Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga FrancjiFrancja

Francja to słońce Prowansji i wietrzne wybrzeża Bretanii, winnice Langwedocji i „musująca” Szampania, błękit Lazurowego Wybrzeża, zieleń kwitnącej Normandii i biel ośnieżonych szczytów Alp, wiejskie siedziby królewskie w Dolinie Loary, ciche wioski Owernii i Masywu Centralnego oraz głośna stolica i gwarne miasta Riwiery Francuskiej – każdy zakątek Francji wart jest uwagi, dlatego zachęcamy do odwiedzenia tego fascynującego kraju i przeżycia w nim wspaniałej przygody. Bogactwo natury i liczne zabytki Francji sprawiają, że kraj ten najlepiej odkrywać podczas wycieczek objazdowych i wyjazdów typu fly&drive umożliwiających zwiedzanie największych atrakcji turystycznych Francji. Aby dokładniej poznać Paryż – stolicę o wielu obliczach – warto skorzystać z oferty lotniczych wycieczek weekendowych. Francja ma wiele do zaoferowania, dlatego jest idealnym pomysłem również na letnie wakacje pobytowe, które można spędzić na urokliwym Lazurowym Wybrzeżu oraz na zimowy urlop w bardzo dobrze przygotowanych do uprawiania sportów zimowych francuskich Alpach.

°C
Stolica
Paryż
Strefa czasowa
UTC +
waluta
Euro
kod telefoniczny
+33
napięcie elektryczne
230V, 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: francuski
inne języki: angielski

Wybierając się na wycieczkę do Francji najlepiej zaopatrzyć się w mini-rozmówki, gdyż mieszkańcy Francji wyznają zasadę, że przyjeżdżając do ich kraju należy znać ich język. Większość Francuzów nie lubi obcych języków i nawet jeśli Francuzi potrafią się w danym języku porozumiewać, zwykle tego nie robią. Turyści spędzający swój urlop we Francji mogą porozumieć się w języku angielskim z obsługą hoteli oraz niektórych restauracji i sklepów.

Położenie

Francja to państwo o powierzchni 551,5 tys. km2 położone w zachodniej Europie, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Francja graniczy z: Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Hiszpanią oraz Andorą i często jest odwiedzana przez turystów w trakcie wycieczek objazdowych, których programy obejmują zwiedzanie Francji i sąsiadujących z nią krajów.

Warunki naturalne

Ukształtowanie powierzchni Francji odznacza się dużym urozmaiceniem, co powoduje duże zróżnicowanie krajobrazu tego kraju. Nieco ponad 50% obszaru Francji zajmują płaskie i pagórkowate niziny nieprzekraczające 200 m wysokości, 25% kraju leży w strefie 200-500 m n.p.m., ponad 20% na wysokości 500-2000 m n.p.m. , a ok. 4% powyżej 2000 m n.p.m. Obszary nizinne przeważają w części północno-zachodniej i północnej (Nizina Flandryjska, Basen Paryski, Basen Akwitański). Na południowym-wschodzie dominują wyżyny i średnie góry (Ardeny, Wogezy, Jura). Na krańcach południowych i w południowo-wschodniej części kraju rozciągają się natomiast wysokie góry Alpy i Pireneje (z najwyższym punktem Francji alpejskim szczytem Mont Blanc - 4807 m n.p.m.), które latem przyciągają miłośników wycieczek górskich i wspinaczki, a zimą są celem wyjazdów narciarskich.
Należący do Francji odcinek wybrzeża Oceanu Atlantyckiego liczy 1385 km, cieśniny La Manche i Morza Północnego - 1120 km, natomiast Morza Śródziemnego - 615 km. Dla wybrzeży atlantyckich charakterystyczne jest występowanie wysokich pływów, których amplituda wynosi średnio 3-4 m. Z pływów sięgających nawet 15 m słynie Zatoka Saint Michel ze skalistą wysepką Mont Saint Michel u wybrzeży Normandii, która znajduje się w programach wielu wycieczek objazdowych po Francji i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Francji odwiedzaną każdego roku przez ponad 3 mln turystów. Wybrzeże śródziemnomorskie, z jednym z najważniejszych regionów turystycznych Francji - Lazurowym Wybrzeżem przyciągającym urokliwymi widokami i wspaniałą pogodą amatorów nadmorskiego wypoczynku, jest na ogół niskie i piaszczyste oraz charakteryzuje się występowaniem niewielkich pływów.
Francja posiada gęstą sieć rzeczną, której wartość komunikacyjną podnoszą liczne połączenia kanałowe. Rzeki Francji należą głównie do zlewiska Oceanu Atlantyckiego (Somma, Sekwana, Loara, Charente, Garonna, Adour) oraz mórz Śródziemnego (Rodan i jego dopływy, Aude, Hérault, Tet) i Północnego (Mozela, Moza, Ren). Największe znaczenie ma Sekwana łącząca uprzemysłowiony Basen Paryski z Atlantykiem, a najdłuższą rzeką Francji jest Loara (1020 km), której dolina z ponad 300 średniowiecznymi i renesansowymi zamkami oraz pałacami stanowi cel wielu wycieczek objazdowych po Francji. Jeziora we Francji są nieliczne i niewielkie. Największe jeziora występują w Alpach i na pograniczu szwajcarskim: Genewskie, Bourget, Annecy oraz nad Zatoką Biskajską i Zatoką Lwią. We Francji występują liczne źródła wód mineralnych. W Masywie Centralnym, Alpach i Pirenejach istnieje ponad 100 uzdrowisk, które proponują bogatą i zróżnicowaną ofertę wczasów leczniczych.
Blisko 30% powierzchni Francji zajmują lasy. Na nizinach niewielkie skupiska tworzą lasy liściaste. Na obszarach wyżynnych i w niższych piętrach gór występują duże kompleksy lasów liściastych, głównie dębowych, dębowo-bukowych i grabowych. W wyższym piętrze Jury, Wogezów i Alp dominują lasy świerkowe i jodłowe. Południowe wybrzeża należą do śródziemnomorskiej prowincji florystycznej i rosną tam lasy kasztanowe z dużym udziałem dębu korkowego i sosny alpejskiej oraz zarośla twardolistne typu makia oraz formacje krzewiaste garig.
Około 12% powierzchni Francji znajduje się pod ochroną 6 parków narodowych i licznych rezerwatów przyrody, do których warto wybrać się podczas wczasów we Francji.

