Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga CuracaoCuracao

Curacao to egzotyczny, urokliwy i pełen spokoju zakątek, w którym słońce świeci przez cały rok. Wyspa nie jest powszechnie znana wśród turystów, dlatego zaskakuje swoją oryginalnością i odmiennością. Na Curacao można wypoczywać na pustych plażach w zacisznych zatoczkach, nurkować wśród nieprzebranej ilości kolorowych ryb, podglądać iguany, papugi, pelikany lub nieśpiesznie spędzać czas w luksusowych hotelach z opcją all inclusive. Każdy, kto szuka ucieczki od zgiełku i masowej turystyki będzie zachwycony wakacjami spędzonymi na Curacao.

°C
Stolica
Willemstad
Strefa czasowa
UTC +
ANG
waluta
gulden antylski
kod telefoniczny
+599
napięcie elektryczne
127 V, 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: niderlandzki (holenderski), papiamento
inne języki: angielski, hiszpański

Prawie wszyscy mieszkańcy Curacao znają dobrze cztery języki. Aż 90% mieszkańców wyspy posługuje się na co dzień kreolskim językiem papiamento stanowiącym mieszankę hiszpańskiego, portugalskiego, holenderskiego i angielskiego. Większość drogowskazów oraz dokumentów urzędowych na Curacao jest w języku niderlandzkim. Na wyspie powszechna jest znajomość angielskiego i hiszpańskiego, dlatego turyści spędzający urlop na Curacao mogą bez problemu porozumiewać się z obsługą hoteli i sklepów w miejscowościach turystycznych po angielsku lub hiszpańsku.

Położenie

Curacao to wyspa o powierzchni 444 km2 położona w Ameryce Środkowej, u północnych brzegów Ameryki Południowej, ok. 60 km od wybrzeży Wenezueli, w archipelagu Małych Antyli, w południowej części Morza Karaibskiego. Ze względu na swoje położenie Curacao znajduje się w programach rejsów statkami wycieczkowymi po południowych Karaibach, dlatego kraj ten często jest odwiedzany przez turystów, którzy chcą zwiedzić podczas jednej wycieczki kilka idyllicznych wysp Karaibów.

Warunki naturalne

Wyspa Curacao zbudowana jest ze skał wulkanicznych oraz wapiennych i od południa otoczona rafami koralowymi, dlatego od dawna jest celem podróży amatorów nurkowania i wypoczynku w zacisznych zatoczkach. Powierzchnia wyspy jest nizinna, tylko na jej północnym zachodzie występują obszary pagórkowate z najwyższym wzniesieniem wyspy - Sint Christoffelberg (375 m n.p.m.).
Niewielkie opady oraz budowa geologiczna Curacao sprawiają, że na wyspie rozwinięte są zjawiska krasowe i brak jest stałej sieci rzecznej. Na wyspie istnieje kilka niewielkich jezior, największym jest jezioro Jan Tiel w południowej części wyspy.
Szatę roślinną wyspy tworzy przede wszystkim roślinność stepowa, w mniejszym stopniu zarośla krzewiaste i suche lasy równikowe występujące na północy wyspy. Na wybrzeżu i w miastach rosną palmy. Świat zwierząt reprezentowany jest na wyspie przez wiele gatunków ptaków, m.in. kolibry, cukrzyki, kacyki, rybitwy, czaple, pelikany i flamingi. Na Curacao mieszkają również iguany i żółwie oraz jelenie wirginijskie w liczbie ok. 200 osobników. Jelenie występują w różnych częściach wyspy, ale przede wszystkim na zachodnim jej krańcu, gdzie w parku Christoffel Park, do którego koniecznie trzeba się wybrać w trakcie urlopu spędzanego na Curacao, zamieszkuje około 70% stada.

