Filipiny to kraj pogodnych ludzi i kierunek różnorodnych możliwości oferujący: relaks pod palmami na piaszczystych plażach, w pierwszorzędnych SPA i wspaniałych hotelach, aktywny wypoczynek, m.in. nurkowanie pośród bajecznych raf koralowych oraz w grotach, żeglowanie, rafting, loty balonem, trekking, cuda natury, m.in. Czekoladowe Wzgórza na wyspie Bohol, idealnie symetryczny wulkan Mayon na wyspie Luzon, rajska wyspa Palawan, bogatą ofertę kulturalną – lokalne święta i festiwale
Język
Położenie
Religia
języki urzędowe: filipiński (tagalski), angielski
inne języki:hiszpański, taglish- język powstały z połączenia j. filipińskiego i j. angielskiego stosowany w codziennym życiu, 176 lokalnych dialektów
Położenie
Filipiny są wyspiarskim krajem w Azji Południowo-Wschodniej, położonym w zachodniej części Oceanu Spokojnego na archipelagu około 7100 wysp (z czego tylko 860 jest zamieszkanych). Wyspy oblewają wody: Morza Celebes od południa, Morza Sulu od południowego-zachodu, Morza Południowochińskiego od zachodu i północy, natomiast od wschodu znajdują się otwarte wody Oceanu Spokojnego.Poprzez wody terytorialne Filipiny graniczą z: Indonezją, Malezją, Wietnamem i Chinami.
Religia
Filipiny są jedynym azjatyckim krajem, w którym chrześcijaństwo jest dominującą religią. Ponad 80% ludności stanowią katolicy.
Mieszkańcy archipelagu uwielbiają świętować, a większość świąt i związanych z nimi atrakcji jest połączonych z religią. W filipińskiej kulturze bardzo ważną rolę odgrywa rodzina, a kobiety nie są w żaden sposób dyskryminowane.
Klimat
Kuchnia
Warunki wyjazdowe, wiza
.Na Filipinach panuje klimat równikowy kształtowany przez monsuny, jednakowo gorący(ok. 30°C w dzień i ok. 24°C w nocy) i wilgotny przez cały rok, z porą deszczową i suchą.
Na Filipiny najlepiej się wybrać w okresie od grudnia do lutego. W znacznej części archipelagu jest to pora stosunkowo sucha (tylko kilka dni w miesiącu z krótkimi i ulewnymi deszczami) i zarazem okres nie tak wysokich, jak gdzie indziej temperatur. Wilgotność powietrza wynosi tylko 70%, a od czasu do czasu od morza wieje lekki wiatr przynoszący chwilowe ochłodzenie.Nie polecamy podróży na Filipiny w okresie od czerwca do października - jest to pełnia pory deszczowej oraz okres występowania tajfunów (średnio rocznie 3-4 silne i ok. 20 słabszych), którym towarzyszą silne ulewy. Przy temperaturach rzędu 30°C pada wówczas średnio 13 dni w miesiącu, gwałtownie i długo. Wilgotność powietrza wzrasta w tym czasie do 90%.Warto wiedzieć, że pora deszczowa często pojawia się opóźnieniem i może się zacząć dopiero w połowie lipca.
Temperatura wody u wybrzeży Filipin przez cały rok oscyluje w granicach 26-29oC.
Kuchnia
W kuchni filipińskiej przeważają ryby i owoce morza, drób oraz owoce, ale warto spróbować również pieczonego prosięcia uważanego przez wielu za prawdziwy przysmak. Na Filipinach jada się dużo ryżu i makaronu. Większość potraw ma smak słodko-pikantny. Typowym daniem, jakie można znaleźć na tym archipelagu jest ryż podawany z paroma rodzajami mięsa lub rybami. Popularne są także zupy, między innymi zupa rybna. Filipińczycy uwielbiają też słodycze. Na deser najczęściej podawane są banany zapiekane w cieście, bądź wiórki kokosowe połączone z gałkami ryżu gotowanego na słodko oraz halo-halo o bardzo oryginalnej kombinacji składników.Połączenie tak różnorodnych składników, charakterystycznych dla dań kuchni chińskiej, indyjskiej czy hiszpańskiej, odzwierciedla wpływy wschodnie i zachodniena sztukę kulinarną Filipińczyków, jak i na całą kulturę Archipelagu Filipin.
Warunki wyjazdowe, wiza
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy NIE
Dowód osobisty NIE
Przy wjeździe na Filipiny dokument paszportowy musi być ważny co najmniej 6 miesięcy.
Na granicy wymagane jest jedynie okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju, dokumentów potwierdzających cel przyjazdu, a także środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona).
WIZA
Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 30 dni - wymagane jest jedynie okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju, dokumentów potwierdzających cel przyjazdu, a także środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona). Planując dłuższy pobyt, można wystąpić przed podróżą o wizę, która wystawiana jest przez filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Paszport
Warunki celne
Co zabrać
Do przekroczenia granicy Filipin przez obywateli Polski wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Filipin.
Warunki celne
Nie istnieją ograniczenia dotyczące przywozu i wymiany pieniędzy. Przy wywozie 10 000 peso należy mieć zgodę banku centralnego. Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów restrykcji celnych. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.
Co zabrać
Osoby wybierające się w podróż na Filipiny powinny zabrać ze sobą:
- paszport (ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Gambii) oraz ewentualnie kserokopię paszportu – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
- wygodne obuwie, bardzo lekką odzież (najlepiej bawełnianą) z krótkim i długim rękawem, sweter lub polar (jeśli planowany jest pobyt w wysoko położonych miejscowościach górskich), parasol, nakrycie głowy, strój kąpielowy
- osobistą apteczkę (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), krem z filtrem UV, środki przeciw komarom.