Religia Klimat Kuchnia

Klimat Francji jest przestrzennie zróżnicowany i zmienny w ciągu roku. Zdecydowana większość obszaru Francji leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego występuje klimat oceaniczny, u wybrzeży Morza Śródziemnego na południu kraju - podzwrotnikowy śródziemnomorski, a w Alpach i Pirenejach - górski. Wschodnie i centralne rejony Francji znajdują się pod wpływem klimatu kontynentalnego z gorącym latem i chłodną zimą.
Średnie temperatury stycznia wynoszą od poniżej 0oC w górach, przez ok. 7oC na zachodzie do ok. 9oC nad Morzem Śródziemnym, natomiast lipca - od ok. 17oC na północy do ok. 23oC na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
Największe opady występują w górach (powyżej 2000 mm rocznie), a najmniejsze na wybrzeżu Morza Śródziemnego i i w Basenie Paryskim (mniej niż 550 mm). Opady we Francji są całoroczne, z wyjątkiem wybrzeży Morza Śródziemnego, gdzie występują opady jesienno-zimowe.
KIEDY JECHAĆ DO FRANCJI?
Francja to kraj oferujący tak wiele różnorodnych atrakcji, że można go odwiedzić o każdej porze roku. Planując wakacje we Francji warto jednak wybrać taki termin wyjazdu, w którym możliwości korzystania z atrakcji turystycznych Francji będą możliwie jak najlepiej dopasowane do Państwa potrzeb. Aby urlop we Francji był naprawdę udany, wybór terminu wyjazdu należy uzależnić przede wszystkim od typu preferowanego odpoczynku oraz regionu, jaki chcecie Państwo odwiedzić.
Na zwiedzanie francuskich zabytków najlepiej wybrać się wiosną i wczesną jesienią, kiedy pogoda jest przyjemna i łagodna. W miesiącach wiosennych i we wrześniu najpiękniejsze są przykładowo Paryż i dolina Loary. Przemierzanie francuskich miast odradzamy w okresie wysokiego sezonu, tj. w czasie letnich wakacji, ponieważ Francja jest wówczas zatłoczona, a ceny wycieczek i wszelkiego rodzaju usług (m.in. zakwaterowania w hotelach) bardzo wysokie.
Miesiące letnie (lipiec-sierpień) są najwłaściwszym czasem na odbycie wycieczki do Francji dla tych, którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć lawendowe pola Prowansji.
Na pobyt na Lazurowym Wybrzeżu najlepiej nadaje się okres od maja do września, kiedy to śródziemnomorskie wybrzeże tonie w słońcu i błękicie nieba.
Z kolei dla amatorów białego szaleństwa optymalny okres na wyjazd do francuskich ośrodków narciarskich to miesiące od grudnia to kwietnia.

Klimat

Polscy turyści odbywający podróż do Francji powinni szanować religię i obyczaje miejscowej ludności. Francja jest krajem wielowyznaniowym i laickim, w którym żadna religia nie ma statusu wyznania oficjalnego. Największą wspólnotę religijną stanowią katolicy, głównie wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego. Przynależność do kościoła katolickiego deklaruje 75% mieszkańców Francji, ale odsetek praktykujących katolików jest bardzo niski i wynosi mniej niż 10%. Drugą dominującą we Francji religią jest islam (5% Francuzów), który wyznają głównie imigranci z byłych kolonii francuskich. We Francji żyje ok 700 000 Żydów. W republice funkcjonują również wspólnoty protestanckie (3,5%), główni ewangelicy reformowani. Około 5% społeczeństwa francuskiego nie wyznaje żadnej religii.