Religia Klimat Kuchnia

Na Curacao dominują katolicy, którzy stanowią 70% społeczeństwa. Około 12% mieszkańców wysp to protestanci. Na wyspach mieszkają również Żydzi, muzułmanie i buddyści. Całkiem duża jest też grupa ateistów. Polscy turyści odbywający podróż na Curacao powinni szanować tradycje i obyczaje miejscowej ludności.

Klimat

Curacao leży w strefie klimatu podrównikowego suchego. Wpływ na klimat Curacao mają łagodne i przynoszące przyjemny chłód wiatry pasatowe wiejące z północnego-wschodu, które docierając do wyspy tracą wilgotność i w związku z tym nie przynoszą opadów. Temperatury na Curacao w zimie oscylują w granicach 22-24oC, a latem wynoszą 29-31oC. W ciągu całego roku dobowe amplitudy temperatury są małe.
Roczne opady na wyspie są niewielkie i nie przekraczają 600 mm. Opady występują jedynie w zimie, w półroczu letnim występuje pora sucha. Curacao nie jest nawiedzane przez huragany, które nie docierają w ten region Karaibów, dlatego może być celem podróży przez cały rok.

Kuchnia

Ogromna różnorodność narodowa i etniczna Curacao znajduje odzwierciedlenie w kuchni wyspy, która jest bardzo urozmaicona. W miastach, szczególnie w stolicy wyspy, można znaleźć restauracje i bary: włoskie, francuskie, chińskie, indonezyjskie, czy argentyńskie. Choć na wakacjach na Curacao można zjeść potrawy rodem ze wszystkich stron świata, to trzeba pamiętać, że tradycyjna kuchnia wyspy Curacao bazuje na rybach i owocach morza oraz mięsie kóz i owiec z lokalnych hodowli.
Do najbardziej znanych dań lokalnych, których koniecznie trzeba spróbować będąc na urlopie na Curacao należą:
- erwten soep - zupa z grochu oraz mięsa i wędlin,
- bami - makaron z mięsem i warzywami,
- saté - mięso z rożna w sosie orzechowym,
- kabritu - duszone mięso kozie,
- yuana - duszona iguana,
- sopi yuana - zupa z iguany,
- arepitas con queso - małe placuszki kukurydziane z serem,
- zupa z kaktusa o specyficznym smaku.
Wypoczywając na Curacao warto nie ograniczać się jedynie do korzystania z oferty restauracji w hotelu, ale skosztować lokalnych specjałów przygotowywanych na świeżym powietrzu w przydrożnych barach snak lub na rynku Marsche Bieuw w Willemstad. Można tam zakupić przede wszystkim proste potrawy z ryb, drobiu lub mięsa kóz z dodatkiem frytek lub ryżu i warzyw. Turyści spędzający swój urlop na Curacao koniecznie powinni też posmakować orzeźwiających owoców lolo, przypominających z wyglądu mandarynki i mających specyficzny, słodko-kwaśno-gorzki smak.
Jeżeli chodzi o napoje, to z wyspy Curacao pochodzi znany na całym świecie likier Curacao, który jest produkowany z rosnących na wyspie gorzkich pomarańczy.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Największe atrakcje turystyczne Curacao, które warto zobaczyć spędzając wakacje na tej karaibskiej wyspie to:
• Blue Bay Beach - plaża z aksamitnie delikatnym piaskiem położona na północny zachód od stolicy wyspy w pobliżu miejscowości Sint Michel;
• Boca Santa Cruz - plaża z nielicznymi w tym regionie palmami kokosowymi i bajecznymi klifami, czas można tu spędzić pływając kajakami pośród zarośli mangrowych i zwiedzając tajemnicze jaskinie albo uprawiając snorkeling i nurkowanie;
• Caracasbaai - doskonałe na nurkowanie miejsce będące częścią podwodnego parku narodowego;
• Boca Tabla - urocza zatoka odpowiednia zwłaszcza dla miłośników zdobywania jaskiń i wielbicieli sportów wodnych (kitesurfing, windsurfing, surfing);
• Park Narodowy Christoffel – idealne miejsce na piesze wędrówki,
• Park Narodowy Shete Boka - pełen malowniczych zatoczek i fal bijących o skalisty brzeg park, który można zwiedzać samochodem;
• Hato - jaskinie w pobliżu Willemstad z pięknymi stalaktytami i stalagmitami, będące dawną siedzibą Indian Arowak;
• Willemstad - malownicza stolica wyspy zwana „Małym Amsterdamem”, typowo portowe miasto zachwycające bajecznie kolorową architekturą kolonialną wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO;
• Santa Catharina - kameralny kurort otoczony urokliwą przyrodą i plażami Barbara i Mambo;
• fabryka likieru Curacao;
• plantacja aloesu;
• farma największych afrykańskich strusi.
Turyści, którzy chcieliby połączyć wypoczynek w hotelu przy plaży ze zwiedzaniem, mogą odkrywać Curacao korzystając z oferty wycieczek fakultatywnych zakupionych u rezydenta w hotelu lub w miejscowym biurze podróży.

