Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

Flaga EgiptuEgipt

Egipt, nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Palestyną na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone

°C
Stolica
Kair
Strefa czasowa
UTC +
EGP
waluta
Funt Egipski
kod telefoniczny
+20
napięcie elektryczne
220V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem urzędowym jest Współczesny standardowy język arabski.

Położenie

Arabska Republika Egiptu znajduje się w Afryce północno-wschodniej, przy czym należący do tego państwa półwysep Synaj leży na terytorium Azji. Posiada dostęp do dwóch mórz – Śródziemnego oraz Czarnego.

Warunki naturalne

Egipt jest państwem ulokowanym dość nietypowo, po części w Afryce, po części w Azji, graniczącym z Izraelem, Libią i Strefą Gazy. Głównymi regionami Egiptu są Dolina oraz Delta Nilu, nazywane Wielką Oazą.
Mimo iż zajmują one jedynie 3% powierzchni kraju, to właśnie tu mieszka ok. 98% jego mieszkańców.

Religia Klimat Kuchnia

Religia w Egipcie przenika wiele aspektów życia społecznego i zdominowana jest przez islam, który według World Christian Database (2015) wyznaje 88,4% mieszkańców tego kraju. 10,9% to chrześcijanie, w zdecydowanej większości należący do Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. 0,6% populacji nie wyznaje żadnej religii.

Klimat

Egipt leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, na południu przechodzącego w skrajnie suchy. Tylko wąski pas wybrzeża znajduje się w strefie łagodnego klimatu śródziemnomorskiego.

Kuchnia

Kuchnia egipska - ogół tradycji kulinarnych Egiptu. Podstawą pożywienia są ryż, warzywa i owoce, uprawiane w dolinie Nilu, zwłaszcza lokalna odmiana bobu, nazywanego ful, stanowiącego bogate źródło białka i spożywanego zwykle z chlebem na śniadanie.

Atrakcje Regiony Warunki wyjazdowe, wiza

- Dżabal Musa i góra Horeb
- Kair
- Piramidy w Gizie
- Sakkara
- Klasztor św. Katarzyny
- Nurkowanie w Morzu Czerwonym
- Aleksandria
- Oaza Siwa
- Wielkie Morze Piasku na Saharze
- Spektakl "Światło i dźwięk"
- Oaza Dakhla
- Biała Pustynia
- Dolina Nilu
- Luksor
- Zespół świątynny w Karnaku
- Świątynia Deir el Bahri
- Świątynia grobowa Ramzesa II
- Dolina Królowych
- Dolina Królów
- Świątynia Kom Ombo
- Wyspa File
- Świątynia Ozyrejon w Abydos
- Asuan
- Jezioro Nassera
- Świątynie Abu-Simbel
- Oaza Kharga
- Gilf El-Kebir
- Białe Wybrzeże Śródziemnomorskie
- Pustynia Arabska
- Kanał Sueski

Regiony

Teren republiki podzielony został na 4 regiony: Pustynia Zachodnia, Pustynia Arabska (Wschodnia), Delta oraz dolina Nilu i półwysep Synaj. Nil jest jedyną rzeką, jaka przecina teren Egiptu, jest on długi na 6671 km.

Warunki wyjazdowe, wiza

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy TAK
Dowód osobisty NIE
Władze Egiptu mogą odmówić prawa wjazdu jeśli paszport jest uszkodzony lub nie zawiera wszystkich stron.

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Paszport: 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z Egiptu.
Paszport tymczasowy: 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z Egiptu.
W przypadku zagubienia paszportu należy zgłosić się do Ambasady RP w Kairze w celu wyrobienia paszportu tymczasowego. Następnie z nowym paszportem należy udać się do Egipskiego Urzędu Paszportowego w celu wstawienia do niego egipskiej wizy. Bez dokonania tej procedury nie będzie możliwości wyjazdu z Egiptu z nowym paszportem.

WIZA
wizę należy wyrobić zarówno do paszportów biometrycznych, jak i tymczasowych.

Rodzaje wiz wjazdowych:
* Wiza jednokrotnego wjazdu
Wiza jednokrotnego wjazdu kosztuje 25 dolarów, jest ważna przez okres 30 dni i uprawnia do poruszania się po całym terytorium Egiptu. Wizę można uzyskać po przylocie do Egiptu na podstawie dostępnego na lotnisku formularza przylotu w języku angielskim lub poprzez zarejestrowanie się i wypełnienie formularza internetowego na stronie www.visa2egypt.gov.eg. Za pośrednictwem platformy wniosek o wizę elektroniczną należy utworzyć co najmniej 7 dni przed datą planowanego wyjazdu. Ubieganie się o wizę poprzez formularz internetowych nie przewiduje trybu odwoławczego od braku decyzji, zbyt późnej decyzji lub odmowy wydania wizy. Opłata wniesiona za rozpatrzenie wizy nie jest w żadnym przypadku zwracana.

