Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga ChorwacjiChorwacja

Chorwacja od lat jest ulubionym kierunkiem wycieczek dla wielu Polaków. Gwarantowana pogoda, przepiękne krajobrazy, niezliczona ilość Parków Narodowych (np. Plitwickie Jeziora) pełna wodospadów, jezior i gęstych lasów oraz krystalicznie czysta woda to jedne z licznych atrakcji, dla których warto wybrać się na urlop w Chorwacji. Sam Dubrownik to architektoniczna perła, którego mury zabytkowych budowli skrywają ciekawe historie, a wąskie uliczki prowadzą do klimatycznych restauracji i knajp, w których można chłonąć klimat tego miasta. Kraj ten zachwyci wszystkich, nie zależnie czy lubimy odpoczywać czy zwiedzać, dla każdego znajdzie się coś atrakcyjnego. Do Chorwacji można wybrać się własnym autem lub na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży. Jeśli planujesz wczasy w Chorwacji, nie zastanawiaj się długo i wybierz wakacje last minute, by cieszyć się wspaniale spędzonym urlopem.

°C
Stolica
Zagrzeb
Strefa czasowa
UTC +
HRK
waluta
kuna chorwacka
kod telefoniczny
+385
napięcie elektryczne
230 V; 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

chorwacki, serbski

Położenie

Chorwacja położona jest na półwyspie Bałkańskim nad Adriatykiem. Od zachodu graniczy ze Słowenią, od północy z Węgrami i Serbią, a od południowego wschodu z Czarnogórą, oraz Bośnią i Hercegowiną od wschodu.

Warunki naturalne

Północną i wschodnią część Chorwacji zajmuje rozległa pagórkowata nizina (fragment Kotliny Panońskiej), zachodnią i południową — Góry Dynarskie (rozwinięte formy krasowe). Najwyższy szczyt Dinara (1830 m). Wybrzeże silnie rozczłonkowane. Liczne przybrzeżne wyspy, największe: Krk, Brač, Cres, Hvar, Pag, Korčula, Dugi Otok.

Religia Klimat Kuchnia

W Chorwacji panuje klimat umiarkowany. W części kontynentalnej kraju podobny jest do klimatu Polski, temperatura jest przeciętnie wyższa o kilka stopni niż u nas. W rejonie Gorskiego Kotaru panuje klimat górski, charakteryzujący się większymi opadami (w zimie jest bardzo dużo śniegu). Przy omawianiu klimatu rysuje się lekka przewaga (niektórych) wysp - chmury raczej je omijają. Klimat na całym wybrzeżu jest podobny i między południem, a północą nie ma bardzo dużej różnicy temperatury czy ilości opadów. Oczywiście - Dalmacja jest bardziej wysunięta na południe, tym samym jest tam nieco cieplej. Upały najbardziej dają się we znaki w czerwcu i lipcu.

Klimat

Mieszkańcy to w 90% chrześcijanie, a w tym 77% jest wyznania rzymsko-katolickiego.

Kuchnia

Kuchnia jest typowo śródziemnomorska. Przyświeca jej zasada, że ma być prosto i smacznie. Różni się w zależności od regionu i miewa elementy kuchni Włoskiej.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

W Chorwacji znajduje się wiele obiektów wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO:
- Bazylika Eufrazyjska w Poreču,
- Pałac Dioklecjana w Splicie,
- stare miasto w Trogirze,
- Katedra w Šibeniku,
- stare miasto w Dubrowniku,
- Park Narodowy Jeziora Plitvickie (NP Plitvička Jezera).

Warunki wyjazdowe, wiza

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy TAK
Dowód osobisty TAK
Aby przekroczyć granicę, musisz mieć przy sobie ważny paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty.

WIZA
Republika Chorwacji jest członkiem Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 r. Obywatele RP mogą wjechać na terytorium Republiki Chorwacji bez wizy i przebywać tu do 3 miesięcy od daty wjazdu bez konieczności dokonania meldunku.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Zgodnie z prawem unijnym nie trzeba udowadniać, że alkohol i wyroby tytoniowe są przeznaczone na własny użytek (a nie w celach handlowych), jeżeli nie przekraczają one podanych ilości:
800 papierosów
400 cygaretek
200 cygar
1 kg tytoniu
10 litrów wyrobów spirytusowych
20 litrów wina alkoholizowanego
90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
110 litrów piwa.