Kuchnia

Francja, słynąca ze znanych na całym świecie smakołyków, jest również krajem, gdzie te przysmaki są najlepiej przygotowane i spożywane. Od północy po południe, od Bretanii po Langwedocję, poprzez Alzację i Central, każdy smakosz poczuje się zaspokojony: wino, foie gras, sery (ponad 300 odmian), naleśniki francuskie crepes, tarta Tatin, ciastka puits d’amour (studnie miłości). Do tego należy dodać specjalności każdego regionu, których turyści spędzający wakacje we Francji mogą skosztować w miejscowych restauracjach i gospodach. Różnice regionalne są pielęgnowane i dumnie podkreślane. Na chłodnej północy Francji (Bretania, Dolina Loary, Normandia, Le Nord i Pikardia, Szampania, Alzacja i Lotaryngia, Burgundia) podstawową rolę odgrywa nabiał, a do przyrządzania potraw najczęściej używa się masła, śmietany i sera. Na południowym zachodzie (Poitou, Akwitania, Perigord, Quercy, Gaskonia, Pireneje) dania są oparte głównie na gęsim i kaczym tłuszczu, a podstawę bogatej kuchni stanowią orzechy, kasztany i trufle. Śródziemnomorska przyroda dostarcza oliwę, czosnek, pomidory i paprykę, które są dominującymi składnikami dań na południu Francji (Langwedocja i Roussillon, Prowansja, Lazurowe Wybrzeże, Korsyka, Dolina Rodanu, Alpy Francuskie). Ta kulinarna podróż to prawdziwa szkoła dla podniebienia i sposób poznania kuchni, którą wielcy kucharze starają się wciąż urozmaicać.
We Francji siada sie do stołu trzy razy dziennie, wyraźny jest podział posiłków na śniadania, obiady i kolacje, pomiędzy którymi nie ma pośrednich form. Śniadanie je się najczęściej między 07.00 a 09.00 , a składa się ono zwykle z herbaty, kawy lub gorącej czekolady oraz rogalika albo chleba z masłem i konfiturą. Następnym posiłkiem jest obiad, zwykle bardzo obfity, spożywany między 12.00 a 14.00. Klasyczny francuski obiad składa się z kilku dań, mianowicie: przystawki, dania głównego, talerza serów i deseru z kawą. Pierwsze danie stanowią przystawki (entrée): gorące (najczęściej zupy) lub zimne, np. ciasto francuskie z farszem, potrawy z jaj, wędliny, sałatki, warzywa. Jako danie główne - plat principal - najczęściej serwowane są mięsa lub ryby z dodatkiem ziemniaków, frytek lub ryżu. Za najbardziej kojarzone z Francją tradycyjne dania, których warto spróbować będąc na urlopie we Francji, uchodzą m.in. kurczak nadziewany orzechami, kaczka z pomarańczami, kisz (quiche) ze szparagami, krewetki w śmietanie, ślimaki w skorupkach i żabie udka w panierce. Danie główne zagryza się chlebem lub bagietką, a na koniec kawałek pieczywa macza się w resztkach sosu. Po daniu głównym przychodzi czas na sery (fromages), które je się w towarzystwie zielonej sałaty w sosie vinaigrette i chleba. Na zakończenie obiadu podawany jest deser (owoce, jogurty, lody, ciastka, placek z owocami) oraz kawa, herbata albo digestif (mocny alkohol na trawienie). Jeżeli chodzi o kolację, to niektórzy Francuzi poprzestają na sałatkach warzywnych z dodatkiem np. drobiu, ale bardzo często kolacja we Francji jest właściwie drugim obiadem.
We Francji istnieje ogromna różnorodność lokali gastronomicznych serwujących miejscowym oraz turystom podróżującym po Francji specjały kuchni francuskiej i międzynarodowej. Liczne są restauracje prześcigające się w oryginalnym i wyszukanym menu, bistra w stylu francuskim brasseries, bary samoobsługowe typu Flunch i fast food, pizzerie, naleśnikarnie, auberges (oberże), herbaciarnie i malownicze kawiarenki. Wybierając się na wakacje do Francji warto wiedzieć, że we francuskich restauracjach karafka wody, chleb i sztućce są darmowe, a obsługa kelnera zawarta jest w cenie posiłku (15 %), jednak pomimo tego napiwki są mile widziane. Turyści powinni pamiętać również o tym, że w kawiarni ta sama kawa nie będzie kosztować tyle samo przy barze, przy stoliku w sali, czy stoliku na tarasie kafejki (np. cena napojów podawanych na tarasie bywa wyższa o nawet kilka euro). Francuscy restauratorzy starają się sprostać każdej zachciance swoich Klientów i dostosowują godziny otwarcia lokali oraz rodzaj kuchni do Klientów, dlatego we Francji każdy znajdzie coś dla siebie!