* Wiza wielokrotnego wjazdu
Wiza wielokrotnego wjazdu kosztuje 60 dolarów, jest ważna przez okres 6 miesięcy i uprawnia do poruszania się po całym terytorium Egiptu nie dłużej niż 30 dni w ciągu jednego pobytu. O wizę można ubiegać się wyłącznie on-line poprzez zarejestrowanie się i wypełnienie formularza internetowego na stronie www.visa2egypt.gov.eg. Za pośrednictwem platformy wniosek o wizę elektroniczną należy utworzyć co najmniej 7 dni przed datą planowanego wyjazdu. Ubieganie się o wizę poprzez formularz internetowych nie przewiduje trybu odwoławczego od braku decyzji, zbyt późnej decyzji lub odmowy wydania wizy. Opłata wniesiona za rozpatrzenie wizy nie jest w żadnym przypadku zwracana.

*5-letnia wiza wielokrotnego wjazdu
Rozwiązanie w trakcie wdrożenia

W przypadku częstych pobytów w Egipcie istnieje możliwość aplikowania o wizę wielokrotnego wjazdu ważną przez okres 5 lat.
Szczegółowa procedura uzyskania tego rodzaju wizy nie została jeszcze opublikowana przez stronę egipską.

* Wiza Sinai Only
Podczas podróży do kurortów położonych na Półwyspie Synaj takich jak Sharm El-Sheikh, Taba czy Dahab jest możliwość otrzymania na lotnisku bezpłatnej wizy wydawanej jako stempel paszportowy. Wiza ważna jest przez 14 dni i uprawnia do podróżowania po wschodnim Wybrzeżu Półwyspu Synaj: od Granic Ras Mohammed (w pobliżu miasta Sharm el Sheikh) do Taby włącznie oraz do Klasztoru Świętej Katarzyny na południu półwyspu. Należy pamiętać, że ten rodzaj wizy nie upoważnia do poruszania się po pozostałych częściach Półwyspu Synaj, ani wyjazdów na wycieczki fakultatywne do innych miejscowości Egiptu.

Procedura przedłużania wizy
*Wobec obywateli UE praktykuje się 14-dniowy okres karencji, podczas którego można opuścić Egipt bez dodatkowych opłat lub udać się osobiście do odpowiedniego Urzędu Paszportowo-Migracyjnego w celu przedłużenia wizy. Aby przedłużyć wizę w celach turystycznych składa się wniosek o pobyt na kolejne 6 miesięcy, który zgodnie z decyzją urzędu może zostać przyznany na krótszy okres czasu. Opłaty administracyjne wahają się od 1600 do 1900 funtów egipskich. Po złożeniu wniosku otrzymuje się stempel w paszporcie z numerem sprawy, na podstawie którego można opuścić Egipt. Stempel z urzędu imigracyjnego oznacza okres oczekiwania na decyzję o przedłużenie pobytu.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport Warunki celne Co zabrać

Przyjazd do Egiptu jedynie z paszportem

Warunki celne

Egipskie przepisy celne nie odbiegają od przepisów ogólnie przyjętych w Europie. Wywóz z Egiptu bez zgody władz celnych większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków, grozić może ich konfiskatą, a także grzywną. Wwiezienie do Egiptu walut obcych nie wymaga wypełnienia deklaracji celnej - pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 10 tys. USD. Wywieźć z Egiptu można bez zgłaszania służbom celnym tę samą kwotę w USD (ew. jej równowartość w innych walutach) lub maksymalnie 5 tys. EGP. Podróżnym indywidualnym, nie objętym specjalnymi umowami, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.

Co zabrać

Aby cieszyć się w pełni odpoczynkiem i licznymi atrakcjami warto zrobić sobie listę rzeczy, które warto zabrać ze sobą do Egiptu.
Sprzęt do nurkowania ABC.
Buty.
Wodoodporny aparat fotograficzny.
Krem z wysokim filtrem UV.
Nakrycie głowy.
Okulary przeciwsłoneczne.
Lekarstwa.

Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny Ubezpieczenie

- Alabaster – Najlepszym miejscem zakupów są w sklepy w Luksorze i w osadzie Gurna w nekropolii tebańskiej.

- Antyki – Wszystkie antyki oferowane na ulicy są niewątpliwie falsyfikatami, co nie znaczy, że nie ma w handlu oryginalnych dzieł sztuki faraońskiej, koptyjskiej czy islamskiej, których wywóz za granicę jest nielegalny.