Warunki wyjazdowe, wiza

TESTY
• Testy na COVID-19 nie są wymagane.

WYMAGANE DOKUMENTY
• Wypełnienia online karty imigracyjnej przed wyjazdem na Curacao, karta dostępna jest na stronie: www.dicardcuracao.com;
• W ciągu 48 godzin przed wylotem wypełnienia karty lokalizacyjnej i posiadanie wydrukowanego lub cyfrowego dokumentu przy sobie, dokument dostępny jest na stronie: www.dicardcuracao.com;
• Należy posiadać odpowiednie ubezpieczenie obejmujące zachorowanie na COVID-19.

OGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
• na lotnisku pasażerowie są zobowiązani do noszenia masek na twarz
• wszyscy przylatujący pasażerowie poddają się kontroli stanu zdrowia

Turystów polskich uprawnia do wjazdu i pobytu na terenie Curacao paszport. Obywatele Polski odbywający podróż na Curacao w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni nie muszą posiadać wizy.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Do przekroczenia granicy Curacao przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Curacao, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem na wyspę Curacao sprawdzić ważność paszportu, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Planując wakacje na Curacao warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami celnymi, aby uniknąć problemów podczas przekraczania granicy. Turyści podróżujący na Curacao zobowiązani są do zgłoszenia w deklaracji celnej wwozu lub wywozu gotówki przekraczającej kwotę 20000 ANG (lub równowartości tej kwoty w innej walucie). Osoby, które ukończyły 15 lat mogą wwieźć na Curacao bez oclenia towary przeznaczone do własnego użytku lub prezenty o maksymalnej wartości 400 ANG (lub równowartości tej kwoty w innej walucie) na osobę i następujących limitach:
- papierosy: do 200 sztuk papierosów lub 50 sztuk cygar lub 100 sztuk cygaretek lub 250 g tytoniu,
- alkohol: 2,25 l wina lub 3 l piwa.

Co zabrać

Wybierając się na wakacje na Curacao, niezależnie od tego, czy zamierzamy spędzić tam dłuższy urlop, czy planujemy tylko krótki pobyt na Curacao w trakcie wycieczki statkiem po Morzu Karaibskim, należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
- paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży na Curacao), ewentualnie kserokopii paszportu – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
- pieniędzy i kart płatniczych (nawet jeśli mamy wykupione wczasy na Curacao w hotelu z wyżywieniem all inclusive),
- wygodnego obuwia (sportowego lub sandałów, klapków pod prysznic oraz butów do chodzenia po rafach koralowych), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, swetra lub polaru, okrycia przeciwdeszczowego, kostiumu kąpielowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
- małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki fakultatywne oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych zabytków Curacao,
- osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), krem z filtrem UV oraz środki przeciw komarom, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu na Curacao.