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Francja oferuje turystom spędzającym tam wakacje bogactwo atrakcji turystycznych, m.in.
• Paryż
- katedra Notre Dame,
- Wieża Eiffla,
- Wersal – rezydencja króla Ludwika XIV,
- Bazylika Sacré-Coeur,
- Sainte Chapelle – kaplica królewskiego rodu Kapetyngów,
- Sekwana i „na prawo most, na lewo most”;
• Zamki nad Loarą - ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków francuskich królów i arystokratów;
• Reims z katedrą Notre-Dame - arcydziełem gotyku, w którym koronowano królów Francji;
• Chartres z katedrą określaną mianem „Biblii w kamieniu”;
• Fontainebleau - renesansowy pałac i park, w którym wypoczywali francuscy władcy;
• Nancy z pałacem króla Stanisława Leszczyńskiego;
• Mont-Saint-Michael - opactwo na niewielkiej wyspie;
• Carcassonne - średniowieczna twierdza onieśmielająca swą potęgą;
• Awinion - most w mieście papieży;
• Carnac - kraina z kamienia w Bretanii;
• Lourdes - sanktuarium maryjne i ważny ośrodek pielgrzymkowy;
• Lyon - rzymskie teatry i magia wież;
• Rouen - „miasto 100 dzwonnic”;
• Bordeaux - światowa stolica czerwonego wina z Portem Księżycowym (Port de la Lune);
• Strasburg - druga stolica Europy;
• Lazurowe Wybrzeże;
• Alpy Francuskie.
Najlepszym sposobem na poznanie najważniejszych atrakcji przyrodniczych i kulturowych oraz zabytków Francji jest udział w lotniczych i autokarowych wycieczkach objazdowych, których program zwiedzania biura podróży układają w taki sposób, aby pokazać turystom zainteresowanym poznaniem Francji miejsca najbardziej godne uwagi.

Warunki wyjazdowe, wiza

Wjazd na terytorium jest możliwy bez żadnych ograniczeń.
Nie ma potrzeby okazywania certyfikatu szczepienia lub ozdrowieńca, ani wykonywania testów na COVID-19.

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport - TAK
Paszport tymczasowy - TAK
Dowód osobisty - TAK
Brak wymaganej minimalnej ważności dokumentu podróży dla obywateli RP.
Brak wymogu posiadania wiz dla obywateli RP.

Obywatele polscy udający się na urlop do Francji korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Unii Europejskiej oraz Schengen. Dokumentem uprawniającym polskich turystów do wjazdu i pobytu na terenie Francji jest dowód osobisty lub paszport. Takie same zasady obowiązują w przypadku podróży do francuskich departamentów zamorskich, tj. Gwadelupy, Martyniki, Gujany Francuskiej i Reunion. Uzyskanie wizy jest niezbędne przy wyjazdach na okres przekraczający 90 dni na obszar francuskich zamorskich wspólnot terytorialnych (poza metropolią i wymienionymi wyżej departamentami zamorskimi).

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Do przekroczenia granicy Francji przez polskich turystów wymagany jest dowód osobisty lub paszport ważny minimum 3 miesiące od daty zakończenia podróży do Francji, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem do Francji sprawdzić stan i ważność dokumentu tożsamości, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport lub ewentualnie dowód osobisty.

Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Obowiązujące we Francji przepisy celne są zgodne z normą unijną. Zgodnie z przepisami UE turyści podróżujący do Francji mogą tam wwieźć jedynie towary do osobistego użytku i nie podlegające sprzedaży, przy czym pod tym pojęciem rozumie się także prezenty.

Co zabrać

Wybierając się na wakacje do Francji, niezależnie od tego, czy planujecie Państwo spędzić swój urlop nad Morzem Śródziemnym w wygodnym hotelu przy plaży, czy zwiedzać Francję w trakcie wycieczki objazdowej, należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
• dowodu osobistego lub paszportu (ważnego minimum 3 miesiące od daty zakończenia podróży do Francji),
• pieniędzy i kart płatniczych,
• wygodnego obuwia (sportowego, sandałów, klapków pod prysznic), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, swetrów lub polaru, kurki, okrycia przeciwdeszczowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, w przypadku wczasów na Lazurowym Wybrzeżu – kostiumu kąpielowego, zaś wyjazdu na narty - specjalistycznej odzieży narciarskiej,
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczkach objazdowych i wycieczkach fakultatywnych oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych zabytków Francji,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia) oraz krem z filtrem UV, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu we Francji.