- Książki i sztychy

- Mosiądz i miedź – Najwspanialsze są wielkie mosiężne tace, które służą jako blaty stołów. Łatwiejsze do transportu a równie atrakcyjne są lichtarze, niekonwencjonalne lampy, pamiątkowe dzbany i nawiązujące do starożytności puchary.
- Odzież i tkaniny – Dżalabija to tradycyjna męska szata sięgająca do ziemi; jest popularną pamiątką wśród turystów, używana potem jako wygodne, nieoficjalne ubranie do noszenia po domu. Należy podkreślić, że Egipska bawełna jest uznawana za najlepszą na świecie.
- Szkło - zazwyczaj turkusowe albo ciemnobrązowe, rozpoznawalne po bąbelkach powietrza, jest wytwarzane ręcznie od stuleci w Kairze.
- Biżuteria – Egipska biżuteria przeważnie imituje popularniejsze wzory antyczne, takie jak skarabeusze, kartusze, anch (symbol życia) i Oko Horusa.
- Wyroby skórzane, obuwie i galanteria – Najpopularniejszą ofertę stanowią torby, paski, nesesery i pufy.
- Instrumenty muzyczne – Kair jest dobrym miejscem do kupowania tradycyjnych instrumentów muzycznych.
- Nargile – Bardzo często widzi się mężczyzn palących nargile w kawiarniach. W terakotowe naczynie na szczycie fajki wkłada się grudę tytoniu, który pali się przez kontakt z kawałkiem żarzącego się węgla drzewnego.
- Papirus – Kawałki “papirusa” z namalowanymi scenami z życia faraonów często produkowane są z liści bananów. Prawdziwy papirus jest odporny na zginanie. Produkcję autentycznego można zobaczyć w Instytucie Papirusów dr Ragaba w Kairze i w Luksorze.
- Olejki zapachowe i korzenne – Przed tysiącem lat Kair był jednym z największych w świecie centrów handlu korzennego. Egipt dostarcza esencji zapachowych do wielu francuskich fabryk perfumeryjnych, które mieszają je w wyjątkowe kompozycje zapachowe i rozcieńczają alkoholem.
- Dywany, namioty i gobeliny – Egipt nie słynie z kobierców, ale w Asuanie warto spróbować rozejrzeć się za małym dywanem lub innym wyrobem tkackim o wspaniałym afrykańskim kolorycie.
- Wyroby z drewna i inkrustacje – Kairscy rzemieślnicy są znani ze swych niedrogich drewnianych tac, gier planszowych i szkatułek pokrytych zawiłymi ornamentami, inkrustowanych macicą perłową i kolorowymi kawałkami drewna.
- Niemal wszystko, czego turysta zapragnie, osiągalne jest w Kairze. Wyjątkowo atrakcyjne są suki w Asuanie albo pchli targ na Rue Attarine w Aleksandrii. Jednak żadne miesjce nie może konkurować z Kairem - ogromnym wyborem sklepów, modnych butików i labiryntem bazaru Chan al-Chalili z fascynującą, średniowieczną atmosferą

Przykładowe ceny

Przykładowe ceny w Egipcie:
chleb – 10 LE (2,40 PLN)
200 g masła – 26 LE (około 6,20 PLN)
1 litr mleka – 14 LE (3,40 PLN)
10 jajek – 15 LE (około 3,60 PLN)
1 kilogram lokalnego sera – 50 LE (około 12,00 PLN)
400 g makaronu – 3 LE (około 0,70 PLN)
400 g ryżu – 5 LE (około 1,20 PLN)
1 kg jabłek – 23 LE (5,50 PLN)

Ubezpieczenie

Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż polskie firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia, dlatego należy unikać najtańszych i ograniczonych co do usług ofert ubezpieczenia. Doradza się wykupienie szerokiej polisy usług, by firma ubezpieczeniowa nie mogła np. odmówić pokrycia kosztów hospitalizacji (usługa bardzo droga w Egipcie) lub leczenia choroby przewlekłej (np. układu krążenia, nowotworu, epilepsji), psychicznej lub skutków biernego uczestnictwa w aktach terroru.

Przy wykupieniu polisy ubezpieczeniowej należy wziąć również pod uwagę atrakcje, z których planuje się korzystać w Egipcie. Standardowa polisa nie obejmuje bowiem kosztów leczenia szpitalnego urazów, będących wynikiem wypadków np. podczas nurkowania przy użyciu specjalistycznego sprzętu, surfingu lub windsurfingu, jazdy quadem, skuterem wodnym lub lotu balonem.