Zakupy, pamiątki

Planując urlop na Curacao warto mieć na uwadze, że ceny na Curacao są wysokie, ponieważ większość produktów na wyspie pochodzi z importu. Centra handlowe w Willemstad, takie jak U-pay-less, czy Centro, oferują szeroki asortyment i można w nich dostać produkty z niemalże całego świata, niestety w szokująco wysokich cenach. Z produktów spożywczych szczególnie drogie są wędliny i nabiał. Dobrze wyposażone są również mniejsze supermarkety w pozostałych miasteczkach wyspy, w których ceny są często niższe niż w Willemstad. Turyści spędzający wakacje na Curacao mogą też robić zakupy poza stolicą w małych kioskach (tzw. toko), które oferują podstawowe produkty. Na Curacao jest wiele sklepów wolnocłowych, w których możliwy jest zakup towarów po okazyjnych cenach.

PAMIĄTKI Z CURACAO
W trakcie wakacji na Curacao turyści chętnie kupują biżuterię oraz delikatne tkaniny, a także piękne rzeźby wykonane przez lokalnych rzemieślników oraz ręcznie robione hamaki. Z urlopu na Curacao warto też przywieźć do Polski lokalny likier Curacao, znany na całym świecie, a wytwarzany z rosnących na wyspie gorzkich pomarańczy, którym będzie można się delektować po powrocie do domu przeglądając przy okazji zdjęcia z Curacao, które z czasem staną się na pewno jedną z najcenniejszych pamiątek z karaibskich wakacji.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chcąc dobrze zaplanować urlop na Curacao warto zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków, zwłaszcza jeśli nie będziemy wypoczywać na wyspie w hotelu z all inclusive.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności na Curacao [wrzesień 2014]:
restauracja:
• prosty posiłek w przyulicznym barze: ok. 8-12 USD,
• posiłek 2-daniowy w średniej klasy restauracji: 25-40 USD,
• zestaw McDonalds: ok. 7-9 USD,
• piwo lokalne: ok. 2-3 USD,
• piwo importowane: ok. 2-4 USD,
• woda (mała butelka): ok. 1-3 USD,
• Cola / Pepsi (mała butelka): ok. 1,5 USD,
supermarket:
• chleb (bochenek): ok. 1,5-2,5 USD,
• mleko (1 l): ok. 1,5 USD,
• woda (1,5 l): ok. 0,6-1,5 USD.

Ubezpieczenie

Turyści spędzający urlop na Curacao nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Wybierając się na wycieczkę na karaibską wyspę Curacao warto wykupić ubezpieczenie w prywatnej firmie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści decydujący się na wakacje na Curacao zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.

Szczepienia

Turystów wybierających się na wycieczkę na Curacao nie obowiązują żadne szczepienia, ale przed podróżą na Curacao warto wykonać szczepienia profilaktyczne. Zalecane szczepienia to: żółtaczka typu A i B, błonica, tężec, polio i dur brzuszny. W kraju zdarzają się czasem zachorowania na gorączkę dengue, która jest roznoszona przez komary, dlatego zaleca się korzystanie ze środków przeciw komarom. Zagrożeniem zdrowotnym dla turystów spędzających urlop na Curacao są silne słońce i w efekcie jego działania poparzenia słoneczne, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Służba zdrowia na Curacao jest na dobrym poziomie. Najnowocześniejszą i najlepiej wyposażoną placówką medyczną jest St. Elisabeth Hospital. Opieka medyczna dla turystów spędzających urlop na Curacao jest odpłatna, dlatego osobom wybierającym się na tam na wakacje zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego na czas pobytu na wyspie.