Zakupy, pamiątki

Ceny we Francji, w której obowiązuje EUR, są niestety wyższe od cen w Polsce. Najdrożej jest w okolicach najważniejszych atrakcji turystycznych, gdzie jest najwięcej turystów. Bardzo drogim miastem jest Paryż. Najwyższe ceny są w małych sklepikach w centrum Paryża. Najtańsze zakupy można zrobić w marketach. Najlepsze ceny produktów żywnościowych są w sklepach: Lidl, Super U, Supermarché G20 i wszystkich sieciowych marketach (ale nie hipermarketach) mających w swojej nazwie ‚marché’. W sklepach tych można kupić np. tanie i dobrej jakości produkty francuskiej firmy Belle France. Trochę wyższe ceny żywności będą w hipermarketach typu Géant, Casino, Carrefour. Turyści, który w trakcie pobytu w Paryżu chcą spróbować pysznych i tradycyjnych, ale przy okazji niestety dość drogich artykułów spożywczych powinni odwiedzić sklep Fauchon przy Place de la Madeleine. We Francji zakupy warto robić na targach. Godne polecenia są paryskie targowiska: St. Eustache-les-Halles, Enfants Rouges, Baudoyer, Maubert, The Monge Market, Raspail oraz trzy "pchle targi": przy porte de Vanves, porte de Saint-Ouen i porte de Clignancourt. W większości mniejszych miejscowości lokalny targ tzw. „marché” odbywa się raz lub dwa razy w tygodniu. W dzień targowy życie w takiej miejscowości jest mocno zdezorganizowane, ponieważ często całe centrum miasta jest wtedy zajęte przez stragany i wyłączone z ruchu na pół dnia (przeniesione są nawet przystanki autobusowe).
Będąc na wakacjach we Francji, która uchodzi za stolicę mody i perfum oraz innych luksusowych towarów i dodatków, nie sposób nie oddać sie zakupowemu szaleństwu w centrach i dzielnicach handlowych: Louvre-Tuileries i Faubourg Saint-Honoré, Le Marais, Boulevard Haussmann, Aleja Montaigne i Aleja des Champs-Elysées, Saint-Germain-des-Prés, Halles i Rue de Rivoli. Najbardziej znane domy handlowe to: Le Bon Marche, Galerie Lafayette oraz Le Printemps.
Turyści planujący zakupy w trakcie podróży po Francji powinni wiedzieć, że:
• Sklepy są nieczynne w niedziele. Francuzi uważają, że niedziela jest dla wszystkich dniem odpoczynku, dlatego markety i sklepy są nieczynne w niedziele. Jeśli jakiś większy market jest otwarty w niedzielę, to tylko przed południem.
• Dominują sieciowe hipermarkety. Maleje ilość małych sklepików. Z mniejszych sklepów najwięcej jest piekarni oraz sklepów mięsnych oraz rybnych.
• Godziny otwarcia małych sklepów są nieregularne. Centra handlowe i duże markety mają stałe godziny otwarcia (zwykle do godz. 21.00/22.00), ale mniejsze sklepy bywają zamknięte w środku tygodnia (np. jeśli otwarte są w niedziele, to w poniedziałek są nieczynne, dotyczy to głównie piekarni), a wiele sklepów jest zamykanych na czas przerwy obiadowej (12.00-14.00/14.30).
• Produkty sprzedawane są w wielopakach. W marketach wszyscy zaopatrują się w wielkie ilości towaru i wszędzie powielana jest ta zasada "hurtowych" zakupów. Ogromnie problematyczne jest na przykład kupienie pojedynczego jogurtu, ponieważ jogurty są sprzedawane w 4-, 6-, a nawet 16-pakach.
• Usługa pokrojenia kupowanego chleba jest często dodatkowo płatna. Napis „0,20 € la coupe” oznacza, że jeśli chcemy, aby w piekarni nasz chleb został pokrojony, to do ceny pieczywa należy doliczyć 20 centów. Informacja „la coupe du pain vous est offerte” oznacza, że krojenie chleba jest darmowe.
• W supermarketach istnieje promocja zwana zniżką natychmiastową. Na produktach w supermarketach umieszczone są czasami naklejki "réduction immédiate", które informują o zniżce, która zostanie naliczona przy kasie.
• W wielu sklepach i restauracjach obowiązują promocje za zakup produktów w zestawach. Przykładowo kupując w piekarni kanapkę i ciastko otrzymamy napój gratis.
• Wyprzedaże odbywają się tylko dwa razy w roku. Zasady organizowana wyprzedaży są uregulowane prawnie. Wyprzedaże dzielą się na letnie oraz zimowe i we wszystkich sklepach odbywają się w tym samym czasie.

