Język
Położenie
Warunki naturalne
Językiem urzędowym jest język czeski.
Położenie
Czechy, Republika Czeska – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północy graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga.
Warunki naturalne
Państwo leżące w Europie Środkowej bez dostępu do morza. Mimo braku sąsiedztwa akwenów morskich, kraj ma dość dogodne połączenie rzeczne z Bałtykiem poprzez Odrę i Morzem Północnym poprzez Łabę.
Religia
Klimat
Kuchnia
Według najnowszego spisu powszechnego z 2011 roku 10,3% Czechów utożsamia się z katolicyzmem, 0,9% z protestantyzmem, 2,7% z innymi religiami, 6,7% określiło się mianem wierzących bez przynależności do jakiejkolwiek religii, a 79,4% określiło się mianem niewierzących bądź nie zdeklarowało swego wyznania.
Klimat
Klimat umiarkowany ciepły; średnia temperatura w styczniu waha się od –1°C na zachodzie do –3°C na wschodzie, w lipcu — od 18°C do 19°C, w górach chłodniej; średnia roczna suma opadów 500–800 mm, w górach ponad 1000 mm; maksimum opadów latem.
Kuchnia
Kuchnia czeska podlegała wpływom kuchni krajów sąsiednich: Polski, Bawarii, Austrii, Węgier i Słowacji. Ma ona swoje regionalizmy: czeskie, morawskie i śląskie
Atrakcje
Regiony
Warunki wyjazdowe, wiza
Szczególnie polecamy:
* Stare miasto w Pradze oraz Most Karola
* Skalne Miasto - przyjęło się tak mówić o najpopularniejszym rezerwacie tego typu położonym pomiędzy wsią Adršpach, a miasteczkiem Teplice nad Metují
* Brno - Drugie co do wielkości miasto Czech, nie ma wprawdzie tylu zabytków co Praga, ale znajdziemy tutaj kilka obiektów, które powinny zainteresować zwiedzających. Poza ładną starówką i mieszczańskimi pałacami warto zobaczyć gotycką katedrę (z neogotyckimi wieżami) pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła. Miłośników architektury współczesnej z całą pewnością zainteresuje willa Tugendhatów wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
* zamek w Hrubej Skale
* liczne zamki i pałace (Troski, Turnow, Kost, Valdštejn, Hruba Skala) oraz atrakcje przyrodnicze (Hruboskalsko czy Boreckie Skały
* Pałac arcybiskupi i ogrody w Kromieryżu
Regiony
Aktualny podział administracyjny Czech obejmuje 13 krajów samorządowych + miasto wydzielone Praga, które są jednostkami samorządu terytorialnego z własną administracją (odpowiednik polskiego województwa) oraz 7 okręgów terytorialnych (+ Praga)
Obecny podział na kraje obowiązuje od 2000 roku, wcześniej obecne okręgi terytorialne były jednocześnie jednostkami samorządowymi. Kraje były podzielone na mniejsze jednostki – powiaty. Od 1 stycznia 2003 powiaty nie są już jednostką samorządu terytorialnego Czech, a ich dotychczasowe uprawnienia przeniesiono częściowo na szczebel wyższy - krajowy i niższy, gdzie powołano nowe jednostki administracyjne w postaci gmin z rozszerzonymi uprawnieniami oraz gmin z gminnym urzędem nadzoru. Podział na powiaty zachowały jednak sądy, prokuratury, policja i niektóre inne urzędy państwowe. Został również zachowany dla celów statystycznych.
24 czeskie miasta: Brno, Cieplice, Chomutov, Frydek-Mistek, Czeskie Budziejowice, Děčín, Hawierzów, Hradec Králové, Igława, Karlowe Wary, Karwina, Kladno, Liberec, Mladá Boleslav, Most, Ołomuniec, Opawa, Ostrawa, Pardubice, Pilzno, Praga (de facto), Przerów, Uście nad Łabą i Zlin to miasta statutarne, których administracja zorganizowana jest według lokalnego prawa zawartego w statucie miejskim.
Warunki wyjazdowe, wiza
Test na COVID-19 nie jest wymagany.
Republika Czeska zniosła wymóg posiadania formularza lokalizacyjnego dla osób podróżujących z krajów UE (w tym z Polski) do Czech.
DODATKOWE INFORMACJE:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/czechy
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Polacy mogą wjeżdżać do Republiki Czeskiej i przebywać w niej do 90 dni na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.
Paszport
Warunki celne
Co zabrać
Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest ważny, w dobrym stanie technicznym i pozwala na ustalenie tożsamości.
Warunki celne
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej.
Co zabrać
Planując podróż w rejony górskie, należy zabrać ze sobą ciepłą odzież, nie wolno zapominać o płaszczu przeciwdeszczowym. Podobnie, jak w polskich górach, pogoda jest bardzo zmienna, często wieje silny wiatr, dlatego spakujmy takie ubrania, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed jej negatywnymi skutkami.
