Wycieczka na Białoruś to znakomita propozycja dla każdego. Wielbiciele zwiedzania będą mieć okazję do podziwiania wspaniałych zabytków, miłośnicy przyrody zaś odkryją niesamowite miejsca, jeziora i rzeki. Na Białoruś można jechać w celach leczniczych, by korzystać z bogatych złóż mineralnych i borowiny, kopalni soli i znakomitych warunków do klimatoterapii. Białoruś to kraj idealny do spędzenia rodzinnych wakacji i odpoczynku na łonie przyrody.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Językiem urzędowym jest Białoruski, jednak bardzo często używa się też języka Rosyjskiego.
Położenie
Białoruś to państwo w Europie Wschodniej, graniczy z Polską, Łotwą, Litwą, Rosją i Ukrainą. Kraj nie ma dostępu do morza.
Warunki naturalne
Powierzchnia Białorusi to głównie nizinne tereny, 70% znajduje się poniżej 200m n.p.m. Południową część kraju pokrywają w 20% tereny bagienne. Najwyższym wzniesieniem kraju jest góra Dzierżyński mająca 346m n.p.m.
Religia
Klimat
Kuchnia
Prawosławie – 60%
Brak religii – 28%
Katolicyzm – 9%
Klimat
Białoruś znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Średnia temperatura w styczniu waha się między -8oC, a -4oC, natomiast w lipcu utrzymuje się pomiędzy 17-19oC. Średnia roczna ilość opadów wynosi 550-700mm.
Kuchnia
Kuchnia Białoruska jest prosta i pożywna, opiera się głównie o zboża i warzywa. Podstawowymi składnikami są ziemniaki, kapusta, chleb żytni, a z mięs wieprzowina. Charakterystycznymi daniami są placki ziemniaczane, kapuśniak, czy barszcz. Słynne napoje to m.in. sok brzozowy i kwas chlebowy.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Warunki celne
Janów Poleski – miasto w obwodzie brzeskim, miejsce męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli.
Stolin – pozostałości parku, który należał do Radziwiłłów oraz synagoga.
Breza Kartuska – ruiny obronnego klasztoru Kartuzów.
Prużany – piękne, odrestaurowane miasto z wieloma wspaniałymi zabytkami.
Warunki wyjazdowe, wiza
Obywatele RP podróżujący do Białorusi muszą posiadać wizę. Wizę otrzymać można w ambasadzie, nie ma możliwości wyrobienia wizy na przejściu granicznym. Na przejściu granicznym trzeba okazać dowód posiadania kwoty potrzebnej do opłacenia pobytu ok. 20 EUR.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Warunki celne
Przepisy celnie nie odbiegają od przyjętych standardów. Przy próbie przewiezienia kwot większych niż 10 tys. USD trzeba posiadać odpowiednie zezwolenie.
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Przykładowe ceny
Na wycieczce do Białorusi przyda się lekka jak i cieplejsza odzież. Przyda się nakrycie głowy oraz ochrona przed deszczem. Warto też zabrać zestaw potrzebnych leków.
Zakupy, pamiątki
Najlepszymi pamiątkami będą produkty zdobione widokami i napisami związanymi z Białorusią np. talerze, kubki oraz widokówki, dzwoneczki i figurki żubrów. W sklepach można zakupić wyroby z lnu: obrusy, ręczniki, bieliznę, a także odzież. Z alkoholi doskonała jest Białoruska wódka oraz nalewki Bulbasz i Krambambula.
Przykładowe ceny
Chleb – 4 300p
Piwo – 6 500p
Mięso 1kg – 46 000p
Paliwo 1L – 7 000p
Ubezpieczenie
Szczepienia
Opieka medyczna
Należy posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne.
Szczepienia
Nie są wymagane żadne szczepienia. Warto zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi i japońskiemu zapaleniu mózgu.
Opieka medyczna
Opieka medyczna jest na przeciętnym poziomie. Większość usług medycznych jest tania. Warto wybierać prywatne kliniki, które chodź droższe oferują o wiele lepszą jakość usług.
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Warto wiedzieć
Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Lokalna milicja podczas kontroli skrupulatnie sprawdza podstawowe, wymagane wyposażenie pojazdu. Należy uważać na innych kierowców, gdyż nie zawsze stosują się do przepisów ruchu drogowego.
Bezpieczeństwo
Nie ma większego zagrożenia przestępczością. Zdarzają się jedynie drobne kradzieże, dlatego nie powinno się nosić przy sobie dużych kwot pieniędzy. Chodź patrole milicji są dość częste, należy unikać miejsc mało uczęszczanych przez turystów.
Warto wiedzieć
Płacić można jedynie lokalną walutą, prawo zabrania przyjmowania płatności w innych walutach.
Nie ma wielu hoteli, większość jest w niskim standardzie.
Zaleca się unikanie zakupów mięs i innych towarów spożywczych na targowiskach, gdyż rzadko przestrzega się zasad higieny.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Republiki Białoruś
ul. Wiertnicza 58
02-952 Warszawa
tel.: 742 09 90, 842 52 02
tel./fax: 742 09 80
E-mail: poland@mfa.gov.by
www.belembassy.org/poland
Placówki Polskie zagranicą
Instytut Polski w Mińsku
Dyrektor: Cezary Karpiński
Adres: Wołodarskiego 6
Kod pocztowy: 220030
Miasto: Mińsk
Telefon: +375 17 2552371
Adres e-mail: minsk.ip.sekretariat@msz.gov.pl
Strona internetowa: instytutpolski.pl/minsk
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi
Ambasador: Artur Michalski
Adres: Biaduli 11
Kod pocztowy: 220034
Miasto: Mińsk
Telefon: +375 17 388 52 00
Telefon dyżurny: +375 29 670 33 74
Adres e-mail: minsk.amb.sekretariat@msz.gov.pl