PAMIĄTKI
Francja to światowa stolica mody, dlatego z podróży do Francji przywożone są często ubrania, buty, torebki i perfumy. Podróżniczą kolekcję mogą wzbogacić zakupione we Francji: obrazki przedstawiające Paryż o różnych porach dnia i roku, miniatury charakterystycznych budynków (np. Wieża Eiffla, czy katedra Notre Dame), magnesy i breloczki z wieżą Eiffla, koszulki z napisem I love France oraz pocztówki, fotografie i repliki popularnych plakatów. Z wakacji we Francji turyści przywożą często kulinarne smakołyki, takie jak sery, ciastka maślane, kiełbasy, słynną musztardę Dijon, butelkę oliwy lub francuskiego wina. Będąc na urlopie we Francji warto zaopatrzyć się także w regionalne wyroby: wino z Alzacji, Burgundii i Bordeaux, trufle z okolicy Vaison la Romain w Prowansji, makaroniki z Saint Emilion, kandyzowane owoce z Nicei, kolorowy fajans z Quimper w Bretanii, kryształy i szkło z Baccart w południowej Lotaryngii, emalię i porcelanę z Limoges i Limousin, koronki z Alencon, swetry wełniane oraz tzw. „płótno woskowe” z Bretanii.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chcąc dobrze zaplanować urlop we Francji warto zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków, zwłaszcza że francuskie hotele bardzo rzadko oferują wypoczywającym w nich turystom wyżywienie all inclusive.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności we Francji [wrzesień 2014]:
bary i restauracje:
• kawa: ok. 2-3 EUR,
• piwo: ok. 4 EUR,
• kanapka (z masłem i szynką): ok. 3,5-4 EUR,
• śniadanie (kawa + croissant + konfitura): ok. 4 EUR,
• naleśnik: ok. 3-12 EUR,
• kebab: ok. 5 EUR,
• omlet: ok. 7-10 EUR,
• sałatki: ok. 10-12 EUR,
• zestaw w McDonald's: ok. 9 EUR,
• pizza: 9-10 EUR,
• danie w przyulicznym barze (np. stek z frytkami): ok. 12 EUR,
• dania w barze orientalnym: krewetki - ok. 3 EUR/100 g, zupa - ok. 5 EUR,
• obiad (zupa + drugie danie + deser): 10-30 EUR,
supermarket:
• woda (1,5l): ok. 0,5-0,8 EUR,
• sok (np. jabłkowy, pomarańczowy; 1 l): ok. 1-1,5 EUR,
• Coca Cola (2l): ok. 1,80 EUR,
• napoje w puszkach (np. Coca Cola, Pepsi, Lipton, Orangina; 6szt x 0,33l): ok. 3,5 EUR,
• wino czerwone Bordeaux (1l): ok. 2 EUR,
• piwo: ok. 1-2 EUR,
• chleb zwykły: ok. 1,5 EUR,
• chleb tostowy: ok. 0,70-1 EUR,
• bagietka: ok. 0,5-0,8 EUR ,
• bułeczki maślane (10 sztuk): ok. 2 EUR,
• masło (100g): ok. 1,7 EUR,
• ser żółty (1kg): ok. 8 EUR,
• serki topione (30 sztuk): ok. 3 EUR,
• szynka (165g): ok. 1,65 EUR,
• dżem (250g): ok. 1,35 EUR,
• Nutella (400g) : ok. 2,35 EUR,
• mleko (1l): ok. 0,85 EUR,
• jogurt (4 sztuki): ok. 2 EUR,
• cukier (1 kg): ok. 1-1,5 EUR,
• czekolada (np. Crunch, 2 szt.) : ok. 1,5 EUR,
• ciastka kruche (200g): ok. 0,85 EUR,
• ogórki (1kg): ok. 2 EUR ,
• jabłka (1kg): ok. 1-2 EUR,
• gruszki (1kg): ok. 1-2 EUR,
• banany(1kg): ok. 2 EUR,
• pomarańcze (1kg): ok. 2 EUR,
• mandarynki (1kg): ok. 2 EUR.

Ubezpieczenie

Turyści spędzający urlop we Francji nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale ze względu na bardzo wysokie we Francji ceny usług medycznych posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Wybierając się na wycieczkę do Francji warto wykupić w prywatnej firmie ubezpieczeniowej ubezpieczenie obejmujące m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści decydujący się na wakacje we Francji zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.
Udając się na wycieczkę do Francji można zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawniającą do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w sektorze publicznym na terenie Unii Europejskiej. Posiadacze tej karty, w przypadku nagłego zachorowania w trakcie pobytu we Francji otrzymają w ramach ubezpieczenia niezbędną pomoc lekarską, ale karta EKUZ nie zapewnia niestety pokrycia obowiązujących we Francji opłat za świadczenia medyczne i kosztów transportu medycznego do Polski, dlatego aby uniknąć obciążenia tymi kosztami, zalecane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Szczepienia

We Francji nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, dlatego turystów wybierających się na wycieczkę do Francji nie obowiązują żadne szczepienia. Przed podróżą do Francji warto jednak wykonać szczepienia profilaktyczne, a zalecane szczepienia to: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec, polio i dur brzuszny.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Służba zdrowia we Francji jest na wysokim poziomie i dobry jest dostęp do niej w pełnym zakresie usług. Turyści planujący spędzenie urlopu we Francji powinni mieć jednak na uwadze, że koszty leczenia we Francji są bardzo wysokie, np. cena wizyty u lekarza specjalisty wynosi od 30 do 70 EUR, natomiast koszt doby leczenia w szpitalu - od 600 do 1500 EUR.