Z przydatnych drobiazgów wypadałoby wziąć: scyzoryk, latarkę, grzałkę.
Jeżeli będziemy nocować w schroniskach, należy zabrać śpiwór - niekiedy za dopłata można dostać koc i prześcieradło.
Studenci powinni wyrobić sobie legitymacje ISIC, która uprawnia do wielu zniżek - szczególnie w muzeach, kinach, teatrach, miejscach noclegowych. Posiadanie legitymacji Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, może dość znacznie obniżyć cenę noclegu.
Zakupy, pamiątki
Przykładowe ceny
Ubezpieczenie
Niezmiennie od lat wśród ulubionych zakupów turystów królują:
* Kolorowe Lentilky w środku z czekoladą, na wierzchu w chrupiącej cukrowej skorupce
* czekolada Studentská pełna orzeszków arachidowych, rodzynek i owocowych żelków,
* czeska specjalność – lázeňské oplatky
* Kofola
Z przypraw warto zaopatrzyć się w Czechach w kminek, o ile będziemy planować samemu stworzyć czeskie smaki w swojej kuchni
Popularne czeskie alkohole:
* znana czeska Becherovka, ziołowy likier o przyjemnym smaku, stosowany jako aperitif.
* piwa z czeskich browarów: Pilsner Urquell, Gambrinus, Kozel, Radegast, Svijany
* tuzemak znany kiedyś jako tuzemsky rum.
Dodatkowo warte zainteresowania wydają się:
* Marionetki - ciekawy prezent dla dziecka, który można kupić w Czechach.
* Porcelana i kryształy W sklepach w Pradze warto szukać produktów takich firm jak Moser, Rückl Crystal, Bohemia Crystal, Bohemia Porcelain 1987.
Przykładowe ceny
Przykładowe ceny:
- chleb - 4.07 PLN (23.50 CZK)
- bułka - 0.50 PLN (2.90 CZK)
- masło - 6.40 PLN (36.90 CZK)
- ser żółty 1kg - 36.41 PLN (210.00 CZK)
- jajka 10 sztuk - 5.20 PLN (30.00 CZK)
- szynka 1kg - 27.74 PLN (160.00 CZK)
- pomidory 1kg - 5.63 PLN (32.45 CZK)
- ogórki 1kg - 4.34 PLN (25.00 CZK)
Ubezpieczenie
Warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu podróżnym.
Szczepienia
Opieka medyczna
Informacje dla kierowców
Brak wymaganych szczepień.
Opieka medyczna
Na terenie Czech obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ.
EKUZ obejmuje podstawową opiekę zdrowotną, jednak w ograniczonym zakresie. Warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.
Informacje dla kierowców
Ograniczenia prędkości w Czechach: 130 km/h (autostrada), 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 50 km/h (w terenie zabudowanym).
Dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy to 0,00 promila we krwi.
Jazda z włączonymi światła mijania lub dziennymi jest obowiązkowa całą dobę przez cały rok.
Bezpieczeństwo
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
W Republice Czeskiej obowiązuje I (w czterostopniowej, od 0 do III, skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest zdaniem władz miejscowych niewielkie, ale obowiązują wprowadzone przez rząd zwiększone środki bezpieczeństwa. Przebywającym na terenie Republiki Czeskiej zaleca się zachowanie ogólnej czujności.
Z uwagi na częste kradzieże należy zachować ostrożność i szczególnie chronić dokumenty oraz pieniądze w środkach komunikacji publicznej, na dworcach kolejowych i autobusowych, w restauracjach, sklepach i na terenie popularnych obiektów turystycznych, a także w pociągach międzynarodowych przejeżdżających przez terytorium Republiki Czeskiej. Zdarzają się kradzieże i włamania do samochodów, czy też do pokojów hotelowych. Zaleca się niepozostawianie cennych przedmiotów bez odpowiedniego nadzoru.
W przypadku utraty dokumentów podróży (dowodu osobistego lub paszportu) należy niezwłocznie powiadomić najbliższy komisariat policji oraz zgłosić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Pradze lub do Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie w celu zgłoszenia utraty dokumentu/ów podróży (dowodu osobistego, paszportu).
Telefony dyżurne: policja 158, policja miejska 156, pogotowie 155, straż pożarna 150, nr alarmowy 112, pogotowie górskie non stop +420 1210.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Ambasada Czech w Polsce
ul. Koszykowa 18 00-555 Warszawa
Telefon: + 48/225 251 850
Faks: + 48/225 251 898
Email: warsaw@embassy.mzv.cz
Sieć: www.mzv.cz/warsaw
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej
Ambasador: Antoni Wręga
Adres: Valdštejnská 8
Kod pocztowy: 118 01
Miasto: Praga
Telefon: +420 257 099 500
e-mail: praga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona internetowa: gov.pl/czechy