Zakupy, pamiątki
Ubezpieczenie
Szczepienia
Na wyspach filipińskichtanie są żywność, piwo, transport, a drogie - towary importowane, artykuły mleczne, wyroby elektroniczne (kamery, laptopy itp.). Na Filipinach jest wiele sklepów sieciowych znanych każdemu Europejczykowi, ale ceny artykułów sprzedawanych w tych sklepach na Filipinach są zazwyczaj dużo niższe od naszych.
PAMIĄTKI
Z Filipin warto przywieźć ludowe wyroby rękodzielnicze, ciekawą biżuterię (bransoletki, wisiory), ręcznie wykonaną w lokalnym stylu. Na ulicach i straganach kupić można pamiątki wykonane z kokosów i trawy kokosowej – są tanie, a jednocześnie ładne i pomysłowe. Ciekawą i praktyczną pamiątką z Filipin mogą być różnego rodzaju artykuły spożywcze: przyprawy (np.anyż), kawa (ceniona na całym świecie), dżem albo cukierki z Duriana. Należy pamiętać o kategorycznym zakazie wywozu wielu gatunków muszli i koralowców rafotwórczych oraz wykonanych z nich przedmiotów. Ich zakup i próba przewozu przez granicę może się zakończyć konfiskatą i wysoką grzywną.
Ubezpieczenie
Nie wymaga się posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych od osób odbywających podróżna Filipiny, ale posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Polaków podróżujących po Filipinach nie zabezpieczają składki ubezpieczenia zdrowotnego opłacane w ramach NFZ, dlatego wskazane jest wykupienie prywatnej polisy, zwłaszcza że na Filipinach występują zagrożenia zachorowania na choroby egzotyczne. Uznawane są polisy tylko tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły odpowiednie umowy z firmami mającymi przedstawicieli na Filipinach. Ubezpieczenie powinno obejmować minimum: akcje ratownicze, koszty leczenia (niestety tu lepiej wybrać wyższy limit), leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, choroby tropikalne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski.
Szczepienia
Na wyspach filipińskich nie występują szczególne zagrożenia zdrowotne. Szczepienia nie są obowiązkowe, ale przed wyjazdem można wykonać szczepienia profilaktyczne.Wojskowy Instytut Medyczny Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej przed wyjazdem na Filipiny zaleca: szczepienie na błonnicę/tężec, WZW typu A i B, dur brzuszny, wściekliznę i japońskie zapalenie mózgu.
Opieka medyczna
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej.Koszty leczenia w Filipinach to średnio: wizyta u lekarza ogólnego - ok. 20 USD, koszt leczenia dobowego w szpitalu – 40 USD (bez badań).Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia. W sprzedaży ogólnie dostępna jest butelkowana woda pitna.
Informacje dla kierowców
Osoby planujące podróż samochodem po Filipinach muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi 80 km/h, poza terenem zabudowanym od 80 do 120 km/h. Ponad połowa wszystkich dróg na Filipinach to wiejskie drogi o niskiej jakości.
Podróżując samochodem po Filipinach należy zachować dużą ostrożność, ponieważ na filipińskich drogach czyha na kierowców wiele niebezpieczeństw. Filipińscy kierowcy kompletnie nie przestrzegają zasad ruchu drogowego.
Bezpieczeństwo
Na Filipinach nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. W czasie wycieczek warto jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, np. nie nosić aparatu na szyi i dużej gotówki w torebce, a na plaży nie pozostawiać rzeczy bez opieki. Nie należy zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku (zdarzają się przypadki podawania środków nasennych w celu okradzenia). Należy też unikać niepotrzebnego ryzyka, jakie nierzadko niesie ze sobą poruszanie się po zmroku po rejonach poza głównymi dzielnicami lub zamieszkanych przez biedotę. Zaleca się korzystanie z taksówek hotelowych. Filipiny to potencjalnie obszar aktywny sejsmicznie i wulkanicznie. Na niektórych terenach w porze deszczowej występują tajfuny.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Filipin w Warszawie:
ul. Lentza 11, 00-956 Warszawa
tel.: (+48 22) 490-20-25,
fax: (+48 22) 642-18-44
E-mail: warsaw.pe@dfa.gov.ph
Placówki Polskie zagranicą
Na Filipinach brak polskiej ambasady. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kuala Lumpur (Malezja).
Ambasada RP w Kuala Lumpur:
No 10, LorongDamai 9, Off JalanDamai, 55000 Kuala Lumpur
P.O. Box 10052, 50704 Kuala Lumpur Malaysia
tel. 00-603-2161 0805
fax 00-603-2161 0779
e-mail: kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa:http://www.kualalumpur.msz.gov.pl
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Manili:
Konsul Honorowy: Jarosław Szczepankiewicz (język konsula: angielski)
Adres: 9th Floor, Del Rosario Law Centre. 21st Drive corner 20th Drive Bonifacio Global City, 1630 Taguig, Metro Manila
Kod pocztowy: 1630
Miasto: Manila
Telefon: +63 2 5 318 2700
Telefon dyżurny: +63 908 850 0095; +63908 850 0095
e-mail: manila.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona internetowa: www.gov.pl/filipiny
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Cebu
konsul honorowy: Carmel Ruiz de Luzuriaga Durano (język konsula: angielski)
Filipiny, Cebu, Acacia St. Lahug, Cebu
tel. +63 (032) 2336808 , +63 (0917) 6301324
fax +63 (032) 231 5242
e-mail: duranocarmel@yahoo.com