Informacje dla kierowców

Planując podróż po Francji autem należy zapoznać się z podstawowymi zasadami panującymi na francuskich drogach i najważniejszymi przepisami ruchu drogowego w tym kraju.
Polscy turyści chcący podróżować po Francji samochodem mogą posługiwać się zarówno polskim, jak i międzynarodowym prawem jazdy. We Francji obowiązuje ruch prawostronny. Dopuszczalna prędkość jazdy w terenie zabudowanym wynosi 50 km/godz., w terenie niezabudowanym - 90 km/godz., na autostradzie - 130 km/godz. (w czasie deszczu 110 km/godz.). Z drugiej strony istnieje zakaz poruszania się zbyt wolnego. Na skrajnym lewym pasie prędkość minimalna to 80 km/h. Bezwzględnie obowiązująca, stosowana i egzekwowana jest zasada pierwszeństwa przejazdu dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony (m.in. na rondach). Wszystkich pasażerów dotyczy obowiązek zapięcia pasów. Prowadzenie przez kierowcę rozmów przez komórkę jest zabronione. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,5 promila. Chcąc podróżować po Francji samochodem należy wyposażyć auto w kamizelkę odblaskową i trójkąt ostrzegawczy. Obowiązkowe jest również posiadanie alkomatu przez wszystkich kierujących lądowym pojazdem silnikowym.
Turyści, którzy na wakacjach we Francji będą prowadzić auto, powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów drogowych, ponieważ ich nieprzestrzeganie jest karane bardzo wysokimi mandatami [dane z września 2014 r.]:
• przekroczenie prędkości: Przekroczenie dozwolonych prędkości karane jest wysokimi mandatami. Kara pieniężna może wynieść nawet 750 EUR. W przypadku zatrzymania w takiej sytuacji kierowcy cudzoziemca, policja lub żandarmeria mogą uniemożliwić jazdę (zatrzymując np. dokumenty samochodu) do czasu uregulowania mandatu gotówką na miejscu;
• brak zachowania odległości między autami: Konsekwencją niezachowania odległości między samochodami może być mandat w wysokości 135 EUR. Policja bada odległości między samochodami, które przy prędkości 90 km/h powinny wynosić około 50 m, a np. przy 130 km/h - 73 m;
• brak ważnego ubezpieczenia: 3750 EUR;
• przekroczenie limitu alkoholu we krwi: Przekroczenie granicy 0,5 promila oznacza karę w wysokości 750 EUR, ale przekroczenie granicy 0,8 promila może skutkować karą nawet 4,5 tys. EUR, odebraniem prawa jazdy i konfiskatą auta;
• rozmowa przez komórkę: Za nieprzestrzeganie zakazu rozmowy przez komórkę grozi mandat w wysokości 35 EUR. W przypadkach drastycznych lub np. w razie odmowy zapłacenia mandatu na miejscu sprawa może trafić do sądu i skończyć się nałożeniem grzywny w wysokości 150 EUR. Używanie zestawu głośnomówiącego nie jest zabronione, choć może podlegać karze, jeżeli zostanie udowodnione (np. na podstawie billingu), że stanowiło przyczynę wypadku;
• posiadanie antyradaru: Kierowcy posiadający urządzenie umożliwiające wykrycie radaru (nawet w bagażu) mogą zostać obciążeni mandatem do 3000 EUR;
• brak kamizelki odblaskowej i trójkąta ostrzegawczego: Za brak tego wyposażenia pojazdu grozi mandat w wysokości 135 EUR.
Zdecydowana większość francuskich autostrad jest płatna (np. cena za przejazd od granicy niemieckiej do Paryża wynosi 35,3 EUR [2014 r.], a za trasę z Paryża do Cannes aż 71,2 EUR). Dodatkowo płatny jest przejazd tunelami i mostami.
Turyści, którzy w trakcie wakacji we Francji zdecydują się na prowadzenie auta w dużych miastach, a szczególnie w Paryżu, powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania i prowadzić samochód z niewielką prędkością, ponieważ miejscowi kierowcy bez używania kierunkowskazów często zmieniają pasy jezdni, natomiast piesi nagminnie przechodzą przez jezdnię na czerwonym świetle.

