą turyści podróżujący do Gambii powinni mieć przy sobie, ponieważ ten dowód zaszczepienia przeciwko żółtej febrze może być konieczny do okazania na granicy. Osoby planujące wyjazd do Gambii mogą wykonać szczepieniew Polscew jednej ze stacji Sanepidu, w przychodni przy Szpitalu Zakaźnym w Warszawie oraz w prywatnych lecznicach (w cenie ok. 200 zł). Wykaz punktów, w których można wykonać szczepienia przed wyjazdem za granicę można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego:www.gis.gov.pl/dep/?lang=pl&dep=13&id=76Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny, cholera. Aby zabezpieczyć się przed "chorobami brudnych rąk" należy bezwzględnieprzestrzegać zasad higieny tropikalnej.
Największym ryzykiem dla zdrowia podczas podróży po Gambii jest malaria, która występuje na całym obszarze kraju przez cały rok. Wskazane jest stosowanie profilaktyki przeciwmalarycznej.Nie ma szczepionek przeciwko malarii, ale dostępne są tabletki profilaktyczne. Osobom udającym się na wakacje do Gambii polecamy tabletki Malarone, które dostępne są tylko na receptę.Stosuje się je w ten sposób, że bierzemy po 1 tabletce dziennie o stałej porze. Zaczynamy 2 dni przed wyjazdem, bierzemy przez cały pobyt oraz jeszcze tydzień po przyjeździe do Polski. To bardzo ważne, aby w ten sposób stosować ten lek, ponieważ tylko wówczas mamy gwarancję pełnej ochrony. Nie przerywamy stosowania wraz z wyjazdem z Afryki, dlatego ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi wypisującemu receptę, jak długi pobyt w Gambii planujemy (opakowanie zawiera 10 tabletek).Polecamy również zakupienie preparatów ochronnych na komary. Jednym ze skuteczniejszych w Gambii, a dostępnych w Polsce jest MuggaDeet w postaci sprayu lub roll-on. Preparaty te można kupić przez Internet lub w niektórych sklepach podróżniczych.
Przed wyjazdem do Gambii warto wybrać się na wizytę do lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie.O konsultację z lekarzem przed wyjazdem proszone są osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Służba zdrowia w Gambii jest na bardzo niskim poziomie. W gambijskich szpitalach brakuje lekarzy, sprzętu i leków. Opieka medyczna dla turystów spędzających urlop w Gambii jest odpłatna. Konsultacja lekarska kosztuje ok. 40 USD, a pobyt w szpitalu ok. 70 USD za dobę.

Informacje dla kierowców

Polscy turyści planujący podróżowanie po Gambii samochodem muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC.Pomimo dawnej kolonizacji Anglików, w Gambii obowiązuje ruch prawostronny.
Chcąc podróżować po Gambii samochodem trzeba być wytrawnym kierowcą.Gambijskie drogi są niestety w bardzo złym stanie, brakuje znaków i przejść dla pieszych. Bardzo zły jest stan techniczny pojazdów. Prowadząc auto na wakacjach w Gambii należy zachować szczególnie wzmożoną czujność podczas jazdy po zmroku (brak lub złe oświetlenie dróg, zwierzęta wybiegające na drogę itp.).
Na całej długości rzeki Gambii nie ma mostu. Przeprawa z jednego brzegu na drugi jest możliwa w dwóch miejscach: Barra Bandżul i Farafeni. Promy kursują od wschodu do zachodu słońca.
Turyści przebywający na wczasach w Gambii mogą wypożyczyć auto w największych gambijskich miastach (np. na lotnisku w Bandżul i hotelach w Senegambia).

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do Gambii z uwagi na dokonujące się przemiany po kryzysie politycznym i interwencji zbrojnej, która miała miejsce w 2017 r.
Nie można wykluczyć zamachów terrorystycznych na terytorium Gambii.
Pozostałe zalecenia dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa nie odbiegają od standardów obowiązujących w sąsiednich krajach: należy unikać podróżowania po zmroku, omijać dzielnice biedoty, chronić gotówkę i dokumenty przed kradzieżą kieszonkową itp.
Za niebezpieczne uznaje się podróżowanie nocą w pobliżu granicy z Senegalem.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Internet: Internetjest dostępny w Gambiiwe wszystkich miastach, niestety działa bardzo wolno.
• Telefon: Najpopularniejsilokalni operatorzy to: QCell, Africell, Comium, Gamcel (państwowy). Sieć komórkowa w Gambii jest słaba i zasięg telefoniczny w wielu miejscach zanika. Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Gambii, ale korzystanie przez turystów spędzających urlop w Gambii z telefonu z polską kartą SIM jest niestety bardzo drogie. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje ok. 2 PLN. Koszt połączeń w roamingu polskich sieci komórkowych należy sprawdzić przed rozpoczęciem podróży do Gambii u operatora. Na wycieczkę do Gambii warto zabrać telefon bez blokady SIMLOCK i po przyjeździe kupić lokalną kartę SIM. Karty do telefonów są tanie, a turyści spędzający wakacje w Gambii mogą je kupić oraz doładować praktycznie wszędzie, m.in. u sprzedawców na ulicy posiadających swoje stanowiska (tzw. Credit Transfer Box). Kartę należy sprawdzić od razu po zakupie, przy sprzedawcy, ponieważ zdarza się, że karta może nie działać.
• Komunikacja:W Gambii nie ma linii kolejowych, a najdogodniejszym środkiem transportu są minibusy Gelli-Gelli oraz taksówki (shared taxi).

Placówki dyplomatyczne w Polsce

W placówkach dyplomatycznych Gambii w Warszawie oraz w Brukseli Polacy planujący wyjazd do Gambii mogą uzyskać wszelkie informacje.

Ambasada Republiki Gambii w Brukseli (Belgia)
126 Avenue F. D. Roosevelt, 1050 Bruxelles
tel. (+32) 2 640-10-49
fax(+32) 2 646-32-77
e-mail: info@gambiaembassy.be
strona internetowa: www.gambiaembassy.be

Konsulat Republiki Gambii w Warszawie
ul. Czarnieckiego 56, 01-548 Warszawa
tel. (+48 22) 425-55-57, kom. +48 602-390-626, kom. +48 602-895-209
fax (+48 22) 760-86-72
e-mail: consulate@gambia.pl

Placówki Polskie zagranicą

W Gambii nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rabacie (Maroko), w której polscy turyści spędzający urlop w Gambii mogą prosić o pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji w Gambii.

Ambasada RzeczyposlpolitejPolskiej w Rabacie (Maroko)
Rabat, 23 RueOqbah, BP 425
tel. (+212) 537-77-17-91, (+212) 537-77-11-73
Po godzinach urzędowania, w nagłych przypadkach losowych należy korzystać z telefonu dyżurnego: (+ 212) 672-41-99-33.
fax (+212) 537-77-53-20
e-mail: rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.rabat.msz.gov.pl


Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00