W razie choroby, przed udaniem się do lekarza czy szpitala, należy koniecznie skontaktować się telefonicznie z ubezpieczycielem (bez względu na porę dnia) i skonsultować z nim koszty i zakres leczenia, by potem nie spotkać się z odmową pokrycia kosztów.

Szczepienia Opieka medyczna Informacje dla kierowców

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych.

Opieka medyczna

Przebywając w Egipcie należy przestrzegać podwyższonych zasad higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu, gdyż można doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych. W przypadku pierwszych objawów takich zaburzeń należy zaopatrzyć się w leki (ich ceny w lokalnych aptekach są stosunkowo niewielkie i można je kupić bez recepty) lub udać się do lekarza.

Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. Obok stosunkowo licznych, bardzo drogich przychodni i szpitali o renomie międzynarodowej, w Egipcie funkcjonuje sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej odbiegających poziomem usług od norm europejskich.

Brak własnych środków finansowych jest równoznaczny z niemożnością skorzystania z jakiejkolwiek opieki lekarskiej.

Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce, zarówno na receptę, jak i bez niej, mogą zawierać substancje, uznane za niedozwolone na terenie Egiptu (może dotyczyć to również leków homeopatycznych). Ambasada RP w Kairze nie dysponuje ujednoliconą listą leków, których wwóz do Egiptu jest zabroniony. Egipskie służby na lotniskach podejmują każdorazowo decyzję o pozwoleniu na wwiezienie leków na teren kraju. Leki, które budzą wątpliwości, są odbierane właścicielowi w celu sprawdzenia ich składu w laboratorium. Czas oczekiwania na ich zwrot nie jest określony i może potrwać nawet kilka tygodni. W celu uniknięcia problemów i ewentualnej konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej, należy mieć ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na j. angielski, zaświadczenie lekarskie, które potwierdza konieczność stosowania konkretnych lekarstw i mieć ich nie więcej, niż na własny użytek w czasie pobytu w Egipcie.

Instytucją kompetentną do udzielania informacji na temat wwozu leków jest Ambasada Egiptu w Warszawie. Można do niej zwrócić się z prośbą o przesłanie informacji dotyczącej konkretnych leków, które mają być wwiezione.

Informacje dla kierowców

Można wystąpić o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie polskiego dokumentu, jest to jednak proces czasochłonny. Przepisy dopuszczają prowadzenie pojazdów na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Zaleca się wyjątkową ostrożność podczas prowadzenia samochodu. Egipt zalicza się do państw, których statystki wypadków w ruchu drogowym są niezwykle wysokie.

Bezpieczeństwo Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce

W Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy. Spodziewać się należy wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej. Władze mogą dokonywać aresztowań pod zarzutem zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz ograniczać dostęp do zatrzymanych.

W Egipcie występuje wysokie zagrożenie terroryzmem. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach najbardziej narażonych na ataki (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe). Nie można wykluczyć ataków także na lotniska (w tym samoloty) oraz autobusy przewożące turystów.

Obywatelom polskim planującym wakacje w Egipcie zaleca się wybór wyjazdów grupowych organizowanych przez certyfikowane biura podróży, posiadające własne plany zarządzania kryzysowego oraz rezydentów. Należy upewnić się, że pobyt będzie miał miejsce w strzeżonym obiekcie (posiadającym także ochronę przyległej plaży). Podróże należy ograniczyć do miejscowości turystycznych. Należy także unikać poruszania się w porze wieczornej oraz nocnej poza strefami turystycznymi oraz głównymi szlakami komunikacyjnymi.

Warto wiedzieć

Dniami urzędowo wolnymi od pracy są piątek oraz sobota. Obecność w Egipcie dziesięciomilionowej mniejszości chrześcijańskiej (Koptowie) sprawia, że również w niedzielę można napotkać trudności podczas wizyt w urzędach, zwłaszcza lokalnych. W niepełnym wymiarze urzędy pracują też w okresie miesiąca postu ramadan.

Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, a wiele z nich, szczególnie w Kairze i Aleksandrii, przez całą dobę. Zaopatrzenie jest dobre, choć towary importowane są znacznie droższe niż krajowe. Relatywnie tanie są taksówki i komunikacja miejska.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Egiptu w Warszawie
ul. Alzacka 18, 03-972 Warszawa
tel. +22 590 66 00
fax: +22 617 90 58
e-mail: embassyofegyptwarsaw@hotmail.com
www.mfa.gov.eg/Warsaw_Emb

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Kairze
Ambasador: Michał Łabenda
5 Aziz Osman, Zamalek, Egipt, Kair,
tel.: +20 227 367 456
Telefon dyżurny: +20 106 200 1116
fax: +20 227 355 427
e-mail: cairo.secretariat@msz.gov.pl
www.kair.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00