Bezpieczeństwo

W ośrodkach turystycznych (w Paryżu i w innych dużych miastach oraz w miejscowościach turystycznych na Lazurowym Wybrzeżu) i w miejscach użyteczności publicznej (środki komunikacji, sklepy, muzea, plaże) turyści spędzający urlop we Francji narażeni są na kradzież kieszonkową, dlatego powinni przestrzegać podstawowych zasad ostrożności: pieniądze i dokumenty trzymać zawsze przy sobie, głęboko schowane (najlepiej pod ubraniem) i nie nosić zawieszonego na szyi aparatu fotograficznego. Wskazane jest korzystanie z bezgotówkowych opcji płatniczych i noszenie przy sobie tylko drobnych kwot w gotówce. Nie należy pozostawiać dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w hotelowych pokojach i w samochodach. Turyści przebywający na wakacjach we Francji powinni także unikać niepotrzebnego ryzyka, jakie nierzadko niesie ze sobą poruszanie się po zmroku po biedniejszych i mniej bezpiecznych dzielnicach. Osobom podróżującym autostradami w południowych prowincjach Francji zaleca się zachowanie ostrożności w nocy podczas postojów na parkingach i stacjach benzynowych, ponieważ w okresie letnim zdarzają się tam napady rabunkowe zorganizowanych grup przestępczych na turystów odbywających podróż samochodami.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Turyści wybierający się na urlop do Francji powinni wiedzieć, że:
• We Francji należy częściej niż w Polsce używać zwrotów grzecznościowych: bonjour (dzień dobry), merci (dziękuję), au revoir (do widzenia).
• Podczas spożywania posiłku w miejscu publicznym, w dobrym guście jest trzymanie dłoni na stole.
• Podczas zakupów na targu nie powinno się dotykać owoców, warzyw oraz kwiatów, chyba że sprzedawca wyraźnie to zaproponuje.
• Jak przystało na kraj odwiedzany przez miliony turystów, w każdym francuskim mieście można znaleźć biuro informacji turystycznej.
• W większości francuskich miast istnieje ulica Republiki lub aleja de Gaulle’a.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

W Warszawie i Krakowie znajdują się placówki dyplomatyczne Republiki Francuskiej, w których Polacy planujący wyjazd do Francji mogą uzyskać wszelkie informacje.

Ambasada Francji w Warszawie
ul. Piękna 1, 00-477 Warszawa
tel. 22 529-30-00
fax 22 529-30-01
E-mail: presse@ambafrance-pl.org
strona internetowa: www.ambafrance-pl.org/-Wersja-polska-

Konsulat Generalny Francji w Krakowie
ul. Stolarska 15, 31-043 Kraków
tel. 12 424-53-00
fax 12 424-53-20
e-mail: contact@cracovie.org.pl

Placówki Polskie zagranicą

W ambasadzie Polski w Paryżu oraz w polskich konsulatach w największych miastach Francji polscy turyści spędzający urlop we Francji mogą uzyskać pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji we Francji.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu
1 rue de Talleyrand, 75007 Paris
tel. (+033) 1431 73 400, tel. dyżurny: +33 680 580 220
fax.(+033) 14 31 73 401
e-mail: paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu
Kierownik Wydziału Konsularnego: Andrzej Szydło
3 rue de Talleyrand, 75007 Paris
Telefon: +33 1 70 39 10 00
Telefon dyżurny: +33 170 391 001
fax +33 143173434
e-mail: paris.wk.info@msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Lille
Konsul honorowy: Henri Dudzinski (język konsula polski, francuski)
Maison des consuls,1 place Georges-Lyon, 59000 Lille
tel. +33 607 558 342
e-mail: hdudzinski@consulpologne-lille.eu

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie
Konsul generalny: Dariusz Wiśniewski
79 rue Crillon, 69006 Lyon
tel.: +33 478931485, tel. dyżurny (w godzinach pracy placówki): +33 478931485, tel. dyżurny (po godzinach pracy placówki): +33 680425917
fax +33478935637
e-mail: lyon.kg.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Nancy
konsul honorowy: Czesław Bartela (język konsula polski, francuski)
2 rue du Grand Verger, 54000 Nancy
tel. 00 33 3 72 14 82 72
Telefon dyżurny: +33 170 391 001
e-mail: consulat.nancy@numericable.fr

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Nicei
konsul honorowy: Wiesław K. Forkasiewicz (język konsula polski, francuski)
205 Avenue de la Lanterne, 06200 Nice
tel. + 33 4 937-147-28
e-mail: forkasiewicz@gmail.com; forka.invest@hotmail.fr

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Rennes
konsul honorowy: Michel Dorin (język konsula francuski)
Rennes, 4 rue de la Basse Renaudais, 35830 Betton
tel. + 33 2 99557025
e-mail: conspolren@gmail.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Tours
Konsul honorowy: Patrice Baleynaud (język konsula francuski, angielski)
12 Boulevard Heurteloup , 37000 Tours
tel. +33 6 14 98 34 41
e-mail: konsulatrp.tours@yahoo.fr

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Troyes
konsul honorowy: Jean Baptiste Rougane de Chanteloup (język konsula francuski, angielski, niemiecki)
2, rue Guivet, 10000 Troyes
tel. +33 632 79 42 99 Faks: +33 3 25 43 40 36
e-mail: konsulatrp.troyes@orange.fr

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Tuluzie
Konsul honorowy: Antoine Jankowski (język konsula polski, francuski, angielski, hiszpański)
9 rue Cancé, 31000 Toulouse
tel. dyżurny: +33 624 687 507
e-mail: consulatpolognetoulouse@aguts.eu

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00