Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
 • Polecane:
 • POLSKA
 • MAURITIUS
 • KARAIBY
 • MALEDIWY
 • MEKSYK
 • CHORWACJA
 • WŁOCHY
 • SRI LANKA
 • USA
 • IZRAEL
Przewodnik

flaga czrnogoryCzarnogóra

Czarnogóra to wciąż zyskujący na popularności kraj, który spokojnie może konturować z popularną Chorwacją. Piękne morze i malownicze góry oraz dodatkowo niezwykłe miasteczka pełne charakterystycznych domów czy kamienic to raj dla wielbicieli wypoczynku. Wakacje w Czarnogórze to okazja do odpoczynku i relaksu.

°C
Stolica
Podgorica
Strefa czasowa
UTC +
waluta
Euro
kod telefoniczny
+382
napięcie elektryczne
220V/50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Czarnogórski

Położenie

Czarnogóra to państwo w Europie Południowej, które powstało po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Graniczy z Kosowem, Chorwacją, Albanią, Serbią oraz z Bośnią i Hercegowiną. Państwo ma dostęp do Morza Adriatyckiego.

Warunki naturalne

Czarnogóra to kraj głównie wyżynno-górzysty. Głównym pasmem górskim są Góry Dynarskie z najwyższym szczytem Bobotov Kuk mającym 2522m n.p.m.

Religia Klimat Kuchnia

Prawosławnie – 70%
Muzułmanizm – 20 %
Katolicyzm – 4%

Klimat

Czarnogóra znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, w centralnej części kraju przechodzi bardziej w klimat umiarkowany kontynentalny. Latem średnie temperatury wynoszą ok. 27-30oC, w zimie w terenach górskich spada do -5oC. Średnie roczne opady wynoszą 550mm na terenach nizinnych, na wybrzeżu osiąga do 1500mm, a w terenach górskich do 2000mm.

Kuchnia

Podstawą kuchni Czarnogóry jest mięso, ryby, sery i specjalne ciasto pita. Najbardziej popularne są potrawy z grilla takie jak: Ćevapi – pieczone na grillu pikantne pałeczki z wołowiny i wieprzowiny oraz Pljeskavice – mięsa takie jak w ćevapi podawane w kształcie przypominającym hamburgera. Do najpopularniejszych potraw należą: Prebranac – zapiekana fasola z cebulą, papryką i przyprawami serwowana w glinianych naczyniach, Musaka – warstwy ziemniaków i mielonego mięsa z cebulą zapiekane w sosie z mleka i jajek i Punjene paprike – faszerowane papryki. Z deserów najlepsza jest Baklava, czyli francuskie ciasto z orzechami włoskimi i dodatkami.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Sveti Stefan – piękne wybrzeże z małą wysepką, na której znajdują się kamienice z czerwonymi dachami.
Boka Kotorska – największa zatoka adriatycka otoczona górami.
Durmitor – wspaniały masyw górski wpisany na Listę UNESCO w 1980 roku.
Perast – nadbrzeżne miasteczko pełne zabytkowych kościołów i z wenecką dzwonnicą.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Aktualnie dla obywateli polskich nie ma wymogu zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19, nie trzeba posiadać zezwolenia na wyjazd i pobyt a także nie ma obowiązku kwarantanny.

Polscy obywatele mogą przekraczać granicę na dowód osobisty. Legitymując się dowodem można przebywać na terenie Czarnogóry maksymalnie 30 dni. Osoby nieletnie powinny posiadać paszport.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Nie ma obowiązku deklarowania wwożonej kwoty do 2000 EUR na osobę. Obowiązuje zakaz wwozu artykułów mięsnych, w tym konserw i wędlin oraz produktów mlecznych, ryb i owoców morza.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wycieczkę do Czarnogóry warto zabrać lekką, bawełnianą odzież oraz okulary przeciwsłoneczne, czapkę lub kapelusz oraz olejek z filtrem UV. Może przydać się ochrona przed deszczem i owadami. Wybierając się w góry należy zabrać odpowiednie obuwie.

Zakupy, pamiątki

Najlepszą pamiątką z wycieczki do Czarnogóry będzie butelka lokalnego trunku zwanego Rakii lub olej z oliwek domowej roboty. Znakomite będą też różnorakie albumy poświęcone Czarnogórze i pocztówki. Zakupić można także tamjan, specjalną żywice służącą do kadzenia cerkwi i domu podczas świąt.

Przykładowe ceny

Woda mineralna 1,5L – 1,6 EUR
Kawa – 1 EUR
Coca-Cola 1,5L – 2 EUR
Obiad w restauracji - 10-20 EUR

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Należy posiadać ubezpieczenie podróżne. Należy upewnić się czy wykupione ubezpieczenie będzie respektowane w kraju, który zamierzamy odwiedzić.

Szczepienia

Nie są wymagane żadne szczepienia, nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy.

Opieka medyczna

Opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Wizyta u lekarza kosztuje 30-50 EUR.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Respektowane jest Polskie prawo jazdy. Wymagane jest posiadanie Zielonej Karty.

Bezpieczeństwo

Występuje niewielkie zagrożenie przestępczością pospolitą.

Warto wiedzieć

Powszechnie akceptowane są karty kredytowe wydawane w Polsce. Należy upewnić się, że dany sklep obsługuje płatności kartą oraz ma sprawny terminal.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Czarnogóry w Warszawie
Ul. Aleje Ujazdowskie 41
00-540 Warszawa
Telefon: (22) 375 97 45 Fax: (22) 375 97 49
e-mail: poland@mfa.gov.me

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Czarnogórze
ambasador : Artur Dmochowski
Czarnogóra, Podgorica, Kozaračka 79, 81000
Tel.: +382 20 608 320
Tel.: +382 20 608 321
Tel. dyżurny: +382 67 326 071
Faks: +382 20 658 581
podgorica.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00