Za tytoń lub alkohol, który mieści się w granicach ilościowych dla użytku własnego, w państwie UE, do którego się udajemy nie musimy płacić akcyzy.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Nie ma szczególnych porad co do stroju. Warto jednak pamiętać iż przy zwiedzaniu miejsc sakralnych warto założyć ubrania zakrywające ramiona.

Zakupy, pamiątki

Chorwacja słynie z bardzo dobrych wyrobów spożywczych. Podczas wakacji w Chorwacji warto kupić oliwę z oliwek oraz pierniki w kształcie serca z Dubrownika. Chorwacja słynie również z produkcji wódki z winogron - rakija. Dodatkowo Chorwacja kojarzy się z lawendą, która wykorzystywana jest jako dodatek do kosmetyków czy jako piękny zapach perfum.

Przykładowe ceny

karta tel.: 25 imp - 13 HRK, 50 imp - 25 HRK
bochenek chleba: 5-6 HRK
piwo 0.5/l: 5-8 HRK
owoce 1kg: 10-16 HRK
obiad w restauracji: od 45 HRK

Ubezpieczenie Opieka medyczna Informacje dla kierowców

Wybierając się na wczasy w Chorwacji, wskazane jest ubezpieczenie się na wypadek choroby i od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Przy ubezpieczeniach podróżnych zaleca się rozszerzenie polisy o klauzulę dotyczącą pokrycia kosztów ewentualnego transportu medycznego do kraju, a w przypadku podróży samochodem, oprócz obowiązkowego OC także ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC) i Assistance.

Opieka medyczna

Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającego pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego. Koszt prywatnej standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 20-30 EUR, a pobytu w szpitalu - ok. 50 EUR na dobę (bez kosztów ew. operacji oraz leków). Apteki czynne w godz. 8.00-19.00 w dni robocze oraz do godz. 14.00 w soboty; w większych miastach są apteki dyżurne, czynne całą dobę.

Informacje dla kierowców

Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Turysta powinien obowiązkowo posiadać dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym badaniem technicznym i ważne ubezpieczenie OC. Nie jest wymagana tzw. Zielona Karta, ale w przypadku wyjazdu do Dubrownika, kiedy dwukrotnie przekracza się granicę Bośni i Hercegowiny jest ona wymagana.
Kodeks drogowy zawiera wiele ściśle egzekwowanych przepisów, m.in.:
zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (dla kierowców w wieku 16-24 lata oraz zawodowych, wykonujących pracę - 0,0 promili, dla pozostałych - 0,5 promila). Nieprzestrzeganie powyższego przepisu grozi karą pieniężną (od 700 do 2100 EURO), odebraniem prawa jazdy na rok lub dwa, ew. karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego, z wyjątkiem systemu hands-free oraz obowiązek posiadania kasku dla uczestników ruchu drogowego korzystających z pojazdów jednośladowych.
Surowe kary w stosunku do kierowców parkujących w niedozwolonych miejscach (ten przepis jest rygorystycznie przestrzegany przez chorwacką policję drogową; pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach najczęściej w krótkim czasie są odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy obłożeni wysokimi karami pieniężnymi).
Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach zajętych przez kierowcę i podróżnych,
obowiązek posiadania w pojeździe kamizelek odblaskowych dla kierowcy i pasażerów, trójkąta ostrzegawczego i apteczki.
Dopuszczalne prędkości na drogach publicznych:
- na autostradach do 130 km/godz.
- na drogach szybkiego ruchu do 110 km/godz.
- na pozostałych drogach do 90 km/godz.
- w miejscach zabudowanych do 50 km/godz.
- dla pojazdów holujących drugi pojazd do 40 km/godz.

Bezpieczeństwo Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce

Chorwacja jest krajem bezpiecznym dla cudzoziemców. Kradzieże i napady rabunkowe w miejscach publicznych zdarzają się rzadko. Należy jednak unikać pozostawiania dokumentów i rzeczy wartościowych na kempingach i w pokojach hotelowych oraz kwaterach prywatnych. Chorwacja nie jest stroną Międzynarodowej Konwencji o odpowiedzialności hoteli za rzeczy wniesione.