Informacje dla kierowców

Planując podróż po Curacao autem należy zapoznać się z podstawowymi zasadami panującymi na tamtejszych drogach i najważniejszymi przepisami ruchu drogowego w tym kraju.
Polscy turyści chcący podróżować po Curacao samochodem muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Na wyspie obowiązuje ruch prawostronny. Konieczne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa, dzieci w wieku poniżej 12 lat mogą podróżować tylko na tylnym siedzeniu, a dzieci do lat 4 w foteliku. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym to 45 km/h, a poza terenem zabudowanym 60-80 km/h (w zależności od tego, co wskazują znaki). Szczególną ostrożność należy zachować podczas jazdy po zmroku, ponieważ wiele dróg jest nieoświetlonych, a na drogach mogą pojawić się niespodziewanie piesi lub zwierzęta. Prowadzenie auta na Curacao nie sprawia turystom zbyt dużych problemów, ponieważ miejscowi kierowcy jeżdżą raczej spokojnie, a drogi (z pewnym wyjątkami) są w dobrym stanie. Pewną niedogodnością jest mała liczba drogowskazów.
Turyści planujący wypożyczenie samochodu podczas wakacji na Curacao powinni mieć na uwadze, że koszt wynajmu auta jest tam wysoki, ale częściowo rekompensuje go tania benzyna (1 USD/litr). Samochód lepiej wynająć przed przyjazdem na wyspę.

Bezpieczeństwo

Curacao to kraj bezpieczny dla turystów spędzających w nim wakacje, w którym nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Osoby planujące wypoczynek na Curacao muszą jednak zwrócić uwagę na fakt, że jak wszędzie na świecie turyści są tam narażeni na kradzież kieszonkową i działania włamywaczy, dlatego podczas wycieczek turyści powinni przestrzegać podstawowych zasad: pieniądze i dokumenty trzymać zawsze przy sobie, głęboko schowane (najlepiej pod ubraniem) i nie nosić zawieszonego na szyi aparatu fotograficznego. Nie jest wskazane pozostawianie dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych i samochodach. Będąc na wakacjach na Curacao należy unikać niepotrzebnego ryzyka, jakie nierzadko niesie ze sobą poruszanie się po zmroku po biedniejszych i mniej bezpiecznych ulicach (np. w Otrobandy – dzielnicy Willemstad). Amatorzy nurkowania spędzający swój urlop na wyspie Curacao powinni uważać na kilka niebezpiecznych gatunków zwierząt, które można spotkać pod wodą, np. wieloszczty (ang. bristle worms albo fireworms), korala ognistego i niektóre gatunki meduz.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Niezależnie od tego, czy wybieracie się Państwo na rodzinny urlop wykupiony w biurze podróży, czy wycieczkę z grupą znajomych zorganizowaną na własną rękę warto jak najlepiej przygotować się do wczasów na Curacao i zapoznać z dostępnymi informacjami dotyczącymi tego kraju. Przykładowo warto wiedzieć, że:
• Internet: W miejscowościach turystycznych Curacao można skorzystać z kafejek internetowych. Większość hoteli oferuje bezpłatny dostęp do WiFi oraz możliwość skorzystania za niewielką opłatą z komputerowego sprzętu hotelowego.
• Woda pitna: Mieszkańcy Curacao borykają się z problemem niedostatku wody, gdyż na wyspie nie występuje system rzeczny. Woda pitna pozyskiwana jest z odsalania wody morskiej.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Curacao to autonomiczny kraj wchodzący w skład Królestwa Niderlandów. W Warszawie znajduje się placówka Królestwa Niderlandów, w której Polacy planujący wyjazd do Curacao mogą uzyskać wszelkie informacje.

Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie
ul. Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
tel. 22 559 12 00
fax 22 840 26 38
e-mail: war@minbuza.nl
strona internetowa: poland-pl.nlembassy.org

Placówki Polskie zagranicą

Na Curacao nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela), w której polscy turyści spędzający urlop w Curacao mogą prosić o pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji na wyspie Curacao.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Caracas (Wenezuela)
Av. Nicolas Copernico, Quinta Ambar, Sector Valle Arria, Ubernizacion Las Mercedes
Caracas 1060
tel. 58 212 991 61 67
fax 58 212 992 21 64
e-mail: caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.caracas.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00