Warto wiedzieć

Cudzoziemcy przebywający na wakacjach w Chorwacji, mogą realizować płatności kartami kredytowymi lub płatniczymi a także czekami podróżnymi większości znanych banków i agencji turystycznych. Euroczeki i czeki bankowe należy wymieniać na kuny. Zagraniczne waluty można wymieniać na kuny w bankach, na poczcie oraz licznych punktach wymiany (Mjenjačnica), a niewykorzystane kuny można wymienić na inną walutę. Banki są czynne w dni robocze w godz. 9.00-19.00, w soboty do godz. 13.00. Banki dyżurne w większych miastach czynne są także w niedzielę.
Nurkowanie dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwenach bądź z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie poza nimi. W parkach narodowych nurkowanie bez specjalnego zezwolenia chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska jest niedozwolone.
Użytkownicy jachtów, żaglówek i łodzi motorowych powinni przed podjęciem żeglugi skontaktować się z najbliższym kapitanatem (lučka kapetanija) w celu wniesienia obowiązkowych opłat (wykup winiety), przedstawienia listy załogi itp. (zwolnione są kajaki, rowery wodne oraz jednostki poniżej 3 m długości z silnikiem do 5 kW mocy). Przewóz pasażerów niezgodnie z określonymi limitami lub innymi przepisami na jachtach i łodziach motorowych traktowany jest rygorystycznie i grozi nawet przepadkiem łodzi na rzecz skarbu państwa.
Przestrzega się przed pochopnym korzystaniem z pozornie atrakcyjnych (bardzo tanich) ofert pośredników turystycznych, ze względu na ryzyko oszustwa. Zalecana jest także ostrożność przy korzystaniu z ofert turystycznych zamieszczanych na stronach internetowych przez właścicieli apartamentów w Chorwacji. Wycofanie wpłaconej zaliczki w przypadku zmiany okresu pobytu (np. jego skrócenia), czy w związku z nieodpowiednim standardem miejsca zakwaterowania może okazać się niemożliwe.
Nie wolno wydobywać muszli żywych mięczaków z dna morskiego.
W upalne dni nie wolno dopuścić do pozostawania osób - zwłaszcza dzieci - w samochodach na postoju dłużej, niż to jest niezbędne. Zbyt długie przebywanie w nagrzanym pojeździe może zagrażać zdrowiu i życiu!
Polscy policjanci w Zadarze. W okresie sezonu turystycznego, w terminie od 1 lipca do 31 sierpnia w Zadarze nad Wybrzeżem Adriatyku, w ramach projektu Bezpieczny sezon turystyczny, służbę będą pełnić dwaj polscy policjanci. Wspólnie z miejscowymi funkcjonariuszami, w ramach patrolu międzynarodowego będą uczestniczyć w patrolach na plażach, ulicach miasta oraz na drogach w okolicach Zadaru. Polscy policjanci wpływają pozytywnie na właściwe postępowanie miejscowej policji w sytuacjach kolizyjnych z udziałem obywateli RP.
W chorwackich restauracjach i hotelach nie wolno palić poza wyznaczonymi do tego specjalnymi miejscami. Grzywna za złamanie tego przepisu może wynosić nawet 130 Euro.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Republiki Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej
Ignacego Krasickiego 25
02-611 Warszawa
POLSKA
Tel. 0048 22 844 23 93, 844 39 94
Fax: 0048 22 844 48 08, 844 22 70
croemb.warszawa@mvep.hr

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Chorwacji
Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny: Andrzej Jasionowski
Adres: Miramarska cesta 23
Kod pocztowy: 10000
Telefon dyżurny: +385 1 3000945
Tel.: +38514899444
zagrzeb.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Honorowy RP w Splicie
Konsul Honorowy: Josip Roglić
Adres: Split, Kliška 29
Kod pocztowy: 21000
Miasto: Split
Telefon: +385 21 778 776
Telefon dyżurny: +385 91 438 0558
Adres e-mail: pol-kon@st.ht.hr

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00